«زندگی در تبعیض»؛ روایت کاربران ایرانی توئیتر از بهائیان و آزار آنها در ایران

صدای آمریکا : کاربران توئیتر در یک توفان توییتری ودر اعتراض به «بازداشت، آزار و اذیت، محرومیت تحصیلی و نقض حقوق شهروندی هم‌وطنان بهایی» توییت کردند.
 
این کاربران از روز سه‌شنبه، ۱۱ اکتبر (۱۷ مهر ماه)، با هشتگ #زندگی_در_تبعیض تجربه‌های خود را از نحوه برخورد حکومت جمهوری اسلامی یا برخی از مردم با بهائیان روایت کردند.
 
براساس برخی آمار، بیش از ۱۶هزار توئیت با این هشتگ نوشته شد و تبدیل به یکی از ترندهای توئیتر فارسی شد. وضعیت بهائیان در ایران و نحوه برخود جمهوری اسلامی با پیروان این آیین، سال‌هاست که مورد اعتراض سازمان‌هانهادهای حقوق‌بشری قرار دارد. از جمله دو سال پیش گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل در امور ایران، از «نفرت‌پراکنی مقام‌های دولتی و حکومتی ایران علیه اقلیت دینی بهایی» ابراز نگرانی کرده‌ بود. بهائیان در ایران اجازه تحصیل ندارند، نمی‌توانند عهده‌دار سمت‌های دولتی شوند و در سال‌های اخیر کسب و کار آن‌ها نیز از حمله مصون نمانده است و بارها پلمپ شدن مغازه‌های آن‌ها منتشر شده است. در یکی آخرین نمونه‌ها از این دست ماه گذشته وب‌سایت خبری هرانا، که اخبار حقوق بشر در ایران را منتشر می‌کند، نوشت تا روز پنج‌شنبه ۲۹ شهریور دست کم ۵۸ دانش‌آموز بهائی پذیرفته شده در کنکور سراسری سال ۹۷، هنگام تلاش برای ثبت نام با عبارت نقص پرونده روبه‌رو شده‌اند. چند سال پیش مجموعه فتواهایی از آیت‌‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، منتشر شد که در آن گفته شده بود پیروان آیین بهایی «نجس و دشمن دین و ایمان» هستند و از مقلدان خود خواسته بود «جدا از آنها بپرهیزید».
 
رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به یک سوال دیگر پیرامون تماس با دانش‌آموزان بهایی در مدرسه چنین پاسخ داده بود: «همه پیروان فرقه گمراه بهائیت محکوم به نجاست هستند و در صورت تماس آنها با چیزى، مراعات مسائل طهارت در رابطه با آنها، نسبت به امورى که مشروط به طهارت است، واجب است». وزارت خارجه آمریکا، در گزارش سالانه بین المللی آزادی مذهبی در مورد وضعیت بهائیان در ایران نوشته است که بهائیان بیش از همه اقلیت های مذهبی در ایران تحت آزار و اذیت شدید حکومتی قرار دارند، حکومت آنها را به رسمیت نمی شناسد و آنها را از حقوق سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی خود محروم کرده است.
 
بر اساس همین گزارش طی ده سال گذشته بیش از هزار نفر از بهائیان به طور خودسرانه بازداشت شدند.
+30
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۹
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک

  یه مشت جاسوس صهیونیست.
  39
  9
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا
  دین و مذهب جز بدبختی و جنگ هیچ چیز دیگه ای به ارمغان نیاورده
  3
  20
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  من فکر میکنم که در درجه اول این قشر روشنفکر و تحصیلکرده جامعه هست که باید در میدان عمل با این نوع از تبعیض ها بطور عملی مبارزه کنه و به عنوان مثال اگر برای کارش دید که واقعا یک جوان تحصیلکرده بهایی به درد کارش میخوره برای استخدامش اقدام کنه و یا اگر همسایه و یا همکارش به دلیل بهایی بودن دستگیر شد و یا مورد تبعیض در ادامه تحصیل قرار گرفت نسبت به این موضوع اعتراض کنه. البته این وظیفه شهروندی شامل حال خود ما و همه اقشار جامعه هم میشه که برای حمایت از هم میهنی که مورد تبعیض و ظلم قرار گرفته قیام کنیم و تا حد امکان ازشون حمایت مادی و معنوی کنیم.
  4
  22
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  میخواستم بگم.. - گنت، بلژیک
  محمد تقیه را در این موارد پیشنهاد فرموده.۷۰ میلیون از ۸۰ میلیون ایرانی- زوزانه و در شرایط مختلف از این روش بهره میبرند-چونکه خودی نیستند .دوستان بهایی متاسفانه از این سنت پیامبر-اسفاده نمیبرند.
  3
  6
  جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  کمترین چیزى که در مورد هموطن هاى بهایى میتونم بگم اینه که حداقل اینقدر شهامت دارن که اعتقادشون حالا چه غلط و چه درست، فداى منافع شخصیشون نمیکنن. تقیه یعنى اگه بضررت بود، پشت پا بزن به همه اعتقادات و انکارشون بکن، مپل سؤپاپ اطمینانه یعنى هیچى نباید سد راه سود شخصى مسلمون باشه حتى دینش.
  2
  4
  جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.