حکمت های نهفته در کله پاچه!!!

نقل میکنند که روزی سفره ای گسترانیده و کله پاچه ای بیاوردند.
 سلطان فرمود:
 در این کله پاچه اندرزها نهفته است.
 
سپس لقمه نانی برداشت و یک راست " مغز " کله را تناول نمود، سپس گفت:
اگر می خواهید حکومتی جاودان داشته باشید، سعی کنید جامعه را از " مغز " تهی کنید.
سپس " زبان " کله پاچه را نوش جان و فرمود:
اگر می خواهید بر مردم حکمرانی کنید " زبان " جامعه را کوتاه و ساکت کنید.
سپس " چشم ها و بناگوش " کله پاچه را همچون قبل برکشید و فرمود:
برای این که ملتی را کنترل کنید، بر چشم ها و گوش ها مسلط شوید و اجازه ندهید مردم زیاد ببینند و زیاد بشنوند.
 
وزیر اعظم عرض کرد:
پادشاها! قربانت بروم حکمت ها بسیار حکیمانه بودند، اما جواب شکم ما را چه میدهید؟
ذات ملوکانه، در حالی که دست خود را بر سبیل های چرب خویش می کشیدند، با ابروان خود اشاره ای به " پاچه " انداختند و فرمودند:
شما " پاچه " را بخورید و " پاچه خواری " را در جامعه رواج دهید تا حکومت مان مستدام بماند...!
+211
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  من و آزادی - بروکسل، بلژیک
  باور ۲سانت عمیق و جناب شروان و متفکر بی مخ و این بلال حبشی و لشگر ششم بی لشگر و دیگر کاسه لیسان، چقدر این داستان آشناست ،مگه نه؟
  90
  97
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  حکمتی در کار نیست، خوردن کله پاچه همان و عمل قلب باز همان!!!
  27
  57
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  ناصرالدین شاه یک روز جمعه بعد از یک شب جمعه پرتلاش با سوگولی حرمسرایش «نگار خانم» در باغ کاخ گلستان مشغول قدم زدن بطرف خانه نگار خانم بود که برایش صبحانه کله پاچه پخته بودند. ناگهان کریم شیره ای (دلقک معروف دربار ) را دید که با عجله بطرف در خروجی باغ میرفت. در دربار ناصرالدین شاه فقط دونفر بودند که ازادانه هر چه میخواستند میگفتند. کریم شیره ای و ملیجک. شاه بکریم گفت که هوس کردیم با ما صبحانه شاهانه بخوری. سفره پهن شد و شاه کمی خورد و هوس کرد تک بیتی برای نگار خانم بگوید. و گفت : نگار زیبای من که دل سراچه اوست و چند بار تکرار کرد. اما هر چه کرد مصرع دوم را نتوانست بگوید. ناگهان به کریم شیره ای که دو لپی میخورد گفت ابله مگر نمیبینی شعر تکمیل نمیشه!!! کریم گفت کدام شعر قربان؟ شاه گفت : نگار زیبای من که دل سراچه اوست ، کریم هم بلافاصله گفت : تمام لذت دنیا میان پاچه اوست !!! شاه گفت پدرسوخته چی میگی ؟ کریم هم گفت قربان منظورم پاچه های گوسنده است !!!
  15
  53
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  من از سایت وزین شما بسی در شگفتم که مطلبی چنین بی پایه رامنتشر کرده است.برخی گمان دارند که اگر به سان داستانهای کهن دوسه کلمه ای بهم چسبانیده و نگاشتند و عمه و خاله جانشان نیز از آنها تمجید کرد,یک روزه به نویسنده ای قهار و یا متفکری برجسته تبدیل میشوند.
  55
  15
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  در مذمت بی پایگی این مطلب همین سخن بس که واژهُ بکاربرده شده درمتن در اصل"پاچه خاری" است,یعنی فعل "خارانیدن"و نه فعل و عمل "خوردن"پاچه.پس با استناد به این مفهوم, صحت کُل مطلب و استدلالات و استنتاجات قبلی و بعدی آن از اساس زیر سوال می رود. در پناه حق.
  42
  15
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایرانی مرده پرست - منچستر، انگلستان

  به جای تمام این حرفها نعش حیوان یا انسانی را در محل بخصوصی چال کنید گنبدی بر آن بسازید یا چاه مستراحی کنده امامی ساخته درونش بیاندازید و تحویل ملتی الاغ و نفهم و خرافاتی دهید قول میدهم تا دنیا دنیاست سوارشان خواهید شد بدون اینکه اعتراض کنند
  20
  45
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مساوات - مساوات، ایتالیا
  [::مسافران - انکارا، ترکیه::]. دوست عزیز آنچه که ما درک میکنیم از کلمه پاچه خواری یا پاچه خاری ،چاپلوسی است ،فرض کنیم کلمه پاچه خاری درست باشد یعنی خاراندن پاچه!! آنوقت چه ربطی دارد به چاپلوسی؟ آیا داستانی در این مورد میدانید؟
  7
  23
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::ایرانی مرد پرست - منچستر، انگلستان::]. از انگلیسی جماعت خرافاتی تر وخرافه پرستتر وجود نداره ولی چون زور پولشون تو دنیا میچربه واسه ادمای بیخاصیتی مثل تو انگلیس و انگلیسی قبله امال می شن و یادتون میره خودتون و خونوادتون قبلنا درصف اول زیارت امامزاده ها بودین برو کارتت رو بزن پول هفتگیت رو بگیر تورو چه به حرفای گنده گنده؟
  30
  5
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Botol - آلمان، آلمان
  ای تو گور کله پاچه و کله پز . چند سال پیش دوست دختر آلمانیم در دیگ رو باز کرد و جیغ کشید و فرار کرد و سالهاست که دیگه اون رو ندیدم. لعنت
  4
  9
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  hovakhshatare - تهران، ایران
  [::مساوات - مساوات، ایتالیا::]. پاچه‌خاری صحیحه. این کلمه اولین بار از سریال‌های طنز مهران مدیری به ادبیات عامیانه راه پیدا کرد که در اون سریال کارمندان اداره برای خوشایند رئیس پاچه او را می‌خاراندند. این کلمه از ابداعات تیم نویسندگان سریال‌های مهران مدیری است که یادآور و بر وزن کلمه‌ی دیگری است که «. مالی» نام دارد و با زیرکی در این سریال گنجانده شده بود تا یادآور همان کلمه باشد. متاسفانه اکثر مردم این کلمه را به شکل غلط «پاچه خواری» می‌نویسند که اتفاقا خیلی بی‌ربط‌تر به معنای چاپلوسی است. چرا «خوردن پاچه» باید معنای چاپلوسی بدهد؟! یا مثلا وقتی می‌گوییم «علی پاچه خواری رئیسش را کرد» یعنی علی پاچه رئیسش را خورد؟! بعد فرضا که علی پاچه یا ساق پای رئیسش را بخورد(!) این کار چه لذتی برای شخصی دارد که پاچه‌اش را خورده‌اند؟! در حالی که لااقل خاراندن پاچه یا ساق پای کسی برای آن شخص خوشایند است. اگر یک بار بعد از بیرون آوردن جوراب ساق پای خودتان را خارانده باشید متوجه خواهید شد!
  6
  10
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.