پیش‌بینی بیماری قلبی از کودکی با آزمایش ژنتیک

 ایسنا: گروهی از محققان بین‌المللی آزمایش ژنتیکی جدیدی را ابداع کردند که در عین ارزان بودن، می‌تواند خطر ابتلای افراد به بیماری‌های قلبی و عروقی را در هنگام کودکی پیش‌بینی کند.
 
تاکنون پزشکان برای ارزیابی خطر ابتلای افراد به بیماری‌های قلبی عروقی، میزان “فشارخون” و “کلسترول” آنها را اندازه‌گیری کرده‌اند.
 
معیارهایی همچون سابقه خانوادگی، سیگار کشیدن و دیابت نیز در این بررسی‌ها مورد توجه پزشکان قرار می‌گیرد.
 
ولی مشکل اینجاست که این روش وابسته به سن است و تنها زمانی می‌توان این آزمایشات را انجام داد که فرد به سن ۴۰ یا ۵۰ سالگی برسد.
 
در این میان ممکن است بسیاری از افرادی که کم سن‌تر هستند، در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار بگیرند و هیچ‌ گاه تشخیص داده نشود.
 
حال گروهی از محققان بین‌المللی، روشی جدید برای پیش‌بینی بروز بیماری‌های قلبی کشف کرده‌اند که آن را “میزان خطر ژنومیک”(GRS) نامیده‌اند.
 
“ژنومیک” شامل تجزیه و تحلیل داده‌ها و اطلاعات ژنتیکی به‌خصوص ژنوم موجودات است. ژنوم توالی کل “DNA” موجود در سلول‌های یک جاندار است که به‌ عنوان ماده ژنتیکی عمل می‌نماید و سبب بروز صفات وراثتی(فنوتیپ) می‌شود.
 
این روش می‌تواند عامل ژنتیکی خطر ابتلا به به بیماری‌های قلبی عروقی را ارزیابی کند.
 
در این آزمایش، محققان از اطلاعات ژنومی نزدیک به نیم‌ میلیون نفر استفاده و نزدیک به دو میلیون نسخه مختلف ژنتیکی را تجزیه و تحلیل کردند.
 
این آزمایش می‌تواند عامل ژنتیکی خطر ساز بیماری‌های قلبی را با ترکیب میزان خطر ژنومیک و دیگر عوامل خطر ساز تعیین و تشخیص دهد.
 
مهم‌ترین شاخصه این پژوهش این بود که احتمال ابتلای مردان سالم با “GRS” بالا، با احتمال ابتلای افرادی که دو فاکتور خطرساز از قبیل “کلسترول” و “فشارخون” را داشتند ولی ” GRS” آن‌ها پایین بود، به یک میزان بود.
 
یکی دیگر از مزایای بزرگ این آزمایش این است که ارزان بوده و می‌تواند در سنین کودکی آزمایش شود.
 
بنابراین با استفاده از این روش می‌توان میزان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در بزرگسالی را از کودکی پیش‌بینی کرد.
 
هزینه انجام این آزمایش بیشتر از ۵۰ دلار نیست. اگر افراد این آزمایش را انجام دهند، می‌توانند روش‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی را پی بگیرند.
 
نتایج این پژوهش جدید در مجله “Journal of the American College of Cardiology” انتشار یافته است.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.