صربستان معافیت ویزا را برای ایرانی‌ها لغو کرد

 تصویری از مرز صربستان و مجارستان دولت صربستان روز چهارشنبه ۱۸ مهر با صدور دستوری، معافیت ایرانی‌ها از سفر بدون بی‌ویزا به این کشور را رد کرد. تنها اندکی بیش از یک سال از آن می‌گذرد که صربستان شهروندان ایرانی را از دریافت ویزا برای ورود به این کشور معاف کرده بود.
 
فرمان دولت صربستان که در روزنامه رسمی این کشور منتشر شده است، عنوان می‌کند: «دولت حمهوری صربستان تصمیم گرفته‌است به تصمیم پیشین خود مبنی بر لغو ضرورت دریافت ویزا برای شهروندان جمهوری اسلامی ایران پایان دهد.»
 
دو کشور از اوایل دهه ۱۹۹۰، زمانی که یوگسلاوی سابق در جنگ سقوط کرد، با یکدیگر روابط نزدیکی داشته‌اند و آن زمان صربستان بخشی از یوگسلاوی بود. تابستان سال گذشته بلگراد تصمیم گرفت که با هدف رونق دادن به صنعت توریسم کشور و دسترسی به بازارهای غیراروپایی ایرانیان را از دریافت ویزا معاف کند.
 
اما مقامات صربستان می‌گویند، شمار مهاجران غیرقانونی ایرانی که تلاش می‌کنند از طریق صربستان خود را به کشورهای اتحادیه اروپا برسانند، بسیار است.
 
نبوجا استفانویچ، وزیر کشور صربستان، روز چهارشنبه که در مجلس این کشور سخن می‌گفت نسبت به شمار ایرانیانی که از سفر بدون ویزا به صربستان «سوءاستفاده می‌کنند» هشدار داد.
 
دیوویچ رادوس، از مدیران مرکز حافظت از پناهندگان که در بلگراد مستقر است، در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز اظهار داشت: «این اقدام واکنش به مشکلی است که خیلی از ایرانی‌ها با ورود به صربستان به وجود آورده‌اند چرا که تلاش می‌کنند یا به غرب سفر کنند یا اعلام پناهندگی می‌کنند.»
 
تنها در سال جاری میلادی هزار و صد ایرانی به طور رسمی در صربستان اعلام پناهندگی کرده‌اند تا به مراکز پناهندگان منتقل شوند، جایی که سرپناه و غذای روزانه‌ای داشته باشند.
 
در حال حاضر حدود چهار هزار پناهجو از آسیا، خاورمیانه و دیگر نقاط جهان در مراکز وابسته به دولت صربستان نام خود را ثبت کرده‌اند. همزمان صدها مهاجر دیگر نیز در بلگراد یا مرز صربستان با بوسنی و کرواسی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا سرگردان هستند.
+79
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  danyou - تل آویو، اسرائیل

  چون اینقدر ایرانی رفت اونجا و قاچاقی خواستن از مرز رد بشن برن غرب اروپا اونها هم گفتن مگه کشور ما بی در و پیکر هست. یه لحظه تصور کنید از جای دیگه مردم بیان و بگن مرز ایران کشکه و یواشکی و بدون اجازه از مرز ایران بریم و بیاییم خود ماها شاکی نمیشیم ؟؟؟ . کلی هم که اونجا پناهنده شدن. بقول خودشون گیم میزدن . همه جا هم پخش شد مصاحبه هاشون . هیچ جای دنیا آبرو برامون نمونده . هر چند این بدبختها هم چاره ای ندارن از اخوندها فرار کردن ولی پناهندگی راهش نیست.
  13
  51
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Rayfarraie - مالزی، مالزی

  اونجا رو هم به .. کشیدیم
  8
  58
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  study - استکهلم، سوئد

  چرا لغو نکنن؟. هر روز از صربستان خبر میرسه گند میزدن فقط. کلا گن زدن بلدن. از اینور دولت ایران به کل دنیا گند میزنه. از کوزه همان طراود که در اوست
  11
  47
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Dr.yashar - اسکی شهیر، ترکیه

  بفرمایید مبارکه یه سال بیشتر طول نکشید از سر شما پناهنده‌های بی شرف خائن دوباره اونم یه کشور درجه ۳ اروپایی ویزا رو برگردوند امیدوارم تو جنگلا خوراک حیوانات بشین یا اینکه قایقاتون همه غرق بشه اگرام به کشور مقصد برسید درخواست پناهندگیتون رد بشه تو همین ترکیه‌اشم مایه آبروریزی هستین
  70
  24
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  پیامک1 - منچستر، انگلستان

  [::Dr.yashar - اسکی شهیر، ترکیه::]. بد نخواه.تا بد نبینی
  3
  40
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  نه عزیز این رژیمه که کشور را به لجن و .. کشانده. انسانهایی که امید به تحصیل و کار و پیشرفت در کشور خودشان ندارند ؛ گزینه مهاجرت را انتخاب میکنند . طبیعتا همانطور که در زندانهای مالزی شاهد هستیم ؛ تعدادی از این جماعت در اروپا هم خلافکار هستند.
  8
  5
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Dr.yashar - اسکی شهیر، ترکیه
  [::پیامک1 - منچستر، انگلستان::] اینکه یه عده تنه لش تن پرور که فقط دنباله حقوق بیکاری هستن می‌رن وطن فروشی می‌کنن آبرو مملکت رو می‌برن از سر اینا یه کشور در پید میاد ویزارو بر می‌گردونه تو همین ترکیه‌اش این‌همه مشکل ایجاد می‌کنن به اندازه کافی بدبخت بی شرف خائن هستن چه بدشونو بخوام چه نخوام.
  10
  9
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  این حکومت بی شرم و وقیح چقدر زندگی روبه کام مردم تلخ کردن.امید بر باد رفته خاک رباد رفه ثروت ایران غرت شده و ......از بدو اسلام همین بوده و هست.تنها راه براندازی این ..... اسلام و اتحاد توده هست در این صورت جلوی تجزیه ایران گرفته می شه.ننگ بر کسانی که از این حرامیان حمایت می کنند.
  8
  10
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  اظهال نظر - تریر، آلمان
  ۶ ماه دیگه ترکیه هم لغو میکنه
  3
  6
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.