صادرات نفت ایران «از نصف هم کمتر شد»

خبرگزاری رویترز گزارش داده‌است که طی هفته گذشته، صادرات روزانه نفت ایران بطور متوسط به ۱٫۱ میلیون بشکه سقوط کرده‌است.
 
بر اساس این گزارش با استناد به آمارهای کشتی‌رانی و منابع صنعتی، متوسط صادرات روزانه نفت ایران در ماه گذشته، سپتامبر، نیز ۱٫۶ میلیون بشکه بوده است.
 
ایران یک ماه قبل از خروج آمریکا از برجام در ماه اردیبهشت، روزانه ۲٫۵ میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کرد.
 
هنوز معلوم نیست که در هفته‌های پیش‌روی ماه جاری، اکتبر، صادرات نفت ایران چگونه خواهد بود، اما گزارش‌ها حاکی است که احتمالاً صادرات نفت ایران در ماه نوامبر که تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران به اجرا گذاشته می‌شود، به حدود یک میلیون بشکه در روز سقوط کند.
 
یک منبع صنعتی به رویترز گفته‌است که طی ماه جاری (۱۰ روز گذشته) کل صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه سقوط کرده‌است.
 
به‌رغم افت صادرات نفت ایران، قیمت‌های جهانی نفت طی روز چهارشنبه ۱۸ مهرماه نه تنها کاهش نیافت، بلکه در لحظه تهیه این گزارش (ساعت ۱۳:۰۰ به وقت تهران) نسبت به روز گذشته ۲۰ سنت نیز کاهش یافته و هر بشکه نفت شاخص برنت دریای شمال به ۸۴ دلار و ۸۱ سنت معامله می‌شود.
 
با این‌حال قیمت‌های کنونی نفت نسبت به ماه گذشته افزایش چشمگیری یافته‌است که علت آن ادامه افت تولید نفت ونزوئلا و ایران هست.
 
خبرگزاری‌های رویترز و بلومبرگ همزمان گزارش داده‌اند که عربستان اعلام کرده که تولید روزانه خود را به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه می‌رساند. عربستان پیش از خروج آمریکا از برجام، روزانه حدود ۱۰ میلیون بشکه تولید داشت.
 
اخیراً رویترز از قول منابعی گزارش داد که عربستان و روسیه به‌صورت «خصوصی» توافق کرده‌اند که روی‌هم‌رفته روزانه نیم میلیون بشکه نفت بیشتری تولید و راهی بازار کنند.
 
در این میان، فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی، روز سه‌شنبه از اوپک و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت درخواست کرد که تولید خود را افزایش دهند، چرا که بازار نفت از لحاظ امنیت انرژی به «خط قرمز» (پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه) نزدیک می‌شود.
 
رویترز می‌نویسد که بازار درباره توان عربستان برای جبران کاهش تولید نفت ایران در تردید است. اخیراً، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، نیز گفت که «نه عربستان و نه هیچ تولیدکننده دیگری قادر به جایگزینی نفت ایران نیست».
 
رویترز روز سه‌شنبه گزارش داد که ایران نه تنها در نفتکش‌های خود، بلکه در تأسیسات چین نیز شروع به دخیره‌سازی نفت بی‌مشتری خود کرده‌است.
 
بر اساس این گزارش، اخیراً یک نفتکش بزرگ ایران ۲ میلیون بشکه نفت را در تأسیسات ذخیره‌سازی نفت دالیان چین خالی کرده‌است.
 
در دور گذشته تحریم‌ها، ایران مجبوز به ذخیره‌سازی ده‌ها میلیون بشکه نفت در تانکرها شده بود. ایران همچنین ده میلیون بشکه نفت را در تأسیسات چین ذخیره کرده بود که همه آنها بعد از لغو تحریم‌ها به فروش رفت.
+101
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  F.E.K - ناتینگهام، انگلستان

  هر چه پول نفت یا صادرات ایران در نفت کمتر شود قدرت بی بدیل و عاری از انتقاد حاکمان بیشتر مورد هجوم قرار می‌گیرد و همین ممکن است راه را برای یک مکالمه فراگیر مبتنی بر خرد سیاسی و آینده نگری و مشارکت واقعی مردم هموارتر کند. حاکمی که نتواند نیاز جامعه را جوابگو باشد یا سقوط میکند و یا به خرد و مشارکت جمعی رو می‌آورد.
  3
  57
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان

  این اخرین فرصته برای مردم ایران ترامپ رئیس جهوریش تمام بشه دموکراتها بیان سرکار دیگه خواب تغیر رژیم را بایست ببینید از حالا جان کری داره نقشه میکشه براتون
  4
  78
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  روسیه با اسرائیل در سوریه در کشتن سپاهیان قدس هماهنگ و علیه ایران ،روسیه با عربستان در میزان تولید نفت علیه ایران ،روسیه با ترکیه در سوریه علیه ایران، روسیه در همه جا علیه ایران و جالبه هیچ کشوری هم مثل ایران (آخوندا )به روسیه باج نمیده
  4
  65
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  چی بگم والا - پاریس، فرانسه

  یادی کنیم از شعار معروف :جیگیلی آمریکا، فینگیلی آمریکا و صد البته حامیانش :باور عفیف و شربان و.. و.
  5
  59
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک

  [::F.E.K - ناتینگهام، انگلستان::]. خیلی سنگین نوشتی. خوراکش اینه که یه رپر بیاد ازش یه بیت درست کنه، هارمونیشم شماره پنج بتوون.
  71
  5
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::Iranemaa - قم، ایران::]. نه برفیق ما حالیمون نیست، سرخر شمخانی میگه این روسیه روسیه زمان شوروی نیست همکاری ما با روسیه راهبردی استز،هرچند این همکاری روسیه راهزنی به تمام معنی است ولی این سرخرسپاه اگر اینطور باور داره ،اینطور هم هست.
  3
  12
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  اى بابا ، تا گاو شیرده(ملک سلمون و ممد ) داریم چه غم داریم
  16
  3
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  همه با هم یه فاتحه برای حکومت ملاها بخونیم. ثواب داره.
  1
  17
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران
  به دَرَک.
  0
  17
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  study - استکهلم، سوئد
  بهتر. این کشور به پول که رسید سریع چو ورشون داشتن که به جایی رسیدن و بعدم مدعی کنترل دنیا و تسخیر دنیا شدن. چه دولتشون چه مردمشون. همشون یکی ان
  3
  10
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Iranemaa - قم، ایران::]. [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. اتفاقا دوستان این شمخانی درست میگه. منتها اون "ما" ای که توی جمله بکار برده با أون مایی که منظور ماست تومنی هفت سنار تفاوت داره!
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  ایران نه تنها ضرر نکرده بلکه سود هم کرده قبل از برجام ایران روزی 2.5 میلیون بشکه با قیمت هر بشکه 55 دلار و هر دلار 3500 تومان صادر کرده و حالا روزی 1 میلیون بشکه با قیمت هر بشکه 76 دلار و هر دلار 10000 تومان صادر می کند حالا خودتون حساب کنید داره ایران الان سود می کنه یا ضرر
  13
  1
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.