نیویورک‌تایمز: عربستان تیمی ۱۵ نفره برای قتل خاشقجی به استانبول فرستاد

 ادعا شده این تصویر برگرفته از دوربین‌های مدار بسته، لحظهر ورود خاشقجی به کنسول‌گری عربستان سعودی را نشان می‌دهد. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی تکان‌دهنده مدعی شده است یک تیم ۱۵ نفره از سوی مقام‌های ارشد عربستان سعودی ماموریت داشتند در کنسولگری این کشور در ترکیه منتظر ورود جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، شده و وی را به قتل برسانند.
 
جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سرشناس منتقد حکومت، پس از آنکه روز ۱۰ مهر وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد، ناپدید شده و از سرنوشت وی هیچ اطلاعی در دست نیست.
 
آقای خاشقجی که برای بخش دیدگاه‌های «واشنگتن‌پست» مقاله می‌نوشت، برای دریافت یک مدرک رسمی برای ازدواج وارد ساختمان کنسولگری عربستان سعودی شد و نامزد وی ساعت‌ها در مقابل ساختمان منتظر وی ایستاد، اما او هرگز از آنجا خارج نشد.
 
روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته که در میان این تیم ۱۵ نفره، «یک پزشک متخصص بریدن استخوان که ماموریت وی تکه‌تکه کردن استخوان‌های خاشقجی پس از مرگ او بوده» هم حضور داشته است.
 
نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های ارشد ترکیه نوشته که «این تیم ضربت، عملیات قتل و تکه‌تکه‌کردن خاشقجی را دوساعته به اتمام رساندند و پس از آن ترکیه را به مقصد کشورهای مختلفی ترک کردند.»
 
یکی از مقام‌های آمریکایی نیز این اتفاق را همچون برخی صحنه‌های فیلم‌های کوئنتین تارانتینو، کارگردان مشهور هالیوود از جمله «داستان عامه‌پسند» توصیف کرده است.
 
اتهام علیه دولت عربستان سعودی درباره قتل این روزنامه‌نگار منتقد باعث شده که ایالات متحده، ترکیه و چند کشور دیگر خواستار شفاف‌سازی پادشاهی سعودی در این زمینه شوند.
 
الجزیره نوشته در صورت شکست دولت ریاض در شفاف‌سازی در این زمینه، این اتفاق می‌تواند به روابط عربستان سعودی و متحدان خود لطمه جدی وارد کند.
 
در حالی که مقام‌های عربستان سعودی هرگونه دخالت خود در این ماجرا را انکار می‌کنند و مدعی شده‌اند که این روزنامه‌نگار روز دوم اکتبر به سرعت کنسولگری این کشور در ترکیه را ترک کرده، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از آنها خواسته این ادعای خود را ثابت کنند.
 
با این حال دولت ترکیه نیز در مورد این ادعاها که خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده، شواهدی ارائه نکرده است.
 
روزنامه «صباح» چاپ ترکیه که به حکومت نزدیک است، روز سه‌شنبه اسامی این تیم ۱۵ نفره و تاریخ تولد آنها را منتشر کرده و نوشته که آنها در روزی که روزنامه‌نگار منتقد عربستانی ناپدید شده، وارد فرودگاه آتاتورک استانبول شده بودند.
 
این روزنامه نوشته که اسامی آنها را بر اساس تصاویری که هنگام کنترل گذرنامه در فرودگاه از آنها گرفته شده، بدست آورده است.
 
«صباح» با انتشار این تصاویر، اضافه کرده که آنها در چهار زمان مختلف، استانبول را مقاصد گوناگون ترک کردند.
 
شبکه ان‌تی‌وی ترکیه نیز تصاویری از ورود این مردان به هتلی نزدیک کنسولگری عربستان در استانبول و نیز ورود خودروی ون به این ساختمان، دو ساعت پس از ورود خاشقجی به آن را پخش کرده است.
 
بر اساس گزارش این شبکه خصوصی که نزدیک به اردوغان است، این ون سیاه‌رنگ به سمت منزل سفیر عربستان سعودی حرکت کرده و در گاراژ آن پارک می‌کند.
 
عربستان سعودی هنوز واکنشی به این خبر نداده است.
 
رویترز نیز نوشته که مقام‌های اطلاعاتی ترکیه به این خبرگزاری گفته‌اند که در میان این تیم ۱۵ نفره، چند مقام رسمی اطلاعاتی عربستان نیز وجود داشته‌اند.
 
جمال خاشقجی، مشاور سابق دولت عربستان پارسال برای پرهیز از بازداشت به خاطر انتقاد از سیاست‌های محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، و انتقاد از شرکت ریاض در جنگ یمن، به آمریکا نقل مکان کرد.
 
وی از منتقدان سرسخت محمد بن سلمان، ولیعهد کشورش و سیاست‌های او بود.
 
خبرگزاری فرانسه از خاشقجی نقل کرده‌است که وی اصلاحات محمد بن سلمان را «توخالی» توصیف کرده و او را متهم کرده بود عربستان را به عصر «هراس، ارعاب، بازداشت و شرم عمومی» وارد می‌کند.
 
رئیس‌ جمهور آمریکا می‌گوید شنیدن خبرهای مربوط به جمال خاشقجی «مایه نگرانی» است و «دوست ندارم این چیزها را بشنوم. امیدوارم مسائل حل شوند».
 
باب کورکر، سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هم در توئیتر خود نوشته است «شخصا در مورد ناپدید شدن جمال خاشقجی با سفیر عربستان گفت‌وگو کرده‌ام. در حالی‌که منتظر پاسخ هستیم، بدانید که ما به هر کشور خارجی که روزنامه‌نگاران را هدف قرار دهد، واکنش درخور نشان خواهیم داد».
 
بریتانیا هم از عربستان خواسته در اسرع وقت درباره ناپدید شدن این روزنامه‌نگار منتقد عربستانی توضیح دهد.
 
جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در این زمینه توئیت کرده است: «اگر گزارش رسانه‌ها [درباره خاشقجی] درست باشد، به طور جدی با این قضیه برخورد می‌کنیم. دوستی بر اساس احترام به ارزش‌های مشترک معنا پیدا می‌کند.»
+80
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Iranemaa - قم، ایران

  بیچاره را کشتن و جسد را هم از کنسولگری با ماشین خارج کردن. این هم حکومتی که سلطنت طلب ضد ایرانی بهش افتخار میکنه. سوال من از سلطنت طلب اینه که چرا هر جا اسلام اجرا میشه خشونت و قتل و تبعیض زیاده؟
  29
  79
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  شاه و شیخ - قم، ایران

  وزیر خارجه بریتانیا : «اگر گزارش رسانه‌ها [درباره خاشقجی] درست باشد، به طور جدی با این قضیه برخورد می‌کنیم. دوستی بر اساس احترام به ارزش‌های مشترک معنا پیدا میکند>>. مثلا وقتی گزارشها از اعدامهای فله ای دهه 60 و محاکمات دادگاه میکونوس و ترور ناجوانمردانه بختیارها و فرخزادها و و و همه مهر تایید خوردند شما روبه صفتان, با حکومت اسلامی جه کردید؟؟ فرزندان حرام لقمه هاشان را با میلیاردها سرمایه به خود پناه دادید و به ریش همه مخالفان حکومت هم خندیدید.
  9
  72
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  F.E.K - ناتینگهام، انگلستان

  آبها که از آسیاب افتاد نه تنها نقش عربستان در این قضیه گم خواهد شد بلکه راهی پیدا میکنند که مثل حمله به برج های دوقلو ایران را مقصر اصلی معرفی کنند. همانگونه که با پول، اسم خلیج فارس را هم در نقشه‌های اینترنتی عوض کردند باز هم با پول واقعیت ها را قلب میکنند.
  8
  66
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  بوقلمون صفتی و دورویی یکی از بدترین صفات ناپسندیست که یکنفر میتونه داشته باشه ! یه روز ، تا اسم سلمان ولیگند عرعرستان میاد ، آب از بالا و پائینش راه میوفته و غیر ممکنه در کامنتهای آبدوغ خیاریش از این جوجه عرب تعریف و تمجید نکنه !! ولی حالا که امروز بدستور همون ، سلمان جونش این ژورنالیست بقتل رسیده ، شده عزادار مقتول و بدگویی از حکومت عرعرستان که همه کاره اش سلمان ، اِواست میکنه و میره به جنگ سلطنت طلب !! عجب روزگاری و عجب مردم هزار چهره و منافقی !!؟
  21
  29
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا

  خیلی باید ساده لوح باشه کسی که فکر کنه عربستان اصلاح بشو است.اون ولیعهد خرس شکم گنده،اومد و قراردادهای مولتی میلیاردی با ترامپ بست و سبیلشو چرب کرد و بعدم رانندگی زنها رو مجاز کرد و به خواننده مصری اجازه خواندن داد و سینماها راه اندازی شدند فکر کردید واقعا عوض شدند و انسانیت و دموکراسی به راه افتاده؟ خیر عربستان هم نسخه دیکتاتوری و ظالمانه دیگری هست در خاور میانه.این جنایت داره لو میره کم کم و ترکیه هم بخاطر رقابت با عربستان احتمالا ول کن قضیه نباشه مگه باز ولیعهد بشکه سر کیسه رو برای اردغان شل کنه،اونم خیلی زیاد تا سر و صدای قضیه رو بخوابونه.
  7
  33
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  آخرش میبینی که سپاه ترور کرده از این آخوندا هرچی بگی برمیادش،ساختمان پلاسکو،سقوط هواپیمای محیط زیست،وو سکته و خودکشی ساختگی در اوین،میکنوس و آرژانتین و غیره
  37
  19
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  در مورد خشنود و آدم خواری اسلام ,اصلا حرفی نیست.نمونه بارز آن ماجرای سینما رکس آبادان و اعدامهای سال 58 و قتلهای زنجیره ای و ترور مخالفین رژیم و این اواخر هم کشتن اکبر کوسه.و سکوت موافقین غرب با آن قضایا.کلا سیاست کثیف و لجن هست,خود آمریکائها برای اعمال سیاست خود در جهان,کم جنایت نکردند.ماجرای سالوادور النده در ایتالیا توسط کسینجر,جریان کوتاه 28 مردا 32 در تهران و تعویض شاه با خمینی در ایران همین سه قلم را جمع بزنید خودش یک دریاچه خون میشود.منظور از بیان مطالب فوق اینست که فریب دلسوزی و ادا درآوردن نگرانی غربیها را در چنین حوادث نخورید
  3
  4
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  باور کنید کار خود ممد چوک سلمون هست ، ایشان جوانىیست پرشور ،جنگ طلب و در عین حال بسیار احمق. و کاراش هم همینطورى احمقانه هست. درست مثل طرفداراش مغز شتر خورده
  12
  17
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  میگم وهابى طلب کجایى؟ حالا کى رو ماساژ میدى؟. داعشى وهابى آدمکشه اگهىجونش بالا بیاد . اقتلو در ذاتشان هست
  13
  10
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  فیلم و من چند سال پیش دیدم،اخه این معقول است که ۱۵ نفر از عربستان راه بیفتند تا این یا بو را بکشند، اینها که میدونستند طرف این کی میاد چون قبلا در سفارت وقت گرفته بود، اگر قصد داشتند بکشنش، تو ترکیه به هر کس ۱۰۰۰ دلار بدن نه تنها طرف را میکشه، بلکه اونو بعد از کشتن میخوره که هیچ مدرکی باقی نمونه، اینها خیلی راحت میتونستند زیر ماشین بگیرنش، این همه پناهنده از عراق و سوریه و افغانستان، تا سومالی و بورکینافاسو تو ترکیه ریختند، حالا ته ماندهای داعش بماند ،کافی بود به یکی از اینها ۲۰۰ دلار میداند، طرف را زنده زنده میخورد، اخه این چه چرندی< است و چه بازی که شروع کردند؟
  14
  9
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  همه این آتشها و جنایات فقط و فقط از دینی بنام اسلام بر میآید اسلام یعنی قتل جنایت شکنجه تجاوز این دین مخالف سر سخت انسانیت و مهر و عاطفه و مهربانی ست .یک مسلمان هیچوقت نمیتواند انسان درستی باشد حقه باز دروغگو جنایتکار متجاوز همجنسباز و خونخوار و بیرحم از صفات بارز یک مسلمان است
  5
  11
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. خب اگر دین تازه شما خوبه، چون براتون پناهندگی جور کرد مبارکه، مگر این کارها در دین مسیحیت و یهودی یا بودایی نیست، میدونید چند هزار بچه در این لحظه در عراق تو بیمارستانها از سرطان، حنجره و غدد لنفاوی رنج میبرند بخاطر استفاده از بمبهای با عشای اورانیومی ساخته شده از زباله های اتمی، میدونید چند هزار مادر رنج میبرند؟ من رفتم و دیدم، مگر این کار را برادران مسیحی تو نکردند، میدونید در برمه بودایی ها که همه میگن صلح طلبند، جنین را از شکم مادر در میاوردند و اتیش میزدند، این یکی از کوچکترین کارهاشون بود( من به هچ سراطی مستقیم نیستم )پس مشکل خودتون را به دین اسلام یا هر دین دیگر نچسپونید.این مسلمانبها نبودند که سلاح شیمیایی ساختند یا بمبهای پلاسمایی برا کباب کردن زنده زنده ادم
  18
  5
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. چرا کیس پناهدگی خودتون را به من میچسبانید .محض یادآوری مسیحیت بدتر از اسلام و اسلام هم بدتر از مسیحی کلا هر نوع دینی و خدا پرستی به ظلم و جنایت ختم میشود چون با اسم دین و خدا هر گونه ظلم و جنایتی را میشود توجیه کرد در ضمن شما هم همانند بقیه که برای ساکت کردن و خفه کردن مارک منافق و اون نیم وجبی و مریم نیم وجبی را میچسبانند برای خفه کردن آدمها بلافاصله میگویید برای پناهدگی و یا احتمالا کیس مسیحیت ;) به هر حال زود قضاوت نکن در مورد آدمها و مانند بعضی از افراد زود مارک و بر چسب به کسی نزن با دیگر دوستانت ساندیس خود را میل بفرمایید ;)
  4
  3
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. احتمالا خودتون پناهنده هستید و فکر میکنید هر کسی که در خارج از ایران زندگی میکنه باید پناهنده باشد و کیس هم که حتما مذهبی ;) فقط موندم از راه دور چطور تشخیص میدهید طرف پناهنده است :)
  3
  3
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. من ۳۲ ساله المان زندگی میکنم و بهتر بگم خانوادم هم زمان اون خدا بیامرز امدن امان و اینجا ماندند .اینجا روزی نیست که بوقلمون صفتهایی مثل تو را میبینم بخاطر مسائل کاری بهلطف تو امثال تو یک دایره المعارف کامل دروغ تو این مدت شنیدم،دیدم و تجربه کردم، الکی خودتو تافته جدا بافته جا نزن، همتون سر و ته یک کرباسید!
  3
  3
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. ببین حالا که تو برچسب میزنی پس من هم میتونم بزنم فکر کنم شما و خانواده از تیر خلاص زن های منافقین بوده اید و از خائنین به ایران .و از تیپ همین آخوندها و ساندیس خوران چون براحتی میتوانید برچسب بزنید برای خفه کردن طرف مقابلتان شما که اینقدر اسلام و مسیحیت و دین براتون مهم هست چرا در بلاد کفر زندگی میکنید پس حتما ریگی به کفش دارید و حتما از جاسوسان حکومتی هستید برای رصد کردن ایرانیان مخالف حکومتی الان دیگه شکم به یقین تبدیل شد حتما که جاسوس حکومتی هستید .میبینی دیگران هم به تو میتوانند تهمت بزنند چرا بدون اینکه از آدمها شناختی داشته باشی قضاوت میکنی پس دیگران هم میتوانند با خودت همانکار را کنند ه.ولی نشون دادی که از اون مسلمانهای افراطی و متجاوز و خونخوار هستی مانند اربابانت رجویها و خمینی ها مزدوران مانند شما را خوب میشناسم و زود خودتون را لو میدهید احتمالا ای دی دیگر شما یا تفکر یا باور و ،،،، هست ;)
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. در ضمن گفتی دروغ شنیدی میدونی چرا چون خودت یک دروغگوی بزرگی هستی شیاد همانند اربابانت حکومت اسلامی و منافقین تو و خانواده ات مطمئنا مزدور حکومت هستید و برای جاسوسی به آلمان اعزام شده اید
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. حتما که در ترور مخالفان حکومت در خارج از کشور دست داشته ای شما را به آلمان اعزام کرده اند که شناسایی کنید و در آلمان هم کشتار و سلاخی مخالفان حکومت اسلامی حتما و حتما بوسیله کسانی مانند شما انجام شده و هنوز هم در پی شکار میگردید
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. از اسمت هم کاملا مشخصه که تروریست هستی چون ابن ملجم هم قاتل بود قاتل اون علی آدمکش یعنی هر دو قاتل و آدمکش ;)
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.