آلمان دیپلمات ایرانی اسدالله اسدی را به 'بلژیک تحویل داد'

تجمع سازمان مجاهدین خلق در برلین آلمان که در آن خواهان استرداد اسدالله اسدی به بلژیک شده بودند بی بی سی : خبرگزاری فرانسه گزارش کرده که آلمان اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در وین پایتخت اتریش، که حدود سه ماه پیش به اتهام دست داشتن در طرح بمب‌گذاری در گرد‌هم‌آیی سازمان مجاهدین خلق دستگیر شده بود را به بلژیک تحویل داده است.
 
این خبرگزاری به نقل از دفتر دادستانی فدرال بلژیک گزارش کرده که آقای اسدی روز چهارشنبه (۱۰ اکتبر) در دادگاه حاضر خواهد شد.
 
دادستان های آلمانی در کیفرخواست خود گفته بودند که اسدالله اسدی مامور وزارت اطلاعات جمهوری اسلامیست - نهادی که بنا بر حکم صادر شده وظیفه اش "زیر نظر گرفتن و مبارزه با گروه های مخالف در داخل و خارج ایران است."
 
دادگاهی در آلمان در روز ۲۷ سپتامبر حکم استرداد اسدالله اسدی را صادر کرد. او به ظن "فعالیت های اطلاعاتی خارجی" و "توطئه برای قتل" بازداشت شده بود.
 
بنا بر آن حکم، آقای اسدی در حال گذراندن تعطیلات در آلمان و خارج از حوزه ماموریتش بازداشت شده و به همین دلیل از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نبوده است.
 
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش گفت که جمهوری اسلامی موضوع استرداد این دیپلمات خود را دنبال می کند.
 
آقای قاسمی ابراز امیدواری کرده بود که "دولت آلمان به واقعیت‌ها وقوف کامل پیدا کند و دیپلمات مزبور تبرئه و به ایران عودت داده شود."
 
ایران که ادعای دست داشتن در طرح بمب‌گذاری در گردهم‌آیی مجاهدین خلق در فرانسه را رد کرده، پیشتر به نشانه اعتراض سفرای بلژیک و فرانسه و همین طور کاردار آلمان را به وزارت امور خارجه فرا خوانده بود.
 
پرونده مربوط به طرح ادعایی بمب‌گذاری در گردهم‌آیی مجاهدین خلق، چند روز بعد از پایان نشست این گروه در حومه پاریس مطرح شد.
 
در آن زمان شش نفر در بلژیک، فرانسه و آلمان بازداشت شدند که دو نفر آنها بعدا آزاد شدند.
 
مقام‌های بلژیک در ماه ژوئیه درخواست استرداد آقای اسدی و مرد دیگری را ارائه دادند که با نام "مهراد الف" معرفی شده و در پاریس دستگیر شده بود.
 
دادستانی آلمان این ادعا را مطرح کرده که آقای اسدی -که به گفته آنها مامور اطلاعاتی بوده- دستور حمله به گردهم‌آیی مجاهدین را داده و در ماه ژوئن در لوکزامبورگ مواد منفجره در اختیار بازداشت‌شدگان دیگر قرار داده است.
 
پلیس بلژیک هم می‌گوید مهراد الف همدست زن و شوهری بوده که در بروکسل به دلیل حمل نیم کیلوگرم مواد منفجره و یک چاشنی انفجاری دستگیر شده بودند. این زوج با نام‌های امیر س و نسیمه ن معرفی شده بودند.
+45
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  پهلوون مفرد - کلن، آلمان
  چند روز دیگه هم خلفای اوباش اسلامی یک خبرنگار بلژیکی‌ از توی خیابون‌ها به اتهام عکاسی از خشتک ولی‌وقیح شکار می‌کنن که بِده بِستون کنن. زمان سارکوزی برای علی وکیلی راد قاتل زنده‌یاد شاهپور بختیار بعد از ۱۹ سال زندان، معامله‌ به شرط آزادی خانم کلوتیلد رایس فرانسوی که سال ۱۳۸۸ موقع خروج از فرودگاه ایران دستگیر شده بود انجام گرفت، وکیلی‌راد جنایتکار با صَلَم صلوات و حلقه گل با عنوان قهرمان ملی! مجدداً به جُرگه خونخوار دار و دسته حکومت سلاخ‌های اسلامی ملحق شد...
  4
  14
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.