ترکیه می‌خواهد کنسولگری عربستان در استانبول را بازرسی کند

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی، در حال سخنرانی در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۸ در لندن ترکیه از عربستان سعودی تقاضا کرد که اجازه بازرسی کنسولگری این کشور در استانبول را بدهد. این تقاضا به دنبال گمانه‌زنی‌هایی درباره کشته شدن جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد سعودی، در کنسولگری عربستان مطرح شده است.
 
به گزارش شبکه تلویزیونی NTV ترکیه، دولت ترکیه از عربستان سعودی تقاضا کرده که اجازه دهد کنسولگری این کشور در محله بشیکتاش استانبول مورد بازرسی قرار گیرد. سفیر عربستان سعودی از هنگام ناپدید شدن جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد سعودی، تاکنون دو بار از سوی وزارت خارجه ترکیه احضار شده است. از سفیر عربستان خواسته شده است که همکاری کامل را با تحقیقات ترکیه داشته باشد.
 
جمال قاشقجی از هفته گذشته و پس از ورود به کنسولگری عربستان ناپدید شد. او برای دریافت مدارکی که برای ازدواج با نامزد ترکیه‌ای خود به آنها نیاز داشت به کنسولگری عربستان رفته بود. خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی ساعت‌ها جلوی کنسولگری منتظر او مانده بود. ولی خاشقجی پس از مراجعه به کنسولگری دیگر از آن بیرون نیامده است. پلیس ترکیه احتمال داده است که این روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده باشد.
 
اردوغان خواهان روشن شدن ماجراست
 
رجب طیب‌ اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، به خبرگزاری آنادولو گفته که هنوز خوشبین است و امیدوار است با وضعیت نامطلوبی روبرو نشود. او تاکید کرده است که تحقیقات در این زمینه را از نزدیک زیر نظر دارد. در این میان ویدیوهای گرفته شده از ورود و خروج مراجعین به کنسولگری عربستان از سوی پلیس ترکیه بررسی شده است. این ویدیوها خروج خودروهایی‌ با شیشه‌های تیره رنگ را از کنسولگری عربستان نشان می‌دهند.
 
یاسین آکتای، مشاور اردوغان، به خبرگزاری آلمان گفته است مقام‌های ترکیه بر این گمان‌اند که فرد ناپدید شده را در این مدت از کنسولگری خارج کرده‌اند، اما این که او زنده است یا نه را کسی نمی‌داند. عربستان سعودی اتهام کشته شدن این خبرنگار در کنسولگری این کشور را "بی‌پایه و اساس" می‌داند.
 
یکی از مقام‌های مطلع ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته بود که معتقد است «قتل برنامه‌ریزی شده بوده و جسد سپس از کنسولگری به خارج از آنجا منتقل شده است». شبکه خبری "الجزیره" نیز گزارش داده بود که خبرها حاکی از یافته شدن جسد جمال خاشقجی در یکی از مناطق استانبول است.
 
هم‌زمان یکی از دوستان خاشقجی نیز به خبرگزاری آلمان گفته است که جسد این روزنامه‌نگار منتقد سعودی قطعه قطعه شده است. او مدعی شده که اطلاعاتش مبتنی بر منابع قابل اعتماد پلیس ترکیه است. محافل امنیتی ترکیه به گروهی ۱۵ نفره مظنون هستند که از عربستان به استانبول آمده‌اند.
+42
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  به تروکیه چه ربطی داره! یه انگل که عامل جمهوری اسلامی بوده گوربه گور شده. اونجا هم سفارته و ربطی به ترکیه نداره. معلومه حکومت ایران داره پیگیری میکنه.
  48
  4
  دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. باید بهتون حق بدم، اگر یک ادم معمولی بود اینطور دنبالش نبودند،معلوم از صندوق مالی تروریستهای ایران تغذیه میشه.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. باید بهتون حق بدم، اگر یک ادم معمولی بود اینطور دنبالش نبودند،معلوم از صندوق مالی تروریستهای ایران تغذیه میشه.مشکل ترکیه این است که با ایران دستش را توی یک کاسه کرده و این عاقبت خیری برای ترکیه نداره ،همانطوری که میبینیم
  0
  4
  ‌سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. حکومت ایران انقلاب رو صادر نکرد و مدیریت جهانی نکرد اما کثافت بودن و فاحشه مغزی بودن و عوضی بودن رو خوب به اکثریت مردم ایران و اخیرا حکومتهای جهان و متاسفانه با این روال مردمان دنیا آموزش داده و خواهد داد. نمونش منفیهایی هست که این پیام من خورده! اینا آیا دشمن عربستان هستن (به چه دلیل) یا علاقمند و مزدور حکومت ایران! چرا نمیخواهیم بپذیریم حکومت ایران زایشگاه تروریسم و نجاسته. حکومت ایران یه ویروس که داره دنیا به کثافت میبره و باید کلا سوزانده بشه. عده ای از مردم ایران تعصبات کثیف و احمقانه ای دارن و پایه گذار این حکومت شدن. همینایی که در این اوضاع اقتصادی موج سواری میکنن.
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. خب اگر اینجور نبود بهش نمیگفتند ایران!هیچوقت اینو فراموش نکنبید، خیلیها اینجا فرق پرچم و مادگی را نمیدونند ولی نظر میدن خرواری، به دین و مسلک ملت فحش میدن که مثلا چی؟شما از ۱۰۰ ایرانی بپرس نظرش در مورد دمکیراسی چیه، ۹۹ درص انها میگن عرق و ورق ازاد بشه ،استخر مختلط.اون یک نفر هم میگه هموز به اینجا نرسیدم که فکر کنم. ببینید اینجا چطور همشون شدن دایه عزیز تر از مادر برای یک مفت خور بچه باز شاش شتر خوار عربستانی، ،هیچکودوم از اینها هم که نظر میدن نمیفهمند طرف کیه و چکاره است.این است عمق فاجعه رفیق
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.