ژیلا مساعد، شاعر ایرانی-سوئدی به عضویت کمیته داوری نوبل ادبیات انتخاب شد

آکادمی سلطنتی سوئد ژیلا مساعد، شاعر ایرانی-سوئدی را برای عضویت در کمیته داوری جایزه نوبل ادبیات انتخاب کرده است.
 
خانم مساعد هم به فارسی و هم به سوئدی شعرهایی دارد.
 
خانم مساعد به یک رسانه سوئدی گفته است: "واژه‌های من در وطن اولم ارجی ندارند، اما کشور جدید من مرا به خاطر آنچه می‌نویسم در یکی از برترین جایگاه‌های ادبی قرار داده است."
 
هشت نفر از اعضای کمیته داوری نوبل بر سر یک رسوایی جنسی و نحوه رسیدگی به این از این کمیته استعفا کردند یا عضویتشان را به تعلیق در آوردند.
 
به همین دلیل در سال جاری جایزه نوبل ادبیات اهدا نشد.
 
روزنامه‌ای سوئدی ادعاهای زنانی را منتشر کرد که ژان کلود آرنو، عکاس فرانسوی و همسر کاتارینا فروستنسون، شاعر سوئدی و عضو آکادمی را به تجاوز و آزار جنسی متهم می‌کردند.
 
چگونگی واکنش کمیته نوبل به این ادعاها میان اعضا اختلاف برانگیز شد.
 
به غیر از ژیلا مساعد یک قاضی دیوان عالی سوئد هم به عضویت کمیته داوری انتخاب شده است.
+49
رأی دهید
-9
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Liberte - ارومیه، ایران

  تبریک به خانم ژیلا مساعد و بازم تبریک به خانوم های محترم. به عنوان یک فیمینیست محافظه کار ، از پیشرفت خانوم ها در همه عرصه ها خوشنودم.
  1
  25
  جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۶
  ۳۱
  گل میرزا - فرانسه، فرانسه
  من دیروز اخبار سوئد رو گوش میکردم ،واقعا متاسف شد برای یک شخص ادبی که ۳دهه تو سوئد زندگی کرده ولی سوئدی حرف زدنش در حد یک تازه وارد بود، با لهجه غلیظ فارس سوئدی حرف میزد و حتی متوجه سوال خبرنگار نشد. من این رو ناشی از غرور بی جای ایرانیها بخصوص فارسها میدونم که کسی رو تو دنیا در حد و اندازه خود نمیبینم سعی کافی در یاد گرفتن زبانهای دیگر نمیکنن.
  2
  0
  شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۶
  نظر شما چیست؟