حراج نامه اینشتین درباره «خدا، مذهب و یهودیت» به مبلغ ۱.۵ میلیون دلار

نامه‌ای منسوب به آلبرت اینشتین با موضوع اندیشه‌های او در رابطه با خدا، مذهب و جستجوهایش برای درک معانی آنها، روز پنجشنبه در حراج کریستی نیویورک به ارزش یک تا یک و نیم میلیون یورو به فروش می رسد.
 
این نامه در سال ۱۹۵۴ یعنی یکسال پیش از مرگ وی به زبان آلمانی و خطاب به اریک گوتکیند، فیلسوف آلمانی نوشته شده و از آمریکا به آلمان ارسال شده بود.
 
اینشتین در این نامه نوشته است: «کلمه خدا برای من مفهومی جز یک اصطلاح که محصول ضعف‌های انسانی نیست، ندارد. کتاب مقدس مجموعه‌ای از افسانه‌های قابل احترام [است]، اما هنوز بسیار ابتدایی است.»
 
این نامه قبلا در یک حراجی در سال ۲۰۰۸ ارائه شده بود و یک کلکسیون‌دار خصوصی آن را به مبلغ ۴۰۴ هزار دلار خرید.
 
پیتر کلارنت، متخصص ارشد کتاب‌ها و نسخه‌های خطی معتقد است ارزش این نامه به دلیل «اظهارنظر قطعی این دانشمند در بحث مذهب و علم» است.
 
آلبرت اینشتین پسر یک یهودی اشکنازی بود که پس از به قدرت رسیدن آدولف هیتلر، رهبر نازی ها از آلمان گریخت. با این وجود وی هرگز از نقد یهودیت و دیگر ادیان ابراهیمی دست برنداشت.
 
وی در این نامه خطاب به گوتکیند نوشته است: «برای من مذهب خالص یهودی با دیگر ادیان تفاوتی ندارد و یک تجسم از خرافات بدوی است. برای من قوم یهود که خودم متعلق به آنها هستم و با آنها پیوند عمیق ذهنی دارم با مردمان دیگر تفاوتی ندارد.»
 
وی در ادامه نوشته است: «با توجه به تجربیات من، قوم یهود بهتر از دیگر گروه‌ها نیستند، حتی اگر بخاطر نداشتن قدرت تحت حمایت قرار گیرند. در غیر این صورت من نمی توانم چیزی را که در مورد آنها انتخاب شده، درک کنم.»
 
یادداشتی از آلبرت اینشتین درباره خوشبختی در اکتبر سال گذشته میلادی در یک حراجی در اسراییل به مبلغ ۱.۳ میلیون دلار به فروش رسید. ارزش این یادداشت پیش از حراج بین پنج تا هشت هزار دلار تخمین زده شده بود.
+96
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۵
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک

  نامه اش از این روایت‌های دروغین هست. سند دارم که شیعه شد و بر طبق روش ما هم کفن و دفن شد به اسم علی اکبر النشتین.
  122
  44
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
  ۳۷
  Liberte - ارومیه، ایران

  این مبلغ بالا برای یک دست نوشته ناچیز فلاکت کارگران و پرولتاریا رو نشون میده که برای حداقل درآمد مجبور هستن صبح تا شب کار کنند.
  48
  18
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  تصمیم دارم چند تا نامه این شکلی بنویسم، اگر کسی خریدار هست لطفا با خودم تماس بگیرد.
  22
  52
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳
  ۴۲
  مسافران - انکارا، ترکیه
  در مقامِ مقایسه با سخنان آلبرت اینشتین,شاید بد نباشد که از نویسنده ای همدوره با او یعنی"نیکوس کازانتزاکیس" بنویسم که تاحد زیادی مورد تنفر جامعهُ مسیحی قرار داشت اما محبوبیت آثارش را هم نمی شد کتمان کرد.
  23
  11
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۵
  ۴۲
  مسافران - انکارا، ترکیه
  او هم میان مسیحیت و بیخدائی احساسات دوگانه ای داشته است. ولی هم او در جائی از(زوربای یونانی)می نویسد که:"نه هفت طبقهُ آسمان و نه هفت طبقهُ زمین برای جای دادن خداوند کافی نیست,ولی قلب انسان به تنهائی میتواند او را در خود جای دهد"و یا در جای دیگری از(آخرین وسوسهُ مسیح)می نویسد"حقیقتِ خداوند از حقیقتِ انسان بسیار دور است" و یا می نویسد" اورا دوست داریم چون او مانند بره ای میان ما گرگهاست"
  22
  13
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  دین مانع از پیشرفت و رشد و تفکر میشود بقول حاج مارکس ;) دین افیون توده هاست
  13
  51
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  بی دلیل نیست که جهانیان باین مرد بزرگ (البرت انیشتن) با دیده احترام مینگرند. بی دلیل نیست که بزرگان جهانی فلسفه تمام قد در مقابل این مرد بزرگ سر تعظیم فرود میاورند
  7
  53
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴
  ۵۸
  ایرانپرست - خارکُف، اوکراین

  باید از بزرگان تبعیت کرد!
  7
  38
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۸
  ۵۹
  reza shah rohet shad - تهران، ایران

  باید تفکر اسلامی باید بیاد و جواب بده و به انیشتین ثابت کنه که مذهب شیعه دوازده امامی بهترین دین هست و الله خداوند واقعی هست و اگر انیشتین شانس آشنایی با مذهب شیعه داشت الان یک شیعه واقعی بود و سید علی خامنه ایف الان یک بمب اتم وقعی داشت.
  10
  35
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  واقعیت را گفتند.خدا برای افراد ضعیف .شارلاتان و افرادعقب افتاده ذهنی مفهوم دارد
  9
  41
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹
  ۴۱
  محسن_خوزستان - هامبورگ، آلمان

  الان آدم بیشتر ایمان میاره به مخ و بینش این انسان ما فوق بشری،۸۰ سال پیش به چنان درک و فهمی از این سیستم دنیا و مسائل پیرامونش داشته که در حال حاضر و چه بسا هزاران سال دیگه اکثر ملت ذوب شده در جهل و نادانی به آن پی نخواهند برد متاسفانه.
  7
  41
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک:تو که سند داری برای اثبات رفت عکسهای سینه زنی و زنجیر زنی و قمه زنی اش را هم در 70سال , منتشرکن. تو دیگه چه جونوری هستی؟.
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰
  ۶۸
  همسایه دکتر شریعتی - ایران، ایران
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. حاجی خود پیغمبرت هم اگه بود الان ازین دین عقب مونده اعلام برائت میکرد! خداییش این جفنگیات رو از کجات در میاری؟! یا عمدا مینویسی که مسخره ت کنن؟
  2
  12
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۶
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، فنلاند
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. خسته نمیشی؟. اراجیف پشت اراجیف و استدلالهای بچه گول زدنی, و همیشه ۱۵۰ تا منفی  و دو تا لایک که احتمالا یکیش خودتی!. مستر بین  اسلامی تو?
  2
  12
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. تا حالا خضعبلات و چِرت و پرت میگفتی، اما دیگه این یکی ات پیوند ٥ به ١ فلان شر و چرت و پرت هست که محصولش شده فلان پِرت
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. آخی توهم زدی بدجور آخه دین قحطی هست که به اسلام آنهم از بدترین نوعش شیعه .حالا بی زحمت سندشو رو کن ببینیم مثل احمقی نژاد های بگم بگم نکن نشون بده :) :) :) :)
  3
  9
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۲
  ۸۵
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک
  ساده بیان میکنم. علی برت النشتین زمانی که میخواست رساله نامه آخرین پژوهش دکترا در فیزیک را بخواند، آن را با روایاتی پر محتوا از امام صادق ع شروع کرد. گفت زمانی که پیامبر اکرم ص به معراج رفتند از کوزه‌ای که آب آن به پیاله ای میریخت، آب هنوز در جریان بود و پاشنه در هنوز در حال چرخش. او گفت که امام صادق ع به علوم زمان و مکان تبحر کامل داشته.
  7
  5
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۲
  ۸۵
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک
  اینشتین که یهودیان او را مایه فخر و مباهات خودشان میدانند توسط آیت‌الله بروجردی قدس سره به آیین تشیع مشرف شد. آخرین کتابش، نگارشات اینشتین با مرجع عالیقدر تشیع (آیت الله بروجردی) بود.
  8
  5
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۷
  ۸۵
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک
  در رساله ی پایانی عمر خود با عنوان: “دی اِرکلِرونگ” در سال ۱۹۵۴ اسلام را بر تمامی ادیان جهان ترجیح میدهد و آن را کاملترین و معقولترین دین می داند. اینشتین در این رساله “نظریه نِسبیت” خود را با آیاتی از قرآن کریم و احادیثی از (نهج البلاغه) وبیش از همه (بحارالانوار) علامه مجلسی تطبیق داده و نوشته است که هیچ جا در هیچ مذهبی چنین احادیث پر مغزی یافت نمیشود و تنها این مذهب شیعه است که احادیث پیشوایان آن نظریه پیچیده “نِسبیت” را ارائه داده، ولی اکثر دانشمندان نفهمیده اند.
  7
  4
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۰
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  تفکر اسلامی دانمارک. تفکر جان تفکر گوش کن برادر همیشه در صحنه. این اقای انیشتن بنام حاج علی اکبر انیشتن دام افاضاته ها کفن شد. تو کلمه حاجی را انداختی . الهی که ایشان از سر تقصیرات تو بگذرد. البته ان حاج علی اکبر ابتدا اسمش رفسنجانی بود بعدا تغییر نام داد شد حاج علی اکبر انیشتن. اره برادر عزیز. در شب جمعه و شب عزیز برو دو رکعت نماز توبه بخوان
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۴
  ۷۱
  میخواستم بگم.. - گنت، بلژیک
  در اینکه ایشون مدتی شیعه شدند شکی نیست-زمانی که تمام معادلاتشون به بن بست رسید بود-همانند دیگر شیعیان.ضمنا مکاتبات کامل ایشون با امام باقر به حراج گذاشته خواهد شد-حد اقل نرخ برای اغاز-۱و۹۹ میباشد.
  4
  4
  ‌پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. خره، اون انیشتن نبود، فرانکنستاین بود که فیلمش در اومد. بدنش رو از اجای پیوند زده چند تا مرده سر هم کرده بودن. مغزش هم معیوب بود وگرنه اسلام نمیاورد. نشنیدی میگن دیوانه چو امام صادق ببیند خوشش آید!
  2
  3
  جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. اون نظریه نسبیت رو هنوز هم خیلی از دانشمندان اسلامی نفهمیده اند!
  2
  2
  جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. میدونی در واقع قابل ترحم و دلسوزی هستی برای مغز شستشو داده ات و اینکه چنین چرندیاتی را با چه آب و تابی هم بازگو میکنی و هم باورت شده .
  2
  1
  جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۵
  ۸۵
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک
  شماها امثال کودکانی هستید که در سیرک مات و مبهوت شدید، چون از اسرار و جزییات خبر ندارید. متاسفانه همه چیز را نمیتوانم رو کنم، فقط این را بدانید که سخت در اشتباه و آخر این راهتان به بن‌بست میرسد.
  7
  2
  جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. نمیتونی رو کنی چون چیزی در چنته نداری و پوچ و تو خالیه تفکراتت ;) اگر داشتی که برای اثبات حرفت حتما رو میکردی پس برو و غرق در تفکرات موهوم و پوچت سرگردان باش ;)
  1
  2
  جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸
  ۸۵
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. آخه اینجا فقط تکست میشه زد؛ عکس نمیشه گذاشت.
  1
  0
  جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. شما بگو ما خودمون اون عکس را پیدا میکنیم یا اینکه شما اون عکس را به مدیر سایت بفرست تا اونها در سایت قرار بدن ما همگی از مدیر سایت خواهش میکنیم که این عکس را از شما قبول کنند تا بقیه ببینند و شاید ایمان بیاورند ;) لطفا با مدیر سایت تماس بگیر و جریان را بگو ;)
  0
  1
  شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. در ضمن اگر چنین چیزی بود مطمئن باش تا حالا مسلمین شیاد حتما حتما تا الان رو کرده بودند مگر میشه چنین مدرکی که برای شما آنقدر مهمه و میتواند اثبات کند حقایق را از دیده پنهان شده باشد و شیادان هیچگونه اقدامی نکرده باشند ;) :) :) :) تفکر بخودت بیا و اینقدر دروغ ها را برای خودت راست جلوه نده چرا سر خودت را همانند کبک در برف کرده ای چرا خودت را به خریت و نفهمی میزنی چرا چشمان خودت را بروی حقایق بسته ای چرا دروغ ها ی این شیادان را باور میکنی یک تکونی بخور و بفهم دور و برت چه خبر است بفهم چه کلاه گشادی سر تو و امثال تو گذاشته اند و شما هم کور کورانه قبول میکنید
  0
  1
  شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲
  ۸۵
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. تماس گرفتم و عکس رو هم فرستادم. ولی میگن تا به حال به همچین پدیده‌ای برخورد نکردند. همین که میخوان عکس رو باز کنند؛ غیب میشه. با نرم‌افزارهای مختلف هم آزمایش کردند؛ ولی بازم جواب نداده. باور نمیکنی؛ خودت ازشون بپرس. همین الان هم بخاطر این موضوع ایمانم استوارتر شده. پس گویا فقط خودم میتونم ببینم. اللهم صل على محمد وال محمد وعجل فرجهم.
  1
  0
  شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. آهان پس توهم مقدس بودن و پیامبری و از این مزخرفات به سرت زده که فقط تو میتونی ببینی و بقیه نه لطفا بگو مدیر سایت حرفهای تورا تایید کرده و پستی در همین رابطه بگذارد ;) :) :) :) :) ببین اگر تو نفهم و بی عقلی دیگه به شعور دیگران توهین نکن ;)
  0
  1
  یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵
  نظر شما چیست؟