روایت گاردین از زن جوانی که با فرار از یک ازدواج بد در ایران، یک آشپز خوب در لندن شد

 آتوسا سپهر سال ۲۰۰۷ وارد بریتانیا شد. «آنا مور» در گزارشی در روزنامه گاردین نوشت: پخت و پز غذای ایرانی برای همسایگان جدید تمام درها را به روی «آتوسا سپهر» گشود.
 
آتوسا سپهر دسامبر ۲۰۰۷ بدون هیچ آشنایی از ایران وارد بریتانیا شد. او در ۳۰ سالگی از یک ازدواج فاجعه بار خود را نجات داد. به سرعت از اصفهان راهی تهران شد و پس از خرید بلیط هواپیما به سرعت ایران را ترک کرد.
 
وقتی وارد لندن شد تعطیلات کریسمس بود. آتوسا می گوید زیبایی شهر و چراغانی ها و شور و شوق جشن به من امید بخشید. احساس کردم این جا می تواند خانه جدیدم باشد. اما هیچ کس با من حرف نمی زد. در ایران هر جا می روید مردم طوری با شما حرف می زنند گویی سال ها همدیگر را می شناسید. خیلی افسرده و ترسیده بودم. غم غربت پیدا کرده بودم.
 
سپهر در محل سکونت اش در شمال لندن شروع به آشپزی می کند: هوس غذاهای مادرم را داشتم. روز کریسمس تصمیم گرفتم یک غذای مخصوص درست کنم. غذا را خوردم و تمام روز پتو را دور خودم پیچیدم و تلویزیون تماشا کردم.
 
پس از آن شروع به پختن غذاهای مادرم، مادربزرگم و خاله ام کردم. خودم را می کشتم تا خوب از آب دربیاید. به آن ها زنگ می زدم و هر غذا را بیست بار درست می کردم تا کار دستم بیاید. دشوار می توان به کلام آورد. ولی دلم برای خانه و آن مزه ها تنگ شده بود. وقتی طعم غذاها درست درمی آمد من را به ایران برمی گرداند؛ مثل یک موسیقی که قدیم ها شنیده باشی.
 
کم کم همسایه ها از عطر و بوی خوب غذاها پرسیدند. سپهر در خانه هایشان را می زد و غذا برایشان می برد. بعد آن ها را برای صرف غذا به خانه اش دعوت کرد. او بدون این که بداند یک آینده جدید را بنا می گذاشت.
 
آتوسا اکنون پس از ده سال، دستور پخت غذاهایش را در نخستین کتابش «از آشپزخانه ایرانی» منتشر کرده است. او در همان خانه زندگی می کند و همچنان برای همسایه هایش غذا می پزد. اما لندن اکنون خانه او است. شهری که عاشق اش است. آتوسا سپهر حالا شهروند بریتانیا است و پنج سالی است که یک شریک زندگی دارد و امیدوار است این نخستین کتاب از مجموعه کتاب های بسیار او در آینده باشد.
+116
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  IRAN 021 - هامبورگ، آلمان

  دمت گرم که تو مرداب زندگی گل نیلوفر شدی قابل توجه اخور زادهها تو خارج که به پناهنده توهین میکنن
  6
  43
  ‌چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۴
  ۳۹
  IRAN 021 - هامبورگ، آلمان

  فقط حیف رفته کشور قاتلین ستمگران و غارتگران اساسی دنیا که اگه منو دعوت کنن التماسمم کنن پامو تو اون خاک .....که کشورمو سالهاست با رندی نابود کرده نمی زارم ....به زات بنیانگزار انگلستان
  38
  17
  ‌چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۴
  ۶۰
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا

  آرزوی سلامتی و موفقیت تا آخر عمر برات دارم و زندگی جدیدت و موفقیت شما بانوی ایرانی بهتون تبریک میگم !! و خیلی متشکرم که با تلاش و پشتکارت باعث میشی ایران و ایرانی واقعی رو در ذهن همسایگانت بدرستی نقش ببنده !! سلامت باشین !!
  5
  34
  ‌چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۰
  ۴۹
  گل پام چال - دانتس، آلبانی

  خیری از وطنم ندیدم فکرکنم همگی از امدن به جاهای که هستیم راضی هستیم .خدا به فریاد اونهای برسد که نمیتونند بیاند بیرون از دست این دجالها.
  5
  42
  ‌چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۵:۲۲
  ۳۸
  mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان

  [::IRAN 021 - هامبورگ، آلمان::]. جمله اولیتون زیبا بود اما جمله دومتون نشان دهنده گیر کردن در تاریخه. درسته که ما از انگلستان زیاد ضربه خوردیم اما هنوزم که هنوزه نمی خواهیم بفهمیم این ما بودیم که اجازه دادیم که این بلاها رو سرمون بیارن. هنوزم که هنوزه یاد نگرفتیم که بجای تلافی ما هم یادگیریم که بیاموزیم و اشتباه گذشته رو تکرار نکنیم. هنوز ما ایرانی ها بخاطر فاجعه بمب های اتمی ژاپن با آمریکا مشکل داریم در حالی که ژاپنی ها پذیرفتن که اون اتفاق بر اثر اشتباه خودشون رخ داد بجای دشمنی، با تلاش بازار آمریکا رو در اختیار گرفتن. کاش یاد بگیرم و باز هم یاد بگیریم.
  3
  37
  ‌چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۸
  ۳۹
  IRAN 021 - هامبورگ، آلمان
  مهران جون ایرانیا واسه این داعم تو پاچشونه چون از قبل از دوره قاجار حی میگن تموم شد .بابا جون اینا ول کن نیستن چون تو نفت طلا و.......داری همین حالا تو اتاق فکرشون دارن موهای تو رو میشمورن این متنو میخونن چون سیاستشون اینجوریه ژاپنیها هم خودشون شروع کردن اخه تا کیییییی؟؟؟؟
  5
  2
  ‌چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۴
  نظر شما چیست؟