کشف یک آپادانا و شهر ایرانی هخامنشی در شمال ترکیه

 بازمانده آپادانای بدست آمده می‌تواند نخستین در نوع خود در بیرون از مرزهای ایران کنونی باشد رادیو فردا ، بکتاش خمسه پور
به گزارش روزنامه «حریت» ترکیه کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه «اولوز» در استان «آماسیا» در شمال ترکیه یک تالار تختگاه و یک تالار ستوندار (آپادانا) را که تالاری بزرگ در یک کاخ پارسی ۲۵۰۰ ساله است از زیر خاک بیرون آورده است.
 
آناتولی در زمان کوروش بزرگ ضمیمه خاک ایران شد و در دوره‌های بعدی نیز بخشی از شاهنشاهی هخامنشی باقی ماند. تاکنون آثار باستانی گوناگونی از ساختمان‌های دوره ایرانی و مربوط به حاکمان محلی هخامنشی در ترکیه امروزی کشف و کاوش شده است.
 
استاندار آماسیا «عثمان وارول» در بازدید از محل کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه اولوز با اعلام کشف بنای تازه‌ای در جریان حفاری‌ها تأکید کرده است که یافتن ویرانه‌های متعلق به یک قصر ایرانی ۲۵۰۰ ساله آنها را هیجان زده کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری آناتولی و روزنامه صباح وی این کاوش‌ها را کاری بلندمدت خواند و با اشاره به شرایط دشوار محل از کسانی که در این کاوش‌ها مشارکت داشتند به ویژه «شوکت دونمز» استاد دانشکده باستانشناسی دانشگاه استانبول بخاطر خدماتشان به علم و به استان آماسیا قدردانی کرد.
 
به گفته پرفسور شوکت دونمز که سرپرستی کاوش‌ها را بر عهده دارد اشیای فرهنگی یافت‌شده نشان می‌دهد که گروهی از هخامنشیان با اصلیت پارسی احتمالاً در ۴۵۰ پیش از میلاد در تپه اولوز سکونت داشته‌اند.
 
تپه اولوز (اولوز هویوق) در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر آماسیا و در منطقه توکلوجاک قرار دارد:
دونمز با تأکید بر اینکه در جریان کاوش‌های امسال یک شهر ایرانی یافته شده اظهار داشته است که واحدهای تازه‌ای از این شهر آشکار شده‌اند.
 
وی افزوده است اینک یک راه، یک ساختمان بزرگ و یک آتشکده را شناسایی کرده‌اند که به گفته او کشفیاتی کم‌سابقه در منطقه است.
 
استاد باستان‌شناسی دانشگاه استانبول شاید از اینرو این یافته‌ها را کم‌سابقه در تاریخ جهان بشمار آورده است که می‌توانند نخستین آپادانای یافته شده هخامنشیان در بیرون از مرزهای ایران کنونی باشد.
 
سرپرست این کاوش‌ها ادامه داده است یک تالار پذیرایی با ستون‌هایی و یک تالار تختگاه هم امسال برای اولین بار پدیدار شده‌اند و کار حفاری برای این تالارها را در مرحله آغازین خوانده ضمن اینکه مرحله و کشفیات جاری را بسیار هیجان‌انگیز توصیف کرده است.
 
شوکت دونمز این آثار را متعلق به دوره‌ای بقابل توجه از عصر آهن آناتولی، عصر کهن آناتولی و باستان‌شناسی ایرانی خوانده و این کشفیات را بسیار مهم دانسته است.
 
وی گفت تاکنون پایه‌های شش ستون را یافته‌اند گرچه نقشه روشنی هنوز آشکار نشده اما نسبت به پی بردن به آن در کاوش‌های یکی دو سال آینده ابراز امیدواری کرده است.
 
دونمز اظهار داشته است در جریان حفاری‌های امسال یک مجسمه گاو متعلق به دوره «هیتی» نیز کشف شده و اضافه کرده است زیر شهر ایرانی یک شهر بسیار بزرگ هیتی قرار دارد که فکر می‌کنند «شانوهیتا» باشد که نشان میدهد این یک شهر مقدس سنتی بوده است و هر شهریاری تازه‌ای اینجا نیایشگاهی ساخته است.
 
هیتی‌ها قومی هندواروپایی بودند که در دوران باستان در بخش بزرگی از آناتولی سکونت داشتند.
 
به‌گفته سرپرست کاوش‌ها، ۱۲ کارشناس، ۱۰ باستان‌شناس و ۱۵ دانشجوی باستان‌شناسی در این حفاری‌ها همکاری دارند.
یکی از آرامگاه‌های هخامنشی که پیش از این در باختر آناتولی کشف شده است در غرب ترکیه نزدیک سواحل دریای اژه نیز بنای نسبتا سالمی بر جای مانده که بی‌شباهت به آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد یا آرامگاه موسوم به «گوردختر» در کازرون نیست.
 
به گفته کارشناسانی چون «نیکلاس کاهیل» که رساله پژوهشی وی در این زمینه در سال ۱۹۸۸ میلادی در نشریه آمریکایی باستان‌شناسی انتشار یافت، این بنا آرامگاهی از روزگار هخامنشیان در آسیای صغیر بوده است.
+111
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  Iranemaa - قم، ایران

  برای خود ارزش و اعتبار داشتیم که در دو مرحله تحقیر شدیم، یکی با امدن اسلام و دومی با امدن خمینی.
  12
  117
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۳
  ۵۵
  Sepas - تهران، ایران

  بسیار زیباست برای جاذبه گردشگری خوش به حال ترکیه بازم گردشگر بیشتر میشه
  6
  78
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۵
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان

  خوبه ترکیه از فرهنگهای مختلف فقط بهره میبره.نوشیدنی راکی همان اوزوی یونانه. استانبول قستنطنیه است. کلیساهای شرق کشورش کلیساهای خراب شده از تمدن ارامنه است. زبان رسمی قبل از اتا ترک هم فارسی بوده. خود اتاتورک هم متولد سلانیک یونان بوده. حالا هم 3 درصد خاکش در خارج از اسیاست دیگه خودش را اسیائی نمیدونه. یک سری اشیا بقول خودشون از مکه اورده موزه توپ گاپی حالا خود را ارباب مسلمین سنی جهان میدونه. ای کاش از اول انقلاب برای ما ایرانیا ویزا میگذاشت که مردم برای یک هفته نفس کشیدن این سیستم اخوندیتحل نمیکردندحلا هم برای شمال سوریه و اذربایجان ایران خواب دیدند.ما هر چه باشه همه ایرانی و از نوادگانه چالدران هستیم. یاشاسین ایران.
  11
  58
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۶
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  اردور ادعا داره اسلافش هم آنجا بودن، ظاهرا باستانشناسها بقایایی نعل پیدا کردند
  9
  21
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۱
  ۴۶
  mohajer22 - هامنلینا، فنلاند

  چقدر جالب بود.یقینا ترکها بهره های بزرگی از این مکان خواهند برد و در خور ارزشش, به ان رسیدگی خواهند کرد.
  3
  23
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰
  ۵۳
  سلام لبخند - تهران، ایران

  خوب شد که تو ترکیه پیدا شد حداقل اونا بهش رسیدگی میکنن و کسی نمیاد روش اسپری بپاشه یا با چاقو یادگاری بنویسه یا اب ببندن بهش !!
  3
  38
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
  ۴۱
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  خوبه ترکا فردا بگن کوروش هم ترک بوده! از اینا بعید نیست.
  6
  25
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  آرزو بر جوانان عیب نیست. با تخیلات خودتون خود ارضایی نکنید. منابعتون هم هم نامستنده. کوروش حداکثر تونست بابل رو شکست بده و خود هخامنشیها به فرمانروایان تورک فلات ایران و قفقاز باج و خراج میدادن. دلیل کشته شدن کوروش هم سرکشی و عدم دادن باج و خراج بعد از مدتی بود که توسط ملکه تورکها یعنی تامریش یا تومورس به لفظ لاتین لشگرش و خودش نابود شد. این اخباری که سایتهای فارسی میزارن فقط مصرف داخلی داره. مثل حکومت شیعه-پارسی جمهوری اسلامی که همه چیزش مصرف داخلی داره.
  42
  6
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  amirgheryou - تهران، ایران .خدا شفا بده تورو. یعنی ۱۲ کارشناس، ۱۰ باستان‌شناس و ۱۵ دانشجوی باستان‌شناسی عثمانی نمی فهمند و تو چلغوز می فهمی؟ دفعه قبل که گفتی احتمالا آثار فلان قوم ها بودند و من رفتم بررسی کردم از اساس دروغ بود و اصلا اون اقوام خیلی بعدتر و ریشه مغولی و جنوب قفقاز داشتند. اسم تو رو باید گذاشت آیت الله. جناب آیت الله کوروش در شمال شرق ایران کشته شده نه آناتولی. این قسمت بعد از حمله مغلها و مهاجرت ترکهای قفقاز به دست عثمانی ها ایجاد شد و بخش شرقی آن دست ایران و شمال غربی آن دست یونانی ها بود. هیچ اثری از اقوامی که اسم میاری اونجا نبوده و خود عثمانی ها میگن ریشه آنها باید ایرانی و ایران باشه چون یونان نمیتونه ریشه آنها باشه و اگر ایران رو انتخاب نکنند تنها ریشه نژاد آنها همچون زبانشون برمیگرده به مغلستان و شرق قفقاز. ترکهای با آمیزش با یونانی ها و ایرانی ها در این منطقه جمعیت زیاد کردند و این منطقه رو به دست گرفتند و به نظر من آذری ها اقوامی هستند که ریشه مغولی ندارند و کاملا ایرانی هستند و حالا عثمانی ها سعی میکنند خودشون رو به این دو منطقه وصل کنند.زنده باد آذربایجان
  6
  17
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۷
  ۴۰
  samand - استانبول، ترکیه
  نمیدونم چرا حرف ها را تحریف میکنید! این آقای پروفسور شوکت دونمز در تمامی مصاحبه و مطالب چاپ شده در روزنامه ها تاکید کرده که این مردان با ریش کم پشت نمونه اولیه و اصلی ترکها بودند و اینها را مربوط به ترکها دانسته، کجا گفته مربوط به تمدن ایران و هخامنشی هاست؟ . واقعا متاسفم یعنی یک نفر تو سایت شما پیدا نشده اصل منبع را به زبان ترکی بخونه و ترجمه کنه؟ کافی است فقط در گوگل این چند کلمه را جستجو کنید prof.dr. Şevket Dömez Amasya Haberleri
  5
  4
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::paksan - ایران، ایران::]. از اون "تورک" نوشتنش معلومه چکاره است. باید به اینها گفت حضرت آدم هم اولش تورک بوده، ولی بعدا آدام شد!
  4
  7
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۹
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  این جوابی به تاریخ خیالی قژ و فژ ترر و چس و کنرگلو دریای قز قز که حالا بهش میگن خزر، این عظمت تمدن اریایی و و قوم اریایی را میرسونه .قومی که کشور پهناورش از یک طرف رشته کوهای تیانشان چین و طرف دیگرش دیوارهای اتن بود تا مصر و گرجستان. حالا یک گله میان برای خودشون تاریخ میدن بیرون، قژ و فژ، اندادشون تو تراوا گاری میکشیدسند،م تر و چس، خلیج فارس خلیج کنگرلکو یا قارچ لو بوده،.این نشاندهنده این واقعیت است که کشور پرسیین یا ایران کشور پهناور اقوام اریایی ماد.پارس و پاسد بوده و هست، بعد از سقوط امپراتور ساسانی هر کس ازت رراه رسید وارد ایران شد و بعد از خروج یا فرار از ایران ته مانده هاشون و انگفلهای باقی مانده اویزان ایران شدند، مغولها اومدند و بر بر ها و کولیها را که برای بارکشی همراه لکشکرشون اوردند، بعد از بازگشت که بلا استفاده شده بودند ،در ایران دور انداختن و از این انگلها خلفای عرب ، بر بر و مغول عثمانی پا گرفتند . کم کم منطقه به این انگلها الوده شد. به امید طهور رضای شاه دیگری که ایران را از این انگلها پاک کنه!
  4
  4
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۶
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تو که باز چسپیدی به تاریخ قژ و فش و تر و چس! اسم مغلکها بعد از حمله معولهگا روی زبان افتاد ....که قبیله ای نو ظهور پا گرفتند بدون هیچ جای پای در تاریخ، حالا هر جا ... پیدا میشه ادعا میکنند مال اجداد.. انها بوده.تو سعی کن اول فارسی را بدون لحجه بنویسی و بد تاریخ قژ و فژ را برای خودت نگه داری چون اگر این حرف را جای بزنی(غیر از این سایت) فورا انتقالت میدن به مرکز بیماریهای لاعلاج روانی.
  4
  4
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۴
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  . ملکه تورکها یعنی تامریش یا تومورس. این کارتون هاچ زنبور عسل است که تو تعریف میکنی، ملکه ترکها، اخه ترک و ملکه!. ترکها تا به امروز زن را کالا حساب میکنند، حتی تو همین اروپا. این کتابهای تاریخی تو نوشته کدون ننه بزرگی است و یا کدام چوپان که برای گوسفندهاش داستانسرایی میکرده.قدمت تاریخ مغولکها به قدمت کفش ادیداس است.خوبه که مردم نمیبینندت و این چرندیات را فقط میخونند، وگرنه ....
  4
  7
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۲
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان::]. اخه پس موندهای چالدران یعنی چه، اینکه اسیا را از لوس این پس افتاده های مغولها پاک نکردند(متحدین جنگ اول جهانبی) بخاطر مشکلاتشون با روسها بودبعدش هم گله عثمانی حتی اسم گله را هم عثمانی گذاشتند چون اینها در اصل خدمتکاران اعراب بودند، هیچکدونم از کدخداهایعثمانی بدون اجازه خلیفه بغاد و خلیفه فاطمی مصر اجازه نزدیکی به زنش را هم نداشت. همانطور هم دیدیم( وقتی عربها به عصر اتوموبیل وارد شدند)وقتی عربها دیگر احتیاچی به خادمان مغول نداشتند. به امید چنگیز ولشون کردند و قبیله عثمانی یکباره منقرض شد.الان عربها خادمهاشون را از تآیلند و مالزی و هند میارن .قدیمها برای حمل و نقل بار هاشون از مغولستان میاوردند.حالا اینها بیان و مثنوی سرایی کنند، فقط یک جواب کافیه ؛ عاقلان دانند. اینها کمبود دارند خدا نکنه جایی نعلی پیدا بشه یا اسکلت یابویی، فورا اینها مپرن وسط (اگر معلوم نباشه یابو مال کی بوده)و میگن اجاد عثمانی یا مغول ما!این هم داستان مجسمه ابن سینا شد..
  2
  4
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::paksan - ایران، ایران::]. چلغوز اجداد افغانی-پاکستانیته. درست حرف بزن متوهم.
  6
  4
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. [::ordak - بن، آلمان::]. باز این از معده حرف زد. شما یکنفر کرد بی وطن در این بحثها و جدلهای بین ملت بزرگ و کهن تورک و فارس چی میگید؟ قیافه هاتونو نگاه کردید؟ چیزی غیر از سایر عراقیها هستید؟ از نظر چهره شناسی و فرهنگ چیتون مثل ایرانیهاست؟ جمع کن این حماقتهاتو آواره.
  7
  3
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  اتفاقا قبرستان بهشت زهرا هم گورهاش شبیه قبرستانهای خیلی از کشورهای دنیاست احتمالا خاخامنشیها ببخشید هخام منشیها ببخشید حکم منیش های یهودی اونجاها رو هم فتح کرده بودن.
  8
  6
  دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::paksan - ایران، ایران::]. پسر جون من به اندازه تمام تاریخ تاریخ بلدم. این ....تو که مخصوص کتب و نوشته های بی اساس ضد ملت بزرگ و کهن تورک ایران قفقاز و تروکیه هست هم دوزار برام ارزش نداره. با این افکارتون..... زمان همه چیز رو حل میکنه.
  6
  5
  ‌سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۵
  نظر شما چیست؟