زوج عاشق ایرانی با قدمت ۱۸۰۰ ساله + عکس

پاییز بود، کارگران آب و فاضلاب درحال حفاری بودند که دو اسکلت را در یک تابوت پیدا کردند. زن و مردی بازمانده از ۱۸۰۰ سال پیش.
 
به گزارش خبرنگار ایسنا، تابوت آبان سال پیش در یکی از محله‌های قدیمی شهر همدان پیدا شد، داخل بازار در خیابان «جراحان». کارگران آب و فاضلاب هنگام حفاری در عمق سه متری زمین به این تابوت سنگی رسیدند.
 
در شهر تاریخی مثل همدان هر بار که زمین را می‌کنند به شئ ارزشمند می‌رسند، نمونه‌اش میدان امام خمینی (ره) که وقتی آن را برای ساخت فواره و حوض کندند کانال آب، اسکلت و چند پایه ستون و سنگ آسیاب پیدا کردند، ولوله‌ای در شهر راه افتاد که گویی گنج پیدا شده است، برای همین بساط حفاری و کاوش‌ را خیلی زودتر از آنچه که باید جمع کردند. داستان خیابان جراحان هم شبیه همان بود. یگان حفاظت همدان تعریف کرد: روزی که کارگران به تابوت رسیدند بازار و خیابان‌ها شلوغ شد، برای همین ناچار شدیم بلافاصله پس از خروج تابوت، جای خالی آن را با خاک پُر کنیم.
 
زن و مرد که قدمتشان همدوره با اشکانیان تخمین زده شده پس از مطالعه به موزه همدان انتقال داده شدند. حالا به محض ورود به موزه هگمتانه می‌توان این زوج را که در شیشه قاب گرفته شده‌اند، ملاقات کرد. آن‌ها کنار یکدیگر در یک تابوت خفته‌اند و یادآور اسکلت‌های عاشقی هستند که تا کنون در ایران و ایتالیا پیدا شده‌اند.
 
راهنمای موزه داستان این زوج را این‌طور روایت می‌کند: این زن و مرد قدمتی در حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ سال دارند که با اختلاف زمانی مُرده‌اند اما در یک تابوت دفن شده‌اند. در واقع با یافتن این تابوت سنگی شاهد دفن خانوادگی و سنتی در دوره اشکانیان هستیم.
 
علی مالمیر ـ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان ـ هم هنگام پیدا شدن این تابوت خانوادگی از مطالعاتی گفته بود که نشان می‌دهد در دوران تاریخی به خصوص دوران اشکانیان ایرانیان فرهنگ تدفین خانوادگی داشته‌اند و برای زنان ارزش و احترام خاصی قائل بودند.
از اسکلت‌ها فرودین‌ماه امسال برای بازدید عموم رونمایی شده است. به گفته راهنمای موزه طول تابوت آن‌ها ۱۹۰ سانتی متر به عرض ۵۰ سانتی‌متر و عنق ۳۰ سانتی‌متر است که اسکلت زن در آن به پهلو دفن شده و دو النگو از جنس مفرغ در دست دارد. جنس تابوت هم از سنگ آهک است.
 
در آرامگاه شیشه‌ای این زوج در موزه هگمتانه سعی شده با قرار دادن ظروف سفالی همدوره با اسکلت‌ها، شیوه دفن اجساد در دوره اشکانیان تا حدی به تصویر کشیده شود. راهنمای موزه برای مخاطبان تعریف می‌کند که این کوزه‌ها با آب و غذا پر می‌شد چرا که بنا به باور مردم آن دوره، متوفا در زندگی بعدی به آن نیاز داشتند.
از حفاری تصادفی خیابان جراحان همدان آنچنان که یگان حفاظت به ایسنا می‌گوید: همین یک تابوت با اسکلت‌های درونش بیرون کشیده شده است.
 
اما یافته‌های باستان‌شناسان نشان می‌دهد در زمان اشکانیان در کنار تابوت معمولا اشیای دیگری مرتبط با زندگی روزمره متوفی دفن می‌شد. اجساد هم در در خاک و یا در گورها و تابوت‌های سنگی قرار داده می‌شدند، شیوه تدفین نیز به صورت کشیده، جمع شده (چنباتمه‌ای) و یا تاق باز بود.
+172
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  پاینده باد سلسله پهلوی - تهران، ایران

  این را که دیدم یاد این افتادم که در شهر آتن در هر جا که حفاری میشود و یا پایه یا خانه را میخواهند بکنند همیشه باید یک باستان شناس در محل حضور داشته باشد
  7
  77
  ‌پنجشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  این عکسهای سکسی مسلمین را تحریک میکنه چه معنی داره عکس دونفره در یک تابوت ;) الان تفکرها و باورها و حکام خونخوار تحریک بشن کی جوابگوست :) چرا با ستونهای لرزان این دین اینقدر بازی میکنید آخه
  16
  158
  ‌پنجشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۵
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  چطور این رژیم منفور این صحنه تحریک آمیز و‌ اسلام لرزان را به نمایش عمومی گذاشته. شاید هم‌ ورود برای بسیجی‌ها و پاسدارها و‌ مخ پنجاه ممنون شده باشه چون اونها با دیدن همین چهار استخوان خوابیدن کنار هم به لرزه میافتند و با احتمال داره رو‌ هر دو‌ اسکله پتو انداخته باشند و دیدش برای عموم آزاد باشه حتی مخ پنج ها( یک پتو در پشت بام و یک منار در اصفهان هر دو جنبانند اما این کجا و آن کجا) ذهنیتی که با دیدن پتو رو‌ اسکله به ذهن مخ پنج ها میاید. این مخ پنج ها به غیر از دیدن خامنه ای و سید احمد خاتمی باید کلا از دیدن هر چیز دیگه منع بشند حتی خواهر و‌ مادرشون
  2
  16
  ‌پنجشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۱
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  هگمتانه
  0
  19
  جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۰
  ۴۰
  -Texas - تکزاس ، ایالات متحده امریکا
  حضرت هاتف اصفهانی‌ میفرمایند؛. هرچه داری اگر به عشق دهی کافرم گر جوی زیان بینی. جان گدازی اگر به آتش عشق عشق را کیمیای جان بینی. شود آسان ز عشق کاری چند که بود پیش عقل بس دشوار. دل همتون شاد!
  0
  14
  جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۰
  ۸۵
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک

  اینکه این دو نفر عاشق پیشه بودند، بعید نیست. ولی هر دو از یک جنسند. استخوناشون رو شمردم، اندازه همدیگه هستند. یعنی یا هر دو مذکرند یا مونث.
  43
  5
  جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۵
  ۷۵
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان

  خوش بحالشون انموقع اسلام نبود که بهردوشون تجاوز کنه هرطور که میخواستند زندگی کردند
  0
  20
  جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
  ۵۰
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  یا امام حسین زن ومرد بغل هم این که عین بی ناموسیه مهدی کجایی که داداشتو کشتن
  0
  4
  یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
  نظر شما چیست؟