جواهرساز ایرانی در لندن که از سوزن دوزی افغانستان الهام می گیرد

فروش آثار سیما وزیری در فروشگاه موزه بریتانیا
در موزه بریتانیا در لندن زنی گوشواره‌ای می خرد. گوشواره را دختری در افغانستان ساخته است با قصه‌های زنی ایرانی.
 
این داستان جواهرات سیما وزیری است که سالهاست جزء پرفروش‌ترین مجموعه‌های فروشگاه موزه بریتانیاست.
 
مجموعه آخر او الینا نام دارد، نام دختری پشتون در افغانستان. هر تکه از جواهرات این مجموعه اما روایتی است از یک قوم افغانستان و دخترانی که با زبان چشم سخن گفته‌اند.
 
زنی که روزها و شب های متوالی رویاهایش را روی پرده‌ها، لباس‌ها، کوسن‌ها و بقچه‌های خانه دوخته با سوزن دوزی، گل‌دوزی یا خامه‌دوزی کرده است.
سیما وزیرى سیما وزیرى از این نقش‌ها برای مجموعه الینا الهام گرفته؛ با نگاهى دقیق‌تر به فرهنگ سوزن دوزى و گلدوزى در اقوام مختلف افغانستان، اینکه هر زنى خورشید را چطور دیده و دوخته یا انار نماد بارورى و آرزوى باردارى عروس کدام قبیله است. یک رومیزى با نقش‌هاى کوچک زنى از بامیان، یا گوشه‌اى از خامک دوزى یقه‌اى که دختر افغان براى نامزد قندهارى‌اش دوخته تبدیل شده است به گوشواره، انگشتر یا گردنبدى از لاجورد و فیروزه.
 
هنرمندان جوان افغانستان در بنیاد بریتانیایى فیروزکوه در کابل مجموعه الینا را ساخته‌اند و سیما وزیرى که به دلیل وضعیت جسمانی‌اش توان سفر به افغانستان را نداشته با ویدئو به آنها آموزش داده است.
هنرمندان جوان افغانستان در بنیاد بریتانیایى فیروزکوه در کابل مجموعه الینا را ساخته‌اند آرزوهاى خوب شاید مهم‌ترین مشخصه مجموعه الینا باشد، آرزوهایى که هنرمند ایرانى در هنر سوزن‌دوزى زن افغان دیده است.
 
مهم‌ترین قطعه مجموعه الینا هم امتداد همین آرزوهاست، یک سنجاق سینه بزرگ با نمادهایى کوچک از سوزن‌دوزى تک تک اقوام مهم افغانستان. در انتهاى سنجاق سکه‌اى ضرب شده با نام هر قوم و در میان آن نوشته شده افغانستان. این تجسم آرزوى سیما وزیرى براى صلح در افغانستان است.
سنجاق سینه صلح افغانستان سیما وزیرى هنرمند ایرانى مجموعه‌ جواهرات دیگرى هم براى موزه بریتانیا ساخته و هنر ایران و فرهنگ خاورمیانه را در کارهایش منعکس کرده است. نمازِ مادر الهام بخش او بوده و رنگ لاجوردى آسمان قبل از غروب آفتاب. مجموعه کارهای او با الهام از مراسم حج هم یکى از مجموعه‌هاى پرفروش او بوده است.
 
او به زودى مجموعه‌اى تازه با نگاهى به تاریخ آشوریان خواهد ساخت که موزه لوور فرانسه مشترى آن خواهد بود.
+47
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟