کشف بقایای یک کاخ پارسی در آماسیای ترکیه

خبرگزاری آناتولی: در کاوشهای منطقه «اولوز هویوک» در شهرستان قویونجک استان آماسیای ترکیه بقایای تالار پذیرش و پادشاهی با ستونهایی موسوم به آپادانا متعلق به کاخ 2500 ساله پارسی٬ کشف شد.
 
در نتیجه کاوشهای منطقه «اولوز هویوک» در شهرستان قویونجک استان آماسیای ترکیه بقایای ساختمان تالار پذیرش و پادشاهی با ستونهایی موسوم به آپادانا متعلق به کاخ 2500 ساله پارسی٬ کشف شد.
 
عثمان وارول، استاندار آماسیا ضمن بازدید از محل کاوشهای باستانی در منطقه اولوز هویوک٬ در رابطه با فعالیتهای این گروه باستان شناسی 20 نفره وهمچنین مشخصات فنی و ساختاری سایت حفاری به خبرنگاران اطلاعاتی ارائه کرد و گفت: « کشف بقایای تالار و ستونها ما را بسیار هیجان زده کرده است. کشف بقایای 2500 ساله کاخ پارسی ما را خوشحال کرد. این کار بسیار سختی است. از همه کسانی که اینجا تلاش می کنند سپاسگزارم. با همکاری هم تمامی سختیها را پشت سر می گذاریم . از همه استادان نیز به خاطر تلاشها و ارمغانهایشان تشکر می کنم».
 
پرفسور شوکت دونمز استاد گروه باستان شناسی دانشگاه استانبول و سرپرست گروه باستان شناسی این منطقه نیز گفت: «منطقه اولوز هویوک در 25 کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر آماسیا واقع شده است. در این کاوشها اطلاعاتی در خصوص 450 سال قبل از میلاد به دست آوردیم.
 
در حفاریهای امسال نیز به بقایای یک شهر پارسی رسیدیم. تاکنون یک راه و یک کاخ را کشف کرده ایم. یک آتشکده نیز کشف کرده بودیم.
 
این دوره بسیار مهمی از تاریخ قرون وسطی آناتولی، تاریخ باستان آناتولی است. یافته های منحصر به فرد و بسیار مهمی شناسایی شده است.
 
اکنون 6 ستون شناسایی شده است. طرح هنوز دقیقا مشخص نیست، اما من امیدوارم که در حفاریهای 1-2 سال آتی آنها را نیز شناسایی کنیم. در طول این حفاری یک مجسمه گاو متعلق به دوره هیتیتی یافتیم.
 
یک شهر بزرگ هیتیتی زیر شهر پارسی وجود دارد. این نشان می دهد که این یک شهر مقدس است و هر تمدن در اینجا معبد مقدس داشته است. گروه ما متشکل از 12 آکادمیسین، 10 باستان شناس و 15 دانشجوی باستان شناسی است».
+64
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  uk.ali - لیورپول، انگلستان

  همان هم مربوط به هیتی هاست که زبانشان التساقی بوده یعنی شاخه ای زبانهای ترکی ، کره ای و ژاپنی از ۳۵۰۰ سال پیش تا ۲۵۰۰ سال پیش آنجا سکنا گذیدند و در حملات پی در پی دولت اشور با پایتختی نینوا شکست خوردند ‌و چنانکه ایلام را هم اشورها نابود کردند و پارس های مهاجر از شمال هند وارد آنجا شدند و در طول ۲۰۰ سال حکومت پارس ها هیچ مدرک معتبر ساختمانی در خارج از شیراز با نام آنها نیست و حتی ساخت تحت جمشید که تعمیر خرابه های ایلام بود نیمه کاره ماند و الکساندر کاسه کوزه آنها را جمع کرد و پارسها فقط توانستند دو دولت تاریخی بابل و ماد را با خاک یکسان کنند !
  106
  16
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۸
  ۵۱
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. ای بی رگ بی وطن
  9
  58
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۰
  ۴۳
  kurosh15x - ایران، ایران

  و اینچنین شد که شما اکنون پارسی صحبت می کنی ؟!!! . حالا این تاریخی که شما روایت کردی در کدام اسناد معتبر آمده ؟ باستان شناسان ترک دارن میگن پارسی شما با کدوم مستند رد میکنید؟
  5
  47
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  عادت کردید پشت هرچی یه پارسی (مهاجرانیب از افغانستان و پاکستان) اضافه میکنید و خود ارضایی میکنید؟ تا اونجا که من میدونم شاهان خاخامنشی یا هخامنشی یهودی که بر پارسها در مناطق شرقی و مرکزی ایران حکومت میکردن به فرمانروایان قدرتمند تورک آزربایجان کهن از جمله توموروث به لفظ یونانی (یا تامیریش یا تهمورث) و تریس تئاس به لفظ یونانی (یا همون تورک تاش) باج و خراج میدادن و دلیل کشته شدن کوروش هم یاقی شدن و عدم دادن باج و خراج بود. شاهان ساسانی هم که با تورک وصلت کردن تا در امان باشن و بیشترشون دورگه تورک-پارس بودن. این توهمات رو دنبال کردید که رسیدید به امپراطوری باد معده شیعه-پارسی جمهوری اسلامی و کشورهای دنیا.
  50
  13
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. خیلی توهم تورو بر داشته عزیز هرکی رو میبینی از عالم آدم هوا فضا به نظر شما ترک بوده، ترکیه امروزی ۵۰۰ سال پیش حتا وجود نداشت و تمام اون سرزمین جزو امپراتوری پارس بوده
  10
  50
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. شما استعداد شگرفی در خلق توهمات تخمی تخیلی دارید! شما چرا به انگلیس تشریف آوردید؟ استعداد شما در زیر بیرق آخوندیسم بهتر شکوفا میشود!
  6
  46
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴
  ۳۰
  مساوات - مساوات، ایتالیا

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. عمو هادی نام خود به ما نهادی؟ این شماها هستید که اسم ترک رو دنبال هر چیزی وصل میکنید و با حسرت به دیگران نگاه میکنید و با غارت فرهنگ و تاریخ و علم دیگران برای خودتون هویت جعلی میسازید فلان شاعر که حتی یک بیت شعر ترکی نگفته بخاطر اینکه حالا مقبره اش در ترکیه است ترک میدونید شاهانی راکه خودشان شجره نامه نوشته اند و تبار و نژاد خودشان را مشخص کرده اند ترک میدونید چون مثلا با ترک ها دمخور شده بودند فلان ساز موسیقی رو ترکی میدونید با وجود اینکه نام این ساز ریشه در زبان ترکی نداره!! آثار باستانی و هنرهای مردمان دیگر کشورها رو به نام خوتون تو موزه ها نمایش میدهید و پول درمیاورید شهرهایی که نامشان ریشه در زبان یونانی و ارمنی و پارسی و آشوری دارند را ترک مینامید آبا و اجداد شماها همان کسانی بودند که باغارت و چپاول زندگی میکردند و جنگهای صلیبی رو به مردم اروپا و خاورمیانه تحمیل کردند حرف برای نوشتن زیاده ولی شرم کن از آنچه که هستی!
  12
  33
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک::]. شهرستانی مثل آدم حرف بزن. کسی نظرش با تو یکی نیست قرار نیست توهین کنی افغانی نژاد یا عراقی نژاد یا پاکستانی نژاد. غیر تورکهای ایران همه تهشون افغانستان یا پاکستانه یا عراق. پس بهتون بر نخوره.
  25
  10
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::مساوات - مساوات، ایتالیا::]. در این باره ها زیاد توضیح دادم. از حوصله من و سایت و دلار خارجه.
  21
  9
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. شهرستانی پس امپراطوری کهن تورک تروکیه با تمدن و مردمان ترووا (در لفظ قدیم تورک رو تروک یا تروو میگفتن ) . فکر کردی همه دنیا خلاصه شده به 4تا مهاجر افغانی و پاکستانی و عراقی که زبانشون رو شاهان تورک از ترکیب عربی و تورکی و هندی ساختن و اسمشو گذاشتن فارسی؟! شما اصلا قوم و زبان مستقلی نیستید. ادعای چی میکنید.
  30
  8
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲
  ۳۰
  مساوات - مساوات، ایتالیا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تو برو با لوبیا جمله ات رو بساز، درضمن کلمات خارجی رو پس و پیش نکن تا ترکی بنظر برسه خیلی مسخره و احمقانه است.
  9
  18
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  بهتره بدونید حرفهای من در موارد تاریخی دلیل بر نژادپرستی و قومیت گرایی نیست. اتفاقا من به اندازه تورکهای ایران غیر تورکها رو هم دوست دارم. قطعا غیر تورکهای ایران رو بیشتر از تورکهای تروکیه هم بهشون حس خوب و همزیستی دارم. ولی نظرات و تحقیقات و تحلیلهای خودمو میگم چون اگه قرار به تاریخ نگری باشه ما بی سواد نیستیم. حس خوب و همزیستی رو اکثریت مطلق تورکهای ایران به غیر تورکهای ایران دارن. شواهد میگه فلات ایران قفقاز محل پیدایش قوم تورک یا قزها و تمدنهای کهن اونهاست .
  11
  9
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۳
  ۵۱
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. بخواب بابا یخ کرد، هواست به منه یا نه !!
  5
  8
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۶
  ۴۹
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] . یاشا امیر پاشا :) یک تنه حریف جواب گوی منطقی تمام اینها هستی ولی حیف اینها عشق توهم را دارند و حتی خود ناصر پورپیرا نویسنده کتابی زیادی در مورد تاریخ واقعی ایران را قبول ندارند تا بماند دیگران ! به اینها باید گفت : کره زمین همان ایران زمین بود تا کیف کنند :)))
  11
  6
  شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۰
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::][::amirgheryou - تهران، ایران::]خنده داره 12 آکادمیسین، 10 باستان شناس و 15 دانشجوی باستان شناسی که روی تاریخ و قدمت اونجا کار نمیکنند نمی فهمند بعد این دوتا میان واسه ما تاریخ میسازند؟ آخه شماها واقعا این خبر رو خوندید؟ اینو ایرانی ها که پیدا نکردند. تاریخ بچه بازی نیست یکم از اون دوگوله استفاده کنید. من خودم آذری هستم و برخلاف شماها که نمدونید اصل و نسب شماها از کجا آمده و چطور مهاجرت کردیم. اقوام ترک به هر منطقه ای مهاجرت کردند با مردمان آن منطقه معاشرت کردند و یاد گرفتند و زاد ولد کردند و من اگر آذری هستم دلیل انکار پارسی و ایرانی بودنم نیست.حالا شماها انقدر احساس تعلق به قفقاز دارید برید همونجا. به نظر من حرفهای شماها اول بی احترامی به آذری ها و تورک ها هستش تا دفاع از تاریخ کهن تورک.انقدر که شماها انگار احساس حقارت میکنید که بابا تورکهای ترکیه و سایر جاها از این حرفا نمی زنند که شما هم به هم می بافید.یعنی شماها از باستانشناها و مورخین اون سرزمین بیشتر میفهمید.استانبول تا 300سال پیش یه شهر یونانی نشین بود و بعد از جنگ همه رو کشتند و جایگزین شدند و.
  6
  11
  یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۲
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  و شرق آناتولی هم هر اثر تاریخی پیدا میکنند برمیگرده به پادشاهان ایرانی و پارسها و این چیزها رو که نمی تونند مخفی کنند بگن نه مال پارسها نبوده مال فلان گروه که زبانش نزدیک به زبان فلان بوده هستش. شاید خودشون خوشحال باشند ولی وقتی تاریخ شناسان و تمدن شناسهای سایر کشورها و جهان بررسی کنند راحت تشخیص بدهند که دروغ هستش و این برای یک کشور واقعا افت و حقارت هستش که تاریخ رو انقدر حقیرانه بخواد تغییر بده و بخواد به زور بگه تمدن داشتند.تمدن پارس چیزی نیست که فقط ایرانی ها درباره اش بدونند و بگند.شما تاریخ یونانی ها یا حتی عربها و چین و ژاپن رو هم بخونید می فهمید که تاریخ نویسانشون درباره تمدن پارس گفتند و نوشتند ولی نمیدونم چرا ما باید انقدر حقیر شده باشیم بخوایم واسه تاریخی که الان ما هم میراث دارش هستیم انقدر از اراجیف دیگران دفاع کنیم؟من آذری هستم ولی پدربزرگانم مهاجرت کردندبه ایران و با دختر یک ایرانی وصلت کردند و من در این کشور به دنیا آمدم و وطن من همینجاست .پدربزرگم آذری تورکی حرف میزنه من هم کمی میدونم ولی معتقدم من یک ایرانی آذری و پارس هستم و افتخار میکنم به همه چیزش
  5
  9
  یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۱
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  به نظر من نترسید و انقدر همه چیزو به هم نبافید برای اینکه بگید ما متفاوتیم. نه حقیقت تلخه ولی ما مهاجرت کردیم به این سرزمین ولی برای ما ایران وطن هستش و هر چی از تاریخش بوده و هست من هم وارث آن هستم و هر جای دنیا هم که برم ایرانی شناخته میشم و کسی از ریشه و خانواده من در قفقاز نمیپرسه. خیلی از تورک های ترکیه ریشه خودشون رو در ایران و پارس میدونند. همین دیروز تو بانک بودم خانومی بخش آنلاین داشت کارم رو میکرد ازم پرسید معنی اسمت چیه گفتم یک اسم ایرانی هستش اونم گفتم آره اسم من هم پرشین هستش و احتمالا خانواده من از ایران به ترکیه مهاجرت کردند. آخه این چه ایرادی داره؟ یعنی این خانوم با این حرفی که زده نمیخواد بگه پارس و ایرانی هستش بلکه ترکهای ترکیه میدونند ریشه آنها از پارس و ایران هستش چون آنها یقینا یونانی نیستند و دلشون نمیخواد از قفقاز هم باشند بخاطر اینکه یه جورایی خیلی روشنی ریشه اون مناطق به مغول ها برمیگیرده یه نگاه به ازبکهایی که تورک زبان هستند نگاه کنید می بینید که بیشترشون میگند ریشه مغولی دارند. حالا باز شما بیایید داستان و راستان ببافید که فلان قوم اینطوری تورک کهن بوده
  5
  5
  یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۱
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]تو اگر فکر میکنی خیلی تاریخ می فهمی حداقل برو این حرفات رو یه جا ثبت کن.یکم هزینه کن برو یونان برو جنوب روسیه و قفقاز برو لبنان و سوریه برو کردستان ببین که تورکهای عثمانی که امروز تو مسئول تاریخ سازی شدی براشون هر چی دارند از روی اقوام این مناطق کپی کردند. رقصشون رو نگاه کن ببین چقدر از روی رقصهای محلی یونانی ها و بقیه اقوام کپی کردند برو ببین قهوه عربی و اصلا منشاء قهوه کجا بوده و چطوری اینا سند به نام خودشون زدند. برو با چهار نفر زبان شناس اصیل در ترکیه حرف بزن ببین همه ریشه خودشون رو کجا میدونند و چی میگن درباره ایران و سرزمین پارس. انقدر با حس حقارت درباره خودت حرف نزن و اگر دنبال احترام هستی باید احترام بگذاری تا احترام ببینی. این هم کتاب این همه سفرنامه و این همه تاریخ نویس درباره تاریخ باستان ایران و روم نوشتند و انقدر درباره سرزمین پارس و تمدن کهن این سرزمین نوشتند که نیازی نیست من و شمای ایرانی درباره اش چیزی بگیم چون گفتنی ها رو بقیه ملل گفتند ولی چرا شماها انقدر اصرار دارید تاریخ اقوام دیگه ای که دقیقا خبرهم ندارید رو به عثمانی ها ربط بدید؟
  5
  5
  یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۱
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. پرفسور شوکت دونمز استاد گروه باستان شناسی دانشگاه استانبول نمی فهمه بعد شماها می فهمید و شروع میکنید به چرت و پرت گفتن؟ آخه همینکارا رو میکنید که اسم ما آذری ها بد دررفته . خبر رو درست بخونید ببینید کی گفته چی گفتن بعد کل مطلب رو زیر سوال ببر. حرف حساب هم بزنی چون جوابی ندارن سریع میگن تو تورک و آذری نیستی برای همین این حرفا رو میزنی! واقعا اون جمله ای که نوشتی "نظرات و تحقیقات و تحلیلهای خودم رو میگم " واقعا فکر کردی که چقدر مردمی که می بینند این همه متخصص کشور ترکیه آمدن کاوشگری و تحقیق و تفسیر و مقایسه نمونه کردن و تشخیص دادند این اثر مال چه دوره و چه پادشاهی هستش بعد تو چلغوز میایی باعث وهن و خنده به آذری ها و تورک ها میشی با اون تحقیقاتی که مشخصه چهار خط خوندی و اون شده برات تاریخ و تمدن. یکم شعور یکم فهم واقعا لازمه که آدم اول از خودش معذرت خواهی کنه بعد از بقیه مردم کشورش از هر قوم و نژادی فرق نمیکنه ایران متشکل از اقوام متفاوتی هستش که همه ایرانی و همه پارس و پرشین هستند.
  5
  7
  یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۲
  ۴۹
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  [::paksan - ایران، ایران::]. مغولها خیلی متمدن تر از پارسها بوده و هستند و فرهنگ مغولستان امروز با ایران با حاکمیت قوم فارس قابل مقایسه نیست و یک توریست آمریکایی یا اروپایی ترجیح می دهد که به مغولستان برود تا ایران پر نژادپرست عقب مانده که خود را متمدن تر از همه خیال می کنند و هموطنان غیر فارس تخریب ، تحقیر و تمسخر می کنند تا بماند خارجی این این هست واقعیت اکثریت مطلق در ایران !
  4
  4
  یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک::]. خوابیدش برات گرون درمیاد شهرستانی. رودروم بود چنان بخواب بابایی بهت نشون میدادم بخوابی و دیگه بلند نشی. بی تربیت
  2
  3
  یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::paksan - ایران، ایران::]. پروفسور فلان کیلو چنده؟ من خیلی از جفنگیات تاریخ نویسا رو که از راه دور درباره هزاران سال قبل خودشون داستان سازی کردن رو کذب میکنم. من هم تورکم هم فارسی زندگی کردم و هم کل ایران رو میشناسم هم شهر به شهر مردم ایران رو چهره شناسی و لهجه شناسی میکنم. من میدونم ایران کی به کی بوده. تاریخهای واقعی بر اساس شناخت و تحقیق و ادله درست به دست میاد نه هرکی بشینه تو ویکیپدیا داستان سرایی کنه. مثل چند هزار عاملین ریاست جمهوری که از دوران احمدی نژاد استخدام شدن برای میرزابنویسی در رسانه ها و سایتها.
  0
  3
  یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۳
  نظر شما چیست؟