چگونه است که در قرآن «کتک زدن زنان» تجویز شده است؟

رادیو فردا ، فهیمه خضرحیدری
«و زنانى را که از نافرمانى آنان بیم دارید [نخست] پندشان دهید، [بعد] در خوابگاه‌ها از ایشان دورى کنید و [چنان‌چه تأثیر نکرد] آنان را بزنید»! آیه ۳۴ سوره نساء، قرآن، کتاب مقدس مسلمانان.
 
چرا در کتاب مقدس مسلمان صراحتی و خطاب به مردان، کتک زدن زنان تجویز شده؟ بسیاری از مفسران و برخی روشنفکران دینی همواره کوشیده‌اند با جست‌وجوی معانی دیگری برای فعل «واضرِبوهن» که در سوره نساء آمده از پاسخ به این پرسش مهم سرباز بزنند. منتقدان اما می‌پرسند آیا وجود چنین آیاتی در قرآن، از جمله نشانه‌های منسوخ شدن این کتاب و ضرورت بازنگری در قوانین ریشه‌گرفته از آن نیست؟ چطور ممکن است «کتک زدن زنان» یکی از دستورهای کتاب آسمانی از سوی خداوند باشد؟
 
در تابوی این هفته، حجت‌الاسلام محمدحسین طبرسی، امام جمعه در کانتیکت و محبوبه عباسقلی‌زاده، فعال حقوق زنان بر سر همین پرسش‌ها بحث می‌کنند.
چگونه است که در قرآن «کتک زدن زنان» تجویز شده است؟
آقای طبرسی می‌خواهم قبل از ورود به بحث از شما خواهش کنم که درباره تفاسیر متعددی که تا به حال درباره این «واضربوهن» که ما در سوره نساء با آن روبه‌رو هستیم، برای شنوندگان ما بفرمایید. معنای مطلقی که از این جمله برداشت می‌کنیم این است که «کتک بزنید آنها را» یا «با آنها برخورد فیزیکی کنید».
محمدحسین طبرسی: بسم‌الله الرحمن‌الرحیم. بد نیست من اول ترجمه آیه قرآن را که در سوره نساء آمده خدمت شما عرض کنم. «و زنان شایسته در برابر خواست‌های بحق شوهران‌شان فرمان‌بردار‌اند و به پاس این که خداوند حقوق‌شان را حفظ کرده است در غیاب شوهران‌شان، نگهبان حقوق آنان‌اند و زمانی که سرکشی و طغیان در مقابل حقوق [مردان] دارند، آنها را پند دهید و در صورتی که پند نتیجه نداشت در خوابگاه‌ها از آنها کناره‌گیری کنید و اگر این نیز مفید فایده نبود آنها را بزنید و اگر در حقوق شما اطاعت را پیش گرفتند راهی برای آزارشان مجویید که خداوند بلندمرتبه و بزرگ است».
 
اینجا دو جور ترجمه شده. یکی ترجمه غالب ایت که همان «زدن» است و یکی «دوری جستن و کنار رفتن» است. نظر اول که همان «زدن» است نظر غالب فقها و مفسران قرآن است و حتی برای این آیه شأن نزولی را هم بیان می‌کنند که در زمان و پیامبر زنی پیش پیامبر می‌آید و از شوهر خود شکایت می‌کند که او را زده است و تقاضای تلافی می‌کند. این مسئله در میان زنان مدینه ظاهراً منتشر بوده، بر خلاف زن‌های مکه. در میان زنان مکه مسئله زدن ظاهراً عمل ناشایستی حساب نمی‌شده و خود زنان در مکه زدن را قبول می‌کردند ولیکن در مدینه آزادی بیشتری بوده و زنان نسبت به مورد ضرب بودن حساسیت نشان می‌دادند و برای همین پیش پیامبر می‌آمدند و در این باره شکایت می‌کردند و این آیه نازل می‌شود.
 
نظر غالب فقها این است که مسئله زدن تجویز شد و علتش هم این بود که جنگ احد نزدیک بود و ظاهراً مسلمانان نگران بودند که این مسئله تلافی‌جویی زنان در برابر زدنِ مردها در منزل، موجب تضعیف روحیه مسلمانان و شکست آنها در جنگ بشود. گفته شده است که شاید توجیه این مسئله این بوده است که مصلحت بزرگ‌تری را در نظر داشته‌اند و به همین خاطر مسئله زدن تجویز شده.
 
نظر دوم که روشنفکران دینی، خصوصاً در نسل ما بسیار به آن توجه می‌کنند این است که ما باید ببینیم که ضرب یا زدن در قرآن در چه معانی گفته شده. یکی از معانی آن همان است که در فارسی هم استفاده می‌کنیم. مثلاً می‌گوییم «ضرب المثل». در حقیقت کلمه ضرب و زدن در اینجا استفاده شده. ضرب درباره سفر هم استفاده شده است. یکی از معانی ضرب سفر کردن است. ضرب یا زدن در مورد حجاب و روسری سر کردن هم به کار رفته است. این آیه قرآن که می‌گوید «دستار یا روسری را بر روی سینه‌هاتان بزنید» نشان می‌دهد که ضرب برای دستار یا روسری هم استفاده می‌شود. نظر آنهایی که منظور از «ضرب» در این آیه «زدن» نیست این است که خداوند مقصودش این نبوده که زن‌ها را بزنند بلکه مقصود این بوده که در مرحله سوم از آنها دوری بجویند.
 
بسیار خوب. صحبت‌های آقای طبرسی را شنیدید خانم عباسقلی‌زاده. در قرآن به هر حال رسماً می‌گوید «واضربوهن» و گروهی هستند که می‌گویند اساساً چرا چنین چیزی باید در قرآن بیاید که حالا بخواهیم تفسیرهای متفاوت بکنیم و بگوییم این به معنای زدن نیست. از طرفی در جاهای دیگر قرآن هم هست که به هر حال به‌نوعی می‌تواند تأییدکننده این نگاه باشد. مثلا «الرجال قوامون علی‌النساء». شما به عنوان یک فمینیست در زمان حاضر چه نگاهی دارید به آنچه که بسیاری آن را دستور کتک زدن در متن قرآن می‌دانند.
محبوبه عباسقلی‌زاده: ببینید چه آنها که توجیه می‌کنند و می‌خواهند از تفاسیری درباره لغت «ضرَبَ» استفاده کنند و چه آنها که استنباط مستقیم دارند به این نکته فمینیستی توجه نمی‌کنند که یک رابطه قدرت تعریف شده در این ماجرا. زنی هست که اصلاً سرکشی می‌کند، اطاعت نمی‌کند، آن طور که در فقه می‌گویند و مصداقش این است که بدون اجازه شوهر بیرون برود یا بدون اجازه شوهر کسانی را که شوهرش گفته نبین، ببینید یا تمکین جنسی نکند از شوهرش و به نیازهای جنسی او جواب ندهد…
 
همه اینها را مصداق اطاعت نکردن و سرکشی کردن در برابر شوهر می‌دانند و حالا این که شوهر چطوری به زن هشدار بدهد، در سه مرحله می‌خواهد اتفاق بیفتد و یکی از این مراحل می‌رسد به این که باید یک رفتار خشن از سوی مرد اتفاق بیافتد. اسم این هرچه که می‌خواهد باشد. ولی آن لغتی که دارد به عنوان «ضرب» استفاده می‌کند، حتی اگر هر معنای دیگری هم داشته باشد باز در ارتباط با این است که رفتار خشنی را با زن آغاز کند که به‌نوعی به او شوک وارد کند.
 
اینکه در یک رابطه قدرت قرار بگیری بین زن و مرد و مرد این حق را داشته باشد که بخواهد به زبان‌های مختلف به تو هشدار کند و آخرش هم بخواهد به نحوی تو را تنبیه کند اصلا آن چیزی است که در خانواده برابر مورد قبول نیست. خیلی ساده است. چرا باید مرد در موقعیتی قرار بگیرد در خانواده که به خودش این حق را بدهد که اگر زن از او اطاعت یا تمکین نمی‌کند از او حساب‌کشی کند. این اصلا زندگی مادربزرگ‌های ماست ولی زندگی ما الآن نیست. قرآن به هر شکلی این را گفته باشد و هر تفسیری ما بخواهیم بکنیم، روح‌اش و آنچه در فضای این آیات دیده می‌شود در رابطه با یک خانواده نابرابر و مردسالار است.
 
خب آقای طبرسی، صحبت‌هایی که خانم عباسقلی‌زاده کردند من را می‌رساند به یک سؤال دیگر. گفتند این زندگی مادربزرگ‌های ماست. من می‌‌خواهم که کمی فراتر برویم و بگوییم که آیا زندگی اساساً انسانی است؟ به نظر می‌رسد با وجود چنین آیاتی در کتاب مقدس مسلمانان که این کتاب - که به هر حال نزد مسلمانان مفروض است که کتابی است آسمانی و مقدس- برای مردان نازل شده و زنان هم چون از متعلقات مردان هستند، حالا قوانینی هم در این مورد هست؛ از جمله این که حالا اگر لازم شد زن‌تان را کتک هم بزنید. اگر فرض شما و تفاسیر متعددی را که از فعل «ضرَبَ» در قرآن ارائه شده هم بپذیریم، باز هم پرسش این است که چرا باید به مردان گفته شود که زنان باید از شما فرمان ببرند و راه‌کار داده شود که اگر فرمان نبردند چه کنید؟
طبرسی: اگر به سیما قرآن توجه بکنیم، به نظر من مرد و زن را به یک نگاه مورد توجه قرار داده است. حتی بعضی‌ها به صورت مطایبه می‌گویند که شما در قرآن سوره مردها را دارید اما سوره زن‌ها را ندارید. سورة النساء هست اما سورة‌ الرجال نیست. ولیکن این آیه قرآن است، سوره احزاب، آیه ۳۵ که در حقیقت مرد را در کنار زن قرار می‌دهد و می‌گوید «مردان و زنان عمل‌کننده به دین» یا «مردان و زنان باورمند». از این آیات ما در قرآن زیاد داریم و حتی قرآن در مورد خلقت انسان آن نظریه مسیحیت را قبول ندارد که می‌گوید زن از استخوان سینه مرد تشکیل شده است.
 
البته در مورد نشوز باید صحبت شود که معنای نشوز چیست. دو مسئله است. یکی این که آیا همان طور که فقها می‌گویند نشوز این است که زن بایستی همیشه برای تمکین مرد آماده باشد و اگر تمکین از طرف زن انجام نشد حالت نشوز تحقق پیدا می‌کند یا این که مقصود از نشوز چیز دیگری است. قرآن می‌گوید که زن‌های شایسته آنها هستند که حقوق مردهای خود را در غیبت آنها رعایت می‌کنند.
 
مقصود قرآن این بوده که مثلاً مرد متوجه شود که زنش شروع کرده به خیانت کردن به او، مثلاً فرض کنید وارد منزل می‌شود و می‌بیند مرد دیگری در آنجا هست. سؤال پیش می‌آید که چه عکس‌العملی باید از سوی مرد صورت بگیرد؟ بعضی وقت‌‌ها عکس‌العمل‌ها بسیار شدید خواهد بود. این نظر قرآن است که می‌گوید شما به جای این که به آن کارهای جرم‌‌گونه دست بزنید، اولاً نصیحت کنید و بعد از او اعراض کنید و بعد اگر نتوانستید کنترل کنید زدنِ خفیف [را انجام دهید].
 
حتی در روان‌شناسی این مسئله مورد بحث قرار گرفته که آیا مجازات‌های بدنی به صورت کلی ناشایست است یا اینکه نه در برخی موارد مجازات‌های بدنی قابل توجیه است. نه فقط در مقابل زن‌ها، مثلاً در مورد بچه‌ها هم. الآن در خود آمریکا این مسئله مطرح است که آیا Spanking که همان ضربت خفیف برای تأدیب است، کار درستی هست یا نه؟ اکثر ایالت‌های آمریکا Spanking را غیرقانونی نمی‌دانند و حتی دادگاه عالی آمریکا Spanking را مخالف قانون اساسی نمی‌داند.
 
اولاً بر فرض که زنی حالا در گیومه خیانت کرد به شوهرش، چطور اجازه این داده می‌شود به آن مرد که حالا او را نکُشد ولی او را کتک بزند؟! نکته دیگر این که اساساً مقایسه زن و بچه آیا نوعی صغیرانگاری زن نیست؟ حالا بماند که در مورد هر گونه برخورد فیزیکی با کودکان هم، جهان امروز خیلی می‌تواند خیلی حساس باشد ولی اساساً چه کسی گفته که زن زیرمجموعه مرد است که می‌تواند او را مجازات بدنی کند یا تنبیه کند یا تصمیم بگیرد که الآن زن به این تنبیه نیاز دارد پس باید در سطحی او را کتک بزنم که [خفیف باشد]. به قول علامه مجلسی که در بحارالانوار می‌گوید از وسایلی استفاده کنید که ضربت ملایم باشد و به اصطلاح با مدارا کتک بزنید...چطور می‌شود اینها را توجیه کرد؟ خانم عباسقلی‌زاده شما می‌توانید در اینجا وارد بحث شوید؟
عباسقلی‌زاده: البته اصلا ًجای تعجب است که ما چطور برای اینکه یک واژه خیلی روشنی به نام «واضربوهن» را توجیه کنیم این همه تفسیر و توجیه در موردش می‌تراشیم و نمی‌آییم این را راحت قبول کنیم که در قرآن [آمده است]. اصلاً هم بحث خیانت نیست. اصلاً ربطی به خیانت ندارد. خیانت اساساً یک موضوع دیگری است. ما چرا طرف این تفسیرهای نادر برویم؟ ما می‌رویم طرف فقهِ فقهایی که بر اساس این آیه اصلاً رابطه زناشویی بین زن و مرد و باب تمکین را در کتاب‌های فقهی خودشان باز کرده‌اند. مثلاً آیت‌الله خمینی که اصلا بر اساس این آیه آمده فتوای فقهی داده و گفته این آیا دلایت بر این می‌کند که «الی عین الی متی» یعنی تعریفی که از نشوز کرده. [بر این اساس] زن بدون اجازه شوهر نمی‌تواند بیرون برود، تا هر جا و هر کجا.
 
ما به‌ازای این آیه در قانون مدنی ایران چیست؟ در قانون مدنی ایران، خانم خضرحیدری بر اساس این آیه قوانین پاسپورت درست شده که زنان بدون اجازه مردان نمی‌توانند کشور را ترک کنند. نمی‌توانند شهری را که مرد در آن کار می‌کند [ترک کنند] حتی اگر زن شغلی داشته باشد و بخواهد برود در شهر دیگر کار کند. اصلاً زن می‌خواهد برود معلم مدرسه شود، می‌خواهد برود سر کوچه یا در مهدکودک کار کند، مرد باید به او اجازه بدهد.
 
این آیه مبنای یک چنین قوانینی است که تمام وابستگی زن به مرد را از نظر حوزه اجتماعی و سیاسی دارد کنترل می‌کند. ما باید وقتی که بحث توجیه این آیه را در قرآن می‌کنیم وارد عالم واقع بشویم. چه کار داریم که در آمریکا در قوانین اساسی چه دارد می‌گوید؟ برگردیم ایران و ببینیم در زندگی روزمره خودمان این چه اثری دارد می‌گذارد؟
 
اگر که تمام این فقها و مفسرین آن طور که در اینجا گفته می‌شود، شرمنده هستند از اینکه در قرآن یک چنین لغتی در مورد زدن زن به کار رفته، چرا این را در فقه و قانون عوض نمی‌کنند؟ چرا برای اینکه بگویند قرآن کتابی است برابری‌خواه و انسانی حاضراند که کتاب‌ها و مقاله‌ها بنویسند برای توجیه این آیه اما نروند سراغ این که قانون را درست کنند؟
 
خانم عباسقلی‌زاده حالا صرف نظر از مسائل مهمی که شما گفتید و اشاره به قانونی که برآمده از فقه اسلامی است، به هر حال خود وجود یک چنین ایده‌‌هایی برای مواجهه با انسان - حالا جنس مؤنث در این میان - در کتاب مقدس مسلمانان هم می‌تواند سؤال‌برانگیز باشد. من در بازگشت به آقای طبرسی می‌خواهم اشاره کنم به این که فقط در سوره نساء هم نیست. اگر من اشتباه می‌کنم خواهش می‌کنم من را تصحیح کنید آقای طبرسی. جای دیگری از قرآن حتی به ایوب پیامبر توصیه می‌شود در موضوعی که «شاخه‌های نازک خرما را برگیر و زن‌ات را بزن». این چه الگویی به زن مسلمان می‌دهد. اصلا فرض کنید که ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که قوانین آن اسلامی نیست؛ پرسش اینجاست که این چه الگویی به فرد مسلمان می‌دهد که به کتاب مقدس خودش پای بند است؟
طبرسی: ما باید آیات قرآن را با توجه به عرف زمان نزول قرآن مورد بررسی قرار دهیم. فرهنگِ زدن فرهنگی بوده که آن زمان رایج بوده و اسلام سعی می‌کرده که آن را تغییر دهد و برای همین است که حتی در حدیث هست که عایشه گفته من هیچ وقت ندیدم که پیغمبر خدا زنی را یا کلفتی را بزند. همچنین خود پیغمبر گفته است که چگونه است که شما زن‌تان را می‌زنید و در همان حال در شب با او هم‌آغوش می‌شوید؟ این که پیغمبر اکرم هیچ گاه هیچ یک از زنان‌اش را نزده در تاریخ مسلم است.
 
این مسئله خیلی مهم است که ما بدانیم که در زمان پیغمبر رفتار با زنان بسیار خشونت‌آمیز بوده و از آن طرف هم قرآن و اسلام نمی‌توانستند که این عادات و رسوم را یک‌شبه تغییر دهند. مثل این که بفرمایید که آقا چرا ۱۵۰ سال پیش در کشورهای مختلف از جمله کشورهای غربی بردگی بوده. خب این مسائلی است که بوده. ما حالا نمی‌توانیم بر اساس ‌آن در زمان خودمان مسائل را مورد نقد قرار دهیم.
 
شما مثلا فرض بفرمایید در قرآن این مسئله «ظهار و ایلاء» آمده است. «ظهار و ایلاء» این است که در زمان جاهلیت مرد به زن‌اش می‌گفت که «تو مثل پشت مادر من هستی» و به این وسیله زن دیگر نمی‌توانست با کس دیگری ازدواج کند و مرد هم دیگر با او رابطه‌ای نداشت و به این ترتیب زن را مورد آزار قرار می‌دادند. یا «ایلاء» که در آن مرد قسم می‌خورد که با زن‌اش رابطه نداشته باشد. خب این دو موضوع در قرآن آمده ولی در زمان ما خیلی از افراد اصلا نمی‌دانند ظهار و ایلاء چیست و اینها عملاً منسوخ شده.
 
خانم عباسقلی‌زاده شاید اینجا من از شما بپرسم که به این ترتیب چه اصراری وجود دارد که متنی را که آقای طبرسی می‌فرمایند بخش‌هایی از آن منسوخ شده و قابل تعمیم به زندگی و جهان امروز نیست و برای انسان امروز نه‌تنها ممکن است کارایی نداشته باشد بلکه ممکن است بی‌معنا باشد؛ برخورنده باشد یا در تضاد با حقوق انسان امروز باشد - مثل همین قضیه کتک زدن زنان - خب این چه اصراری است که امروز همچنان کتاب مقدسی باشد که بخواهد در زندگی فرد فرد اعضای یک جامعه مؤثر باشد؟
محبوبه عباسقلی‌زاده: ببینید اینجا دو تا مسئله هست یکی این که آیا قرآن می‌خواهد یک پایه و مرجع اساسی برای قانون‌گذاری در همه زمان‌ها و مکان‌‌ها باشد یا قرآن یک کتاب مقدس است در مورد رابطه انسان با خدا و بیشتر در حوزه معنوی و فردی است؟ مثلا در ۱۴۰۰ سال پیش اگر می‌خواست کتابی نوشته شود درباره رابطه زن و مرد طبق باور آن موقع مجبور بود که از زبان آن موقع استفاده کند.
 
کما اینکه می‌بینیم در این کتاب از عشق صحبت نمی‌شود از دغدغه‌های زنانه یا جوانان یا چیزهایی که در جامعه مدرن هست، یا درباره مسائل تبعیض نژادی، در رابطه به گرایش‌های مختلف جنسی...در رابطه با اینها اصلا صحبت نمی‌شود. در حالی که اگر مثلا الآن ما می‌‌خواستیم یک کتاب معنوی داشته باشیم و می‌خواست قصه‌هایی را بگوید که در این زمان اتفاق افتاده حتما متن‌اش فرق می‌کرد. این که درواقع یک چیز عقلانی است. منتها مشکل اینجاست که ما از این کتاب داریم به عنوان یک مرجع برای قانون‌گذاری استفاده می‌کنیم.
 
مسئله دوم این است که چرا اگر این کتاب را مرجع قرار دادیم، نیامدیم آن قسمت‌هایی را که مربوط به برده‌داری و بخش‌های منسوخ دیگر مثل این که «آیا پشت تو مثل پشت مادرم است» و این طور چیزها را [در قانون بیاوریم]. برای این که [بخش‌های مربوط به رفتار با زنان] ‌باب طبع مردان است خانم خضرحیدری است. برای این که زدن زدن و مسئله تمکین یک موضوع زنده است در جامعه ما.
 
در جامعه ما از ۱۴۰۰ سال پیش به این سو، رابطه قدرت بین مرد و زن منسوخ نشده. رابطه‌ای که مرد بخواهد هر جایی که احساس می‌کند کم می‌آورد یا زن دارد از او دوری می‌‌کند یا زن را دارد از دست می‌دهد [با او برخورد کند] و چون جامعه و روحانیت و مفسران هم مردانه هستند خب طبیعی است که همه‌شان با همدیگر دست به دست هم بدهند و بخواهند این زنجیر را دور زنان درست کنند.
 
اصلا سؤالی که شما دارید می‌کنید که آیا این کتاب اصلا می‌تواند انسانی باشد؟ نشان می‌دهد که با ذهنِ الآن اصلا انسانی بودن این کتاب را شما نمی‌توانید باور کنید. یا مثلا من می‌گویم آیا این می‌تواند مرجع قانون‌گذاری باشد و برای ما توجیه کند که چرا این قدر تبعیض بین زن و مرد در جامعه ما وجود دارد؟ اینها خب برای این است که این قسمت از قرآن دارد منسوخ می‌شود و ما باید به این قسمت توجه کنیم که به‌رغم این که این در قرآن هست، اولا باور کنیم که این در ارتباط با زدن است و دوم هم باور کنیم که منسوخ است.
 
ما در دقایق پایانی برنامه هستیم. خواهش می‌کنم که آقای طبرسی جمع‌بندی شما را از موضوع بشنویم.
 طبرسی: البته این که ایشان گفتند قرآن در مورد عشق صحبت نکرده؛ اتفاقا آیه مهمی درباره ازدواج هست که می‌گوید:« از میان نشانه‌های قرآن این است که برای شما از جنس خودتان همسر قرار داد و عشق یا مودت و رحمت را در شما قرار داد». خیلی واضح گفته شده…
 
عباسقلی‌زاده: البته بگویم شما استاد هستید در رابطه با اینکه معنای لغت‌‌ها را عوض کنید. مودت و رحمت ربطی به حُب ندارد.
 
طبرسی: مودت در زبان عربی همان معنای محبت را می‌دهد و حتی در فارسی هم مودت نزدیک است به معنای عشق. حالا من نمی‌خواهم بگویم که همان معنای عشق را دارد. قرآن کریم دستور داده که «معاشرو هن بالمعروف» یعنی با آنها [زنان] باید به صورت نیکو معاشرت کنید. مشکلی که ما داریم این است که وقتی داریم درباره اسلام صحبت می‌کنیم می‌گوییم که ایران این‌گونه است. در صورتی که اسلام تنها منحصر به ایران نیست.
 
ما باید بدانیم که اسلام دومین دینی است که بیشترین رشد را در بین مردم دارد که به این دین بگروند. از میان مردان و زنان. و اکثرا هم می‌گویند علت گرویدن‌شان به اسلام خود قرآن است. وقتی به قرآن مراجعه می‌کنند می‌بینند کتابی است که برای آنها آرامش می‌آورد و همچنین عدالتی را که قرآن به‌ آن توجه داده بسیار مهم است و این گونه نیست که قرآن در حال منسوخ شدن است.
 
بسیار خوب. خانم عباسقلی‌زاده فرصت کوتاهی داریم که جمع‌بندی شما را هم بشنویم.
 عباسقلی‌زاده:‌ اصلاً قاعده ناسخ و منسوخ یکی از بحث‌های اصلی قرآن است و به نظر می‌رسد که مشروط بر این که آقایان به این نقطه برسند که کلا قبول کنند که قرآن دارد درباره کتک زدن زنان حرف می‌زند و کتک زدن زن را در خانواده برابر امروزی امری منسوخ، منفور و غیرقانونی و خشونت علیه زنان بدانیم و ماننده مفهوم برده‌داری به آن نگاه کنیم؛ آن موقع باید گفت که بله این آیه،‌ آیه‌ای است در رابطه با کتک زدن زنان و خشونت علیه زنان است و منسوخ است.
 
خیلی سپاسگزارم. محبوبه عباسقلی‌زاده و حجت‌الاسلام طبرسی مهمانان این هفته برنامه تابو بودید.
+134
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  زدن چیه میشه زن و خرید و هر غلتی میخوای بکنی حتی با بچه هم همینطور خجالت نمیکشن مقدص کیلویی چند ،تفسیر یعنی ماله کشی
  8
  117
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  حیف وقت آدم که برای شنیدن این مزخرفات هدر بشه.
  9
  125
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳
  ۳۷
  باور عمیق - قم، ایران

  ممنون از سایت، دو مطلب هم عرض رو در کنار هم قرار دادید، شکنجه دختر بچه + این گفتگوی مزخرف . قطعا برای افراد عاقل این القا تاثیرگذار نخواهد بود
  101
  5
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۰
  ۷۵
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  همین دستورات زدن به زن در قران بوده که همای رحمت یعنی امام اول که روزانه 700 نفر را سر میبرید تا نهال اسلام از خون انها ابیاری شود این بزرگوار پس از سر بریدن 700 نفر زمانی که به منزل مراجعت میفرمودند حانم ایشان یعنی نازنین زهرا که دختر پیامبر اسلام هم بود بر طبق تفکر زنان بر ایشان خرده میگرفت و میگفت ( تو یک قاتلی.تو یک ادم بی پدر مادری بودی که پدرم من ترا ادم حساب اورد. تو چه هستی. تو ادم کشی. از این قبیل حرف های زنانه. لذا ان همای رحمت که بیشتر از پدر خانم بزرگوار خودش برای درختان اسلام زحمت میکشید و ابیاری میکرد و با امدن در خانه نه تنها غذا اماده بود و فقط قر زدن بانوی اسلام را میدید و هزار بار این بانوی اسلام را هم نصیحت کرده بود اما نصایح همای رحمت بگوش مبارک ایشان نمیرفت روزی با شنیدن این قر های زنانه همای رحمت یعنی مولا علی عصبانی شد و بر حسب دستورات قران کریم ان چنان لگد محکمی بر پهلوی این زن نازنین کوبید که ان بزرگوار جا در جا دستورات الهی را لبیک گفت و جان بجان افرین تسلیم کرد. پس لگد زدن به دختر پیامبر بر حسب دستورات قران بوده و ایشان هم اطاعات از قران میباشد
  10
  58
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  نیچه که از فلاسفه محبوب من است، میگوید نزد زنان نرو جز با تازیانه !!! یا ملا صدرا زن را حیوانی‌ میداند که تنها برایِ ارضایِ شهوت مرد خلق شده، یا فروید افکار ضد زن دارد، یا امام علی‌ میگوید زن ناقص العقل است اما نسل پیامبر از همسرش بانو زهرا ادامه میابد، منظور از زن در اینجا چیست که هر یک به زبان خود او را اینگونه ترور شخصیت کرده ا‌ند و چرا حضرتِ عیسی بدون پدر زمینی‌ در بطن مریم پرورده میشود و چرا پیامبر در بطنِ آمنه و چرا علی‌ در بطن فاطمه بنت اسد، و کلا چرا خداوند بدون حضور انسان زمینی‌ به نام مرد ، مریم را به بار مینشاند، و چرا برایِ ساره که به فرتوتی و قریب نود رسیده نطفه اسحاق را در بطنش مینشاند و چرا توسط خدیجه اسلام را رونق میدهد و چرا توسطِ آسیه موسی‌ را در خانه فرعون پرورش میدهد و چرا برایِ وضع حملِ علی‌ دیوار کعبه را برایِ فاطمه بنت اسد میشکافد. یقینا قرآن که لوح محفوظ اش میخوانند ظاهر و باطنی دارد که جماعتِ بی‌ تعقل تنها به ظاهر آن اکتفا کرده و بر طبق گفته قرآن بعضی‌ با این کتاب هدایت و بعضی‌ با آن گمراه میشوند.
  69
  20
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۸
  ۴۷
  Vejdanebidar - آمستردام، هلند

  این کتاب واسه جادوگرهاست. پر از چرت و پرت
  18
  79
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۹
  ۳۸
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  چقدر بد وبی رحمانه.نیچه میگه به سراغ زنان می روید تازیانه را فراموش نکن.
  29
  30
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۴
  ۳۸
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل

  در اسلام زن فقط یک ابزار و وسیله هستش.
  15
  74
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
  ۴۸
  Botol - مونیخ، آلمان

  کی حالش رو داره و این چرندیات رو بخونه
  13
  52
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸
  ۴۲
  فرشید کاسپین - پرتوریا، افریقای جنوبی

  پس این پرفسورهای اسلامی سایت کجان نظر بدن :
  9
  57
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲
  ۲۹
  tiger.man - لوبومو، کنگو

  باز خوبه گفته بزنید و بعضی زنان ایرانی مرداشون قصابی میکنند. قصد توجیه دین و تخریب زن ندارم اما زنان ایرانی اغلبشون همون تازیانه نیچه هم کمشونه.
  50
  14
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰
  ۳۷
  Iranemaa - قم، ایران

  خود عربها هم قبول دارند زن هدیه الله است برای تمتع و شهوت و بچه بزرگ کردن و اسللم و قران هم دقیقا همین فرهنگ را ترویج می دهد . در صدر اسلام هم پیامبر در جنگها به زنان شوهر دار رحم نمیکرد . شیر زن ایرانی ، کتاب تاریخ طبری به طور واضح این مسائل را گفته . ایه 24 سوره نسا. فیلم the innocent prophet را ببین . توضیحات ex muslims در یوتیوب را تماشا کن.
  18
  49
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۸
  ۴۷
  ordak - بن، آلمان

  شما یابوها برید بجای گشتن تو قران در منورد حقوق زنان ،یک فکر بکر برای اون مملکتی کنید که شده گوشت قربانی هر کس از راه میرسه یک تکه ازش میکنه. ببینم در شرایط فعلی مملکت که فحشا،فساد.فقر ،اعتیاد بیداد میکند، چه احتیاجی بوه این است که به ففسیر این سوره بپردازید که ایا زن را باید زدد یانه،؟ولی اگر من رفتار زنانن اینجا را مالک رفتار انسانی قرار بدم در این ایه قران حتی طبق نظر بعضی سیاستمداران مجلس عوام انگلیس، باید روشهای شریعت را برای تنویه زنهجا و اصلاح اجتماع در پیش گرفت،واقعا انچه در رفتار زنها اینجا میبینم ، و هر چه بیشتر در موردش فکر میکنم ،اسلاسم تنها دینی است که شخچصیت واقعی زن را خوب شناخته!. ولی من نمیدانم تفسیر این ایه در وضعیت کنونی مملکت چه دردی را از ملت درمان میخکنه اگر در قران نوشته شده باشد زن را بزنید یا نزنید،شما هم از بیکاری وی سرگردانی سر به جنون زدید
  56
  12
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۲
  ۸۴
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک

  یکی از بهترین فرامین خداوند. مرد رفته بیرون گشنش شده اومده خونه (حالا پیش خودش میگه چلوکباب بیرون عجب بو و عطری داشت؛ ولی شکم گرسنه رو باید سیر کرد؛ هر چند که گوشت کوبیده باشه)؛ حالا خانم ناز میکنه که الان نه. چی چیرو نه! پس چرا بزور خودت رو انداختی که ازدواج کنی؟ البته این اتفاق هیچ زمانی برای مؤمنین پیش نمیاد. چون زن مؤمن به وظایف خودش آگاه است. ولی بقول معروف: کار از محکم‌کاری عیب نمیکنه؛ آیه خوبیه.
  36
  3
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۶
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  [::Iranemaa - قم، ایران::] برای همین پیامبر میگوید من عربم اما عرب از من نیست، یعنی تفکرِ عرب از او نیست, حقیقت هر چیز تا از درون پخته نشود محال ممکن است در انسان تجلی‌ کند، حال با این درونهایِ بسته به رویِ حقیقت چه را میخواهید شرح دهم، او که ادامه دهنده ادیان و ختم آن بود کتاب فقه و شریعت را بست، و کتاب جدیدی باز کرد به نام ولایت، کتابی که از آدم تا خاتم باز بود اما بر طبق نزول روح عالی‌ خداوند بر آن افزوده میگشت که خود به آن فخر می‌کند نه به پیامبری یا فقه، این گوهر به خون تعلق نمیگرد به مرد تنها تعلق نمیگرد به نژاد تعلق نمیگرد، و به همین خاطر خداوند در قرآن میفرماید شما را فرقه فرقه آفریدم و برایتان از جنسِ خودتان و محل و زبان خودتان فرستاده خود فرستادم که به صلاح خلق آشنا و دانایِ به امور هستم، به همین خاطر امام علی‌ که صاحب ولایت بود با تمام فرماندهان حمله کننده به ایران جنگید، و به این خاطر اعراب او را دوست نداشتند چون از جنس اندیشه آنان فراتر بود و چیزی داشت که در درک آنان نمی گنجید, پس حکایت دیگر است که بی‌ بضاعتی کنونی به آن دامن زده و همه در بیسوادی باطنی گرفتار..
  34
  4
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۱
  ۵۹
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  چون قرآن دست نویس است و سلمان فارسی به محمد گفت بیا تبصره ای اضافه کنیم اگر زنان در مقابل مردان قمبل نشدند بزنیم تو سرشان محمد دید عایشه نافرمانی میکند گفت، سلمان آره دیشب خدا بخوابم آمد گفت کتک زدن زنان آزاد است
  4
  23
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. پس شما از آندسته مسلمانانی هستی که عادت به کتک خوردن هر روزه دارید و این جفنگیات اسلام و توهین به زن را هم کاملا قبول داری شاید این مزخرفات برای شما زنان مسلمان جالب و حکم پیامبرتان را در بست قبول کنید ولی ما زنان از این توهین اسلام و ممد بچه باز و علی قاتل به این سادگی نمیگذریم .واقعا خلایق هر چه لایق همان لایق کتک خوردن از مردان هستید و عادت به توهین و پستی و خواری و زبونی دارید .قرانی که شما میگی ظاهر و باطنی ندارد که داری توجیه میکنی وقتی آیه کاملا مشخص و گویا هست دیگه باطن و ظاهر نداره متاسفم برای زن بودن شما انگار دوست دارید که تحقیر بشی و دیده نشوی و توسط مرد استثمار و برده جنسی باشی زن در اسلام فقط برای شهوت مرد و استفاده جنسی ست همان حکومت ننگین اسلامی از سر شما زنهای اینچنینی زیاد است .فقط نمیدونم چرا در ظاهر مثلا مخالف حکومت اسلامی هستی خوب اینها هم طبق قران دارند عمل میکنند و زنها در مطبخ و پست و حقیر شما دیگه چه دردته که به ظاهر مخالفی و در باطن موافق ;)
  3
  33
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۲
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. ملا صدرا چون فیلسوف بوده دلیل نمیشه که احمق و نادان هم نباشد و اون فلسفه اش توی سرش بخورد کسی که نظرش در باره زن و انسان اینگونه باشد پشیزی ارزش ندارد همانند علی و ممد و .....و از عنایات الهی در خلقت زمین، تولد حیوانات مختلف است که بعضی برای خوردن اند و بعضی برای سوار شدن و بعضی برای بار کشیدن و بعضی برای تجمل… و بعضی برای نکاح و آمیزش و بعضی برای تهیه لباس و اثاث خانه خیلی فیلسوف کودن و نادان و کثیفی بوده ملا صدرا زنان را به حیواناتی که برای سکس آفریده شده اند تشبیه کرده است
  3
  33
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  . نمیتوانید از قرآن مثال بیاورید اما به حکایت‌های آن اعتقاد نداشته باشید، ابلیس وعده داده و دشمن قسم خورده انسان است برایِ انحراف گوهر ولایت, نظام ولایت فقیه همان نقش ابلیس است که توسطِ سیاستِ ماسونی متکی‌ به آن اصل قضیه را به انحراف برد تا دنیا به مرحله کنونی برسد, به مجلس نظام دجال بنگر با کدام بنایِ ایرانی یا اسلامی همخوانی دارد ! ابلیس تمام و کمال بر کشورمان تسلط یافته چون ، هر هست شرک است بت پرستی , ظلم است و ستم ، انحراف است و ریاکاری ، فاضلابی ست پر از لجن که بوی گندش عالم را برداشته و موجوداتی که در این فاضلاب متولد شده و رشد و نما کرده به آن مأنوس. / اینقدر که بین مردان غربی و یا شرقی‌ ضرب و جرح زنان مرسوم است بین اعراب نیست، چند بار پیامبر یا امام علی‌ یا بقیه زنانشان را موردِ ضرب و جرح قرار دادند ! سطح عربی‌ قرآن در حد آکادمیک و دانشگاهی است , و آنها درک درستی از معنای ظاهری آن دارند. در قرن حاضر غرب فروید را با آن افکار ضد زن روی سرش گذاشته حلوا حلوا کرده به همگان تعارف می‌کند و همه با به به و چه چه روان بیماران را با عقده ادیپ به حساب معالجه میکنند...
  39
  2
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. چطور میتوانید قبول کنید که به عنوان یک زن همطراز با یک حیوان از شما نام ببرند پس غیرت شما کجاست :o
  2
  33
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۹
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ...حال امثال شما گیر داده اید که چرا در جامعه‌ای که دخترانشان را از شرم زنده به گور میکردند چرا قرآن گفته اگر زنانتان از شما تبعیت نکرده و مثلا با دیگران پریدند ! ابتدا تذکر دهید بعد رختخوابتان را جدا کنید و اگر جواب نداد آنها را بزنید، که خود اعراب به چشمِ جنسی‌ و شهوانی به آن نگاه می کنند، مگر در غرب در عصر حاضر با قلاده و دست بند به در خواست بعضی‌ زنان روان پریش و مردان سادیسم عملیات جنسی‌ انجام نمیدهند که برایشان بسیار هم محبوبیت دارد و مانند الاغ به هم شلاق میزنند . واگر نه زن در قوانین شرعئ حتی برای شیر دادن میتواند حقوق دریافت کند، برای کار خانه ملزم نیست مگر دلخواه ، مرد باید برایش در شان او مستخدم گرفته در خواست‌هایش را انجام دهد پیامبر میگوید زن شاخه ریحان است هر روز دست دخترش را میبوسد در ۲۴ سالگی با بانو خدیجه که دو دختر دارد و دو ازدواج داشته و ۴۰ ساله بوده ازدواج می‌کند و تا حیات او زن دیگری اختیار نمیکند ، و پس از آن بر تمام آزار زنانی که به امر خدا میگرفت و هر کدام برای خود هیولأیی بودند صبر میکرد, و عایشه هم که مدام حسادت داشت و رقابت و آتشپارگی‌ ...
  42
  2
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۶
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  . سیاست تصمیم گرفت کشور ما را که مهد معرفت و حقیقت بود را در دام نظامی وقیح بی‌اندازد که تمامش بدعت و مزدوری ست و تحجر و انحراف تا به اتفاق سرمایه‌های معنوی و مادی آن را غارت کرده، سطح دنیا را به مرحله کنونی‌ برسانند و روح انسان خدأیی را از ذهن بشریت ببرند، تا به جایش اهریمن بر آن تکیه زند.
  36
  3
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۸
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. در ضمن چون نیچه یک فیلسوف بوده و یا ملا صدرا دلیل نمیشه که توهین هایشان را به زن دربست قبول کنیم چون فیلسوف بوده اند ;) و فیلسوف بودنشان دلیل بر علامه دهر بودنشان نیست دلیل بر همه چیز دانی و عاقل بودن و بی عیب و نقص بودن عقل و شعورشان نیست ;) موندم شما که خواری و ذلیلی را دربست قبول کرده اید و پیرو دین اسلام هستید اول اینکه از نظر اسلام الان حضور شما در فضای مجازی و همکلام شدن با مردان غریبه کاملا عیب دارد و یک زن مسلمان که در بست قبول دارد که ناقص العقل است و جفنگیاتی که اسلام در باره زنان گفته شده را قبول دارید وجود شما در سایت خلاف گفته های اسلام است و از همه مهمتر شیرزن اصلا برازنده چنین زنی نیست چون زنی که به گفته اسلام مانند حیوان است و ناقص العقل و فقط برای ارضای جنسی مردان و ماشین جوجه کشی ست و جایش گوشه مطبخ فعالیت فضای مجازی انهم با مردان غریبه کاملا حرام و خلاف اسلام و اصول دین است
  3
  31
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۵
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  اگر به ژرفای اندیشه نیچه در دجال یا ضد مسیح و چنین گفت زرتشت پی ببریم در میابیم چنین فردی یقینا اگر این کلام هم از او باشد تنها فرا فکنی‌ و درماندگی است در برابر موجود پیچیده ای که قادر به شناختش نیست . اما آن را پر رنگ می کنند شاید همانها که از آخر کارش را به تیمارستان کشاندند ولی‌ فروید ضد زن میشود استاد روانشناسی‌ نوین.
  36
  2
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۴
  ۳۴
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  برای زنان پرخاشگر و خیانت کار بکار رفته بعنوان دارویی تلخ جلوگیری از طلاق . یعنی همانا بهتر از طلاق است و طلاق در جامعه آن روز یعنی مرگ زن .
  20
  6
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۳
  ۳۴
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  قرآن کریم بعد از آنکه در آیه 19 سوره نساء به مردان دستور می دهد که با زنان خود خوشرفتار باشند (وَ عاشِرُوهُنَ بِالمَعرُوفِ ‏) در این آیه بعنوان نهی از منکر می فرماید: زنانی را که آثار عدم اطاعت در آنها هویدا شد، موعظه کنید و در مرحله بعد اگر موعظه تأثیر نداشت در رختخواب پشت به آنان بخوابید و اگر باز هم تأثیر نگذاشت آنان را بزنید پس اگر شما را اطاعت کردند دیگر بر آنها هیچ راهی را برای سرزنش مجوئید که خدا والای بزرگ است. در اینجا توضیح چند نکته لازم است:. منظور اطاعت در غذا پختن یا اینکه چرا لباسها را نشستی یا این قبیل امور نیست بلکه منظور اطاعت در اموری است که وظیفه زن است یعنی آمیزش و امور واجب. و منظور از ”زدن“ آن نیست که او را چنین و چنان بزنید بلکه همانطور که در مراتب امر به معروف توضیح داده شد، تا اینکار با مرحله ضعیف انجام می شود از مرحلة قوی تر باید اجتناب کرد، پیامبر اکرم فرمود: زن لعبت است، هر کس او را گرفت مراقب باشد که ضایعش نسازدو هم چنین فرمود: آیا جای تعجب نیست که کسی همسرش را بزند و آنگاه با او دست به گردن شود
  24
  4
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۱
  ۳۷
  رقص پرواز - پراگ، چک

  برای تنزل جایگاه و هویت زنان، مردان ضد زن قدرت طلب تحقیر شده، متوسل به افسانه ها و آیاتی میشوند تا زنان را محدود و سرکوب کنند اما امروزه به لطف آگاهی، تعداد زیادی از زنان با نفی تمام این عقاید و سنتها و عبور از ادیان ضد زن، هویت خود را بازتعریف کرده و قلاده های بردگی را گشوده. زن آزاد اندیش، امروز تن و روح زخمی و مچاله شده اش را از زیر آوار منهیات و مقدسات بیرون کشیده و آن فرهنگ مردسالاری را که زن را در موقعیت انفعال قرار میدهد را کنار زده و اگر مردان زن ستیز با تازیانه به سراغ زنان روند چنان تازیانه ای از زن خواهند خورد تا سالها هوس تازیانه نیچه را بکنند و در فضای مجازی و واقعی ضجه زنند!
  4
  39
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۳
  ۳۴
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  این آیه در مدینه نازل شد. پیشتر و در مکه، زنان کتک می خوردند و شکایتی نداشتند و آن را توهین به خود و خارج از عرف و فرهنگ مردمان نمی دانستند. چگونه توهین شمرده می شد، در صورتی که دختران را زنده به گور می کردند؟! نیز نذر میکردند پسران را قربانی خدایان کنند. سه سال پیش از نزول آیه بنابر اسناد تاریخی، زنان مدینه شهرنشین بودند و از آزادی افزونتری نسبت به زنان مکه برخوردار بودند. پیامبر مایل بود فرهنگ زنان مکه را همچون فرهنگ بانوان مدینه کند و تنبیه بدنی توسط شوهران را از میان بردارد، از این رو مردان را از کتک زدن زنان منع می کرد و می فرمود: «اینان را کتک نزنید».نیز درباره مردانی که همسران خود را می زدند، می فرمود: «این مردان، نیکان نیستند».حتی پیامبر فرمان قصاص برای مردانی صادر می کرد که زنان خود را کتک می زدند.
  21
  4
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۶
  ۳۴
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  برخی اسلام پژوهان تنبیه را روا نمی دانند و آن را انکار کرده اند.(۱۰) این گروه از اسلام پژوهان ضرب مورد اشاره در آیه را به معنای زدن نمی دانند، بلکه می گویند: به معنای جدایی شوهر و ترک خانه است، چنان که وقتی میان پیامبر و همسرانش اختلاف پیش آمد و اینان به نصیحت رسول خدا عمل نکردند، پیامبر برای یک ماه از آنان جدا شد و پیامبر هیچ گونه آزار جسمانی به آنان نرسانده، کتکشان نزد. اگر زدن و آزار جسمی و روحی خواسته خدا و راه حلی ثمربخش بود، پیامبر نخستین کسی بود که به دستور خدا عمل می کرد اما کسی را نزد و بدان اجازه یا دستور نداد. هرگاه قرآن خواست «زدن» را تجویز کند، تعبیر به «ضرب» نکرده ، بلکه «جَلد» آورده ، مانند : «الزانیة و الزانی فاجلدوا کلَ واحد...»
  23
  4
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۶
  ۴۰
  سلام سلام - ایران، ایران
  در ادبیات عرب « ضرب » مفاهیم متعددی دارد.مثل منع کردن، خودداری نمودن، روی برگرداندن، دور شدن و . بنابر این « کتک زدن » فقط یکی از معانی « ضرب » است و ما برای اینکه مشخص کنیم در هر گزاره ای کدام معنا آمده باید به قرائن و شواهدی که در خود جمله وجود دارد مراجعه نمائیم . و شواهد و قرائن موجود در این آیه تردیدی با قی نمی‌گذارد که « ضرب » در اینجا، به معنای کتک زدن نیست، بلکه به معنای « دوری گزیدن » است که در عربی به معنای « إعراض » و « إجتناب ».
  26
  14
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۷
  ۳۷
  Iranemaa - قم، ایران

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد:: اگر از دین منافعی نداری و هنوز از این دین طرفداری میکنی ،پس باید دل به حال ادمی مثل تو سوخت ! در قران در مورد برده داری آیه نداریم؟ در صدر اسلام محمد و یارانش با زنان کفار در جنگها چه میکردند؟ کنیز یعنی چه ؟ ارثیه نصف و سایر حقوق زن که نصف است یعنی چه؟ ایات ضد کافر و کسانی که به اسلام پناه نمیبرند و به حیوان تشبیه میشن بی احترامی نیست ؟ این موارد که من گفتم تفسیر دارد ؟ یه نگاه به کشورهای مسلمان بکن. چرا این دین جواب نداده ؟
  8
  28
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۰
  ۳۷
  Iranemaa - قم، ایران

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد. اگر نیچه در مورد زن چیز بدی بگوید ،چند درصد مردم از او پیروی میکنند؟ اگر چیز بدی در یک دین باشد چه تعدادی آن را انجام میدهند؟ شما به عنوان یک پیرو دین اسلام دوست دارید در یک جامعه اسلامی زندگی کنید یا غرب ؟ زنان کشورهای اسلامی واقعا در کشورهای اسلامی آزادترند تا غرب ؟البته میدانم بحث کردن با کسی که به جای عقل به دین پناه میبرد بی فایده است خصوصا پیرو دین خشن ، کافرکش و زیر شکم اسلام . کمی تعقل و فکر کردن به انسانیت سبب میشود که اسلام را ادم کنار بگذارد .
  8
  28
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۴
  ۵۹
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  [::سلام سلام - ایران، ایران::]. ماشآلله خیلی هم مردان مسلمان دوری می کنن،دوست عزیز میخوای ماسمالی کنی ؟پس چرا مردان مسلمان زنانشان را کتک میزنن؟؟
  11
  17
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۸
  ۳۹
  دژمن الله - روسیه، روسیه

  [::سلام سلام - ایران، ایران::] {ماله کش ماله کش - عربستان عربستان} . اولا اگر الله مقصودش ترک کردن و دوری کردن بود زبونش لال نبود که بگه و اعرضواهن یا واجتنبواهن یا اگر منظورش ترک زن می بود می گفت واترکواهن بنابراین نه الله لال می شد و نه در قرآن و معنی مورد نظر الله اشکالی پیش می اومد درثانی ترک کردن زدن رو الله در مرحله ی دوم بنحوی گفته و معنی نداره که بار سوم هم همون رو تکرار کنه ثالثا ضرب به معنی حرکت کردن و رفتن در راه علاوه بر این که مفهومی متاخر است و ریشه در اسناد معدود کهن بازمانده از زبان عربی ندارد، به تنهایی یا بصورت مطلق نمی آید بلکه با حرف اضافه فی یا ب یا مانند آن می آید ! بنابراین ماله نکشید و حرف مفت نزنید 1400 سال تمام مفسرین عرب قرآن که زبان مادریشان عربی بوده معنی آیه را همین کتک زدن بیان کردند آن وقت شما جوجه ماله کش های روش عن فکر قرن بیستم و بیست و یکم معنی من درآری از لغات قرآن می خواهید درکنید تا سخن الله را ماله بکشید!
  11
  31
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۳
  ۴۵
  چلچله - پاریس، فرانسه
  این موضوع مربوط میشه به زمان پیغمبر ، ولی در این دوره زمونه هستند مردانی که کلی از زنهاشون کتک می خورند بوسیله های مختلف از قبیل : ملاقه، ماهیتابه، وردنه و...و...و...looool
  6
  17
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۴
  ۶۲
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::] هم کامنتی خوب: این حاج خانم sine zan irani، استکهلم سوئد : پریشان حاله ! باور کنید فرق فضله مرغ را با سالاد مرغ نمیداند. نیمچه مغز ایشان بر فاز خدا دوستی علی و ذات حق و این توهمات خلاصه شده. هم چنین از کتاب قران و دار و دسته محمد و علی می گوید انگار عقد علی زلفی و فاطمه معیوب العقل را این خانم اشفته حال بسته. باید به این حاج خانم توجیح کرد که سخنان نیچه و ملا صدرا اب به بکش و بنوش چون برای یبوست فکری خوبه.افرین و درود برشما
  1
  31
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۰
  ۶۲
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  دوستان: ملاحظه بفرمایید به یک نمونه از تهی یات این حاج خانم کربلایی به اصطلاح shirzane e irani: .چه نشخوار میکند: با تمامِ مخالفت همسرم روسری سر می‌کردم، اگر میخواستم سر نکنم هیچ کس ، حتی این نظامِ هیولا نمی‌توانست جلویم را بگیرد، ید طولانی‌ دارد اندازه فهم و درکت می گویم. می‌دانستم خروجم از ایران باعثِ فلاکت برایِ ایران است اما امر بود , بازگشتم هم به ایران باید امر باشد، که اگر شود می‌آیم حتی اگر مستقیم بر دار روم یا از اوین سردر بیاورم . من به خود نامدم اینجا که به خود باز روم آنکه آورد مرا باز برد تا وطنم. یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۱( میتوانید چک کنید). بیماری توهم و خود بینی بیش از این میتواند باشد؟اخه خود شیفتگی از این بیشتر هم میشود؟حالا دقت کنید :می‌دانستم خروجم از ایران باعثِ فلاکت برایِ ایران است اما امر بود .حجاب سر جای خو دش دارد. دوستان این فال بینان باید رسوا کرد.
  0
  30
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۸
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  شنبلیله ، هر چیز ظاهری دارد و باطنی، مثلا تو ظاهری داری و درونی‌ که پر از شنبلیله است، و روده هأیی که پر از فضولات ، از سویی قلبی داری که درک هیچ معرفتی نبرده و این باطن توست در حالیکه حتی جسم فیزیکی‌ آنرا هم نمیتوانی‌ ببینی‌ وقتی‌ آنرا مشاهده میکنی‌ که روح از تنت جدا شده و پوسیدنش را در تجزیه جسم شاهدی و برایِ امثالِ تو آن را هم شاهد نیستی‌ چون درکی از روح نداری به همراه جسم تمام میشوی. بنا بر این اندازه فضای محدود و تنگ خود حرف بزن، قداره بند بی‌ چاک و بند دهان چون تو که نفس کش میطلبد، ‌ چون قالبت کوچک است، فضای تو اقیانوس نیست که برکه‌ای ست راکد. آنچه میگویم به قدر فهم توست، مردم اندر حسرت فهمِ درست.
  33
  0
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۵
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  Iranemaa - قم، ایران- منظور من از اینکه نیچه فیلسوفِ محبوب من است این نیست که موافق همه حرفها و نظرات او هستم، به شخصه معتقدم کسی‌ که اجازه کتک خوردن میدهد، چهار پأ ست و آنکه میزند حیوانی‌ است که تا مرحله آدم شدن راه طولانی ‌ دارد، منظورم این است کلیت ماجرایِ نیچه برایم مهم است، و به آنها توجه دارم و در جایگاهی‌ قرار دارد که ملاک من این جمله او نمی‌شود، همانگونه که ملاک من از قرآن آن نیست که در لفظِ آن آمده، من تنها به دنبال شناخت و در خواست حقیقت عالی‌ بدون هیچ پیش زمینه یی از حق بودم، و او لوح محفوظ را از درونم گشود، یعنی ابتدا در درونم کشف میشود و هر لحظه و هر روز و از ابتدا تا کنون بوده، من از آن دفاع می‌کنم، حال اگر مطابق با باطن قرآن است، خوب حتما به این خاطر لوح محفوظ می‌گویند چون محفوظ است و از درون تجلی‌ می‌کند . اهل معنا هستم که همان بر ظاهر و اعمال و کردار و افکار تأثیر میگذارد. لفظ با خود انرژی دارد اما کسی‌ که تمام وجودش در حجاب است انرژی لفظ را هم نمی گیرد, همانگونه شما که آلف بای حقیقت را نمیدانی درکی از از من نمیبری.
  33
  0
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۹
  ۴۰
  setayeshz565 - وین، اتریش

  من واقعا وقت و حوصله نداشتم که متن بالا رو بخونم ولی بطور کلی متوجه شدم که در مدینه زنانی که از شوهرانشان کتک می خوردند خدمت پیامبر میرفتن و ایشان طی مراسم با شکوهی از آنان دلجویی میکردن ولی در مکه بدلیل نبودن پیامبر زنان بعد از کتک خوردن میزان رضایت کمتری داشتن به دلیل عدم دلجویی پیامبر😂😂😂نتیجه اینکه اسلام دین متحجر و مزخرفی است و قرآن هم یکی از معجزاتی است که اگر بر سر ما مسلمانان فرود نمی امد الان خیلی خوشحال تر و خوشبخت تر میبودیم
  1
  31
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۱
  ۶۲
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  [::Iranemaa - قم، ایران::]. [::رقص پرواز - پراگ، چک::]. [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::] دوستان گرامی : ذات و نبوغ اندیشه این حاج خانم کربلایی:sine zan irani استکهلم، سوئد: بر اساس دین و خرافات بنا نهاده شده. حال هم چرندیاتی مخلوط از نیچه, ملا صدرا و علی را در سرزنش و توهین به زنان را نشخوار میکند, و نمیداند که خرافات دینی و نوشته های انزجاری با بطن واساس امروزه نا سا زگارند. حال اصلا مهم نیست اراجیف را که گفته باشد! نیچه خدا ناباور بود, پس چرا این حاج خانم شلخته هر روز دستش به قبای خدا و علی اویزان است؟ بنده از نوشته های شما خوشحالم و جامعه زنان به شما و دگر دوستان افتخار میکند. سر فراز باشید
  1
  37
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۳
  ۵۸
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::] خانم عزیز: اگر منقل و وافور ملا صدرا و نیچه و دین و خرافات اینگونه در ضدیت با زنان شما رو خُمار کرده, و جنس زن را نالایق فرض میکنید! پس چرا اسم خود را شیر زن گذاشته اید؟ در این باب دوست زن ستیزی به نام اقا مُرشد tom 28 را داشتیم ,که فاکتش در خصومت از زنان گرفته از نیچه بود, و نقش برادران ارشادی را بازی میکرد . حالا چرا شما از جنس زن ,گیسوی زن را با تیغ فیلسوفان گذشته می برید؟ پرسشم از شما این است ایا نیچه و علی و نقی صدرا به برابری زن و مرد اعتقاد داشتند؟ ایا شما باور به حقوق برابری زن و مرد هستید؟ بنده معتقد هستم که شلخته اندیشی ها و حرکات و نگاه کج دار و مریز به نام زن بر علیه زنان در راستای حکومت زن ستیز است. به امید روزهای بهتر برایتان
  0
  35
  جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۶
  ۳۷
  Iranemaa - قم، ایران

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. منظور من این بود اگر یک فیلسوف نظر اشتباهی داشته باشد و حتی علیه انسانیت چیزی بگوید اثر منفی که بر جامعه میگذارد خیلی کم است مثلا نیچه که شما در موردش مثال زدید ولی پیامبر یک دین تاثیرش بی اندازه زیاد است چون پیروان ان دین ان عمل را سالها انجام میدهند . مثل محمد بن عبدالله . اقداماتی که در جنگها انجام میداد را دقیقا طالبان ،بوکوحرام ،داعش انجام میدن . پس هیچ وقت دین را با سخن یک فیلسوف نمیشه مقایسه کرد .
  2
  28
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۶
  ۳۷
  Iranemaa - قم، ایران

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. دیگر اینکه نتونستید به سوالهای من جواب بدید و چون عاجز از پاسخ دادن هستید به بیراهه رفتید و ادعا میکنید که شما حقیقت را میدانید و من ظاهر را ولی من میگم شما نه تنها حقیقت را نمیدانید بلکه الفبای انسانیت را هم نمی دانید که به دین خشن و و ضد انسانی اسلام معتقدید دینی که به وضوح باعث تبعیض شده، مرد را بر زن برتری داده ، غیر مسلمان را تحقیر میکنه برده داری را نه تنها ملغی نکرد بلکه ترویج هم داد . با این چیزها شما چطور به حقیقت رسیدید خیلی عجیبه و تنها چیزی به ذهن ادم میرسه اینه که شما در عالم توهم گیر کرده اید. اگر زن نبودید کمتر به حالتان تاسف میخوردم . شما با این همه زن ستیزی در قران و اسلام دقیقا مثال ان گوسفندی هستید که خود پیش قصاب میروید .
  3
  30
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۹
  ۳۷
  Iranemaa - قم، ایران

  [::pirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. دوست گلم ، فک کنم اشتباهی مخاطبم را شما قرار دادم . به جای شیر زن عربپرست . جوردر نمیاد ادم هم شیرزن باشد و هم از دینی پیروی کند که زن را تحقیر میکند😃
  3
  30
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۴
  ۵۸
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  [::pirzan e irani - استکهلم، سوئد::][::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. [::رقص پرواز - پراگ، چک::]. Iranemaa - قم، ایران : . خانم های دُردانه: با قامتی خمیده و سر تعظیم دستان تک تک شما را می بوسم و سر مستم از اینکه بساط نا بکاری اغشته به دین , و نگاه واپسگرایی و زن ستیزی را در هر شکل و قامتش بر نمی تابید! جانتان جور
  0
  32
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۳
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  در عربستان پیش از اسلام، بردگان در تملک کامل صاحبانشان قرار داشتند. با ظهور اسلام، محمد پیروانش را به خریدن و آزاد ساختن بردگان تشویق کرد. در مدت کوتاهی از بعثت محمد، بردگانی چون عمار یاسر، بلال حبشی، هلال حبشی، ابوفهیره و کنیزانی چون لبینه، زنیره، نهدیه و ام‌عبیس آزاد گشتند. اسلام تمام افراد را با هم برابر دانست و تنها ملاک برتری را تقوا دانست. قرآن نیز بندگی غیرخدا را ممنوع ساخت و تمام انسان‌ها را با یکدیگر برادر دانست.اسلام، برده‌داری را ممنوع نکرده، اما اقدام چشمگیری که اسلام در احیای حق بردگان انجام داد، ملاطفت با ایشان بود چنانچه رفتار با ملاطفت همراه با انسانیت را به صاحبان بردگان توصیه کرد، در جامعه اسلامی برده به مثابه عضو خانواده تلقی شده‌است، پیامبر اسلام برده‌ای به نام زید بن حارث را به فرزند خواندگی خود برگزید، امامان مذهب شیعه نیز رفتار همراه با مهربانی با غلامان و کنیزان پیشه کرده‌اند و همواره سر یک سفره با ایشان غذا می‌خوردند....
  30
  3
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۳
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  .. ولی اربابان بردگان در به خدمت گرفتن و نیز کامجویی جنسی از بردگان آزاد بوده‌اند. پیغمبر اسلام, کسی را که بنده خودش را بزند از بدترین مردم خوانده بود و وقتی نیز توصیه کرد که بندگان را عبد نخوانید بلکه مرد جوان بخوانید. پیغمبر اسلام با این سخن که بدترین مردم آن‌است که مردم را می‌فروشد، مخالفت اسلام را با تجارت برده علنی کرد. بندگان درم‌خرید در غزنه، هند و مصر سلطنت‌هایی را به وجود آوردند و بعضی نیز به خلافت رسیدند. در بین بندگان مسلمان کسانی بودند که در امور اجتماعی و امور حکومتی نقش داشتند و در مجالس ادبی و سیاسی شرکت می‌کردند. بندگان مسلمان حق تصرف در دارایی خود را داشتند و به راحتی می‌توانستند کار کرده و از عواید آن بهره‌مند شوند. پیغمبر اسلام در جنگ بدر، تمام اسیران را آزاد کرد و فقط در جنگ بنی‌المصطلق برای این که مشرکان در بین خانواده‌های مسلمان پخش شوند و به تدریج اصلاح شوند؛ دستور داد که افراد قبیله به بندگی گرفته شوند که آن‌ها هم پس از ازدواج محمد با جویریه آزاد گشتند.
  26
  2
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۸
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  Iranemaa - قم، ایران ; در قرن ۱۸ و ۱۹ امریکا و بریتانیا برده داری مرسوم بود، بعد با سو استفاده از عدم آگاهی همگان ، همچون آخوند از این سر بام بیفتید ، هر دو تان یکی هستید ، مغرض ، جاهل به حقیقت و بسته و هیچ درکی از شرایط و موقیعتِ زمان ندارید. پیامبر در طول بعثت خود با اعراب بت پرست و بدوی و نیمه انسان به گونه ای مدارا میکرد که کم کم آنها را به سطح انسانی وارسته برساند، ، حال در دنیایِ غرب که مدعی دمکراسی است حدود دویست سال قبل به برده داری افتخار میکردند و تمام حقوق انسانی را از آنها گرفته بودند و براستی بنده خود کرده، و شما انتظار دارید پیامبری که در چنان جامعه ای برنگیخته شده به یکباره حقوق زنان و بردگان را به حد امروزه اروپا برساند، که اتفاقا با چند سال پس از بعثت و آمادگئ جامعه چنان رفتاری را با بردگان ترویج داد که آنها مانند فرزند خوا نده محسوب میشدند. و پس از رحلت اش هم که دوباره دست اعراب افتاد به همین خاطر چه آنها و چه فقهایِ شعیه برداشت‌های خود را کرده به خورد مردم دادند، اگر امامان شیعه به ترتیب حضور داشتند نمیتوانستند امر ولایت که باطنی هست و اسرار را بر هر که بگشایند..
  27
  2
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۱
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  . یا مکتوب کنند، و بعد امام یازدهم که باز افتاد دست خلق تا کنون هر چه خواستند کردند مثلا علمایِ شیعه گفته ا‌ند مدفوع امام بوی گل میدهد و اصلا مدفوع نمیکند منظور رساندن موضوع است نه دقیقا همین نکته.
  28
  0
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۲
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  غزوه به جهادهایی گفته می شود که خود رسول خدا در آنها شرکت می کردند و تعداد آنها را 26 یا 27 عدد نوشته اند. پس از هجرت مسلمانان به مدینه اولین نبردی که بین مسلمانان و کفار قریش رخ داد غزوه بدر بود. پیامبر در سال دوم هجرت برای حفظ اسلام و دفاع از حقوق مسلمانان و خنثی کردن توطئه های قریش به پاخاست و سرانجام در «بدر» در برابر لشکریان قریش قرار گرفت و با وجود این که تعداد مسلمانان یک سوم کفار بود مسلمانان پیروز گشتند. قریش که شکست سختی از مسلمانان در جنگ بدر خورده بودند در سال سوم هجرت به منظور انتقام رهسپار مدینه شدند و در احد با ارتش اسلام رو به رو گردیدند.در غزوه احد ابتدا پیروزی به نفع مسلمانان بود.ولی در انتها به علت نافرمانی برخی مسلمانان از راهنمایی های نظامی و امنیتی پیامبر به نفع مسلمانان منتهی نشد و مسلمانان شکست خوردند.در غزوه بسیاری از اصحاب پیامبر و حمزه سید الشهداء علیه السلام به شهادت رسیدند. ....
  25
  2
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۲
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  جنگ بنی النضیر; منافقان و یهودیان مدینه از شکست مسلمانان در احد و کشته شدن رجال علوی سخت خوشحال بودند و به دنبال فرصتی بودند تا در مدینه شورش کنند و به قبایل خارج از مدینه بفهمانند که کوچکترین اتحاد و وحدت کلمه ای در مدینه وجود ندارد و دشمنان خارجی می توانند اسلام را سرنگون کنند. پیامبر برای این که از منویات و طرز تفکر یهودیان بنی النضیر آگاه گردد همراه گروهی از افراد خود عازم دژ آن ها گردید. پیامبر در برابر درب دژ فرود آمد ولی داخل نشد و ترجیح داد در سایه دیوار دژ با افراد خود بنشیند و با سران بنی النضیر گفتگو کند. در این گیر و دار احساس کردند توطئه ای در راه است، حرکات مرموز و سخنان در گوشی آن ها پیامبر را به شک انداخت. آن ها قصد داشتند پیامبر را از بین ببرند اما آن حضرت توسط جبرئیل از نقشه شوم آن ها باخبر شد و بدون این که به یاران خود چیزی بگوید وانمود کرد که برای کاری به اطراف می رود و بر می گردد، اما حضرت راه مدینه را پیش گرفت. سپس با سران بنی النضیر تماس گرفت و پیغامی فرستاد مبنی بر این که آن ها پیمان شکنی کرده اند باید ظرف ده روز مدینه را ترک کنند....
  26
  2
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۲
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ...در این میان منافقان دست به کار شدند و به یهودیان پیشنهاد کمک دارند. پیامبر پس از این که متوجه شد یهودیان درهای دژ را بسته اند و تصمیم دارند از دژ دفاع کنند برای محاصره قلعه بنی النضیر حرکت کرد. سرانجام یهودیان تسلیم شدند و مدینه را ترک کردند. این واقعه در سال چهارم هجرت رخ داد. جنگ احزاب ;در سال پنجم هجرت گروهی از یهودیان «بنی النضیر» به مکه رفتند و قریش را بر ضد اسلام و مسلمانان تحریک کردند. قریش از فرصت استفاده کرده لشکر انبوهی از گروه های مختلف تشکیل داد و به سوی مدینه حرکت کرد. مسلمانان برای حفظ مرکز اسلام یعنی شهر مدینه به پیشنهاد سلمان فارسی دور شهر را خندق کندند و در برابر چندین هزار از کفار صف بستند. حضرت علی علیه السلام در این جنگ سردار آنان «عمرو بن عبدو» را از پای درآورد و سرانجام جنگ به نفع مسلمین تمام شد.به دلیل اتحاد قبایل عرب علیه اسلام در این غزوه به غزوه احزاب معروف گشت....
  26
  2
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۴
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  غزوه بنی قریظه; بنی قریظه از یهودیان اطراف مدینه بودند که با پیامبر صلی الله علیه و آله پیمان صلح و سازش بسته بودند ولی در غزوه احزاب پیمان شکنی کرده بودند و به کمک قریش پرداختند و چون از نظر پیامبر، افرادی خطرناک شناخته شدند چاره ای جز این نبود که از میان برداشته شوند. پس از جنگ احزاب پیغمبر صلی الله علیه و آله دستور دادند لشکر اسلام به سوی بنی قریظه حرکت کند. مدت 25 روز بود که آن ها در محاصره مسلمانان قرار داشتند تا این که تسلیم شدند. طایفه اوس از پیامبر خواهش کردند تا از خودشان درگذرد. حضرت فرمود: آیا راضی هستید؟سعد معاذ که یکی از بزرگان شماست درباره شما حکم کند؟ همه پذیرفتند به امید این که سعد از آن ها جانبداری خواهد کرد ولی سعد به کشتن مردان جنگی و تقسیم اموال و اسیری زنانشان حکم کرد. پیغمبر صلی الله علیه و آله فرمود: حکم سعد همان حکمی است که خداوند درباره این افراد صادر فرموده است. و بدین ترتیب تمام جنگجویان آنان کشته شدند...
  27
  2
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۶
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ...غزوه بنی المصطلق; در سال ششم هجری گروهی از قبیله خزاعه بر ضد مسلمانان به اقداماتی دست زدند. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله از توطئه آن ها باخبر شد و با لشکری به سویشان حرکت کرد تا از خطر آنان جلوگیری کند و در محلی به نام مریسیع با آنان جنگید و پیروز شد.غزوه خیبر; در قلعه های خیبر گروه زیادی از یهودیان زندگی می کردند که با مشرکین روابط نظامی و اقتصادی داشتند و چون امنیت مسلمانان از سوی آنان تهدید می شد در سال هفتم هجری مسلمانان به خیبر که ستاد مرکزی دشمن به شمار می رفت حرکت کردند و پس از محاصره و جنگ، یهودیان تسلیم حکومت اسلامی شدند. فتح مکه; قریشیان در پیمان صلح حدیبیه با پیامبر قرار بسته بودند که نسبت به مسلمانان و هم پیمانان آن ها تجاوز و تعدی نکنند اما آنان پیمان خود را شکستند و با قبیله بنی بکر همکاری کردند تا قبیله خزاعه را که هم پیمانان مسلمین بودند نابود سازند. پیامبر اسلام برای جلوگیری از تجاوز آنان بپاخاست و سرانجام بی خبر به طرف مکه حرکت کرد و با تدبیر صحیحی وارد مکه شد و شهر مکه را فتح کرد. این پیروزی در سال هشتم هجرت رخ داد.
  27
  2
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ...غزوه حنین; قبیله هوازن لشکری بر ضد اسلام تشکیل دادند. پیامبر صلی الله علیه و آله پس از فتح مکه از موضوع باخبر شد و با 12 هزار نفر به سراغ آنان رفت و در سال هشتم هجرت در وادی حنین جنگ آغاز شد و سرانجام کفار شکست خوردند و تسلیم شدند. غزوه طائف; پس از غزوه حنین و در همان سال حضرت رسول متوجه طائف شدند تا قبیله ثقیف را که با هوازن هم دست شده بودند سرکوب کنند ولی پس از مدتی محاصره از فتح آن جا صرف نظر کرده به مکه مراجعت فرمود. غزوه تبوک ; نفوذ اسلام در عربستان و فتوحات درخشان مسلمانان در حجاز پشت دشمنان اسلام را به لرزه می انداخت و آنان را به فکر وادار می کرد. روم آن روز تنها حریف زورمند ایران بود که نیروی نظامی بزرگی داشت و از فتوحاتی که در نبرد با ایران نصیبش شده بود سخت مغرور بود. در سال نهم ارتش روم با ادوات جنگی بسیار و مجهز به آخرین نمونه از سلاح های آن روز در نوار مرزی شام مستقر شدند و قبایل مرز نشینی چون عامله، غسان به آنان پیوستند. این خبر به گوش پیامبر رسید و حضرت چاره ای ندیدند جز این که با لشکری عظیم پاسخ متجاوزان را بدهند....
  25
  2
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ...سپاه اسلام سرانجام در سال نهم هجری به سرزمین تبوک گام نهاد اما اثری از سپاه روم نبود. گویا سران روم از افزونی سپاه اسلام و شهادت و فداکاری کم نظیر آنان که نمونه کوچک آن را در نبرد موته دیده بودند، آگاهی یافته و صلاح دیده بودند سپاه خویش را به داخل کشور بازگردانند و در عمل خبر اجتماع بر ضد مسلمانان را تکذیب کرده و چنین وانمود کنند که هرگز فکر حمله ای در مغز آنان نبوده و آن ها نسبت به حوادث عربستان بی طرف هستند. پیامبر با افراد عالی رتبه مشورت کرد و نتیجه شورای نظامی این شد که سپاه اسلام به خاطر سختی های زیادی که در طی راه تبوک دیده اند برای تجدید قوا به مدینه باز گردند. مسلمانان در این مسافرت به هدف خود که پراکنده ساختن سپاه روم و رعب و هراس افکندن در دل رومیان بود رسیده بودند، و این هراس تا مدت ها آنان را از فکر حمله و تشکیل سپاه باز می داشت.
  27
  2
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۱
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ...و چرا پیامبر با ایرانیان جنگ نکرد و سلمان فارسی جز مشاورانِ ارشدِ او بود ! چون ایرانیان مردمی خرد گرا و پیشرفته و صلح طلب بودند، اما بعد پیامبر مورد حمله تازیها قرار گرفتند که آن فجایع را در ایران افریدند به همین خاطر عمر که خلیفه بود به ایران حمله کرده و مسبب تمام فجایع و کشتار و غارت و اسارت بود توسط یک ایرانی میهن پرست کشته شد.و امام علی پس از آن با تمام فرماندهان آن جنگها جنگید و پیروز شد و مردم ایران برای قدر دانی در رکاب او کرنش میکردند که آنها را از این عمل منع کرد و شأن انسان را بالاتر از این کرنشها به انسان دیگر دانست.
  28
  2
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰
  ۶۲
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  [::sine zan irani - استکهلم، سوئد::] ا خه هوچی گر! اولا کسی وقت نداره رُمان های خیالی تو رو بخونه. ۴۰ سال است که این بُنجلات رو هم پالکی های شما از بام تا شام بلغور میکنند . در ضمن جوجه تیغی, شما با این روان و جان الوده به روح خدا پرستی چه را میخواهی ثابت کنی؟
  2
  30
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۲
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. آنقدر بی ارزش و حقیری و آنقدر ذهنت پر از جفنگیات این آخوندها شده که با تو هم کلام نباید شد فقط برات متاسفم و برای زنان که تو هم جنس ما شدی
  0
  24
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۵
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::pirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. زنده باشی عزیز جان ;)
  0
  24
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::]. جان شما هم جور هموطن بلوچ ;)
  0
  24
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۸
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::pirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. کاملا مشخصه این کربلائی خانم بسیجی ست و ساندیس خور حکومت ;) فقط یک بسیجی و جیره خور حکومت میتونه اینجوری زیر بار ذلت و توهین و خفت و یاوه گویی های اسلام و رهبرانش برود ;) بقول دوست خوبمون بلوچ اسلو جانتان جور :)
  0
  26
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ- چون خصلت منافقان را داری ، دلم نمی خواهد جوابت را بدهم، چون در زندگی شخصی این اصل را رعایت کرده هیچ نفاقی اطراف خود راه نمیدهم، این گروهِ نو کیش که حالشان معلوم است و خود مسیحیان اینها را جدی نمی گیرند ، نه میهن را میدانند و نه مقام زن و انسان را می شناسند اینها با هله لویا جوانان بسیاری را گمراه کرده ا‌ند و دوست ندارند بازارشان کساد شود، آخر اینها هم به پیروانشان مانندِ نظام القا کرده ا‌ند مسیح باز میگردد و زنده می شود، هنوز نمیفهمند غرض دم مسیحایی ست چون کلا به گفته نیچه بزرگ : مسیحیت علیهِ عالی‌‌ترین نوع بشر جنگمرگ داشته، همه غریزه‌هایِ بنیادی این نوع بشر را مطرود ساخته و از چکیده آنها شر و فقط شر را نگاه داشته است ، مسیحیت از هر چیز ضعیف ، پست و بد سرشت جانبداری کرده ، ضدیت با غریزه‌هایِ نگاه دارنده زندگانی‌ نیرومند را کمالِ مطلوبِ خود ساخته ، با تعلیم بشر به اینکه ارزشهایِ عالی‌ معنوی را چیزی گناه آلود، گمراه کننده و وسوسه آمیز احساس کند، خرد حتی خردِ سرشت هأیی را که از دیدگاه معنوی نیرومندند را تباه کرده است، ....
  27
  0
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ...رقت انگیزترین نمونه ، تباهی پاسکال ، که معتقد بود عقلش به واسطه گناهِ نخستین تباه شد، در حالی‌ که عقلِ او فقط از مسیحی‌ بودنش تباه گشته بود.
  22
  0
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲
  ۳۷
  رقص پرواز - پراگ، چک

  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::]. [::pirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. دوستان فهیم؛ تاریخ زن ستیزی را به عنوان پایدارترین تعصب، باید در ذات تمدن های بشری جستجو کنیم که مملو از خصومت های حیرت آوری بوده که حتی در عالی ترین آثار فلاسفه همانند نیچه و دیگر متفکرین دنیا نمود پیدا کرده. زن ستیزی را اگر فقط مربوط به اسلام بدانیم شاید ساده انگاری باشد چون بر اساس کتابها و اسناد تاریخی تمام قبایل و ادیان و فرقه ها در گذشته حداقل در مقوله زن ستیزی اشتراک نظر داشتند. اما خوشبختانه در طول تاریخ، با غلبه بر ادیان و ایدئولوژی های ضد زن تفکر زن ستیزی قادر به تغییر شکل بوده. جامعه ایران هم به اقتضای شرایط سیاسی و اجتماعی در حال پوست اندازی هست تا خط بطلانی بر تاریخی ترین ستیز بشری بکشد. در این بین عده ای هنوز زنجیره های تعصب و بردگی خود را محکم چسبیده اند و عده ای آرام آرام آن را میجوند، تضادی که گاها در نوشته های کاربران زن هم وجود دارد نشان از چالش و کلنجار ذهنی این اشخاص است برای پس زدن و رهایی از قید و بند بردگی، که این نوید فردایی بهتر میدهد! با سپاس از شما و تمام فعالین حقوق زنان! شاد باشید!
  0
  25
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۶
  ۸۴
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک
  وای از دست شما خانومای ایرانی. ماشالله گازش رو گرفتید؛ ولم نمیکنید. حالا بگذریم؛ از قدیم «گفتن تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها». خیلی زنها هستند که اصلأ از کتک خوردن تکنیکی خوششونم میاد. همینجا اصلأ کلوپ‌هاش هست و خیلی هم زیاد. نگفتن که با مشت و لگد بلکه با یه دمپایی ابری!
  11
  1
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۱
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  رقص پرواز - پراگ، چک- من خود تجلی کامل در برابر ظلمی کهدر طول تاریخ به زن رفته است و تنها او را از نگاه جنسیتی به قضاوت نشستند هستم، و کاری را که مردان تا کنون گمان داشتند به خاطر نر بودن بر دوش آنان است را حق به آن امرم کرد، بنا بر این با سخنان به ظاهر فهیمانه اندازه خود مرا قضاوت نکنید که مردانِ مرد و پر از ادعا، شمشیرهایشان را در برابرم غلاف کرده ا‌ند و کاری را انجام داده و میدهم که از توان هیچ کدامشان بر نمیامد، اینها مراحل است چون آگاهی جهانی در حال انجام است و به قدر بضاعتِ جمع در اینجا مسائل مطرح میشود.
  23
  0
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ...و اما عرض می‌کردم چون سوال مهمی‌ کردید نفاقتان را مد نظر نگرفته به حرمت آگاهی‌ پاسخش را میدهم. البته که بنده به برابری زن و مرد اذعان ندارم، چون در زمان تولد زن در مقام بسیار بالاتری از مرد به دنیا میاید، اما بار مسئولیتِ بسیار و تربیت فرزندان ، و عشق مادری که نمونه ای از عشق حقیقی‌ و از جنس خدأیی است ، زن در مقوله تربیت جامعه بیشتر از تربیت باطنی و رهبری معنوی جامعه قرار می‌گیرد و از نظر شرعئ هم به خاطر سیستم خاصِ فیزیک و شرایط آمادگی برای زاینده بودن نمی‌شود برای مردان اجتهاد کند به درجه آن میرسد اما به عهده نمیگرد.به این خاطر پیامبران از گونه مرد انتخاب میشوند هر چند مریم یکی‌ از آنها را بدون پدر زمینی‌ به دنیا آورده باشد. برتری زن دلیل دارد چرا که در بهشت این حوا بود که عشق الهی را درک کرد و و اگر خداوند میفرماید آدم را از گلِ مانده آفریده و بعد از روح خود در او دمیده ، در مورد حوا میفرماید او را از پهلوی آدم خلق کرد، یعنی از انسان کامل و اگر تلنگر حوا نبود آدم محال بود آسودگی و امنیتِ بهشت‌ را ترک کرده خود را به زحمتِ سازندگی در هبوط اندازد...
  22
  0
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ....بدین خاطر ست که همواره در کنار پیامبران و یا بزرگان زنان نقش آفرین بوده ا‌ند و گاهی‌ فراتر از آنها مانند بانو رابعه قطبیت ولایت از سوی خداوند ، ولایت بر روح‌ است مراحل ترقی آن که خداوند بر جانشین خود بر زمین بخشیده و به جنسیت ربط ندارد. حال اشاره خداوند به تولدِ حوا از پهلوی آدم دو معنی دارد، اول اینکه روح دمیده شده خداواند مجرد است اما در خود مکمل جلال و جمال اوست، جلالش در مرد و جمالش در زن پدیدار است و میفرماید انسان را مانند خود افریدم، به این معنا که هر دو جلوه حق هم در زن است و هم در مرد، که علم امروزه ثابت کرده. و معنی دوم اشاره به نفس اماره و کلیه نفوس دیگر در پهلوی آدم ست که زن را از آن جایگاه خلق کرده و جهاد اکبر یا مبارزه با نفس صورت نمیگرد مگر انسان تمام این نفوس را شناخته و آنها را تا مرحله عالی‌ تربیت کند که آنگاه حق در او متجلی میشود . و زن را از آن جایگاه خلق کرده , ضمن اینکه در جای دیگر به انسان هشدار میدهد نفس را از میان دو پهلویِ شما افریدم و بدانید مکر نفس عظیم است، در حالیکه در مورد شیطان میفرماید مکر شیطان ضعیف است....
  23
  0
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
  ۵۸
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::] خانم محترم: چرا دنبال دشمن فرضی میگردید؟ باید علت را در رفتار و منش نسنجیده خود جویا شوید. نوکیش و کهنه کیش و غیره اصلا بحث ما نیست. وهیچ کس در اینجا با کسی قرارداد اخلاقی و فکری یا رفاقت نبسته. اگر بنده در گفتار ومرام شما هم مطالب اموزنده بیابم با تمام وجود استقبال خواهم کرد.ولی متاسفانه فعلا حکم خُورده پول را دارید که فقط جرینگ جرینگ می کنید, و فکر می کنید که باید رُمان بنویسید و اظهار خارق العاد ه گی دینی بکنید. موفق باشی. .
  0
  24
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱
  ۵۸
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  [::رقص پرواز - پراگ، چک::] رفیق خوبم: درود وسپاس بر شما. پر توان و کامیاب باشی
  0
  25
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۵
  ۶۲
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::] بلوچ جان : موفق و پیروز باشید
  0
  25
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  .. بنا بر این نفس در مردان و زنان مشترک است، تفاوتی‌ که اینجا هست قدرت بیشتر نفسانی زن است، که خداوند میفرماید، و مکر زن عظیم است، علت این است که جنسیت نفس مونث است، چه نفس اماره، چه نفس مطمئنه که تجلی‌ عشق حق است و کمال که حوا تلنگر آن را در بهشت به آدم زد. خداوند خود را هم بالاترین مکر ورزندگان می‌‌نامد ! اما او منزه از هر حیله و پستی ست، پس مکر نفس اماره نشانه سفل است و مکر نفس مطمئنه نشان حق و کمال و دانأیی و توانأیی نشات گرفته از حق . به همین خاطر خداوند محدودیت‌هایِ زن را بیشتر کرده، چون اگر این بازدارنده‌ها نبود، زن پتانسیل اینکه خدای مرد شود و مرد او را به واقع بپرستد رادارد، و حق برای جلوگیری از این انحراف تدابیری اندیشیده، اما انسانها بنا به درک و بینش و سازندگی خود از آن استفاده می کنند، و چون خداوند از انسان برای قبول این امانت الهی قول و وعده گرفته، این مشکل او نیست , مشکل بشر جهول ست خود که را در جهالت غرق می‌کند و قوانین خداوند را در سطح خود قبضه می‌کند و تنها چشم به ظواهر دوخته است .
  25
  1
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  بلوچ علاوه بر منافق بودن، از فقر فرهنگی‌ شدید هم رنج می‌بری، تو اسکناس باش اصلا تراول باش آخر تو اسمت مذکر است و حق هر رفتار و بینشی داری، جسارت نداری و انصاف که از بعد نفاق تو بر میخزد، تا به یاران غارت اعتراض کنی‌ که وقتی‌ آن سبزی تلخ ، مرا به خاطر ترور شخصیت مانند خود میداند که آن رویِ سکه بسیجی‌ هاست، تو ساکت هستی‌ و فقط با لفاظی میخواهی مثلا خود را فهیم نشان دهی‌ خصوصا که افتخار به از زیر بوته عمل آمدن هم داری، چون به آفریدگارت باور نداری و بسیار فرهیخته شدی !! اما من که به درد و غرض و مرض این افراد اشاره دارم یکباره دشمن فرضی‌ میسازم. گفتم به خاطرِ حرمت آگاهی‌ جواب دادم، برو که این زمانه آدمها به تراول نیاز مبرم دارند، حد اقل سودی برسان‌.
  26
  0
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۶
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::]. مسلمانان و حکام ظالم و نظام اسلامی حکم بر ایران عادت دارند همه را دشمن و علیه نظام و جاسوس فرض کنند از این مسلمانان بیشتر از این توقع نباید داشت ;) هر کسی که مخالف عقایدشون باشند هزار انگ میچسبانند ;) :)
  0
  26
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۲
  ۵۸
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::] خانم محترم: قبل از هر چیز یکبار دیگر هم خدمتتان عرض کنم. بنده در هویت جنسی انسانی هستم ازاد ! به نوعی یعنی فاقد هویت جنسی ,یعنی دگر باش, یعنی زن ,یعنی مرد. برایم غیرت مردانگی ناموس و شرف معنایی ندارد, و تعدادی از دوستان فال بین بخاطر دید گاه فمنیستی ام بنده را زن و حتی شماره کفش و رنگ کفش پاشنه بلندم را گفته اند. باکی نیست. در هر صورت حقوق شخصی هر جنس مورد تعرض قرار بگیرد نگاه خود را اعلام می کنم. در یک کلام ایا شما با این فاکت ها به حیطه زنان بی مهری روا نداشته اید؟ حال ایا واژه منافق شما را در سمت و سوی خاصی سوق نمی دهد و نمیدانید بانیان این واژه بصورت عام چه کسانی هستند ؟ در مورد بقول شما ٭سبزی تلخ٭ اشاره کنم ما سالیان مدیدی است با همدیگه می نویسیم و در یک موضوع کلنجار می رویم و در موضوع بعدی توافق نگاه داریم. و خیلی از دوستان با نوشته های بنده که بی ناموسم یا بی غیرت و غیره مخالفند,این مشکل من نیست . به افریدگار اعتقادی ندارم و گریخته از دیانت هستم . امیدوارم درس فرهنگ را از شما بیاموزم, نه فرهنگ روایت و داستان دینی.
  0
  23
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۴
  ۳۷
  Iranemaa - قم، ایران

  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::]. ممنون دوست عزیز. بهترینها را برات ارزو میکنم.
  0
  20
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۷
  ۳۷
  Iranemaa - قم، ایران

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. دقیقا مثل اخوندای شیعه و مولاناهای سنی چون از جواب عاجز شدی به سخن پردازی پرداختی و جالبه اینکه ایه های صریح و واضح قران که با توجه ایه های مشابه دیگر هم کاملا واضحه که ضد زنه ،ضد غیر مسلمانه و...را قبول نداری و معنی غیر ظاهری برایش فرض میکنی ولی داستان پردازی های که تو قران نیومدند را برای ماله کشی ، تایید میکنی .
  0
  21
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۹
  ۳۷
  Iranemaa - قم، ایران

  . [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. در مورد ارث و تحقیر زن ،تحقیر غیرمسلمانان ، شرایط و وضعیت جوامع مسلمان پرسیدم جوابی نداشتی . در مورد اینکه کدام زن زندگی در کشور مسلمان را به غرب ترجیح میده؟ در کدام کشور غربی بر اساس دین و قانون نشات گرفته از دین، زن تحقیر میشه؟برای شخصی که کار بسیار مشکل ادعای پیامبری کردن را انجام داد کار خیلی سختی بود که بگوید کسی حق ندارد بدون رضایت زنان و دخترانی که شوهران و پدرانشان در جنگ کشته شده بودند کسی حق رابطه جنسی با انها ندارد ؟ یعنی اینقدر مشکل بود؟ ولی با توجه به اینکه خود پیامبر چندین زن داشت و با زن پسر خوانده خودش هم ازدواج کرد معلوم میشه که پیامبر از برده داری خیلی راضی بوده و به انسانیت فکر نمیکرده
  0
  22
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۵
  ۳۷
  Iranemaa - قم، ایران

  . [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. .البته داستانسرایی های شما جالب بود که با برده ها مهربان بودند . شما اگر جای اون کنیز بودی ،راضی بودی به سکس با قاتل پدر و یا شوهرت اون هم تازه بدون عقد نکاح ؟ و ایا راضی میشی شوهرت که هم پولداره و هم عادل و منصف،زن دوم بگیرد ؟ راستی کلمه نکاح در فرهنگ عرب به چه معناست ؟ خانم محترم مطالعه چندین سال من در مورد اسلام و قران و دیدین مسلمانان از چندین کشور به من میگه که غیر ممکنه که من و شما هم مسلمان خوبی باشیم و همزمان انسان خوبی هم باشیم .
  0
  24
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۸
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  Iranemaa - قم، ایران - میدانید مشکل کجاست ! اینکه من با تمام وجود، تمام زندگی‌ روان ، باور ارزشها و گسترش آنها را در جهتِ خدمت به انسانیت گذاشته به انسانها یاد آوری می‌کنم عقیده موضوع شخصی‌ است و نباید حکومت‌ها از آن برایِ بهره وری از انسانها و به جان هم انداختنشان استفاده کنند، و شما بدون هیچ درکی از این موضوع تمام انرژیت را در جهت زیر سوال بردن اسلام و قوانین مخصوصِ عربستان گذاشته ای که به ما ربط ندارد و به سیاست کثیف و قدرتِ پلید ربط دارد که ما را به این دام انداختند، به همین خاطر با قاتلین و به اسارت گرفتگان هم میهنم در ایران نساخته و یک نفس و یک قدم همراهی نکرده جلای وطن کرده ام، و باز در بیرون هم یک نفس و یک قدم از دفاع از آنان غافل نبوده‌ام و حقشان را با قیمت‌های گزاف فریاد زده ام، به من ربط ندارد شما غرض شخصی‌ با اسلام به بهانه قوانین ضد زن داری، که تمام دنیا از زن بهره وری نابجا می‌کند، چون خود زنان این اجازه را داده ا‌ند، و اگر در عربستان هم بودم حتما جایگاه خدیجه را داشتم نه عایشه که همسرش در آن واحد چند همسرِ دیگر داشته باشد.....
  23
  0
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۴
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ...من به هیچ قانونی‌ که کمتر از شأنم باشد تن نمیدهم، خدا را هم قدم به قدم به چالش کشیده‌ تا باورش کرده‌ تنها به حس درون به او اکتفا نکرده ام. و در اوجِ آزادی و آزادگی بندگی خداوند را می‌کنم، آزادی فارغ از کل جهان و گشودن تمام بندها تا هیچ حجابی بین خود و خالقم قرار نگیرد، مرا به فرو دست نکشانید، که غرض و مرض شخصی‌ ندارم جوینده راه حقیقت هستم، در این مسیر از فرش تا عرش به حقایق معطوفم و یک اصل را مد نظر دارم، در پذیرش دین اکراهی نیست به همین خاطر از ابتدا که خواستم راه حقیقت را بجویم با هر چه با جان و روحم سازگار بود همسو شدم و هیچ کاری را از سر وظیفه انجام ندادم، تنها محرکم عشق بود، به همین خاطر زبان و فهم کائنات و پیامشان را درک می‌کردم، همینطور در استغراق حق مدهوش انرژی و قدرت او و تمامِ این سیر را با مدد از درون انجام دادم، کتاب وجود خودم تمام کائنات و فرشتگان و خداوند را داراست، مشغول آنم یاد نمی دهم برایِ کشفِ حقیقت به بیرون از آن سرک کشیده ام، علم اطلاعات تجارب الگوها ابزاری ست که کمک به حفاری وجود برای دست یابی‌ به حقیقت درون می‌کند،...
  22
  0
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۴
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  . کار من حفاری در کتاب وجود خودم است، و کار شما حفاری در لفظ قرآن، آیا با این حفاری به تمام حقایق آن پی می برید! آیا خدایی که آنرا فرستاده تمام و کمال می شناسید ! پیامبرش را ! از تمامِ ماجراهایِ اتفاق افتاده خبر کامل و موثق دارید! ، از وقایه آن زمان چه !! انجام دهید، خوش به حالتان من هنوز در حفاری وجود خود مانده‌ام و ماند شما دانای کول نشدهام پیامبرش را ! از تمامِ ماجراهایِ اتفاق افتاده خبر کامل و موثق دارید، از وقایع آن زمان چه !! خوش به حالِ شما و کسانی‌ که قوانین را با این جدیت و اطمینان وضع کرده و گمان کمترین خطا یا سهوی در آن ندارند . من دانای کل نیستم و هنوز به حفاری درون خود چنان مشغول و در آن حیرانم که بیش از آن توانی‌ ندارم، شما مرا بر این قصور ببخشید، حتما حق با شماست. ضمنا مطالبی‌ که در مورد برده داری گفتم روایت تاریخ بود نه قصه سازی من.
  22
  0
  شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۸
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ-پس تعریف انصاف برایِ شما این است که به خاطر سابقِه دوستی‌ چشم بر عدالت میبندید ! این شمأیید هر جور دلتان میخواهد رفتار کنید اما برای دادن حکم موجه نیستید. / به کسی‌ چه شما بی‌ غیرت هستید یا اهل ناموس و این حرفها نیستید، آن باشید که دوست دارید باشید، مردم عادت‌شان به اظهار نظرِ بی‌ مربوط است خصوصا بعد از تربیت آخوندی ۴۰ ساله و اینهمه تأثیر پذیری‌شان از آن. و دگر باش هستد یا نیستید، انگار برای خودتان بیشتر دغدغه دارد. خودتان باشید.
  25
  0
  یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۶
  ۳۷
  Iranemaa - قم، ایران

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. خانم محترم ، من از قران صحبت کردم نه از قوانین عربستان، از کتابی که علامه طباطبایی که کسی در بزرگی و سواد و دانشش شکی نداره ،به وضوح در تفسیر قران مواردی مثل ایه 34 نسا میگه مرد مرحله به مرحله پیش میره و در نهایت ضرب یعنی زدن ، زنش را کتک میزند ، حالا اینکه حقیقتی در این ایات میبینید خوش به حالتان من که چندین ساله منابع فارسی و انگلیسی و تا حد کمی که عربی بلدم به این حقیقت نرسیدم . شما که اهل خواندن روایت هستید تاریخ طبری و تفسیرش و مغازی واقدی را هم اگر بخوانید بد نیست و همچنین روایاتی از پیامبر و زنانش و دستور به قتل زن حامله ای که ادعای پیامبری کرد .
  2
  27
  یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۶
  ۳۷
  Iranemaa - قم، ایران

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. راستی بهتون حق میدم که در جواب دادن به سوالاتم ناتوان باشید چون هیچ کس نتونسته جوابی بدهد. و در مورد خدیجه هم اینکه اگر خدیجه زن بزرگ و موفقی بود چون قبل از اسلام بزرگ و پرورش یافته بود وگرنه قوانین محدودیت ساز اسلام به زنی که به این دین، اعتقاد کامل داشته باشه اجازه نمیده که زن بزرگ و موفقی شود اگر هم زن مسلمان موفقی دیدید مطمئن باشید به اسلام تمام و کمال اعتقاد ندارد . من دیگر این بحث را ادامه نمی دم و ترجیح میدم همه با هم متحد باشیم علیه رژیم اخوندی و در نهایت اینکه من فقط دنبال حقیقت و شناخت اسلام بوده ام و انرژی ام را صرف تنفر از این دین نمیکنم . شاد و پیروز باشی هموطن .
  1
  26
  یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۴
  ۵۸
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::] ۱- ببینید: واژه انصاف و عدالت نسبی هستند و هیچ بار مطلق ندارند و بنا به شرایط و محیط فرق می کنند. در هفته پیش ۳ مطلب رسانه ای شده بودند. ۱_ در سوئد, اوپسالا. زنی مسلمان بخاطر دست ندادن به کارفرما در مصاحبه کاری , کارفرما مصاحبه را متوقف میکند که در نهایت کارفرما محکوم به ۴۰ هزار کرون به زن مسلمان میشود. ۲_ به خانواده دو کودک قربانی دررعملیات تروریستی اسلامی دراستکهلم فقط۶۰ هزار کرون پرداخت میشود.۳- خانواده ای در سویس بخاطر دست ندادن در مراسمی تابعیت دریافت نمیکنند. حال در این قضایا عدالت و انصاف کجاست؟حال پیدا کنید ُپرتقال فروش را.
  0
  29
  یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۵
  ۵۸
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  ۲- خلاصه کلام اگر دید گاهای شما و دوستمان شنبلیله خانم را به رای بگذارند. مطالب و نوشته های شما چون بار مذهبی دارند و رُمان دینی می نویسید به قشر سر کوبگر و بسیجی میخورند نه از سبزی تلخ!(قصد توهین ندارم) چون مردم فلاکت و بینوایی خود رو از دین میدانند! حال شما بنویس هارون این بود, خلیفه ان بود, محمد انچنان بود. وقتی که شما مطالبی در باب سلطنت می نویسید ایا کسی شما را متهم به بسیجی بودن و ساندیس خوری میکند؟ پس عوامل و فاکتور های روزمره مهم هستند. مردم از خواندن لطیفه طولانی زده شده اند, چه برسد به نوشته های و داستانسرایی شما که ید طولانی دارند. شانس اوردایم که نوشتن مطالب مجانی هست در غیر اینصورت به یوکی کلی بدهکار میشدیم. بنده در اینجا بحث را تمام میکنم.
  0
  28
  یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۲
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::]. دوست عزیز این بسیجی ها که مغزشان کاملا شتسشو شده را رها کن نرود میخ آهنین در سنگ ;)
  0
  24
  یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۵
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ- گفتم امثال گروه شما آن روی سکه نظام است، چشمهایت هم کم سؤ ست علاوه بر نفاق باطن و کم سویی چشمِ دل. در هیچ موردی نیست که بنده شروع کننده باشم. همیشه تعدادی که وظیفه اصلی‌‌شان ایجاد انحراف ست شروع میکنند، و چون ۴۰ سال ملتی منحرف تربیت شده که مصلحت جویی , بی‌ تفاوتی‌ , خرافات , بیسوادی , تقلب و ریاکاری جز خون شان شده، بنا به مسئولیتی که حق بر عهده‌ام گذاشته، در جواب این قشرِ بیفایده به حقایق اشاره می‌کنم، و اگر از همان طریقی مردم را آگاه می‌کنم که آخوند فریفته به مذاقشان خوش نمیاید، چون آنها سنگ تبلیغاتِ خود را به سینه میزند و هله لویا، امثال تو که دنیایت در این خلاصه شده که دگر باش هستی‌ یا نه ! امثال اینها که بفکر فرقه خود، آخوند که منابر و جاهلین پا منبری را دارد، مزدورانشان که دست و افکارشان در خون است و حیاتِ وحش، من به سر تو و امثال تو منت میگذارم که از وقت گرانبها و اطلاعاتِ خالص و نگاه دانا اینجا مینویسم، و انرژی آگاهی‌ جاری می‌کنم، و مثل تو منتظر تأیید و تکذیب نیستم، تا مجیز فردی را بگویی که نگاهش تا نوک بینی‌ خودش هم نیست تنها جفنگ تحویل میدهد ...
  23
  0
  یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۸
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ...حال تو با افکار فرومایه خود اظهار میکنی‌ که خوب است مجانی‌ ست، گفتی‌ غیرت نداری که تائید می‌کنم، اگر داشتی د ر مورد کسی که با جان و روح و زندگی‌ و وقت خود صد در صد رایگان این چنین انرژی میگذارد اینگونه سخیف فکر نمیکردی، ملتی که شما باشید بیش از آخوند برایتان دست آوردی نداشته، به هر حال من کارم را انجام دادم، نه به خاطر امثال تو، به خاطر نفس آگاهی‌ و مسئولیتی که بر دوشم گذاشته. تو ادامه بده به همراه کسانی‌ که سطح هم هستید، کار من تنها به ایران ربط ندارد، کارهایم فراوان است. ایران آخوندی طعمه ای ست که بقیه صید‌ها به دام بیافتند، و هر که را که به این طعمه متعفن چسبیده.
  23
  0
  یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۵
  ۵۸
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::] خانم محترم: اولا بنده شما رو تو خطاب نمی کنم , و بعدا لطف کنید برایمون انرژی واطلاعات خالص و ناخالص هم مصرف نکنید. بقول معروف: از طلا گشتن پشیمان گشته ایم --- لطف فرمایید ما را مس کنید! و در اینکه ایزد حق مسئولیتی به عهده شما گذاشته شکی نیست. البته یاداوری کنم ,که چندی پیش در ایران یک هم میهن بینوا حال روانی یا معیشتی وسط خیابان داد میزد که امام زمان هستم. ایا شما از ایشان اطلاعی دارید؟ در ضمن حرف بنده را سانسور و تفکیک نکنید! من نگفتم غیرت ندارم. بلکه نوشتم بی ناموسم, شرف هم ندارم,و بی غیرتم , مردانگی برایم پوچ است و فاقد هویت جنسی هم هستم. برای ایزد حق هم ترُبچه خورد نمی کنم. به هر حال امیدوارم که سالم باشید
  1
  22
  یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۶
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ - پیش اهل دل ادب بر باطن است ** ز انکه دلشان بر سرایر فاطن است, تو بعکسی پیش کوران بهر جاه ** با حضور آیی نشینی پایگاه‏, پیش بینایان کنی ترک ادب ** نار شهوت را از آن گشتی حطب‏,چون نداری فطنت و نور هدی ** بهر کوران روی را می‏زن جلا, پیش بینایان حدث در روی مال ** ناز می‏کن با چنین گندیده حال‏./. گفتم برای امثال تو که درکی از معرفت و آگاهی‌ نبرده اید نمی نویسم، در یک شبکه اجتمأعی مینویسم که تو هم مینویسی آنهم لاطألات، پس پایت را اندازه گلیم خودت دراز کن، مامورم و بر خلاف صد در صدِ میلم اینجا نوشتم، امثال تو باعث شدید توفیق را از بقیه هم بگیرد، و حق همین است، گفتن از حق جایگاه والا و بالا میخواهد، این اندازه برای اتمام حجت است که بهانه ای بر کسی‌ نباشد. نیازی نیست بگویی منفعلی تو تنها نیستی‌ ، حکایت امروز ایران گواه آنست . اینرا ضمیمه می‌کنم، شاید ببینی و رگ غیرت در وجود تو و دیگر منفعلان تپیدن گیرد. "Last Moment 08 17 18/ آخرین لحظه با شهرام همایون".
  24
  0
  یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۰
  ۵۸
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  . [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::] قصد ادامه بحث با انسانهای خودشیفته و خود محوررا ندارم. ولی گویا شما زبان خانم محترم( pirzan e irani استکهلم، سوئد) را بهتر می فهمید.
  0
  24
  دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۶
  ۶۲
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::] بلوچ عزیز: چرا وقت خود را با این حاج خانم متوهم که فقط کارش باز کردن توبره های کپک زده دین است تلف می کنید؟. اخه کی به این کفشدوزک وظیفه داده , که این همه چرندیات را به نام روشنگری نشخوار کند؟ اخه فلاکت ومرز نادانی تا کجا؟ برای این کربلایی کسی تو خونه خودش تره خورد نمیکنه, ولی میخواد کلاس اخلاق و روایت و داستان پوچ برای بقیه بگذارد. باید این علوفه ها ی خدا و دین را در اصطبل خویش بگذارد و نشخوار کند چون تاریخ مصرفشان به پایان رسیده. موفق باشید
  1
  18
  دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد
  pirzan e irani - از ابتدا عجوزه بودی به همین خاطر آویزن هر جریان میشی‌ و موج سواری و فقط از دیگران ارتزاق میکنی‌. از نظرت اخلاقی‌ که به صیغه خانه‌ها ختم میشود خوب است !! به در گفتم دیوار بشنود. خانواده ام کیفیت زندگیم را هزار ساله میبینند، و تلاشم در جهت رشد هم سؤ با آن، اما کودک درونم هنوز انچنان است که محبوب هر قشری هستم، از هر نظر، بیگانه‌ها جذبم میشوند چه رسد به خانواده‌ که بی‌ مثالم میدانند، اما ملاکم از خون و تعلقات فراتر رفته./ مرا عهدیست با جانان که تا جان در بدن دارم. هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم, به کام و آرزوی دل چو دارم خلوتی حاصل. چه فکر از خبث بدگویان میان انجمن دارم, سزد کز خاتم لعلش زنم لاف سلیمانی. چو اسم اعظمم باشد چه باک از اهرمن دارم, چو در گلزار اقبالش خرامانم بحمدالله. نه میل لاله و نسرین نه برگ نسترن دارم. ///. چند صباح عمر ناقابلت را موج سواری ات را بکن و ریزه خوار ته سفره‌ها باش.
  11
  0
  ‌سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۴
  ۶۲
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  [::sine zan iran- استکهلم، سوئد::] شلخته خانم : به به چه نوشابه ای برای خودت باز میکنی و چه خودت را تحویل میگیری! کدام قشر کدام موجود تحمل خودخواهی تو را دارد؟ ای داعی اخلاق اسلامی, ای رمال و فال بین: مگر نمی بینی از هر جا رانده میشوی؟ مغز نداشته ات تار عنکبوت بسته تا کی میخواهی نسخه خداپرستی و پوچیات را به پیچی؟ به ان تدبیر و اندیشه باید گریست که تو را مایه افتخار بداند. اخه شلخته: اصلا عقلانیت و دمکراسی با مذهب جور در می اید؟ به امر صیغه توهین نکن! چون از اساس و حقوق زنان در تشیع محسوب میشود .که بدبختانه تو هم مبلغ خدای واهی و مذهب هستی .بجای داستانسرایی بهتر است راه و اندیشه اصولی برای این جلبک سرا و کله کپک زده خود پیدا کنی. سفارش ما رو هم پیش الله بکن.
  0
  11
  ‌سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::pirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. :) :) :) :) خیلی با جوابهای شما کیف کردم ;)
  0
  7
  ‌سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۶
  ۶۲
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::] شاد باشی عزیز.
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸
  نظر شما چیست؟