یک ایرانی پناهنده به بریتانیا برنده معتبرترین جایزه ریاضی جهان شد

 کوچر بیرکار متولد سال ۱۳۶۶ در شهر مریوان کردستان است و سال‌ها پیش به بریتانیا پناهنده شد. کوچر بیرکار، ریاضیدان ایرانی‌ کردتبار که در دانشگاه کمبریج تدریس می‌کند، به عنوان یکی از چهار برنده بزرگترین جایزه ریاضی جهان موسوم به «فیلدز» برگزیده شد.
 
برندگان این جایزه ارزشمند که به عنوان نوبل ریاضی شناخته می‌شود روز چهارشنبه ۱۰ مرداد طی مراسمی در شهر ریودوژانیرو برزیل اعلام شدند. ریودوژانیرو نیز نخستین شهر در آمریکای لاتین لقب گرفت که مراسم اعلام برندگان جایزه فیلدز در آن برگزار می‌شود.
 
آقای بیرکار پس از دریافت این جایزه گفت: امیدوارم این خبر لبخند به چهره ۴۰ میلیون مردم کرد بیاورد.
 
کوچر بیرکار متولد سال ۱۳۶۶ در شهر مریوان کردستان است و سال‌ها پیش به بریتانیا پناهنده شد. وی به مجله کوانتا گفته، زمانی که دانشجوی دوره کارشناسی در دانشگاه تهران بود به بریتانیا سفر کرد و آنجا درخواست پناهندگی داد.
 
آقای بیرکار در این مصاحبه خاطره‌ای از تهران و انجمن ریاضی در این شهر شرح داده که تصاویر برندگان مدال فیلدز به دیوار آن آویزان بود. وی گفته است: «من به آنها نگاه می‌کردم و با خودم می‌گفتم که آیا روزی می‌رسد با آنها دیداری داشته باشم؟ آن زمان فکر نمی‌کردم که یک روز می‌توانم به غرب بروم».
 
جایزه فیلدز هر چهار سال یک بار به ریاضیدانان برجسته زیر چهل سال داده می‌شود. دوره قبل نیز مریم میرزاخانی ریاضی‌دان ایرانی- آمریکایی و استاد دانشگاه استفورد به دریافت این جایزه نائل آمد تا برای اولین بار یک زن چنین افتخاری کسب کند. خانم میرزاخانی ۲۴ تیرماه پارسال بر اثر بیماری سرطان درگذشت.
 
این دوره علاوه بر آقای بیرکار از دانشگاه کمبریج بریتانیا، سه نفر دیگر به نام‌های پیتر شولتز، استاد دانشگاه بن آلمان، آلسیو فیگالی، ریاضیدان ایتالیایی، و آکشای وِنکاتش، استاد استرالیایی در دانشگاه استنفورد برنده مدال فیلدز شده‌اند. جایزه هر کدام از برندگان ۱۵ هزار دلار کانادا به صورت نقد است.
+302
رأی دهید
-122

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  امیدوارم موفقیت هایت روز به روز بیشتر شوند اقای کوچر . بدونه شک خیلی خوشحال و شاد شدم که دیدم یک ایرانی کورد , توانسته انتخاب شود برای گرفتن بزرگترین جایزه ریاضی جهان موسوم به فیلدز!
  146
  165
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
  ۲۹
  پاینده باد سلسله پهلوی - تهران، ایران
  آفرین که مایه افتخاری بزرگ برای ایرانیهای اصیل (نه خکومت جمهوری اسلامی و طرفداران) هستید. اگر پناهده نشده بود و ایران میماند الان به این جای که رسیده است نمیرسید. تا باشد افتخار آفرینان ایرانی
  146
  165
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
  ۲۹
  maa shaakhim - برکسل، بلژیک

  نمیگه مردم ایران میگه 40 میلیون مردم کرد!یکیو هم از اینا من میشناسم تو همین بلژیک به اسم سامان از اول ورودش به بلژیک به همه دروغ گفته گفته کرد عراقیم نه کرد ایرانی اینجام بدونه تحقیق فقط چون کردی حرف میزده تو سه ماه پاس پناهندگی دادن بهش!
  139
  172
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
  ۳۸
  amin832 - تهران، ایران

  باعث افتخار هست که یک ایرانی برنده شده و به خودم میبالم که همچون ایران همچین فرزندان فرهیخته ای داره . ولی باید این القاب قومیتی رو برداریم و همه در سایه ایران زندگی کنیم . مثلا بگیم یک ترک ایرانی تبار یا یک لر ایرانی تبار یا یک فارس ایرانی تبار یا یک مازنی ایرانی تبار یا یک تالشی ایرانی تبار یا یک عرب ایرانی تبار یا یک بلوچ ایرانی تبار . این باعث جدایی اقوام میشه لطفا کمی مطالعه داشته باشید و دست از دشمنی با مردم ایران بردارید. همه در سایه ایران زدگی میکنیم و ایرانی هستیم فارق از هر نژادی و قومیتی که داریم .پاینده باشید
  56
  152
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵
  ۳۸
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل
  کردها هیچگاه خودشون رو ایرانی نمیدونن و دلیلی نداره بهشون افتخار کنیم. با پاسپورت و ملیت ایرانی به خارج از کشور میره و پناهنده میشه و به چهل میلیون کرد تبریک میگه. کردستان رو به عنوان یک کشور در خواب ببینید.
  103
  112
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۱
  ۳۳
  Iran is love - شیراز، ایران

  منفی‌ برای تیتر زشت. کرد ایرانی‌ یعنی‌ چی‌؟ یک ایرانی‌ برنده این مقام شده است. پایند ایران بزرگ. زنده باد ایرانی‌ اصیلِ آریایی
  75
  99
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۳
  ۳۳
  Iran is love - شیراز، ایران

  یعنی‌ واقعا برای بعضی‌ از هموطن که بدون خواندن مطلب به اینجور مطلبها امتیاز مثبت میدهند متاسفم. بابا این یارو داره از ۴۰ میلیون کرد حرف می‌زنه. میدونید یعنی‌ چی‌؟ یعنی‌ این که این موجود خودش رو ایرانی‌ نمیدونه و یک عنصر تجزیه طلب هست. امیدوارم که این بی‌ حواسی بعضی از ما ایرانیها ، کار دست کشور اهورأی مان ندهد. پاینده ایران بزرگِ یکپارچه
  91
  111
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۸
  ۳۶
  رقص پرواز - پراگ، چک

  به عنوان یک ایرانی خوشحال شدم از موفقیت این هموطن کرد! متاسفانه ایران در فراری دادن و سرکوب نخبه هایش ید طولانی دارد! با آرزوی موفقیت های بیشتر و درخشش نام زیبای ایران در سطح جهانی در تمام مقاطع علمی!
  73
  94
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
  ۴۱
  Fash Guo - کلن، آلمان
  باعث افتخارواسه همه ایرانیان !!. همچنان که علی جوانمردی خبرنگار کرد ایرانی هم مایه افتخار ماست
  46
  50
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۹
  ۲۹
  Tombehtar - نیورک، ایالات متحده امریکا
  افرین به شما کرد وایرانی شریف که نه تنها مایه افتخار کردها بلکه مطمئنا مایه افتخار همه ایرانیان ازاده و متنف از این رژیم شیعه جانی و خونخوار که ایران و ایرانی را دشمن جهان و جهانیان کرده است.با ارزوی موفقیتهای بیشتر و بیشتربرای شما و همه ایرانیان ازادیخواه و ضد رژیم خونخوار شیعه حاکم بر ایران.
  42
  53
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۳
  ۴۳
  chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند

  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. [::پاینده باد سلسله پهلوی - تهران، ایران::]. [::پاینده باد سلسله پهلوی - تهران، ایران::]. [::amin832 - تهران، ایران::]. [::amin832 - تهران، ایران::]. جو نگیرتون، مبارکش باشه ولی اسمی از کشوری که پایه ریاضیش آنجا بنا نهاده شد نیاورد تا اینجای کار و حتی تشکری هم نکرد، ولی خوشش باشه،.
  55
  79
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۷
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران

  تاحالا شده برای نخبگان ایرانی دارای اصالت تورک مثل مریم میرزاخانی و خیلی ها که اسم نمیبرم بگید یک تورک ایرانی برنده فلان شد؟ در ضمن کردها با احتساب ماکزیمم در کل دنیا 16میلیون نفر هستند نه 40 میلیون. کنتر که نداره بگید 400میلیون.
  83
  54
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۰
  ۳۶
  Alibab3456 - آنگولا ، آنگولیا
  نمیگه مردم ایران، میگه مردم کرد (یعنی کردهای ایران و عراق و ترکیه ). مردک اگه به اینجا رسیدی تو ایران درس خوندی و بزرگ شدی. تا کارشناسیت رو تو ایران خوندی نه در کشور کردستان . شما کردها لیاقتتون همون کولبری هستش چون خودتون رو از ما نمیدونید. بعد میگن چرا حکومت ایران با کردها بد هستش. این که دانشمندشونه اینه، بماند به بقیه. ایرانی های آذری اینهمه افتخارات کسب کردند همیشه اسم ایران و ‌آوردند نه آذربایجان رو.
  81
  89
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۷
  ۳۹
  freydun2500 - نامکاری، آلمان
  برنا مه آخوند چی است ؟. اختلاف بین مردم ایران! برای اختلاف چه چیز لازم است؟ یک عده آدم بی شعور که خودشان را برتر میبینند یا دیگران را کمتر میبینند. حالا این بی شعور چهار تا فرمول ریاضی هم بداند هیچ به او اضافه نمیشود. تاریخ باهوشتر از تیمور لنگ بخود ندیده!چنگیز، هیتلر ،آتیلا خدایان جنگ و استراتژی بودند ولی آیا انسان هم بودند.من برای آدمی که شعور ندارد بداند که اگر همه ما از فارس لر و داری و کرد و گیلک و و......دست بدست هم بدهیم میهن را میسازیم و آخوند را نابود میکنیم هیچ ارزشی قایل نیستم. یک الاغ ارزشش از یک انسان احمق بیشتر است.این افتخار ایران نیست .این مایه ننگ مردم کرد است.کرد نیاز به سیاستمدار باهوش دارد که بداند در سایه اتحاد با دیگر ایرانیان سازندگی و آرامش به منطقه میآید نه با یک نادان که فقط از شعور چهار تا فرمول ریاضی میداند
  44
  31
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۷
  ۴۹
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  اگر این یکی بوده تابحال چندین نابغه ریاضی ماداشتیم که ایرانی بودند ..کردها ۹۸ درصدشون خودشونو ایرانی نمیدانند و ما هم آنها را درجه سوم میدانیم .هرکس ناراحته به ....
  59
  43
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۳
  ۳۹
  freydun2500 - نامکاری، آلمان
  [::Alibab3456 - آنگولا ، آنگولیا::] .ایرانی های آذری افتخارات زیادی برای ایران داشتند و شریف تر ین انسانها هستند .علی دایی ،داریوش ،گوگوش ،و هزاران شرافتمند دیگر فقط نام ایران را میاورند.مردمی بسیار بسیار شریف هستند و هم میهنی با آنان باعث افتخار است.
  45
  41
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۴
  ۴۹
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  به ما چه
  47
  30
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۶
  ۳۹
  freydun2500 - نامکاری، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] IQ کسی به آنها تورچ نمیگوید چون تورچ نیستند. اینها اذری هستند هم نژاد کردها و لر های پاکنژاد ایرانی .این داستانهای تورچ از مغز بیمار تو تراوش میکند.تو برو آثار باستانی درست کن
  32
  32
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۴
  ۴۸
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  سگ وقتی یه لقمه نون میندازی جلوش یه دومی واسه آدم تکون میده یه پارسی می‌کنه واسه شما مرتیکه لیسانس شو تو ایران گرفته بورس شده رفته انگلیس بد پناهنده شده حالا که جایزه برده میگه ۴۰ میلیون کرد؟ نمیگه ایرانیم؟ باید معرفت رو از سگ یاد بگیری مرتیکه
  68
  81
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۸
  ۳۹
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  هفت شهر عشق را عطار گشت - ما هنوز اندر خم فارس و تُرک و لُر و کُرد و ووو دسته بندیهای بی ارزشی هستیم که تنها در کشورهایی با جامعه ای بسته مطرح و به موضوع و پایه ای برای تو سر هم زدن و کینه و تفرقه و نتیجه عقب ماندگی میشه !! این آقا تا آخر عمرش ، هر چقدر پیشرفت و افتخار هم ، کسب کُنه چه دخلی به ایران و یا کشوری خیالی بنام کردستان داره !!؟ کاربُرد و استفاده از تراوشات فکریش ، همه به کام کشورهای مترقی و پیشرفته است !!
  32
  36
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۵
  ۳۹
  behran - کردستان، ایران

  دو نفر آدم با تکیه بر اشتراکات خود، میتوانند به تعامل دست یابند که همانا راه رسیدن به صلح است؛ همین دو نفر با برجسته کردن تفاوتهای خود میتوانند به تقابل برسند که در نهایت به جنگ ختم میشود؛ اگر دایره محدود این دو نفر را به اندازه شهر و قوم و کشور هم بزرگ کنید، راه رسیدن به جنگ و صلح از همین فرمول ساده میگذرد؛ با نگاهی به کامنتها بسادگی درایت همراه با تعامل و همزیستی منجر به صلح و جهالت همراه با تقابل و هم ستیزی منجر به جنگ را میتوان دید!
  22
  43
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۷
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  ماشالا 80 درصد کامنت ها نژادپرستانس. اینکه خودش رو افتخار همزباناش دونسته هیچ تیرادی نداره. مگه فارسا تمام شرکتهای ایرانی از هر قومیتی مجبور نمیکزدن یک نام پارس کنار اسم شرکت بزاره. من به این اعتراض کردم چرا اصالت تورک بودن رو در کنار نام نخبگان تورک نمیزارید. و به تعداد غلطی که از جمعیت کرد گفته. والا اصلا به بالیدنش به همزبانانش ناراحت نیستم چون حق طبیعی خودشه. ظاهرا بعضی پانفارسهای متصل به حکومت از همه فاشیسترن. جالبه جانبداریشون از حکومت هم به خاطر فاشیسم فارسی حکومته. خجالت داره.
  34
  42
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۰
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. باز تو حرف زدی شهرستانی افغانی نژاد. جمع کن خودتو دیگه. تورو کی حساب میکنه فتوا میدی.
  43
  23
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۱
  ۶۵
  senator x - تهران، ایران
  درود بر تو هموطن کرد من.تو و امثال تو باعث افتخار ایران و هر ایرانی هستی,در پناه ایزد یکتا هر روز موفقتر از دیروز باشی
  24
  31
  ‌چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۵
  ۴۱
  Fash Guo - کلن، آلمان
  ایرانیان در معنای خاص ایران صاحب افتخارات بسیار والا و ارزشمند بوده و هستند !!. این فرد کرد ، بهتر بود با هویت ایرانی خودش را مطرح کند تا با انتقاد مواجه نشود !!. و انتقاد دیگر اینکه این فرد تمام نام و نام خانوادگی خودش رو عوض کرده و این دلیلی نداشته مگر الیناسیون شدن در فرهنگ غرب !!. حالا یه کرد هم از اون شمای ذهنی کولبری و حمالی در بازار تهران و مناطق آذری به این جایگاه برسد غنیمت است !!. زمانی تبریک به این فرد ارزشمند است که باهویت ایرانی خودش را معرفی کند !! بعید است از کسی که تمام هویت شناسنامه ای خود رو عوض کرده !!
  35
  16
  ‌پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۲
  ۴۱
  Fash Guo - کلن، آلمان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. آفرین ! میخواستم کامنت شبیه شما قرار بدم ه اصل مطلب رو ادا کردید !. فقط اضافه کنم عقده و نفرت ازایران وایرانی در مردم کرد فقط در کولبرها و حمال های بازار تهران نیست میتونه در ییه دانش آموخته کرد هم باشه !!
  34
  18
  ‌پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۷
  ۳۹
  behran - کردستان، ایران

  [::Fash Guo - کلن، آلمان::]. شما نمیتونی با کاشتن تخم تربچه انتظار برداشت موز داشته باشی، وقتی در کُردستان نفرت میکارین، متقابلاً همون تنفر رو برداشت میکنین!
  17
  37
  ‌پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۷
  ۳۹
  freydun2500 - نامکاری، آلمان
  [::behran - کردستان، ایران::] دوست محترم ! از شما بعید است! آنها که تخم نفرت میکارند آخوندها و اسلامیان هستند.این بزرگواران کرد که شما میگویی از ما متنفرند دقیقا از کی متنفرند؟؟ بعد انتظار نداشته باشید کسی از این مردم جانبداری کند.
  6
  7
  ‌پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۱
  ۳۹
  behran - کردستان، ایران
  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. هموطن گرامی، خوشبختانه همیشه سعی کردم بجای نگاه قومی و مذهبی و عقیدتی و یکسویه نگر آلوده به تعصب و توهم، نگاهی انسانمدار و برخوردار از دانسته های کم و زیادم در حوزه های گوناگون داشته باشم؛ و انتظارم از شما بعنوان یک هموطن آگاه و صادق علاقه مند به همه اقوام ایرانی اینست که حتی برای یکبار هم که شده، نسبت به کسانیکه که همواره به کُردها فحاشی و هتاکی میکنند، و در همین صفحه به وفور میبینید موضع شایسته ای بگیرین؛ بدون شک انتظار ندارین که ما در مقابل این موج منفی بنیاد بَرکن خفه خون بگیریم!؟
  7
  18
  ‌پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۳
  ۳۹
  freydun2500 - نامکاری، آلمان
  [: م:be تhran - کردستان، ایران::] دوست عزیز و محترم ! من کسی را اقوام و اقلیت نمیدانم. همه ایرانی هستند حقوق شهروندی دارند و طبق قانونی که پدر ما کورش نوشته به زبان و دین و و آیین خود زندگی میکنند و نیازی ندارد از کسی برای سخن گفتن به زبان خود اجازه بگیرند ولی ما بعنوان شهروند فقط حق نداریم بلکه وظیفه هم داریم وظیفه ما حفظ خانه و حرمت خانواده است.متاسفانه بعضی افراد در مناطق مختلف این خاک فقط حق را میخواهند ولی وظیفه را فراموش کردند،مثل مردمی که در تهران درس میخوانند و پزش را به عراقی ها و ترکها حواله میکنند. شما بی انصافی میکنید من شخصا همیشه نسبت به آنها که به هر هم میهنی توهین میکند شدیدا تاخته ام و بوران کردم ولی دوست محترم چطور میشود از کسی حمایت کرد که حتی نام ایران را نمیاورد. چطور میشود به کسی که از آخوند آزار و تبعیض میبیند ولی مثلا به فارس و گیلک توهین میکند انسان و هم میهن گفت. کرد ها که تنها مردم ایران نیست که زیر فشارند ولی چاره آن دعوا با دیگر برادران و فروش خانه پدری نیست.ظلم برقرار است.البته میدانم که نظرمان یکی است
  2
  5
  جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۶
  ۳۹
  freydun2500 - نامکاری، آلمان
  [::Fash Guo - کلن، آلمان:] نظرات شما همیشه زیبا بود ولی در رابطه با مردم زحمتکش و دلاور کرد خیلی نظرتان بد بود.من خجالت کشیدم چون از شما انتظار نداشتم. کولبر شرافتش از من و این آقا که چهار تا فرمول ریاضی بلد است بیش تر است.چون برای خانواده اش آن سختی را بجان میخرد.
  1
  6
  جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۳
  ۴۱
  Fash Guo - کلن، آلمان
  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. اولا من باعث کدورت کسی نشدم ، فقط میگم این نخبه بهتر بود با هویت کامل ایرانی خودش رو مطرح کنه و بعد در شرح زندگی خودش همه ما می فهمیدیم از کردستان ایران هست و دو چندان افتخار و احساس غرور می کردیم ، . و من اصلا نمیدونم کولبری چیه !!. و هرگز به آن عزیزان هموطن کرد و مورد ظلم مضاعف قصد تحقیر یا توهین نداشتم . اگه سو برداشت شده ببخشید و من به شما مثبت دادم
  6
  3
  جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
  ۴۱
  Fash Guo - کلن، آلمان
  [::behran - کردستان، ایران::]. دوست گرامی نفرت رو مردم نمیکارن حکومت و یه عده فریب خورده میکارن . ولی حقیقتی است که کردهای ایران نسبت به بقیه ایرانیان متنفرند چون خوی تمارض و تجاهل و طلبکارانه دارن مثل افغانی ها
  6
  6
  جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲
  ۴۷
  ordak - بن، آلمان
  [::Iran is love - شیراز، ایران::]. کاش اون اهورا به شما یک مثقل قدرت درک و تشخیص میداد! امیییین
  3
  9
  جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲
  ۴۷
  ordak - بن، آلمان
  [::Fash Guo - کلن، آلمان::]. کاش دوست من ۱۰ درصد ما ایرانیها این انصاف شما و این درک شما را داشتیم یا به ان میرسیدیم.
  5
  1
  جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۴
  ۴۷
  ordak - بن، آلمان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. اون پارس گفتن تو و اون احساس ایرانی بودن تو ارزش همون "پارس" سگ را داره و بس.
  3
  8
  جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵
  ۴۷
  ordak - بن، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. خدا شما را هم ادم کنه. کردها بر اساس اخرین شمارش سازمان ملل ۴۵ میلیون نفرند،چطور تو میگی از ۸۰ میلیون ایرانی ۶۵ میلیون ترکند؟ولی یک چیزی را هم گفتید که من برای اولین بار شنیدیم، مریم میرزا خانی ترک است، ترکها جز شهریار مطرب وپیشوری،آخوند مثل خلخالی و موسوی اردبیلی هیچی برای ایران ماس نداشتند.
  8
  3
  جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۹
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::oghab - هلسینکی، فنلاند::]. [::oghab - هلسینکی، فنلاند::]. بعضی وقتی میبینند که توی یمنی یا لبنانی یا از عزه یا بصره فارسی بنویسی و کومنت بگذاری، از ایرانی بودن اعلام براعت میکنند، در جامعه در سه که هیچ درجه ۵ بودن بهتر از ان است که همدم امثال تو باشند که فکر میکنند درجه یک هستندس. تو مواجبت و بگیر،دست داعش علی پشت و پناهت
  4
  10
  جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵
  ۳۹
  behran - کردستان، ایران
  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. دوست محترم هر انسانی ممکن است در زندگی خود بجای رفتار منطقی، بر مبنای احساساتش حرفی بزند؛ من خودم برای بسیاری دوستان غیر کُردم که برایشان تولید سوءتفاهم یا دلخوری کرده بود، توضیح دادم و همگی قانع شدند و هیچ مشکل پیچیده ای نبود ولی هرگز کسی از آنها ما را دشمن ایرانی و شهروند درجه سوم و عمله و تجزیه طلب و انواع هتاکی و بی حرمتی مثل این کاربران قداره بند و عربده کش قرار نداد، در جواب اینها براستی چه باید گفت!؟ در پایان همانطور که در جای دیگری هم گفتم اگر این نحوه ابراز شادی برای شما هم تولید سوء تفاهم یا دلخوری کرده من تبریکی که بعنوان یک کُرد گرفتم به اضافه تبریکی از طرف خودم را تقدیم شما میکنم!
  5
  9
  جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۳
  ۳۹
  behran - کردستان، ایران
  [::Fash Guo - کلن، آلمان::]. دوست گرامی، ۱ حکومتها برخاسته یا دارای قدرت ماندگاری از ساختار فکری،فرهنگی،عقیدتی،آموزشی،پرورشی،سیاسی،فلسفی،روانی و موارد بسیار دیگری ازخود همان مردمند.۲ به خورجین شما تعارض، تشدد، تحوج، تعصب، تحکم، تحوت،تسلط، تحقد، تحمیل، و ده ها کلمه دیگر را میشود اضافه کرد و ندانسته و نسنجیده بار هر کسی کرد ۳ در میان مردم افغان نیز انسانهای شرافتمند بسیاری هستند که کلمات خورجینتان را با هیچ چسبی نمیتوانید به ایشان بچسبانید؛ و کلام آخر اینکه تا آن عینک سیاه خودپسندی و بدبینی را به چشم دارید، گفتمان ما راه به جایی نخواهد برد. با احترام.
  5
  10
  جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۸
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ordak - بن، آلمان::]. چطوری .... مدتی بود با آی دی های دیگت میومدی وزوز میکردی. دیگه به خودت پیام نمیدی؟ تمام دانشمندان معروف معاصر از جمله پروفسور لطفی زاده و هشترودی و علی جوان و میرزاخانی و فیروز نادری قشقایی و نیما ارکانی و صمیعی (طبق گفته خودش اصلیت تبریزی) وووو اصالت تورک دارن و دانشمندان قدیمی مثل خوارزمی و ابن سینای بلخی ووو هم اصالت تورک داشتن. افتاد؟ کرد آواره عراقی زاده من برات مستند حساب میکنم کردها کلا در دنیا کمتر از 16 میلیون هستن. آمار رسمی جمعیت کرد رو مطاله و محاسبه کن. ایران 5درصد کرد داره عراق 20 درصدش کرده و ترکیه 7درصد . سوریه 5درصد. با توجه به جمعیت این کشورها جمعیت کردها رو بدست بیار. بعد سایلنت شو.
  6
  6
  جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۷
  ۳۹
  behran - کردستان، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. هموطن گرامی اگرچه هر دو نسبت به برخی از نظرات همدیگر اختلاف داریم ولی بدون شک دشمن همدیگر نیستیم و دفاعتان در مقابل این هجوم قومیتی از برنده این جایزه جای تشکر دارد؛ برای من مهم نیست حتی کُردهای دنیا را پنجاه نفر بدانی، مهم اینست برای نظر شخصی یکی از آنها ارزش قائل شدی!
  4
  7
  شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۷
  ۴۷
  ordak - بن، آلمان
  "چطوری .. مدتی بود با آی دی های دیگت میومدی وزوز میکردی. دیگه به خودت پیام نمیدی؟ "....من مثل تو عقدت منفی دادن یا مثبت گرفتن ندارم و فکر نمیکنم این منفی و مثبت دادن جایزه نوبل است که میگیریم یا پس میدم!.من حدود ۲ یا ۳ سال است که با این کومنت گه گداری به هموطنهای منطقی تبادل نظر میکنم هه گاه مشغله زندگی اجازه بده،و مثل تو منجاه تا اسم بورای منفی دادن ندارم....تو به قول یکی از دوساتان برو اثار باستانی بساز مثل اردوغان و بگفو که ابن سینا هم ترک است و بعد بگو چرا برای ترکها جک میسازند.ابن سینا ترک است!!!یا ایهاس الناس. تو برو بورکینا فاسو یا قطب جنوب و اوز اونها بپرس ابن سینا کجایی است تا جواب بگیری!.بگذریم اگر تو دلت خوش میشه در ترکیه فقط ۷ درصد ادم وجود داره نه اینکه طبق امار سازمانهای یهانی ۲۵ میلیون کرد،خب بالاخره ۷ درصد ادم هم تو ترکیه خودش غنیمته.حتی منی که از جنوبیترین منطقه ایران میام،خیلی بیش از تو تاریخ ساز آزبافت مدنی منطقه ای که تو درش هستی مطلع هستم.تو ظاهرا کردهای عراقی و افغانها و فارسها شدهن عقده روپ دلت، چیه خاطرات تلخ بچه گیهات است یا چیز دیگه؟...
  4
  1
  شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۲
  ۴۷
  ordak - بن، آلمان
  ...من از امروز هر واقت وارد سایت شوم به تو یک مثنبت میدم ،بدون توجه به اراجیفی که مینویسی و تاریخی که برای خودت سر هم میخکنبه،که این عقده عقب ماندگی و حقارت را اندکی از تو بگیریم و توصیه داسرم همه دوستان سایت هم همین کار را بکنند،که دق نکنی یا دق مرگ نشی. ولی باز هم برات شرح میدم منفی دادن یا مثبت گرفتن در این سایت جایزه نوبل نیست و از تو ادم بهتری نیمسازه !.به قول خمینی خدا شما ها را هم ادم کنه!
  2
  1
  شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۵
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::behran - کردستان، ایران::]. فرمایش شما کاملا درسته. من توهینی نکردم. فقط جواب مثل اردک .. رو دادم.
  0
  3
  شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۷
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ordak - بن، آلمان::]. سوتی که داده بودی رو شاید خیلیها نفهمیدن اما ادمین این سایت فهمید. جایی پیامی دادی و خواستی با پروفایل دیگه ای به این پروفایلت نظر مثبت و تایید کننده بدی اما حواست نبود از این اردک لاگ آو بشی و عملا به پیام خودت نظر داده بودی و تایید کرده بودی خودتو.
  0
  2
  شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۹
  ۴۷
  ordak - بن، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. جالبه من فکر کردم و تاریخ نویسی و تاریخ بزرگ مژ،پژ،تر از مطالعات شما استاد دانسا'مند است،ولی اینجا هم نشون دادی غیبگو هم هستی،پس یک پرتاز تاریخ نویسی. مبارکه. من گفتم از امروز به هر کومنت نظر مثبت میدم تا عقده نکنی ،حداقل اینجا کمی احساس کنی که بعضها فکر میکنند چیزی حالیته!
  0
  0
  شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۴
  ۴۷
  ordak - بن، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. [::amirgheryou - تهران، ایران::]. اولین مثبت را واینجا به شما دادم حال کن!
  2
  0
  شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
  نظر شما چیست؟