رضا پهلوی: اعضای غیر فاسد بسیج و سپاه باید بتوانند در آینده ایران جذب شوند

رادیو فردا : شاهزاده رضا پهلوی، آخرین ولیعهد ایران، در مصاحبه‌ای تازه می‌گوید یکی از اجزای مهم استراتژی او جذب دوباره «آن اکثریتی از گروه‌های شبه‌نظامی موجود در ایران است که نه فاسدند و نه جنایتکار».
 
رضا پهلوی در این مصاحبه که خبرگزاری بلومبرگ روز سه‌شنبه، ۲۹ خردادماه، منتشر کرده تأکید می‌کند که خواستار سیستمی دموکراتیک و سکولار برای ایران است که در آن اعضای «غیر فاسد و غیر جنایتکار» گروه‌هایی چون بسیج و سپاه پاسداران هم بتوانند جذب بشوند.
 
وی درباره آنها می‌گوید: «این افراد باید بدانند که قربانی تغییر رژیم نخواهند شد. بعضی از رهبران آنها باید پاسخگو باشند، اما بیشتر آنها لایق مجازات نیستند.»
 
رضا پهلوی تصریح می‌کند که هیچ تمایل و اصراری به بازگشت به تاج و تخت ندارد و در آینده‌ای بدون جمهوری اسلامی در ایران «مردم باید در مورد شکل نهایی [حکومت] تصمیم بگیرند».
 
او می‌گوید: «به باور من، ایران باید دموکراسی پارلمانی و سکولار باشد. در مورد شکل نهایی مردم باید تصمیم بگیرند ... نه شکل، بلکه محتوا مهم است.»
 
رضا پهلوی در این مصاحبه به نکته‌ای دیگر نیز اشاره می‌کند: تجربه و تاثیرات زندگی در ایالات متحده.
 
به گفته او، بهترین ارمغان او برای مردمی که هم‌اکنون در ایران برای «خلاصی از ظلم و ستم» تلاش می‌کنند تجربه او از زندگی در آمریکاست.
 
در پی انقلاب سال ۱۳۵۷ که به سقوط محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران، انجامید، رضا پهلوی، پسر او، به آمریکا مهاجرت کرد و اکنون نزدیک به ۴۰ سال است که در آن کشور زندگی می‌کند.
 
او می‌گوید: «اگر ولیعهد می‌ماندم و شاه می‌شدم، دیگر حتی یک درصد از تجربه و دانش زندگی در یک جامعه آزاد و کشوری دموکراتیک را نداشتم.»
 
آن طور که در گزارش بلومبرگ آمده است: «فرزند شاه فقید به دنبال انقلابی نو در ایران است، به تقلید از کشور دموکراتیکی که دور از خانه حکم خانه‌اش را دارد».
 
اکنون تنها هدف رضا پهلوی «کمک به رهایی مردم ایران از چنگ آخوندهاست».
 
در این مصاحبه هم‌چنین تأکید شده‌است که رضا پهلوی در حال حاضر پیش از هر چیز در فکر کمک گرفتن از ایرانیان مقیم خارج برای حل مسئله کمبود آب و بحران ‌کم‌آبی در ایران است.
 
گزارش نهادها و شخصیت‌های مختلف بین‌المللی و ملی مسئله کم‌آبی در ایران امروز را از مهم‌ترین چالش‌های کشور معرفی می‌کند. از جمله گری لوئیس، نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد در ایران، کمبود آب را اساساً عمده‌ترین چالش امنیتی‌ـ‌انسانی در ایران دانسته است.
 
بر اساس تازه‌ترین آمار وزارت نیرو، در حال حاضر ۳۳۴ شهر در ایران با جمعیت ۳۵ میلیون نفر یعنی حدود نیمی از مردم کشور در وضعیت تنش آبی قرار دارند.
 
شاهزاده رضا پهلوی در عین حال اشاره می‌کند که مخالف هر گونه مداخله نظامی آمریکا در ایران است و معتقد است که آمریکا هم از حمایت از سازمان مجاهدین خلق ایران طرفی نخواهد بست.
 
عده‌ای از میان سیاستمداران آمریکایی هستند که این سازمان را گزینه‌ای برای مبارزه با جمهوری اسلامی می‌دانند و در گردهم‌آیی‌های سالانه این سازمان هم شرکت می‌کنند.
 
از جمله این افراد می‌توان به نیوت گینگریچ، از حزب جمهوری‌خواه و رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا، و رودی جولیانی اشاره کرد که هم‌اکنون در کاخ سفید نقش مشاور حقوقی دونالد ترامپ را بازی می‌کند.
 
رضا پهلوی در ادامه می‌گوید که «بیشتر ایرانی‌ها هنوز» از این که مجاهدین خلق در جنگ ایران و عراق طرف صدام حسین را گرفت از این سازمان «متنفرند» و افزود که «فکر نمی‌کنم هرگز رفتار آنها در آن زمان را ببخشند».
 
سازمان مجاهدین خلق ایران نزدیک به دو دهه، از جمله طی جنگ ایران و عراق، در عراق با جمهوری اسلامی ایران مبارزه مسلحانه کرد و پس از حمله آمریکا به عراق و پایان حکومت صدام حسین خلع سلاح شد.
 
جمهوری اسلامی سازمان مجاهدین خلق را «گروهی تروریستی» می‌داند، که در عملیات خود، شهروندان غیرنظامی را نیز هدف قرار داده و کشته‌ است. این سازمان در مقابل می‌گوید که هدفش «دموکراسی و آزادی برای آینده ایران است».
+152
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  باور، منظور ایشان شما نیستی ها،‌ شما فاسدی.
  19
  114
  ‌پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۹
  ۵۷
  Sepas - تهران، ایران

  این شد حرف حساب از همه قشر ایران با همیم
  22
  135
  ‌پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۱
  ۶۲
  حقیقت زندگی - تورونتو، کانادا
  . آخرین روزهای شاه به روایت اردشیر زاهدی، داماد محمدرضا پهلوی در کتاب خاطرات خود" 25 سال در کنار پادشاه" : دارایی‌های اعلیحضرت نزدیک به 40 میلیارد دلار تخمین زده می‌شد‎. شاه ضعف کارآکتر داشت و اصلاً به درد موقعیت‌های مشکل و مواقع اضطراری نمی‌خورد .به محض آنکه مشکلی پیش می‌آمد خودش را می‌باخت و سلسله اعصابش در هم می‌ریخت. در جریان حوادث 25 تا 28 مرداد ماه سال 32 هم خود را به کلی باخته بود و به همین خاطر از کشور خارج شد
  49
  47
  ‌پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۵
  ۶۲
  حقیقت زندگی - تورونتو، کانادا
  . محمدرضا پهلوی شاه بی لیاقتی بود « من نیز پیام انقلاب شما ملت ایران را شنیدم» خاندان پهلوی دزد بودن . (دارایی‌های اعلیحضرت نزدیک به 40 میلیارد دلار تخمین زده می‌شد‎ ) . و به ملت ایران خیانت کردن «بخشش بحرین توسط شاه» « شاه با فرح در رفت » « فرماندهان ارتش شاهنشاهی تیرباران شدند ». ربع پهلوی همان کسی است که در گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه ده اسرائیل گفت «اسرائیل می توانند با سرمایه‌گذاری مالی و فناوری به تحقق خواسته‌های ملت ایران دست یاری دهد» و گفت ما مردم ایران به عنوان فرزندان ملکه استر (همسر یهودی خشایارشا) این گزینه را در برابر شما قرار می‌دهیم « به ما کمک کنید » . ربع پهلوی همان کسی است که درمصاحبه با بیژن فرهودی گفت براندازی این رژیم در الفبای من نیست .و جشن پوریم (هولوکاست ایرانیها ) را به قاتلان ایرانیها را تبریک میگوید. وقاحت و کوری هم حدی دارد
  49
  47
  ‌پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۵
  ۴۲
  freydun2500 - نامکاری، آلمان
  واقعا آدم دمکرات و سیاستمداری قابل و میهن پرست و خوش نیت است.من به شخصه معتقدم باید تا آخرین نفرات رژیم شدیدا مجازات شوند و نسل شان کنده شود ولی این آرزوی یک نفر آدم عادی است که.......واقعی دارد ولی یک سیاستمدار باید بفکر دوری از بحران و سازندگی میهن باشد.من به این مرد اعتقاد دارم و امیدوارم که میهن پرستان جمهوری خواه به آینده میهن بیش از پیش فکر کنند و از این مرد پشتیبانی کنندشاه پرستان دست از بت پرستی بردارند و پشت این حرکت برای آزادی میهن باشند
  15
  32
  ‌پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۹
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  نگران بی ابی کشور ایران نباشید چون اگر رژیم اخوندی سقوط کند باران و برف و شادی و خوشی مردم به ایران عزیز بر خواهد گشت . اخوندها به حدی جنایت کردن در این 40 سال که رحمت الهی وطبیعی هم از ایران پر کشید و رفت به محض اینکه اخوندها کنار روند رحمت الهی هم به ایران باز خواهد گشت . درود بر اقای رضا پهلوی عزیز و بزرگوار
  15
  36
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۵
  ۵۵
  عمو سعید - لیورپول، انگلستان
  استالین سوت زن و حقیقت زندگی چرند گو هم مشمول عفو می شوند ولی تفکر اسلامی را به بیابانهای قم تعبید می کنند که زیر آفتاب سوت بزند و بیگاری کند.
  14
  26
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۶
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بدویین بدویین! نیم سوز به جایی رفته ها! یکی از دماغ بگه. یکی قیمت نیم پهلوی بذاره، اون روانی هم دوباره کپی پیست کتاب زاهدی رو بیاره وسط!! شاید یه خورده بی بته گی خودتون رو توی خیال خودتون بپوشونید
  22
  18
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۰۴:۲۱
  ۴۷
  شهلای من - بروکسل، بلژیک
  بنده خدا را به ده راه نمیدن سراغ خانه کدخدا را میگیره. این و منافقین در حسرت به سر میبرن
  41
  54
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۷
  ۴۰
  ario barzan - وست ویرجینیا ، ایالات متحده امریکا
  آدم خیلی باید احمق باشه که فکر کنه، بسیجی یا سپاهی خوب وجود داشته باشد.
  22
  32
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۰۵:۴۲
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  این نطفه مقدس (رضا پهنى )شده مهمترین عامل تفرقه ، البته حتى اگه نطفه ش مقدس هم باشه از پدر بى عرضه ش بى عرضه گى و فرار رو یاد گرفته
  33
  45
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۶
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  یارو رو به ده راه نمی دن بعد طرف سراغ کدخدارو که هیچ بلکه دولت تعیین میکنه.
  17
  30
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. از انتخاب اسم کاربریت پیداست که عقده فقر و حقارت بد جوری اذیتت میکنه. اگر امکانات دولتی هست از مشاور کمک بگیر.
  16
  11
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::شهلای من - بروکسل، بلژیک::]. تو دنبال شهلا بگرد، نمیخواد اظهار نظر سیاسی کنی.
  19
  14
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::ario barzan - وست ویرجینیا ، ایالات متحده امریکا::]. تا امروز که اجازه دادیم با هوش ها به ما حکومت کنند اوضاع این هست، بیا یک مدت هم در اختیار احمق ها باشیم، بلکه وضع مثل دوران پدرش بهتر شد.
  16
  11
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. ..... از مال خیلی ها أمثال تو تمیز تره.
  16
  11
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. مگر اربابت، روح الله، را کسی دعوت کرد که میگفت دولت تعیین میکنم؟!
  16
  11
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۴
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. توقع جواب هم به این منطق بچه گانه ات رو هم داری لابد؟
  10
  22
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۸
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. راستی از دست به دامان شدن ما به ارتش سایبری برای ازدیادمثبت ومنفی گفته بودی وکامنت درداده بودی .یادت میاد؟
  9
  19
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰
  ۴۳
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان
  مگر تو کی هستی مردک. اول بگذار ببینیم شما و خانواده ات را به اران راه می دهند. ان پولهای دزدی چه خواهد شد ایا حاضری تمام انها را به ایران برگردانی یا زر زیادی می خوری
  12
  22
  جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. چطوری سبک عقل جان؟ می بینم هنوز هم آفتابه به دست در رکاب مشغولی :) آفرین مشغول باش عزیزم هر کی یک جور عمر میکنه تو هم اینطوری عمرمیکنی اصلا غصه نخور اگر از این همه پاچه خواری برای خاندان پهلوی چیزی عایدت نشده در عوض کلی با این مثبت و منفی دادن ها معروف شدی عزیز سبک عقل ;) تازه کلی هم مایه سرگرمی کاربران شدی و خیلی ها هم به ریش خودت و هم به ریش این شازده تون می خندند که از سایه خودش هم میترسه ولی هر روز که از خواب بلند میشه یک تزی از خودش در میکنه و شما هم لذت میبرید! آفرین سبک عقلکم همینطور مشغول باش که اگر عمرت به بطالت رفت در عوض سرگرمی خوبی هستی و ما یک عمری به تو و امثال تو فقط خندیدیم آی خندیدیم و هی خندیدیم هاهاهاها آخ دلم :)
  2
  7
  شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۱
  ۶۰
  شاه و شیخ - قم، ایران
  سلام خدمت قولو جان گرامی. پارسال دوست امسال دوست تر. کا حیف از وقت و شخصیت شما که برای یک مشت ساواکی زاده ای که اگر خود ربع پهلوی هم رسما اعلام بیکاری و بی عاری نماید این جماعت همچون ذوب شدگان کوره ولایت آتش به اختیار میشوند. نقدا اگر این حرف که (در سپاه و بسیج همه فاسد نیستند) را هر مقام و هر شخص و هر کاربری عادی این سایت زده بود تا فی خالدونش را مرتجع ساندیس خوار میخواندند ولی حال که طرف خودی است زیر سبیلی رد کرده اند.
  1
  5
  شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۸
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Ghooloo - آبادان، ایران::]. دوست دلقک من، ولکام بک.
  4
  1
  یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۲
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::شاه و شیخ - قم، ایران::]. [::شاه و شیخ - قم، ایران::]. ذوق نکن، ما بیشماریم!
  4
  1
  یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۲
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Ghooloo - آبادان، ایران::]. [::Ghooloo - آبادان، ایران::]. [::Ghooloo - آبادان، ایران::]. مواجب رسید که فعال شدی؟
  4
  1
  یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۳
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران
  سلام و عرض ادب شاه و شیخ عزیز، متاسفانه تعداد ایرانی های واقعا آزادیخواه اینجا خیلی کمِ که واقعا به اصل بدبختی و سیستم استبداد نگاه کنند و بفهمند مشکل چیست و اکثرا به مسائل حاشیه ای می پردازند و بخصوص گول شعارهای قشنگ فرصت طلبهایی مثل رجوی و رضا پهلوی و امثالهم را میخورند و همیشه در حال مقایسه هستند که چون اون یکی کمتر زده تو سرمون و این یکی بیشتر پس اون یکی بهتر بوده و بعضی ها همیشه برای خودشون از کسی بتی میسازند و پرستشش میکنند و هیچوقت نمیخواهند بفهمند با همین نگاه است که هر روز داریم پس میریم! به قول سهراب سپهری "چشمها را باید شد، جور دیگر باید دید" به امید روزی که مردم ما به اندازه و کلفتی چماق دیکتاتور نگاه نکنند بلکه به نفس و عمق قضیه و سیستم نگاه کنند که باعث و بانی انقلاب خود شاه بود که حتی شاعر و نویسنده را گرفت و قلمها را شکست و مردم را آنجنان بی سواد و مذهبی خواست تا دنبال مشتی آخوند مرتجع بیوفتند و کارمون بشه الان این و حالا هم بعضی ها فکر کردند این شازده که کارش عمری فقط عیاشی کردن و عشق و حال کردن بوده براشون تخم دو زرده میذاره! موفق و پیروز باشی دوست من
  2
  5
  یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. آفتابه همایونی خواستی بگی بعد از یک عمر تو آمریکا زبان هم بلدی؟ هاها باز که خودتو لو دادی گریدر یعنی تو 24 ساعت اینجا فعالی مواجب میگیری؟ مواجبی هم بخوای حساب کنی تو خیلی خیلی بیشتر میگیری چون صبحانه و ناهار و شامت که هیچ رختخوابت هم پا کامپیوتر پِهِن کردی ;) حالا چرا اسم کاربران را چند بار چند بار مینویسی؟ دوباره رفتی چند بست زیادی کشیدی که مثلا دوپینگ کرده باشی یا باز پشکل بُز جا تریاک بهت انداختند؟ هاها شاید هم تا اسم منو دیدی دوباره شروع کردی تیک زدن و تشنج گرفتت؟ قبلا هم بهت گفتم سبک عقلک تو اگه روزی صد بار هم به رنگ همون تریاک روی وافورت دربیای باز هم از رو نمیری چون ذاتا پاچه خواری و درصد ژن نوکری در خونت در حد اعلاست برعکس اون چیزی که میکشی ;)
  2
  5
  یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. سبک عقل جان استدلال هات طبق معمول مثل استدلالهای احمد خاتمی شده که هر کی از ما نیست پس با استکبار و صهیونیسم! فقط اون عبا و عمامه داره تو دستمال و آفتابه تو دستت :) نترس سبک عقلک کسی اون آفتابه همایونی رو ازت نمیخواد بگیره برازنده فقط خودته! داشتم از اینجا رد میشدم گفتم یکی بزنم تو سرتو برم همین نگران نباش چون اینقدر کار دارم که وقت واسه سر و کله زدن و حرفهای تکراری با تو و امثال تو دربدر عمری پاچه خوار اصلا ندارم! نگران بهیچوجه نباش کسی این شغل شریف نوکری رو از تو نمیگیره تو فقط به پاچه خواریت برس و مثبت و منفی بده و با 100 تا اسم کاربری ارتش واسه اسپرم مقدس درست کن تا نون شبت جور بشه و گشنگی نکشی چون شماها خیلی وقت غیرت و شرف و همه چیز رو فروختید کاسه لیسان همایونی، عزت زیاد
  2
  5
  یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۴
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Ghooloo - آبادان، ایران::]. سوزش عمیق تو از نوشته هات پیداست. فراموش نکن که به خوردن چه چیزی وادار شده بودی. مجددا نوش جان !
  3
  2
  یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۶
  ۵۶
  Ahmad1345 - گوتنبرگ، سوئد
  Ghooloo - آبادان، ایران. به به, عزیز جان کجا بودی بابا؟ خیلی دلم برات و کامنتهات تنگ شده بود! خوش آمدی! میبینی؟ هنوز هم همان بساط پهن است!
  0
  2
  دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.