پاسخ صریح آیت‌الله مکارم به استفتاء خانمی که ۴۰سال ترتیب تقدم راست بر چپ را در غسل رعایت نکرد

حوزه‌نیوز نوشت: آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی گفت: از مسائل مهمی که رسانه‌ها به آن توجه داشته باشند، پرهیز از پیچیده و سخت نشان‌دادن احکام دین است. به ما می‌گویند دکتر گفته روزه نگیر و ما هم می‌گوییم اگر دکتر مورد اعتماد گفته، حتماً نباید بگیرید.
 
آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی شامگاه شنبه در برنامه چشمه معرفت با اشاره به فرمایش نبی مکرم اسلام مبنی بر اینکه شریعت من آسان است؛ تصریح کرد: از مسائل مهمی که رسانه‌ها به آن توجه داشته باشند، پرهیز از پیچیده و سخت نشان دادن احکام دین است. به ما می‌گویند دکتر گفته روزه نگیر و ما هم می‌گوییم اگر دکتر مورد اعتماد گفته، حتماً نباید بگیرید؛ همان خدایی که گفته روزه بگیرید، همان خدا می‌گوید در صورت بیماری و در هنگام مسافرت روزه نگیرید.
 
وی افزود: یک خانمی در استفتائات به ما نوشت چهل سال است من در ترتیب غسل، طرف چپ را بر راست مقدم می‌کنم؛ غالب فقها فتوا می‌دهند تقدم راست بر چپ واجب است و بنابراین نماز‌های این فرد باطل و روزه هایش خراب است؛ بنده دیدم اینجا وظیفه دارم مطالعه بیشتری کنم بلکه راه حل پیدا کنم و بر اساس مدارک شرعی معتبر به این نتیجه رسیدم که این ترتیب، مستحب است و واجب نیست و چهل سال کار این خانم را آسان کردم. بنده در تمام فتاوا برخلاف آنچه دروغگویان می‌گویند و ما هم هر روز نمی‌توانیم به دفتر بگوییم تکذیب کنند، سعی می‌کنم کار مردم آسان شود.
 
این مرجع تقلید افزود: در حج مشکل بزرگ رمی جمرات وجود داشت و عده‌ای زیر دست و پا تلف می‌شدند؛ فتوا این بود که باید ستون را هفت سنگ زد؛ ما دیدیم هرکسی شاید نتواند به ستون سنگ بزند و بر این اساس بعد از مطالعه و پیدا کردن مدارک، یک کتاب نیز منتشر کردیم که جمرات محل سنگ ریزه هاست نه ستون. در مسائل مختلف سعی ما بر این است که شریعت آسان نشان داده شود و حالا دیگران هرچه می‌خواهند بگویند و دروغ خیلی رواج دارد.
 
وی با تأکید بر اینکه ما در روز قیامت باید در مقابل خدا مسئول باشیم نه مردم، افزو: اگر کارمان با خدا باشد، می‌گوییم اینجا را آسان گرفتیم و اگر اشتباهی هم کردیم ما را ببخشید؛ ما بر اساس مدارک احکام حرکت می‌کنیم و از خود، چیزی نمی‌گوییم.
+20
رأی دهید
-146

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۳
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک

  واقعاً درود بیکران بر این تفکر اسلامی.
  152
  11
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۱
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  جز اینکه بگم خاک بر سرت ;) جمع کنید این جفنگیات را ...دین پایین تنه و سکس و لواط
  13
  133
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲
  ۴۸
  اتل متل! - اساتیر، اردن
  حاجیه خانمِ شیرزن و لچک بر سر که با الهیات و غیبیات کامنتهای سرشار از مچلیه مینویسد عناین کند و بفرمایند آیا استفسار و استفتا در نزد مکارم عواقب اُخروی ندارد و پاسخ خود حاجیه خانم با توسل به علوم باقریه نسبت به استفتاء این بینوا زادهء مقلد چیست؟ آیا زدن ادویه جات به استفتارات مجاز است؟ بساطی داریم با اهل بقولات!
  23
  36
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۵
  ۳۹
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  عجب خانومى بوده !؟ ماشالله هزار ماشالله چهل سال کارایى داشته !! تازه حاجى مکار طورى فتوا داده که کار خانوم ، آسون بشه یعنى از این به بعد هنوز هم ، بازنشسته نیست و یا على ، برو بریم ، واسه غسل بعد از کار ، ایندفعه با ترتیبى که حاجى گفته !!
  11
  76
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۱
  ۴۸
  اتل متل! - اساتیر، اردن

  کل مطلب را اگر بجهت رفع کسالت و خنده بخوانید احتمال دارد که بسادگی یاد ترانه و بازی بچگیِ لی لی لی لی حوضک بیافتید. یادتونه؟ جوجو اومد آب بخوره افتاد تو حوضک!!بساطی در سر اهل است! رسول! نبی! موتور گازی! جمله بسازید!
  17
  48
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۷
  ۳۹
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  حاجى جون ، من هم یه عُمره بعد از قضاى حاجت با دست چپ آفتابه رو و با دست راست قضیه رو مى شورم و مثلاً ، طهارت میگیرم ! نمیدونم با این ترتیب اشتباه در طهارت ، جهنم علیم منتظرم هست یا میشه با یک فتوا ماستمالیش کرد!! خواهشاً در موردش عمیقاً فکر و مرا از تشویش و نگرانى خارج کنید!
  9
  51
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۳
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  از حظور محترم حضرت آیت الله سوالی دارم. این حقیر بلا تقصیر در طی پنجاه سال گذشته اشتباها بجای پای چپ با پای راست وارد مبال شده ام. آیا مستحب است که مقنی استخدام نموده، کلیه فضولات چند ساله را به مقبره حضرت امام راحل منتقل نمایم و به روح ایشان هدیه کنم؟!
  10
  74
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک::]. :o :o :o درود به این تفکر ؟؟؟؟؟؟؟مگه قضیه فیثاغورس را کشف و حل کرده :) :) :) بابا جمع کن مثلا در قرن ۲۱ زندگی میکنی همین آدمهائی مانند شما هستند که این جفنگیات را باور میکنند و بجای پیشرفت پس رفت میکنید واقعا تاسف داره و دلم برات میسوزه که .......تا این حد آخه ;) جالبه که در اروپا هم زندگی میکنی
  8
  56
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۵
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  تقدم راست بر چپ واجب است و بنابراین نماز‌های این فرد باطل و روزه هایش خراب است :) :) :) :) :) دینی که با چپ و راست غسل کردن ایمان دارانش به چالش میفته و نزد خداوند مقبول نمیافتد و احتمالا عذاب الهی گریبانگیرشان میشود و باید در آن دنیا جواب پس بدهند جز اینکه بگم چقدر بدبخت و نادان و حقیر و کوته فکر و عقب مونده هستند ;)
  7
  40
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۹
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. خدا و پیغمبر اون دنیا پای راستت را قطع نموده تا درس عبرتی باشد برای سایر مسلمین ;) همین آدمهائی مانند شما هستند که ستون های دین را به لرزه در میاورید این دشمنی با اسلام است احتمالا شما جاسوس امریکا هستید و دشمن اسلام ;)
  7
  35
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۳
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::شب تاب - یوکوهاما، ژاپن::]. خدای اسلام اهل معامله و زیر سیبیلی رد کن و زیر میزیه نگران نباش با واریز کردن پول به حساب بانکی حاج مکی مشکلت حل میشه خوبیش به اینه با مادیات میتوانی معنویات را بخری ;)
  6
  35
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۶
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::شب تاب - یوکوهاما، ژاپن::]. [::شب تاب - یوکوهاما، ژاپن::]. دوست عزیز این حاج خانمهای اسلامی چون هر روز قران میخونند و توضیح المسائل برای همین دائم التحریک هستند چون تنها چیزی که از کتاب آسمانی و گفته های بزرگان دین میشنوند و میخونند در باره پایین تنه و مشتقاتش هست برای همین تا ۷۰ سالگی هم توانائی و کارائی و مفید هستند ;) باور نمیکنی از تفکر و باور و لولیتا بپرس
  7
  34
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۲
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. یار گرامی، اینک که من را دشمن اسلام قلمداد کردید، از روی لجبازی ازین پس جفت پا داخل خواهم رفت. چنانچه لیز خورده و زمین بخورم، خونم را به پای شما بنویسند!
  3
  24
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۱
  ۳۵
  استالین - ولادی وستوک، روسیه
  من که امروزم بهشت نقد حاصل میشود، وعده فردای زاهد چرا باور کنم!
  3
  19
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۳
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد
  خودم یکی‌ از آنهایی خواهم بود که آن سؤ برایت فتوا خواهم داد و شهادت بر کفر و فرعونی ات، نظرم هم در اینجا و هم در آنجا صائب است، این چند صباح باقیمانده را هم به طغیان و خود پرستی‌ بگذارن، همه چیز به خود بازگشت دارد.
  6
  15
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۵
  ۵۰
  آقا فدام - دوسلدورف، آلمان
  این یابو بعد از عروسیش تا چهل روز دست به حاج خانم نزده بوده فکر میکرده حرومه خلاصه دوستان کمک کردن
  2
  15
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۰
  ۴۸
  اتل متل! - اساتیر، اردن
  [::shirzan e irani - استکهلم، سوئد::]. حالا این نطق پرشور و پر کافور را برای چه کس کردی نظر صائبِ مشنگ؟! مکارم یا سبکبال؟!! عجیبه که ما اینهمه وارث مشنگی داریم در ایران.
  9
  16
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۰
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. ;) :) :) شما جفت پا برو من خودم هواتو دارم برو تو میتونی ;)
  2
  9
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۶
  ۳۹
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. خدا نصیب گرگ بیابون نکنه یک چنین خانوم جلسه ایهارو ، که تا آخرین نفس ، قبل از ترک این دنیا هم کارایشون رو از دست نمیدن !! حتى اگر نتیجه ، به آهک شدن طرفشون بشه !!
  2
  12
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۱
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::اتل متل! - اساتیر، اردن::]. تمنا میکنم که من را با بانوان “آزاده“ در نیندازید!
  3
  0
  ‌سه شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۹
  نظر شما چیست؟