آیا روغن زیتون مرطوب کننده خوبی برای پوست است؟

روغن زیتون که بخش اصلی رژیم غذایی مدیترانه‌ای به حساب می‌آید اغلب به عنوان ماده‌ای مفید برای سلامت پوست و مو هم کاربرد دارد.
 
به گزارش ایسنا، این ماده زمانی که به شکل خوراکی مصرف می‌شود فوائد بسیاری برای سلامتی دارد اما استفاده آن به شکل موضعی هم می‌تواند موجب سلامتی پوست و مو شود.
 
از جمله فواید روغن زیتون برای پوست و مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
خواص آنتی اکسیدانی: روغن زیتون ممکن است از بروز علائم زود هنگام پیری روی پوست جلوگیری کند. روغن زیتون همچون یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند و مانع از اکسیداسیون می‌شود. اکسیداسیون فرایندی است که بر اثر آن رادیکال‌های آزاد تولید شده و به سلول‌ها آسیب زده و به رشد سلول‌های سرطانی کمک می‌کند.
 
زمانیکه روغن زیتون روی پوست استفاده شود، آنتی اکسیدان‌های موجود در آن از پیری زود هنگام جلوگیری می‌کنند. همچنین برخی مطالعات نشان می‌دهد استفاده از روغن زیتون روی پوست پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند به مقابله با سلول‌های سرطانی کمک کند.
دارا بودن انواع ویتامین‌ها: روغن زیتون دارای ویتامین‌های قابل حل در چربی همچون A، D، E و K است. برخی از این ویتامین‌ها برای پوست مفید هستند.
تاثیر آنتی باکتریال: روغن زیتون دارای خواص آنتی باکتریال است. هرچند، مطالعات محدودی در مورد قابلیت این روغن در کنترل باکتری‌های پوست انجام گرفته‌است.
 
در مطالعه‌ای تاثیرات استفاده از روغن زیتون و روغن نارگیل بر باکتری استافیلوکوکوس اورئوس پوست مورد بررسی قرار گرفت. نتایج بدست آمده نشان داد هر دو نوع روغن دارای خواص آنتی باکتریال هستند هرچند روغن نارگیل در از بین بردن این باکتری بیشتر تاثیرگذار است. با این وجود، گاهی اوقات روغن زیتون در درمان عفونت باکتریایی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد و در درمان زخم پای مبتلایان به دیابت نوع دو موثر است.
 
خواص مرطوب کننده روغن زیتون: روغن زیتون مرطوب کننده طبیعی شناخته شده‌ای است که اغلب برای نرم کردن پوست و مو استفاده می‌شود. هرچند تحقیقات قابل توجهی در مورد تاثیرگذاری آن انجام نگرفته‌است.
+10
رأی دهید
-0
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
نظر شما چیست؟