شناخت انواع پوست بر اساس استاندارد فیتزپاتریک

شما می توانید پوست بدن خود را بر اساس اینکه چرب، خشک، نرمال، حساس، و یا ترکیبی از این شرایط است دسته بندی کنید. دانستن این امر به شما کمک خواهد کرد که مشخص کنید از چه نوع محصولاتی برای سلامت بیشتر پوست خود استفاده کنید.
 
علاوه بر دسته بندی انواع پوست بر اساس اینکه آیا چرب است یا خشک، می توانید آسیب پذیری ژنتیکی به انواع پوست را سنجیده و واکنش تان نسبت به نور خورشید را با استفاده از سیستم طبقه بندی مقیاس فیتزپاتریک مقایسه کنید. برای هر سوال شما امتیازی دریافت خواهید کرد که برای مشخص کردن نوع پوست تان آنها را با هم جمع می کنید.
 شناخت و مراقبت از انواع پوست
۱- به قسمت های خشک توجه داشته باشید
ممکن است شما در قسمت هایی که قرمز، چروک، تیره و خشن است، پوست خشک داشته باشید. اگر شما پوست خشکی دارید، احتمالا نمی توانید منافذ را در آن قسمت ها ببینید. حتی ممکن است زبر و با خارش همراه باشد. اگر پوست شما در برابر خشک شدن آسیب پذیر است، می توانید از آن با روش های زیر محافظت کنید:
 
از دوش آب گرم و طولانی مدت اجتناب کنید. ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با آب متعادل اما نه خیلی داغ موردی ندارد. بیشتر از یک بار در طول روز دوش نگیرید.
 
از صابون های ملایم استفاده کنید. از صابون هایی که رایحه ی قوی ای دارند، استفاده نکنید. هنگامی که خود را می شورید پوستتان را به شدت نسابید. اینکار چربی های طبیعی پوست شما را از بین می برد.
 
بعد از دوش از مرطوب کننده استفاده کنید. ممکن است شما متوجه این شده باشید که باید آن را صبح ها و شب ها مصرف کنید.
دمای خانه تان را متعادل کنید. اگر هوای خانه تان بسیار خشک است، از مرطوب کننده هوا استفاده کرده تا رطوبت آن را حفظ کنید.
 
از پوست خود در برابر مواد شیمیایی تند محافظت کنید. به این معنی که هنگام شستن ظروف، صابون های قوی و یا دیگر مواد شوینده شیمیایی، باید دستکش بپوشید.
 
از پوست خود در مقابل آب و هوای ناملایم محافظت کنید. این شامل باد، نور خورشید، و دمای گرم و سرد است. همه این ها ممکن است به خشکی پوست تان مرتبط باشد. تا جایی که می توانید آن ها را بپوشانید و از ضد آفتاب استفاده کنید، حتی زمانی که سرد اما آفتابی است.
 
۲- پوست چرب را بشناسید
اگر شما پوستی دارید که درخشان به نظر می رسد، دارای منافذ قابل توجهی است، و مستعد ابتلا به جوش سر سیاه و سفید است، شما پوست چرب دارید. اگر شما پوست چربی دارید، شما می توانید آن را با استفاده از روش های زیر بهبود بخشید:
 
فقط از محصولات زیبایی استفاده کنید که با عنوان non-comedogenic برچسب گذاری شده باشند. به این معناست که این محصولات آزمایش شده و مشخص شده اند که منافذ را از بین نمی برند. اگر شما آرایش داشته باشید، این موضوع بسیار مهم است.
جوش های سر سیاه و سفید ها را نترکانید، فشار نداده و دست نزنید. اینکار باعث بدتر شدن آنها می شود و پوست اطراف آنها را تحریک می کند. اینکار ممکن است باعث جای ماندن رد آنها شود.
 
بعد از ورزش یا هرکاری که باعث می شود عرق کنید، آن قسمت را بشویید. اما بیش تر از دوبار در روز آن را نشویید.
از صابون های ملایمی که پوست شما را تحریک نمی کنند استفاده کنید.
 
۳- ببینید که آیا شما پوست ترکیبی دارید
این نوع بسیار رایج است. بسیاری از مردم پوستی دارند که در بعضی قسمت ها چرب است، مانند دماغ و در بعضی قسمت ها خشک است. مناطقی که اغلب در معرض خشک شدن قرار دارند شامل پشت دست ها، ابروها و دیگر اعضاء است. اگر پوست شما از این نوع است، شما نیاز دارید که تا روال مراقبت از پوست را در هر منطقه تقسیم کنید.
 
قسمت های چرب ممکن است درخشان باشند و مستعد تشکیل جوش سرسیاه است. شما باید بگذارید تا هرگونه جوش سرسیاه بر روی پوست چرب مداوا شده و با صابونی ملایم، دوبار در روز آن را بشویید. تنها از محصولاتی استفاده کنید که بر روی آنها عبارت non-comedogenic برچسب گذاری شده است.
 
قسمت های خشک ممکن است قرمز، خشن، زبر و با خارش همراه باشند. به طور مرتب از مرطوب کننده بر روی قسمت های خشک استفاده کنید. از پوست خود در برابر دما، باد و مواد شیمیایی تند محافظت کنید.
 
۴- اگر پوستی معمولی دارید، از آن لذت ببرید
افراد جوان تر بیشتر احتمال دارند تا پوستی معمولی داشته باشند. شما احتمالا پوستی معمولی دارید اگر:
به ندرت جوش سرسیاه می زنید.
منافذ شما بزرگ نیستند و یا به راحتی قابل دیدن نیستند.
پوست شما قسمت های خشک، لکه دار، خارش دار و قرمز ندارد.
پوست شما سالم به نظر می رسد و رنگی معتدل دارد.
 
۵- از پوست تان صرف نظر از اینکه چه نوعی دارد محافظت کنید
این نکات به شما کمک می کند تا پوستی سالم و سرحال داشته باشید. این نکات برای انواع پوست و در همه سنین موثر است:
 
چربی ها، پوست مرده و کثیفی را روزانه با پاک کننده ای ملایم از بین ببرید. اینکار پوست شما را از مسدود شدن منافذ پوستی و ایجاد جوش محافظت می کند. اینکار همچنین تحریک کننده هایی که در طول روز با آنها در ارتباط بودید را نیز از بین می برد.
 
با پوست آرایش کرده نخوابید. اینکار باعث خشکی و شکستگی پوستتان می شود.
 
سیگار نکشید. سیگار کشیدن باعث می شود که پوست شما پیرتر، چروک تر و ناسالم تر به نظر برسد. از شما سیگاری هستید، ترک آن کیفیت انواع پوست شما را بهبود می بخشد.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟