مشاور سابق ایران در سازمان ملل به جرم فرار مالیاتی به حبس محکوم شد

خبرگزاری رویترز می‌گوید یک مشاور سابق هیئت نمایندگی دیپلماتیک ایران در سازمان ملل، مستقر در نیویورک، به جرم فرار مالیاتی و دور زدن تحریم‌های آمریکا به سه ماه حبس محکوم شده است.
 
احمد شیخ‌زاده، که ایرانی تبار و شهروند آمریکا است، پیش از این به فرار مالیاتی و همچنین کمک به نزدیکان برای دور زدن تحریم‌های بانکی علیه ایران اعتراف کرده بود.
 
آقای شیخ‌زاده در عین حال دادگستری آمریکا را متهم کرد که با باز کردن پرونده فرار مالیاتی، قصد داشته او را تحت فشار بگذارد تا او را به خبرچینی و جاسوسی از هیئت دیپلماتیک ایران در نیویورک وادار کنند.
 
دادستان‌های آمریکایی مدعی شده بودند که آقای شیخ‌زاده یک دانشمند اتمی ساکن آمریکا را استخدام کرده و پس از آن ترتیب ملاقات‌هایی را بین او با حسن روحانی و محمدجواد ظریف داده بود.
 
به ادعای دادستان‌های آمریکا دیدارهای دانشمند اتمی ساکن آمریکا با آقایان ظریف و روحانی از حدود سال ۲۰۰۵ آغاز شده بود.
 
آقای روحانی پیش از ریاست جمهوری در مقطعی مسئول مذاکرات هسته‌ای ایران بود و آقای ظریف هم پیش از وزارت خارجه سابقه نمایندگی ایران در سازمان ملل را داشت.
 
وزارت خارجه ایران همکاری با آقای شیخ‌زاده را تایید یا تکذیب نکرده است.
 
احمد شیخ‌زاده در دادگاه ضمن پذیرش اتهام‌های فرار مالیاتی و نقض تحریم، هرگونه تخلفی در زمینه برنامه هسته‌ای و ملاقات‌های مرتبط با آن را رد کرد.
 
آقای شیخ‌زاده پیش از صدور رای دادگاه گفت دادستان‌ها می‌خواستند او را به خبرچینی وادار کنند اما او به آنها گفته چنین کاری "خط قرمزی است که از آن رد نخواهم شد."
 
پاملا چن، قاضی پرونده، گفت ادعاهای دادستان‌ها درباره ترتیب دادن جلسات از طرف آقای شیخ‌زاده را در صدور حکم در نظر نمی‌گیرد، چرا که متوجه نمی‌شود این کارهای او چه ارتباطی به موضوع پرونده دارد.
 
آقای شیخ‌زاده متهم بود که بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ درآمد واقعی خود را از اداره مالیات پنهان می‌کرده است. به گفته دادستان‌ها او از سال ۲۰۰۸ حقوق خود را به صورت نقدی از هیئت دیپلماتیک ایران در نیویورک می‌گرفت و شخصا به حساب بانکی‌اش می‌ریخت.
 
او همچنین متهم است که از حساب بانکی‌اش برای مبادلات مالی دو نفر که قصد سرمایه‌گذاری در ایران را داشتند استفاده می‌کرد.
 
او این اتهام‌ها را پذیرفت.
 
آقای شیخ‌زاده حدود دو سال پیش و کمی پس از آغاز اجرای توافق هسته‌ای بازداشت شده بود.
+85
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  shaboruz - پاریس، فرانسه

  ....ث فک کرد اونجا هم بیت رهبریه :o
  1
  47
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳
  ۳۹
  Dogisgod - مونرال، کانادا

  پس گروگانگیری های اخیر در ایران و مصادره اموالشان (دو شهروند ایرانی-امریکایی زرتشتی) به همین دلیل انجام شده! برای معاوضه! از زمان حمله به سفارت امریکا تا حالا ، این ترفند همیشه جواب داده! اسلام پویا و تکامل پذیره، محمد با گرداندن شمشیربه دور سر و هیاهو،راهزنی میکرد، در اسلام مدرن از روابط مدرن استف میشه.
  3
  33
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران

  شیخ زاده!!!!!! این آشغال الان باید با عمامه در قم زندگی کنه نه آمریکا. جدیدا این حکومتیهای کثیف و فرزندانشون راه اروپا و آمریکا و کانادا و استرالیا رو پیدا کردن. همینا 10سال دیگه که ایشالا رژیم عوض شد میخوان با میلیاردها پول دزدی شده از ملت به ایران بیان و برای ما کلاس بزارن و ادای پولدارهای اصیل (که این حکومت داره نسلشون رو منقرض میکنه) رو برامون دربیارن. واقعا بین این آقازاده ها (آشغال زاده ها) فقط انگار پسر محسن رضایی عمله خوب درومد. که اونم کشتن که بینشون بازی بهم نخوره.
  2
  44
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۸
  ۴۹
  siah76 - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  تابعیت امریکا را گرفته خیانت هم میکنه...اونم به IRS. حقشه بیشتر تو زندان بمونه برا اخوندا کار میکنی با پول نقد از حلقومت میکشن بیرون خیانتکار
  2
  45
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۲
  ۴۸
  Pezhman - وین، اتریش

  اتهام اینکه یک دانشمند اتمی را میخواسته با هیات ایرانی آشنا کند بنظر عحیب میآید. خرید تکنولوژی از کره شمالی و دانشمندان فقیر روسی خیلی ارزانتر و راحتر است
  3
  25
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۴
  ۵۰
  پایتخت - اتریش، اتریش
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. هموطن عزیز،کاملا با شما موافقم.این لجن ها، تخم و ترکه اشون تو اروپا خیلی زیاد شده و همینطور که توضیح دادید،و یکی از مشکلات سالهای اینده برای نسل جوانتر که بخاطر دزدیهای پدران این حـ...ای لجن از خیلی چیزها محروم شدن ولی توله هاشون برای خوش گذارنی در غالب دیگه پیدا شون خواهد...باید هواسمون باشه
  2
  10
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۹
  ۳۹
  Dara20 - تهران، ایران
  حتی یک فرد پاک و سالم در میان این حکومتی‌های مادر صیغه‌ای وجود ندارد
  2
  18
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۳
  ۶۵
  senator x - تهران، ایران
  تعجب شدید میکنم با این همه فیلترهای سخت و مشکل وزرارت خارجه آمریکا,این گونه افراد چطور ویزا و اقامت و تابعیت گرفتند؟زمانهای بسیار قبل که برای گرفتن ویزا بسفارت یا کنسولگری آمریکا مراجعه میکردم,شاهد بودم که پدر و مادر سالمند ایرانی با یه بغل مدارک معتبر جهت دیدار فرزندشان ویزا میخواستند,کارمند مربوطه یزای دادن ویزا,مشکل تراشی میکرد و ویزا نمیداد.ولی الان میبینیم که اشغال کننده های سفارت آمریکا در سال 58,علاوه بر خودشان,منسوبانشان هم الان تو آمریکا تحصیل و زندگی میکنند.در چنین مواقعی یاد لاف ملا میافتم.
  1
  13
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۴
  ۲۹
  Tombehtar - نیورک، ایالات متحده امریکا
  چرا نمی فرستینش گوانتانا که زندانیهای داعشی خدمتش برسند، این اشغال را از امریکا بیندازید بیرون بی شرف شیعه داعشی مزدور خامنه ای، اخر ۳ ماه زندان هم شد مجازات، در حالیکه رژیم شیعه داعشی مرد م بی گناه را فقط بدلیل اعتراض مسالمت امیز با بدترین شکنجه ها در زندان به قتل می رسانند، اون وقت این شیعه داعشی با پول ملت ایران در امریکا مشغول عیش و نوش است، ایرانیهای با وجدانی که در امریکا زندگی می کنند خودشان باید حساب این شیعه داعشیهای مزدور خامنه ای را کف دستشان بگذارند و خواب راحت را از چشمان این تروریستهای خامنه ای بربایند.
  2
  5
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۰
  ۵۲
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  همش 3 ماه؟ چه پولی خرج کرده جمحوری اسحالی که مجازاتشو بکنه 3 ماه
  1
  8
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۵
  نظر شما چیست؟