وزیر کشور:‌ اغتشاش را تحمل نمی‌کنیم

وزیر کشور اعتراض‌ها را مرتبط با موضوع موسسات مالی و اعتباری دانست و گفت مشکلات بیش از ۹۵ درصد این موسسات از سوی دولت حل شده است.  درادامه واکنش مقام‌های حکومت جمهوری اسلامی به تجمع های اعتراضی در شهرهای ایران، نایب رئیس و تعدادی از نمایندگان مجلس خواستار صدور مجوز برای این تجمع ها شدند و وزیر کشور اعلام کرد که «اغتشاش و آسیب رساندن به اموال مردم را نمی‌توانیم تحمل کنیم».
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی، ‌وزیر کشور، روز یکشنبه ۱۰ دی، گفت:« در حوادث چند روز اخیر فرصتی پیش آمد تا بار دیگر، افرادی که علیه مردم توطئه می‌کنند، دست‌شان رو شود».
 
او اعتراض‌ها در روزهای گذشته را مرتبط با موضوع موسسات مالی و اعتباری دانست و عنوان کرد که مشکلات بیش از ۹۵ درصد این موسسات از سوی دولت حل شده است.
 
وزیر کشور در شرایطی از حل ۹۵ درصد مشکلات موسسات مالی و اعتباری سخن گفت که در روزها و هفته‌های اخیر، تجمع‌های فراوانی از سوی سپرده‌گذاران این موسسات در تهران و چند شهر دیگر ایران برگزار شده بود.
 
تجمع کنندگان در این تجمع‌ها، دستگاه‌های دولتی، از جمله بانک مرکزی را مسئول مشکلات خود دانسته‌اند.
 
وی اضافه کرد: «اما برخی که می‌خواهند این موضوعات را به گونه‌ای حل کنند که در آن، رعب و وحشت، اغتشاش و آسیب رساندن به اموال مردم وجود داشته باشد و چهره نظام‌مند و متعالی مردم ایران اسلامی را به عنوان قانون شکن معرفی کنند، قطعا نمی‌توانیم تحمل کنیم».
 
ارتباط دادن موضوع تجمع‌های اخیر به موضوع موسسات مالی و اعتباری درحالی است که در بسیاری از این تجمع ها، شعارهای سیاسی، از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای و حسن روحانی نیز سرداده شده است.
 
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران، نیز به طور تلویحی تجمع روز پنجشنبه هفته گذشته در مشهد را به مخالفان دولت نسبت داده و گفته‌ بود که «آغازکنندگان حرکت‌های خیابانی، پایان‌دهنده آن نخواهند بود».
 
در مقابل این سخنان، برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب از جمله محمود صادقی، نماینده مجلس، تأکید کرده‌اند که این تجمع‌ها، «اعتراض به نابسامانی‌ها و کاستی‌ها در نظام کلان تدبیر و مدیریت کشور در ادوار مختلف است» و «به جای تلاش برای خاموش کردن و سیاسی و جناحی جلوه دادن آن، صدای مردم را بشنویم و برایش چاره‌اندیشی کنیم».
 
آقای رحمانی فضلی روز یکشنبه همچنین گفت:« کسانی که این روزها با سوء استفاده از فضای مجازی خشونت‌ورزی و ساخت مواد منفجره و نحوه به آتش کشیدن محل زندگی و کسب مردم را آموزش می‌دهند، بی تردید از مردم نیستند».
 
سخنان وزیر کشور درباره به گفته او، آموزش«ساخت مواد منفجره» در فضای مجازی پس از آن بیان می شود که مکالمه توئیتری وزیر ارتباطات ایران و مدیرعامل شبکه پیام‌رسان تلگرام به مسدود شدن کانال تلگرام «آمدنیوز» منجر شد.
 
محمد جواد آذری جهرمی،‌ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عنوان کرده بود که در این کانال تلگرامی، شیوه‌هایی برای «آموزش ساخت و استفاده از کوکتل‌مولوتف» پیشنهاد شده است و برخی کابران توئیتر هم اسکرین‌شات‌هایی در این زمینه منتشر کردند.
 
در پاسخ به این موضوع، پاول دوروف، مدیر شبکه پیام‌رسان تلگرام، نوشت که اگر این موضوع تأیید شود تلگرام ناچار به حذف این کانال خواهد بود و در نهایت، شامگاه شنبه این کانال مسدود شد.
 
کانال تلگرامی آمد نیوز پس از مسدود شدن کانال جدیدی راه‌اندازی کرد.
 
وزیر کشور ایران روز شنبه نیز از مردم خواسته بود که «در تجمعات غیرقانونی شرکت نکنند» و اگر قصد تجمع دارند، درخواست دهند تا «بررسی شود».
 
سخنان آقای رحمانی فضلی درحالی بیان شده‌است که در قوانین ایران شرایط پیچیده‌ای برای صدور مجوز تجمع یا راهپیمایی پیش‌بینی شده و وزارت کشور در سال‌های گذشته تنها با تقاضاهای معدودی در این‌باره موافقت کرده‌است.
 
با این همه،‌ اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می گوید: « تشکیل اجتماعات و راه پیمایی‌ها، بدون حمل سلاح ، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است» .
 
در این میان، حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز یکشنبه از وزارت کشور خواست که «مکان و محل مشخصی را برای تجمعات اعتراضی تعیین و اعلام کند و برای برگزاری این تجمعات نیز مجوز دهد».
 
علی مطهری، نایب رئیس مجلس، نیز در یادداشتی درباره دلیل به «خشونت» گراییدن تجمع‌ها نوشت که «مجوز هیچ تجمعی صادر نمی‌شود و وزارت کشور همه تجمعات و اعتراضات مدنی را غیرقانونی می‌نامد».
 
به گزارش سایت‌های متعلق به تشکل‌های صنفی و نیز برخی از خبرگزاری‌ها، در برخی مواقع با تجمع‌های صنفی در ایران به شدت برخورد می‌شود. از جمله می‌توان به برخورد با کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در تابستان سال جاری و نیز کارگران کارخانه‌های هپکو و آذرآب در اراک در شهریور ماه اشاره کرد که انتقادهایی را به همراه داشت.
 
وی تاکید کرد که وزارت کشور «باید اعتراض مدنی را به رسمیت بشناسد و در صدور مجوز سخت‌گیری نکند و مردم نیز باید پایبند به لوازم اعتراض مدنی باشند».
 
نایب رئیس مجلس همچنین گفت که مسئولان باید برای« اظهارنظر مدنی و آرام مردم شرایط را مهیا» و با «تخریب اموال عمومی و ایجاد آشوب به شدت برخورد» کنند.
 
در روزهای گذشته، نیروهای انتظامی و بسیج با تجمع کنندگان برخورد و تعدادی از آنان را بازداشت کرده‌اند.
 
درهمین حال، براساس گزارش‌های منتشر شده، دو تن از معترضان در دورود، در استان لرستان، با شلیک نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.
 
با این وجود، حبیب‌الله خجسته‌پور، معاون سیاسی - امنیتی استانداری لرستان، ضمن تایید اخبار مربوط به کشته شدن دو تن در این درگیری‌ها عنوان کرد که آنان توسط «گروه‌های تکفیری و معاند» کشته شده اند. اما وی مدرکی در این مورد ارائه نکرد.
+15
رأی دهید
-117

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  پایتخت - اتریش، اتریش
  هموطنان شناسایی کنید اقا زاده ها رو در خارج و درون کشور، دنبال سوراخ موشند...الان وقت انتقام ما ملت ایران رسیده،چهل سال غارت ثروت عمومی که حق همه ملت ایران بود نه فقط یک مشت مفت خور ...از شمال تا جنوب-از شرق تا غرب...باید از حلقومشون در بیاریم
  99
  80
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۹
  ۵۴
  shaboruz - پاریس، فرانسه
  بمیر ایران آریایی هم شما تازی هارو تحمل نمیکنه ! این آتیش زیر خاکستر امروز بخوابه دوروز دیگه کف خیابونه !
  82
  67
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۶
  ۴۷
  kawir - فرانکفورت، آلمان

  سالها پیش یک رقیق این مسئله جالب را تعریف کرد،ظاهرا در اطراف شیراز(فکر کنم)زمین از جنس خاک لا است و چاهای فاظلاب بعد از مدتی پر میشوند،ملت انجا هم شکم روده گوسفندی را داخل چاه میاندازند و درب ان را میبندند،به مرور زمان کرمهای حاصله از روده شکم گوسفند به علت محیط مناسب رشف تصاعدی میکنند، کر به جایی میرسد که بعد از اینکه فصولات داخل چاه فاظلاب را استفاده کردند به جان هم میافتند دست اخر کرمها خودشون را نابود میکنند و بع از متی چاه دوباره قابل استفاده میشود،اون حکومت شیعی اخوندی را به شرایت چاه فاظلاب تشبیه کرد که اخوندها دست اخر به جان هم میافتند و مجبور میشند خودشن را بخورند،این نکته خیلی شبیه شرایط فعلی چلاق الله و باندش است!
  28
  63
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰
  ۶۰
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  به جهنم بروید جنود شیطان، شما‌ها هر چه که پاک و درست و بر حق هست را تحمل ندارید، و اینکه میدان دادن حق به شماها تمام شد و او دیگر تحمل وجود منحوس این نظام هرزه‌ فاسدِ کذاب و دجال را ندارد.
  6
  43
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۷
  ۳۹
  Iranemaa - قم، ایران

  چه قدر مسئولامون نگران اموال عمومی شدن. و تو سر مردم ستمدیده و خشمگین میزنن اون وقت دکل نفتی و سه هزار میلیارد خاوری ۱۳ میلیاردی سردار مهردادی سپاه و ۲ هزار میلیارد هدیه رهبر به سوریه و دزدین دو فرمانده سپاه و ده هزار میلیارد و صد هزار میلیارد که دزدیده شد و صدایی در نیومد. نکنه آیا اینا جزو اموال مردم و بیت المال نیستند؟ نظر بسیجیان عقده ای عصبانی چیه ؟
  31
  57
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰
  ۳۵
  rouzbeh_ma - لندن، انگلستان

  جالبه. همون راهی رو دارید می رید که همه دیکتاتور ها رفتند.
  15
  52
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۷
  ۴۱
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  ملت هم رژیم آخوندى و فاسد و خائن دست نشونده انگلیس و آمریکا رو تحمل نمیکنه!
  25
  43
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۹
  ۵۳
  انگوری انگوری - لندن، انگلستان

  نه بابا ؟ مردم هم دیگه تو و امسال تو رو تحمل نخواهند کرد!
  20
  41
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۳
  ۵۲
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

  خب گور نکبتتون رو گم کنید و برید مگه مملکت مال باباتونه ....نجسهای لعنتی .....
  8
  31
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۱
  ۴۱
  Dara20 - تهران، ایران
  خلاصه نابودتان می‌کنیم مزدورای کثیف
  21
  29
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۷
  ۶۱
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  فکر کردی مردم وجود انگلهایی مثل شما رو تحمل میکنن؟ دیگه وقتتون سر اومده ، بتمرگ سر جات یا هم ساکت رو ببند بدو پیش داداش ولادمیر
  25
  29
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۴
  ۵۵
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  ملت هم تحمل شمارادیگرندارد.آشغال
  13
  50
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۷
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  ..تاریخ مصرفتون تمومه . 37 سال به زور تحملتون کردیم وقتشه که گم بشید
  12
  29
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۳
  ۳۷
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  این تازه شروعش هست جون مردم از ظلم و ستم شماها به لبشون رسیده دیگه !! وقت گور به گور شدنتون نزدیکه
  17
  25
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۵
  ۵۳
  Dine tahavo - اسلو، اتریش
  جیره خواران رژیم آخوندی،تاریخ مصرفتون تمومه،حاصله ۴۰ ساله این رژیم عقب ماندگی ۵۰۰۰۰۰ ایران،هیچ دینی هیچ مذهبی‌ برای بشریت آرامش پیشرفت نداشته،احترام به حقوق انسانها نیاز به سیستم دموکراسی داره.واقعا شرم آور مزدوران رژیم مردم خودشونو بیگانه و اجنبی خطاب می‌کنن،فقر،فساد،ریا.....،شرم کنید این مردم خیلی‌‌هاشون چیزی برای از دست دادن ندران.بس کنید از گفتن تکفیری فلانو فلان،می‌خواهید کشتن مردم رو توجیه کنید،فکر نکنم شیر پاک خورده باشید،زنده باد ایرانو ایرانی‌.
  13
  10
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۰
  ۵۰
  Pezhman - وین، اتریش
  هیچ حکومتی در طول تاریخ، ابدی نبوده که شما دومیش باشید.بازی را در کهریزک باختید و هنوز دوزاریتون نیفتاده.
  0
  8
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۲
  ۳۴
  Dalahoo834 - کرمانشاه، ایران
  خدایا!!!! عکس این یارو را نگاه کنید. منو یاد حشمت فردوس انداخت. افتااااااد؟ حیف مردم ایران که شماها به ماها حکومت میکنید. شاید هم این بازپرداخت اشتباه خود ما ایرانیها هست که داریم یه تقاصی رو پس میدیم. تقاص گناهی نادانسته، برای یه زندگی بهتر. برای رهایی از چاله به چاه افتادیم. برای راهایی از دست گرگ به چنگال حیوانی منفور چون کفتار افتادیم.
  0
  5
  دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.