امام جمعه اصفهان: یاد کردن از شاه تکان دهنده بود

شیما شهرابی - ایران وایر
 تجمعات اعتراضی نه به گرانی که روز پنجشنبه، در مشهد، یزد، کاشمر و نیشابور آغاز شده بود، روزگذشته شهرهای دیگری از جمله قم، اصفهان، کرمانشاه، قوچان،رشت و اهواز را فراگرفت. ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد که در این تجمع‌ها شعارهای تندی علیه حکومت داده شده و نیروهای امنیتی برای سرکوب و متفرق کردن تظاهرکنندگان از ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک اور و ضرب وشتم با باتوم استفاده کرده‌اند. «سوریه را رها کن/ فکری به حال ما کن»، «استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی»، «جوون بیکار نشسته،آخوند ماشین نشسته»، «رضا شاه روحت شاد»،«ملت گدایی می‌کند، آقا خدایی می‌کند» از جمله شعارهای مطرح شده در این تظاهرات است. با محمدتقی رهبر ؛ امام جمعه موقت اصفهان و نماینده سابق اصفهان در مجلس شورای هفتم و هشتم درباره این تجمعات گفت و گو کرده‌ایم. او اصولگرا و از اعضای جامعه روحانیت مبارز است و برخی شعارها در این تجمع ‌های اعتراضی شوکه‌اش کرده است.
 
در دو روز گذشته تظاهرات و تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف برگزار شده از مشهد و کرمانشاه و رشت تا شهر خودتان اصفهان، این اعتراضات را چطور ارزیابی می‌کنید؟
 در این موارد اظهار نظر قدری مشکل است. تا تحقیق و تفحص نشود، تحلیل کردن مشکل است. من هم اخباری را که شما شنیده‌اید، شنیده‌ام که در چند شهر تجمعات و اعتراضاتی بوده و حرف‌های زیادی زده شده است. احتمالات متعددی است. واقعا بعضی جریان‌ها می‌خواهند از مشکلات مردم سوء استفاده کنند. از سوی دیگر واقعا مردم مشکلاتی دارند. این مردم انتظار دارند که سیاست‌گذاری مسئولان نظام در راستای منافع این ملت، پابرهنه‌ها و گرفتارها، اقشار آسیب‌پذیر باشد. بعضی گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی مثل گران شدن تخم‌مرغ و شکر یا گرانی قبض آب و برق واقعیت است اما انسان یک مقدار در این موارد شک می‌کند که این اعتراض‌ها برای همین گرانی‌هاست یا یک عده‌ای می‌خواهند از این فرصت سوءاستفاده کنند.
 
چرا تردید دارید؟
 این که مردم خواسته‌هایی دارند، قبول است اما این‌که بیایند شعارهایی علیه مسئولان نظام بدهند یک مقدار مشکوک است. ما نباید از این موارد غافل باشیم در سال 88 بهانه انتخابات بود اما منجر به یکسری تظاهرات و حرکت‌ها، لذا من خیلی با احتیاط در این‌باره صحبت می‌کنم، چون قبول دارم مردم مشکلاتی دارند و مسئولان باید در رفع آن بکوشند. هم به نظرم شعارها و حرکت‌ها هم قابل تامل است. یک وقت مردم جمع می‌شوند و می‌گویند چرا فلان چیز گران شده اما یک وقت شعارهایی می‌دهند که این شعارها قدری بود دار و مساله دار است.
 
ویدئوها و فیلم‌هایی از این اعتراضات و شعارها منتشر شده ...
 بعضی دوستان تعدادی از تصاویر را در گوشی‌هایشان به من نشان دادند. خب چند صد نفر هم که جایی جمع شوند، می توانند طوری تصویر بگیرند که همه فضا را پر کنند. ملت هشتاد میلیون هستند، حالا گیرم چند صد نفر هم جایی جمع شوند، حرف تمام ملت نیست. با این حال من معتقدم به هر حال باید به مشکلات معیشتی مردم رسیدگی شود.
 
کدام شعار برای شما تکان‌دهنده تر بود؟
 این که یاد شاه رژیم طاغوت می‌کنند، تکان دهنده بود. شاه با تمام مقدسات اسلام و امام حسین و حجاب، برخورد کرد، بعد اینها از رضا شاه تمجید می‌کردند. مسلما یک انسان متدین نمی‌آید در این اوضاع برای شاه و رضا شاه شعار تمجیدی بگوید. بگویند مثلا گرانی را بردارید، بیکاری را بردارید،مستضعفان را حمایت کنید.، اگر این شعارها و این خواسته‌ها فقط مطرح می‌شد، می‌گوییم بله این‌ها خواسته مردم است اما وقتی از شاه رژیم طاغوت تمجید می‌کنند که همه مردم می‌دانند چگونه با اسلام و دین و ناموس مردم بازی کردند، در جامعه انقلابی و اسلامی ما پذیرفته نیست و مشکوک به نظر می‌رسد.
 
عده‌ای معتقدند فراخوان این تجمع از طرف مخالفان دولت مثل گروه‌های اصولگرا و بسیج داده شده ولی دامنه آن فراتر رفته؟
 آنچه من از جامعه اصولگرا می‌شناسم، این حرکت‌ها از ناحیه اصولگرایان نیست. خود من یک اصولگرا از جامعه روحانیت هستم. همیشه حرف ما این بوده که باید با منطق صحبت کرد و با منطق جلو رفت. وقتی انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، همه نتیجه را قبول کردند و باید هم قبول کنند. رهبر معظم هم تنفیذ کردند و راهنمایی کردند. بالاخره رای مردم را که نمی‌شود نادیده گرفت. اگر بخواهیم این‌ها را مستند کنیم، ممکن است این حرکتها از جایی آب بخورد که نه با اصولگرا و نه با اصلاح‌طلب سر سازش ندارد. همانطور که عرض کردم یک مقدارش ممکن است درددل‌های مردم باشد، یک مقدار هم تحریکات عوامل مشکوک است.
 
الان واکنش درست حکومت به این تجمع‌ها باید چگونه باشد؟
 ما شورای امنیت ملی داریم. سیاست‌های ما نباید توام با خشونت باشد، بلکه باید توجیه باشد. مثلا مسئولان بیایند از طریق رسانه با مردم حرف بزنند. من اولویت را در این می‌دانم که مسئولین ما به رسانه ملی بروند، وقایع و مسائل را برای مردم بگویند. اگر ما برای مردم شفاف‌سازی کنیم، برای مردم خیلی مسائل روشن می‌شود. مثلا بیایند توضیح دهند فلان جا فلان تجمع شکل گرفته، خواسته مردم این بوده و درباره تصمیمشان را توضیح بدهند. باید بگویند که ما حرف‌های منطقی مردم را می‌شنویم و اختیار را به فضای مجازی ندهند، در فضای مجازی از خیلی از حرف‌ها سوءاستفاده می‌شود. لذا برای این که بستر در فضای مجازی که موارد مشکوک زیادی هم از آن‌جا نشات می‌گیرد، فراهم نشود، باید با مردم حرف بزنند. تشخیص موارد درست و نادرست در فضای مجازی خیلی مشکل است، بنابراین باید اختیار را از فضای مجازی بگیرند.
 
منظورتان این است که با فیلترینگ اختیار از فضای مجازی گرفته شود؟
 من کاری به وقایع اخیر ندارم. منهای در وقایع اخیر، فضای مجازی بستری شده که خیلی چیزها در راستای حرف‌های بیگانگان است و لذا کنترل و نظارت باید صورت گیرد البته کار مشکلی هم هست و لی از آن جهت که موارد مشکوک زیادی در آن است و باید مدیریت شود. حالا نگوییم فیلترینگ، اسمش را بگذاریم مدیریت. من معتقدم برای از بین بردن تشویش اذهان عمومی و حرف‌های بیگانگان لازم است مدیریت شود.
+30
رأی دهید
-195

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  shaboruz - پاریس، فرانسه

  حالا بلرز تا بلرزیم کجاشو دیدی !
  47
  161
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Yusof - کلن، آلمان

  حالا صبر کن چنان مردم تکونتون بدهند که بگید ایولا
  47
  199
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  scandal - برلین، آلمان

  کاربران گرامی، هم میهن و ای یهود، آیا تا به امروز یک عرب، چه فلسطینی و کسانیکه دم از آزادی فلسطین میزنند، را دیدید که آن پارچه ای که نمیدانم اسمش چیست بر گردن خود آویزان داشته باشد!؟ کاسه از آش داغتر، زیرا اکثر سیاستمداران سیاسی فلسطینی کراوات بر گردن دارند!
  34
  125
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  بدبخت اسید پاش هی خودتو گول بزن او کله پوسیدت بجای اینکه توی برف گیر کرده با شه توی کثافت فرو رفته که دیگه بیرون اومدنی نیست. پیروز باد مردم غیور ونجیب ایران
  42
  140
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران

  تکون بده بدنو تکون بده ، خوب همرو سری کار گذاشتین شما و قدرتها ، اون از بخسیدن یورشلیم به پایتختی اسرائیل اینم از شلوغ بازیها که کسی‌ نفهمه ، عمو همه میدونن شما حتا یک ذره اعتراض به پایتخت اسرائیل نکردین این که خوبه حالا هم به خاطر اینکه باج به فلسطین و سوریه ندین این قشقرق را راه انداختین ، ولی باید امتیاز بزرگی‌ به مردم ایران بدید تا آروم بشینن ، یارانه ۵۰۰ هزارتومنی.
  16
  63
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان

  یکی‌ به این خاک بر سر بیسواد انگل بگه، آخه برس مستراح یک نظر خواهی‌ آزاد اجازه بدهید تا معلوم شود تعداد طرفداران برقراری مجدد سیستم قانونی و طبیعی سلطنتی چند صد نفر هستند یا میلیون‌ها انسان ایرانی‌ پشیمان از گندکاری پدران و مادرانشان که با حماقت خود دروازه کشور ایران را به روی شما نطفه‌های شیطان اشغالگر بی‌ هویت عرب زاده فاسد گشودند، ننگ‌ بر شما و آن‌ فرقه لجن شما.
  29
  121
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  جوابگو - مالمو، سوئد

  پفیوز اگر حالی‌ برات مونده از خونه برو بیرون تا نگی‌ ۱۰۰ نفر جم شدن بزودی به ملیونها خواهد رسید دیگه مردم نه قسم متنو باور دارند نه دمه خروس تونو بیخود مذهب را بمیون نیار ،،آخوند مرا پند میداد خودش ،،،،،میداد ۴۰ ساله به اسم علی‌ ،حسن،حسین،خوردید و خوابیدید،از یک مشت بیسواد سو‌ استفاده کردید،جوانان رشید ایران را اعدام کردید.
  21
  109
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران

  درود فقط و فقط به کورش بزرگ یاد و ایدئولوژی تو‌ای بزرگوار زنده است
  19
  97
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Compatriot - لیون، فرانسه

  بمیر، جسد متحرک. دیگه مملکت آدم درست حسابی‌ نداره که با این اسکل مصاحبه می‌کنید؟! اینو باید دیگه پوشکش بکنید.
  18
  115
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش

  حاجی، به گرانی و وضع بد مردم اعتراف کردی. کسانی هم که میتوانند این گرانیهای کمرشکن را بردارند را هم خوب میشناسی. خب حاجی، تو جای مردم باشی یقه گرانی را میگیری یا یقه اونهایی که از وضع تحریمها و وارد کردن قاچاق و دور زدن مالیات و راند خواری میلیارد شدند؟.برخی مسئولین جرمشان بی لیاقتی تنها نیست. بلکه سوء استفاده و راندخواری از بیت المال، البته به قیمت بدبختی و رنج کشیدن مردم محروم و فقیر ایران است.
  22
  79
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kawir - فرانکفورت، آلمان

  مردک مفلوک،رضا شاه حسن و حسین و علی و نقی توله صیغهایی مثل تو را ادم حساب نمیکرد،چون این روزها را میدید،که شما به اسم هر عرب مرداری تو سر کول ملت بزنید هه شرت و کرست عبا و عمامه یک کره عرب را امازاده کنید و ملت را با ان بچاپید.تنها اشتباه رضا شاه این بود که تویله قم را به تمام انگلهای داخلش خاکستر نکرد!.
  28
  91
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  رقص پرواز - پراگ، چک

  اگر ترسیدی واجبه نماز آیات بخوانی!
  14
  110
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  greatpersian1 - وین، اتریش

  این جناب اگر پولش را مثل سابق از مردم می‌گرفت می‌فهمید که مردم اه در بساط ندارند. آخوند حکومتی چه از حال مردم میفهمد.
  19
  94
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  والا این تحولات و این شعارها نشون میده که مردم از اینکه هزینه ها و بودجه های میلیاردی واسه آخوندها و مراکز حوزه علمیه و آیت الله ها و همچنین سپاه و از طرف دیگه هزینه های سنگین واسه سوریه و لبنان و یمن و فلسطین میکنند و اخم به ابرو نمی یارن ولی همین که میخوان دوزار هزینه و کمک به مناطق زلزله زده بشه یا قیمتها کنترل بشه میگن بودجه ندارن. مردم از این چیزها عصبانی هستند فحش دادن به آخوندا فقط بخاطر بودجه های سربه فلک کشیده حوزه های علمیه فاسد پرور و هزینه های سنگین کردن واسه عربهای گردن کلفت سوریه و لبنان هستش و اینطوری میشه که مردم اساس این حکومت رو فحش میدن چون میدونند روحانی کاره ای نیست و توان قطع کردن این بودجه ها رو نداره پس خامنه ای هدف اصلی و خائن اصلی هستش در هرصورت مردم شعارهایی میدهند که شاید بهشون بخوره شاید بفهمند ولی این احمق هنوزم نمی فهمه که مردم عصبانی شعارهایی میدهند که شماها رو تکون بده وگرنه همه میدونیم رضا شاه و رضا فقید برگشتنی نیستند و حتی اگر برگردند هم فک نکنید همین آمریکا و کشورهای عرب و دشمنان ایران اجازه میدن ایران اقتصادش قدرتمند بشه مثل عراق و افغانستان
  9
  33
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  sarbaz007 - المان، آلمان

  کجاشو دیدی ، سرت از زیر برف بیار بیرون
  9
  36
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  خبر ندارى کفتار، تکانهایى در راهه که از تکان داخل بشکه بدتر و زجرآورتر! صبر داشته باش!
  10
  50
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران
  😂😂 😁. کدام شعار برای شما تکان‌دهنده تر بود؟. این که یاد شاه رژیم طاغوت می‌کنند، تکان دهنده بود. شاه با تمام مقدسات اسلام و امام حسین و حجاب، برخورد کرد، بعد اینها از رضا شاه تمجید می‌کردند. مسلما یک انسان متدین نمی‌آید در این اوضاع برای شاه و رضا شاه شعار تمجیدی بگوید. بگویند مثلا گرانی را بردارید، بیکاری را بردارید،مستضعفان را حمایت کنید.، اگر این شعارها و این خواسته‌ها فقط مطرح می‌شد، می‌گوییم بله این‌ها خواسته مردم است اما وقتی از شاه رژیم طاغوت تمجید می‌کنند که همه مردم می‌دانند چگونه با اسلام و دین و ناموس مردم بازی کردند، در جامعه انقلابی و اسلامی ما پذیرفته نیست و مشکوک به نظر می‌رسد. 😂😂 😁 😜😜.
  6
  6
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  چی داری زر میزنی مستراح!؟ ملت از شاه ٤٠ سال پیش یاد کردن، شماها که دارین سالی دو ماه از اون شارلاتان حسین یاد میکنید چی؟
  5
  9
  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۴:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.