جهانگیری: دیگران بر حرکت سیاسی در خیابان سوار می‌شوند

جهانگیری نسبت به تبعات تظاهرات اعتراضی هشدار داده است یک روز پس از تجمع‌های اعتراضی در مشهد و چند شهر دیگر ایران، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری تلویحا مخالفان دولت را به دست داشتن در سازماندهی این تظاهرات متهم کرده و امام جمعه مشهد نیز بعضی شعارهای داده شده در تظاهرات روز گذشته این شهر را هدف انتقاد قرار داده است.
 
آقای جهانگیری در سخنانی در روز جمعه، ۸ دی (۲۹ دسامبر)، گفت که اگرچه شاخص‌های اقتصادی کشور در وضعیت مناسبی است اما چند کالا به دلایلی گران شده و دولت مکلف به اصلاح این قیمت‌هاست. وی افزود: "اما مسائل اقتصادی بهانه برخی مسائل شده است و در پشت پرده، مسائل دیگری مطرح است."
 
معاون اول رئیس جمهوری گفت: "کسانی که بانی برخی اقدامات علیه دولت شده‌اند بدانند که دود اقدامات آنها به چشم خودشان می‌رود. وقتی حرکت سیاسی در خیابان شروع می‌شود، دیگران بر آن سوار می‌شوند و کسانی که آن حرکت را شروع کردند، پایان دهنده آن نیستند."
 
در چند هفته اخیر، در تهران و برخی نقاط ایران تجمعاتی در اعتراض به خسارت به سپرده‌گذاران در برخی موسسات مالی، نابسامانی وضعیت بازنشستگان، فساد، گرانی و مشکلات اقتصادی برگزار و دولت به کوتاهی در رسیدگی به آنها و ناتوانی در حل مشکلات اقتصادی مردم متهم شده است.
در تظاهرات اعتراضی روز گذشته در شهرهای مختلف علاوه بر دولت، کل نظام حکومتی و سیاست‌های آن هدف شعارهای تند قرار گرفت  تجمع و تظاهرات روز گذشته در مشهد و چند شهر دیگر ایران از جمله بزرگترین تجمع‌های روزهای اخیر بود و در آن شعارهای تندی علیه دولت و حسن روحانی، رئیس جمهوری داده ‌شد. با اینهمه، ویدیوهایی که از این تجمع در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده همچنین نشان‌دهنده ابراز نارضایی از نظام حکومتی و سیاست‌های کلی آن از جمله جنبه‌هایی از سیاست‌های منطقه‌ای و هزینه‌های اقتصادی آنهاست.
 
آقای جهانگیری گفته است که دولت برای حل مشکلات کنونی کشور "به راهکارهای ارائه شده از سوی نهادهای مدنی، صنفی و سیاسی به خصوص نخبگان برای درک مسایل مشترک در مسیر پیشرفت کشور نیاز دارد" اما افزوده است که "باید مرز بین نقد و فحاشی و تخریب و لجن‌پراکنی مشخص شود چراکه تخریب و تهمت در هر مقعطعی زیانبار است و ما از نخبگان کشور می‌خواهیم با نقد سیاست‌های دولت و ارائه راهکارهای مناسب، به دولت کمک کنند."
احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد (راست) و ابراهیم رئیسی، متولی حرم امام رضا - امام جمعه مشهد از شعارهای هنجار‌شکنانه در تظاهرات مشهد سخن گفته است  همچنین، روز جمعه احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، در مورد تجمع اعتراضی روز گذشته در این شهر، گفت که "مردم می‌توانند از طریق تجمع‌های قانونی مطالبات خود را پیگیری کنند و به نتیجه برسند و روز پنجشنبه نیز تجمعی در مشهد برگزار شد اما اشکالش این بود که عده‌ای دعوت مرجعی ناشناس را پذیرفتند و تجمع کردند که نباید اینگونه باشد."
 
آقای علم الهدی گفت که "متاسفانه در جمع مردم عده‌ای فرصت‌طلب از این موضوع استفاده کرده و شعارهای هنجارشکنانه سر دادند که با آنها برخورد شد." وی در مورد هویت این افراد و نوع برخورد با آنان توضیحی نداد.
 
امام جمعه مشهد در اشاره به فیلم‌های ویدیوئی و تصاویر تجمع‌های روز گذشته به طور گسترده از طریق رسانه‌های اجماعی پخش شده، گفت: "دشمن تلاش می‌کند در این موارد با انتشار فیلم و عکس اینگونه القاء کند که وضعیت مشهد مناسب نیست و مردم این شهر مخالف نظام هستند." او افزود: "حمایت از دولت وظیفه همه است زیرا علاوه بر رای مردم، حکم رئیس جمهور توسط ولی فقیه تنفیذ می‌شود."
 
وی بعدا در مراسم نماز جمعه مشهد اعتراض مردم به گرانی را مجاز دانست و گفت: "نباید شرایط به گونه‌ای باشد که کارد به استخوان مردم برسد و برای گفتن مشکلات خود وسط خیابان بیایند. متاسفانه امروز برخی مدیران و مسوولان در دستگاه‌های اجرایی حضور دارند که به فکر مشکلات مردم نیستند." وی در عین حال گفت: "من با مردمی که دیروز به خیابان آمدند حرف دارم. مطالبات شما کاملا بر حق بود و اینکه بر علیه گرانی شعار می‌دادید کار بر حقی بود اما بدانیم که دشمن می‌خواهد به ما ضربه بزند و نباید اجازه بدهیم از این مطالبات سوءاستفاده کنند."
 
وی ادامه داد: "اینکه گروهی در تجمع بگویند سوریه را‌‌ رها کن فکری به حال ما کن درست نیست."
 
احمد علم الهدی، از روحانیون محافظه‌کارایران، پدر همسر ابراهیم رئیسی، متولی حرم امام رضاست که در انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم رقیب اصلی حسن روحانی بود. در این انتخابات، آقای روحانی در دور اول رای‌گیری به پیروزی رسید.
+7
رأی دهید
-66

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  shaboruz - پاریس، فرانسه
  منظور این دجالان ودزدان از دیگران ملت چهل سال تحت ستم واعدام و فقرو نابودیه این ملت دیگران هستندگوشهای کثیفتون رو باز کنید وصدای خشم ملت به جان آمده رو که حتی حقوق بازنشستگیشو خرج دجالیتخودتون کردید بشنوید !
  1
  20
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۲
  ۵۴
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  "اینکه گروهی در تجمع بگویند سوریه را‌‌ رها کن فکری به حال ما کن درست نیست. بگویید : " آخوندا را‌‌ رها کن فکری به حال ما کن.
  1
  14
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۷
  ۴۱
  Compatriot - لیون، فرانسه

  جهانگیری گفت که "مردم می‌توانند از طریق تجمع‌های قانونی مطالبات خود را پیگیری کنند و به نتیجه برسند"! زهی خیال باطل. ۴۰ ساله که این حرفهای تکراری را می‌شنویم! به قول مموتی بی‌ مخ ما دیگه نمی‌‌خواهیمتون کی‌ را باید ببینیم، پینوکیو؟!
  1
  24
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.