نماینده مجلس: مدیران گمرک در ورود کالای قاچاق دست دارند

امیر خجسته نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی گفته که برخی اسناد مربوط به بررسی موضوع قاچاق در مجلس گم شده است نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی می‌گوید، «مافیای قاچاق سیستمی» در ایران «نفوذ» کرده و حجم قاچاق از مبادی رسمی، «بالای ۸۰ درصد» است که با «هماهنگی خود آقایان» وارد می‌شود.
 
امیر خجسته روز پنج‌شنبه هفتم دی این اظهارات را در گفت‌و‌گو با وب‌سایت تابناک بیان کرده و خواستار «اصلاح» مدیران گمرگ کشور شده است.
 
آقای خجسته از «گم شدن» برخی اسناد مربوط به بررسی موضوع قاچاق در مجلس خبر داده و گفته که «نمی‌دانم این مافیای قاچاق چقدر قدرتمند است...احساس من این است که این مافیا با پول‌های میلیاردی در همه جا راه یافته است.»
 
آن‌طور که این نماینده اعلام کرده، «اینها [مافیای قاچاق] در همه جا نفوذ کرده‌اند و می‌خواهند به مجلس هم نفوذ کنند.»
 
وی با بیان اینکه در زمینه فساد «مستنداتی» دارد و آنها را به هیأت رئیسه مجلس ارائه داده، از اینکه کسی نسبت به گم‌‌شدن اسناد مجلس درباره فساد «پاسخگو» نیست، انتقاد کرده است.
 
به گفته این نماینده مجلس شورای اسلامی، «اموال مردم را غارت می‌کنند و نمی‌شود قبول کرد که از مبادی رسمی، هزاران کانتینر کالای قاچاق وارد کشور شود.»
 
خجسته در ادامه گفته که «گمرک و مافیای گمرک هماهنگ کردند، هر کس از مردم و مسئولان و نمایندگان مجلس بخواهد حرفی بزند، وی را بزنند.»
 
به گفته وی، «می‌خواهند در داخل و بیرون مجلس آنقدر نفرت پراکنی کنند که کسی جرأت مبارزه با قاچاق سیستمی را نداشته باشد.»
 
وی اضافه کرده که «بسیاری از کارکنان دولت» و «گمرک» به مجلس اطلاعاتی مبنی بر «قاچاق سیستمی» و ورود «حساب‌شده و سیستماتیک» و «با هماهنگی خود آقایان» ارائه کرده‌اند.
 
این نماینده، «حجم قاچاق از مبادی رسمی» به ایران را «بالای ۸۰ درصد» اعلام کرده و «مدیران گمرک» را نیز به دست داشتن در پدیده قاچاق کالا متهم کرده است.
 
خجسته بدون این که به نام فرد خاصی اشاره کند، گفته «مدیر گمرک یکی از شهرها ۳۰۰ میلیون تومان رشوه گرفته که اقرار کرده است و البته خدا می‌داند که چقدر دیگر هم گرفته شده است.»
 
این نماینده با بیان این که «باید مسئولان گمرک اصلاح شوند و دست مافیا را قطع کنند»، افزوده که آنها «نماینده‌ها را تخریب می‌کنند و علیه آنها فیلم می‌سازند و حتی تهدید هم کرده‌اند.»
 
آن‌طور که خجسته گفته، به وی گفته‌اند «اگر کنار نکشی، چنان و چنان خواهیم کرد. اینها می‌خواهند سیستم را به جایی ببرند که مسئولان وحشت کنند و نزدیک این موضوعات نشوند.»
 
دهم تیرماه سال جاری نیز سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفته بود که «برخی ارکان دولتی» مستقیم یا غیرمستقیم در قاچاق کالا دست دارند.
 
حسن نوروزی از «رانت» و «وجود ارتباطات خاص» به عنوان دو عامل قاچاق کالا و ارز در ایران یاد کرد و گفته که «برخی از افراد با بهره از تجارب قبلی کاری خود در بحث قاچاق کالا و ارز به کشور» سود می‌برند.
 
این نماینده مجلس نامی از فرد یا جریان خاصی نبرده، اما افزوده کسانی «در حوزه بانکی یا وزارتخانه‌ها پیش از این مشغول بوده و یا بازخرید شده‌اند بعضاً مشاهده می‌شود که تجارب خود را در این راستا به کار می‌گیرند.»
 
وی همچنین افزوده که «متأسفانه افراد با انگیزه‌ای برای امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتخاب نمی‌شوند و از سوی دیگر برخی از ارکان دولتی نیز به طور مستقیم و غیرمستقیم در بحث قاچاق کالا به کشور دست دارند.»
 
موضوع دست داشتن ارکان دولتی و صاحبان قدرت در گسترش پدیده قاچاق کالا و ارز در ایران، سال‌هاست که در رسانه‌ها و سخنرانی‌های مختلف مقام‌های جمهوری اسلامی مطرح می‌شود.
 
محمود احمدی‌نژاد در دومین دوره ریاست جمهوری خود به طور تلویحی از سپاه پاسداران به عنوان «برادران قاچاقچی» نام برد و حسن روحانی هم در روزهای اخیر از دخالت‌های سپاه در عرصه اقتصاد به طور تلویحی انتقاد کرده است.
 
روحانی در بهمن سال ۹۴ هم بدون ذکر نامی از دستگاه یا نهاد خاصی گفته بود که «یک دستگاه فاسدی که… می‌تواند کالای قاچاق وارد کند، نمی‌گذارد کشور رشد کند.»
 
در ایران سالانه گزارش‌های متعددی از کشف و ضبط انواع کالا و ارز قاچاق در مبادی ورودی کشور منتشر می‌شود که رقم دقیق و رسمی این حجم قاچاق در دست نیست.
 
بر اساس اعلام مقام‌های مسئول، ایران در حال حاضر ۱۵۰ گمرک دارد که حجم قابل توجهی از قاچاق کالا به کشور از همین مبادی رسمی صورت می‌گیرد.
 
قاچاق کالا در ایران به یکی از مهم‌ترین معضلات اقتصادی و نمادهای «فساد» در کشور تبدیل شده و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در واکنش به ادامه این وضعیت خواستار به «آتش» کشیده شدن کالاهای قاچاق شده است.
+41
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  نه ..شوخى مى کنى!! همه دست اندرکارن ، از نظافتچى پیزورى بگیر تا اون بالا بالاهاش! رشوه و دزدى و قاچاق و رانت بازى و دروغ و پدرسوختگى شده قلب تپنده رژیم فاسد اسلامى!عالم و آدم میدونند!
  1
  23
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  منوچهری - کرمان، ایران

  آقایان؟؟ چرا اسم نمیبرید؟ این هم شده دکان تازه که اگر در حکومت بعدی بگن خرت به چند من؟ میگه من همونی هستم که نطق کردم از دزدیها, من که دزد نیستم. بعضی هاشون هم آینده نگرند و برای پست دولتی تو حکومت بعدی دنبال سند جور کردند!! وگرنه همه از دم خودشون دزدند!!
  0
  22
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  arya_japan - توکیو، ژاپن
  اقای علی چلاق نادان کالای قاچاق را به آتش نمی کشند!! بلکه ظبط می‌کنند .! چون با به آتش کشیدن کالاها خسارت به کشور وارد می‌شود! چونکه با گرفتن آن کالاها. آنها را جزو اموال عمومی مردم کرده و مصادره میکنند،حقی که اقتصاد متعلق به شما خرها میباشد .
  0
  17
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  پ ن پ خیال کردی من دست دارم....؟ بگم حقوقتا زیاد کنند با این کشف مهمی که کردی. خیال کردی این همه مواد و جنس آشغال را کی میاره؟ پول خونه و ماشین آغازاده از همین راه در میاد اینو یه بچه 7 ساله هم میدونه اونوقت تو الاغ بعد از 37 سال و ملیاردها حقوق تازه فهمیدی.
  0
  22
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  نارکو - سوئد، سوئد
  اااااا جدا؟ من فکر کردم کالاها خودبخود قاچاقی میان تو کشور و نه سپاهی ها نه کارمندان گمرک و نه مدیران گمرک هیچکدوم دست ندارند. روشنم کردی برادر مرسی.
  0
  18
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  مسئولان و فرمانده هان سپاه پاسداران از مامورین گمرک خواستند کالاهای خارجی را قاچاقی وارد ایران کنن تا پول بیشتری از این کالاها بدست مسئولان و فرمانده هان سپاه پاسداران برسد تا خرج جنگ یمن و سوریه و پول ماهانه کمک به حماس فلسطین و حزب الله لبنان را نیز بتوانن پرداخت کنن .
  0
  16
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Compatriot - لیون، فرانسه
  حالا اینقدر کشش نده طوری نیست! زیاد حرص بخوری شیرت خشک میشه، برای بچه خوب نیست! اسلام را بچسب! راستی‌ از فلسطین عراق، یمن، سوریه چه خبر؟! گنبد‌های طلای کربلا چطورند!؟از شمش‌های طلای ترکیه چه خبر؟ طلایی که با نام مس‌ به پاکستان فرستاده شد چی‌؟ ازشون خبر داری؟ دیدیشون سلام تک تک ایرانیها را بهشون برسون!
  0
  13
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  scandal - برلین، آلمان
  پدیده شگفت انگیز پولخوری اسلامی! از یک طرف شعار اسلامی دادن و یگانه دانستن خود که گوش جهان را کرده و از یک طرف، روزی نیست که شاهد "افشاگری و اعتراف" دزدی و اختلاس یک سازمان مافیایی در راس یک کشور نباشیم، و در میان هم بمدت ۴۰ سال "فقط و فقط" در فکر راه حل حجاب و فشار بیشتر به شیر زنان ایران و یا اینکه آنان اجازه دوچرخه سواری و یا ورود به استادیوم ورزشی را دارند و یا نه و بدبختی و نکبتی آنان در اینجاست که حتی با فشار و تبلیغ حتی نتوانستند "راه حلی" پیدا نموده که منتطقی و قانع کننده باشد تا چه برسد به مشکلات بنیادی چون تمیزی محیط زیست و تولید کار و بطور کل به رفاه و آسایش مردم پرداخته و راه حلی نشان دهند!؟ مقصر ما هستیم که از گرازان ایرانی که مرده شوری میکردند و فاقد سواد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی هستند، انتظار راه حلی داشتیم و خوشبختانه کاسه صبر مردم عزیزم بسر آمده و نم نم با تظاهرات و اعتراضات خود خواهان "پایان" دادن به این پدیده شگفت انگیز تاریخ میهن خود هستند، به امید پیروزی نور بر تاریکی
  0
  14
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  چون منتخب سپاه هستند
  0
  2
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.