۱۶ مغازه بهائیان در تبریز پلمب شد

اداره اماکن به دفعات محل کار بهائیان در شهرهای مختلف را بسته و مهر و موم کرده است گزارش‌ها از استان آذربایجان شرقی در ایران حاکی از آن است که ماموران اداره اماکن عمومی این استان طی هفته‌های اخیر محل کسب دستکم ۱۶ شهروند بهایی را پلمب کرده‌اند.
 
سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه جهانی بهائیان، روز پنجشنبه ۷ دی، در گفت‌وگو با رادیو فردا خبر پلمب محل کسب بهائیان را در تبریز تائید کرد.
 
ماموران اماکن عمومی استان آذربایجان شرقی تاکنون دلیل پلمب این معازه‌ها را به طور مشخص توضیح نداده‌اند.
 
پیشتر شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهوری ایران در امور حقوق شهروندی، گفته بود که درباره پلمپ محل کار بهائیان با مراجع ذی‌ربط مکاتباتی انجام شده است.
 
در طول چهار دهه گذشته پیروان آئین بهایی در ایران با سرکوب‌های شدیدی روبه‌رو بوده و به جز احضارها و بازداشت‌های مکرر و همچنین ممانعت از تحصیل آنها در دانشگاه‌ها، محل کار آنان نیز در شهرهای مختلف توسط اداره اماکن بسته و مهر و موم شده است.
 
حسن روحانی شعارهای مربوط به «حقوق شهروندی» را از زمان نخستین کارزار انتخاباتی خود در سال ۱۳۹۲ مطرح کرد و سال گذشته نیز در مراسمی، متن موسوم به «منشور حقوق شهروندی» را امضا کرد. با این حال در طول ماه‌های اخیر انتقادها از رئیس جمهور ایران درباره اجرایی نشدن این منشور بالا گرفته است.
 
سرکوب بهائیان در ایران همواره با انتقادهای بین‌المللی روبه‌رو بوده و در تازه‌ترین مورد عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امورحقوق بشر ایران، در گزارشی به مجمع عمومی سازمان ملل از «آزار و اذیت بهائیان در ایران» انتقاد کرد و بازداشت و محرومیت آنان از تحصیل را مصداق «نقض حقوق بشر» دانست.
+38
رأی دهید
-65

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه

  حکومت اسلامی ایران هم چنان ادعا داره که در ایران کسی به خاطر دین و یا عقیده مورد مواخذه قرار نمیگیره.دوست دارم بدونم این ۱۶ کسبه تبریزی به چه خلافی مغازه هاشون پلمب شده.
  12
  80
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  scandal - برلین، آلمان

  این پملب کردن مغازه های هموطنانم منو بیاد ببند و بگیر اموال یهودیهای آلمانی می اندازه که فقط بخاطر دین و مرامشان سرنوشت آنها به هلوکاست پایان یافته و داراییهای آنها چپاول و به جیپ گشتاپو پرداخته شده است، ننگتان باد ای فاشیستهای بوگندو ایرانی
  13
  85
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک

  بارها و مکررأ دلایلش رو توضیح دادیم. درست همونکاری که جهودا تو آلمان میکردند اینها حالا یاد گرفتند. فروختن جنسهای بنجل به قیمت گزاف و خارج کردن ارز ولایت به رژیم اشغالگر قدس.
  51
  4
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش

  ما در کنار هم میهنان بهائی ایستاده و رفتار فاشیستی آخوندها را خلاف قوانین بین المللی میدانیم.
  3
  34
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک

  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه: دوست ارجمند، همین سه روز پیش در اینجا پس از محکومیت سازمان ملل در مورد رفتار رژیم ایران با بهائیان نوشته و عرض کردم که چنین محکومیتهایی همواره بر فشارهای رژیم بر اقلیتها و خصوصا بهائیان افزوده و میافزاید. ادعای حکومت ایران و حکومتها هیچوقت جدی نگیرید. احمدی نژاد نیزدر دوره ریاست جمهوریش، به کرات حکومت ایران را دموکرات ترین حکومت جهان دانسته و عنوان کرد. ما در همین سایت محدود کاربرانی داریم که به بهایی، عرب، افغانی، آلمانی، اسرائیلی، مغول، چینی، و حتی کاربران دیگر سایت هتاکی و توهین کرده و ابراز نفرت میکنند. مگر نمیخوانید و نمیبینید؟! حکومت ایران هم که از فضا نیامده، آمده؟! حکومت ایران از کسانی که در ایران بدنیا آمده و بزرگ شده اند تشکیل شده، مگر غیر از این است؟! دگم بودن، جزمی بودن و تعصبهای کورکورانه داشتن یعنی همین. این رفتارها در ذات ماست و باید عوض شویم. در غیر اینصورت هیچ چیز عوض نمیشود و رژیم بعدی، فقط رنگ زندانها و اسم شکنجه گاههایش را عوض میکند. بهر جهت ، به شهادت تاریخ، ادیان همواره در قدرت به جان هم افتاده و یکدگر را دریده اند. با مهر.
  5
  27
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::] بزرگوار !! حکومت اسلامی علی پرست که پایه های دین شماست. نگفته دینهای دیگر خصوصا بهایی را تحمل میکند اگر خوب بخواهی بدانی خیلی هم به فشار به جامعه بهایی افتخار و تبلیغ میکند چون به کل جامعه ایران فشار میآورد و هزاران نفر را میکشد در همه دنیا فقط ظلم به بهایی را ذکر میکنند.رژیم به برادران عمر پرست خودش هم رحم نمی کند و دهها برابر شما تا بحال سنی کشته است ولی چون شما همیشه در کنگره آمریکا هستید فقط رژیم ایران برای فشار به بهاییان مورد انتقاد است و صدها هزار جوان و کودک که به جوخه های اعدام سپرده شدند فراموش شده اند.اگر خوب به دین بهایی نگاه کنیم میبینیم که این دین همان است که خامنه ای میخواهد کل مردم ایران آن بشود ،اصول بهایی چیست؟؟؟؟ دخالت نکردن در سیاست ،بدست نگرفتن اسلحه،تبعیت از حکومت مرکزی و لسان واحد که همان زبان عربی است که کتابها شما هم به عربی است.چون الله فارسی بلد نیست.حالا من تعجبم چرا خامنه ای با شما بد است این اصول شما اگر در کل جامعه ایران پیاده شود که در آنجای امام خامنه ای عروسی است، سیاست کثیف است در آن دخالت نکنیم؟؟؟ یعنی چی ؟
  18
  6
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::] این دین شما خیلی باحال است .تبعیت از حکومت مرکزی یعنی دستور دین شما اطاعت از خامنه ای است؟؟؟؟ خودداری از حمل و استفاده از اسلحه !!! خیلی بنر جالب میآید ولی اگر به کشور شما یا خانواده شما حمله شد چی؟حتما شما دعا میکنید و ما باید برویم بجنگیم؟؟؟خیلی باحال هستید😅😅😅😅.اندفعه گفتم وقتی کتابهای شما رامیخوانم میخندم خدا میداند نه برای تمسخر بلکه این مطالب که گفتم چون خیلی باحال هستید و و جوکها را به عنوان اصول دین دارید.
  18
  4
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::] البته این انتقادات من به عقیده شماست و جهت آگاهی میگویم و حتما حتما حق شماست که هر دینی را که میخواهید داشته باشید خصوصا دین بی آزاری مثل بهایی! و هیچکس حق ندارد مردم را به لحاظ عقیده و نژاد و پوشاک شان مورد اذیت و آزار قرار دهد.من منهم از بیان این مطالب این است که باید برای حق عمومی همه مردم مبارزه کرد و نه برای یک دین و عقیده و زبان و فرهنگ خاص.وقتی همه ما برای حق آزادی دین و عقیده و لباس و کلا حقوق دمکراتیک که 2500 سال پیش داشتیم و با آمدن اسلام وحشی از دست دادیم بجنگیم دیگر کسی نه من را بخاطر بی دینی و نه شما را بخاطر بهایی بودن آزار میدهد.شما الله خود را میپرستید و من به الله شما میخندم ولی نه شما حق کشتن من را دارید و نه من حق سلب آزادیهای شما را دارم.من به دین شما انتقاد میکنم و شما به بیدینی و نرفتن من به بهشت میخندید ،این یعنی دمکراسی که من معتقد به آن هستم .
  10
  6
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  hamtarane - ملبورن، استرالیا

  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک::]. در عوض امثال شما هم هزار ساله که پول های مملکت را به جیب عرب ها و حکومت بقول خودت سنی عربستان می ریزید. بهانه هم که کم ندارید، انواع و أقسام حج هم که درست کرده اید.
  2
  26
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Compatriot - لیون، فرانسه
  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک::]. بازم حرف از تو .......در آوردی؟!
  2
  7
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۴:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  آدرس و اطلاعات غلط ندهیم. درستی و صداقت را از خودمان و در خودمان آغاز کنیم. دیانت بهایی بیش از شش میلیون پیرو دارد که از لحاظ پراکندگی، پس از دیانت مسیحیت، دومین دین دنیا محسوب میشود. پس چطور کتابهایش میتواند فقط به زبان عربی باشد؟! فقط و فقط کتاب اقدس که کتاب مقدس بهائیان است به فارسی ترجمه نشده. دستوری دینی بوده و علتش آن بوده که مردم را تشویق به فراگیری زبانی دیگر بجز زبان فارسی کنند. تدبیر بدی نیست و بنده آنرا هوشمندانه میبینم. در زمان قاجار، ترور ناصرالدین و حتی چند اتفاق دیگر و بلبشو را به بابیان آن زمان نسبت داده و به این بهانه بابیان و خانواده آنان را مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار دادند. بهمین جهت پیشوای دیانت بهایی، در کل دخالت در امور سیاسی را منع کردند تا جان اهل بها در امان بماند. عدم خشونت اتفاقا از بالاترین نکات قابل تقدیر و انسانی در دیانت بهایی است. به شهادت محققینی بنام، در حدود سه هزار سال پیش از این ، مانی و دیانت مانیگری یکی از رایجترین ادیان دنیا بود. مانیها نیز بطور کامل از خشونت، توحش و دفاع منع شده بودند. بدین صورت بود که نسل آنها در کل از بین رفت...
  2
  13
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  همه ادیان وعقاید در حکومت اسلامی آزاد هستند ولاکن اسلامی اینطور نباشد که آنطور بشد
  1
  3
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  ...چرا که در مقابل هجوم قبایل و اقوام دیگر به خشونت و دفاع متوسل نشده و کشته شدن را بر تقابل به مثل و کشتن ترجیح دادند. کلمه "مانی" نیز به همین جهت با معنای "شیفته" و "دیوانه" و "از خود بیخود" وارد فرهنگ لغات شد و در زبان فرانسه و زبانهای لاتین چنین مفهومی را به خود گرفت. خودداری از قتل و خشونت و عدم حمل سلاح ، از بالاترین نکات جهشی این دین محسوب میشود. این نکته در ادیان خشن و سامی دیگر تا کنون سابقه نداشته. ما حتی در چند سال پیش شاهد خشونت بودائیان لباس زعفرانی در خیابانهای چین و شکستن شیشه های ادارات بدست آنها بودیم. من بدون هیچ دینی و بدون هیچ باوری و بدون هیچ خدایی، همه همنوعانم را با شفقت و مهردوست دارم و به ایشان تعظیم میکنم. با آرزوی مهر و دوستی.
  2
  13
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. گرامی‌، با جمله آخر کامنت سوم شما موافقم. فقط یک مورد رو یاد آوری می‌کنم. در اولین سال بعد از انقلاب, دولت حقوق بازنشستگی مرحوم پدرم رو قطع کرد، و شرط گذشت که تنها در صورت توبه و لعن و نفرین به شارعین آئین بهائی دوباره حقوق را به حساب ایشان واریز خواهند کرد که طبعا پدر نپذیرفتند، ولی‌ به من زنگ زدند با صدای بغض الود, که امروز آب پاکی رو دست من ریختند و دیگر منبع درامدی ندارم، به پدر گفتم که معادل همان حقوق بازنشستگی رو من با افتخار به حساب ایشان واریز خواهم کرد، پدر تشکر کردند و برای من دعا کردند، ولی‌ صدای بغض الود و غرور شکسته یک پدر رو فراموش نمیکنم که حالا محتاج پسری شده بوده که چند سال قبل از آن ازش پول تو جبیی میگرفت. اگر انسانهای قرن ۲۱ این اعمال غیر انسانی‌ در مورد هر کس و در هر کجای جهان رو محکوم نکنند، یعنی‌ که فقط جسم آنها در قرن ۲۱ زندگی‌ می‌کند، و روح و روان آنها در زمان چنگیز خان مغول ! به جان اینهمه شعار, یک لحظه خودتون رو به جای پدری بگذارید که مغازش بسته شده و با دست خالی‌ شب میره خو نه‌ و شرمنده زن و بچه اش میشه.
  1
  6
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک::]. دوست خوب من، ممنون از کامنت‌های پر مهر‌ و خرد مندانه شما، مثل همیشه استفاده می‌کنم. نمیدونم که اگر این حمایت‌های سازمان ملل متحد و فشار‌های افکار عمومی‌ نبود آیا اوضاع حقوق بشر در مورد بهائیان و دیگر هم میهنان بهتر میشد یا نه، ولی‌ در هر صورت باید کاری کرد در جهت عقب راندن ارتجاع. من فکر می‌کنم که حمایت ما از یکدیگر بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های قومی و یا مذهبی‌ یکی از راه هایی هست که یه آسایش نسبی‌ و موقت رو به همراه خواهد داشت. من یکی‌ تا اونجا که از دستم بر بیاد کمک می‌کنم به هم میهنانی که از ایران خارج میشن و پناهنده فرانسه میشن، بهشون نمیگم از کدام دین هستم مبادا کمک من رو قبول نکنند, از ترس رژیم اسلامی. ببینید ارتجاع تا کجا‌ها چنگ و دندون خودش رو نشون میده. با احترام و مهر.
  0
  12
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک::]. دوست خوب، یه مثال براتون میزنم تا متوجه بشید ابعاد اختناق حکومت اسلامی ایران تا کجا‌ها رسیده. پارسال با چند تا از دوستان رفتیم تو یک رستوران ایرانی‌ پاریس به صرف شام، با تعجب دیدیم که رستوران کاملا خالی‌ هست، از صاحبش پیرسیدم امروز تعطیل هستید ؟ با لبخند گفت نه، بفرمائید ! رفتیم و در طی‌ یک ساعتی‌ که ما اونجا بودیم تنها یک آقا و خانم غیر ایرونی‌ اومدند و تو این رستوران شام خوردند، نزدیکی‌‌های ساعت ۱۰ شب هنوز رستوران خالی‌ بود چون که ماه رمضون بود و هنوز افطار نشده بود ! یعنی‌ ایروونی‌‌های مقیم فرانسه با اینکه روزه نیستند، از ترس رژیم اسلامی و از ترس اینکه کسی اونها رو لو نده، قبل از افطار تو رستورانها ی ایرونی‌ آفتابی نمی‌شن ! می‌بینید عمق اختناق رو و اینکه ما چقدر مرعوب و چقدر کوچیک شده ایم ؟ با احترام و مهر.
  1
  12
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. گرامی‌، از مواردی که باعث خنده و احتمالا انبساط خاطر شما میشه باید از حذف قشر روحانی نام برد، و همینطور تأکید بر سود آموزی. می‌بینید ؟ در این دین آخوند وجود نداره و مومنین که همشون با سواد هستند باید برن تحقیق و مطالعه کنند و در صورت پیدا نکردن جواب با هم مشورت کنند و رأی اکثریت رو قبول کنند ( درس دموکراسی ) . دوست بزرگواری که بهائی هم نیست به من میگفت که پیامبر آئین شما فقط با همین ۲ اصل، قلب ارتجاع رو نشونه گرفته و آخوند‌ها باید که از دست شما اینقدر عصبانی باشند ! در مورد اصل عدم خشونت و همینطور عدم مداخله در سیاست دوست خوب ما -تو خوبی‌ بابا از بلژیک- آنقدر خوب و رسا نوشتند دادند که احتیاج به توضیح بیشتری نیست. با احترام
  0
  7
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه: با تشکر از لطف و درایت شما. بقول دکتر فرهنگ جهانپور: من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم// لطفها میکنی ای خاک رهت تاج سرم. کلام و حرف صادق شما در مورد حقارت و ترس ما و ملت ما کاملا درست، بجا و مشهود است. قبلا در اینجا عرض کردم. متاسفانه ایرانیان خارج از ایران، در یک کلیت از ایرانیان داخل ایران، در موارد بسیاری واپسگراتر و وحشتزده تر شده اند. بنده نه میتوانم و نه تمایلی به رفتن به ایران دارم، اما این رجاله های مزور و هزار چهره متاسفانه زندگی را ابدی پنداشته و در ذهن و فکر شنیع و بیشرم مانده اند. شما را دوست دارم. در پاریس هستید و اگر در مناسبتی دکتر حمید روحانی عزیز و پر نفس را دیدید نور چشم و سلام دوستی از لوکزامبورگ را به ایشان ابلاغ کنید. با شفقت و سپاس.
  2
  12
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. گرامی‌، هر چند ایران در زمان سلسله هخامنشی از قدرت های‌ بزرگ جهان به شمار میرفت، ولی‌ همان نظام پادشاهی در اوخر سلسله ساسانیان حال و روز خوبی‌ نداشت. تاریخ نویسان میگویند که قبل از حمله به ایران و جنگ قادسیه، اعراب یک حمله کوچکتر به یکی‌ از نقاط مرزی کشورمان را داشتند که آن جنگ را به راحتی‌ پیروز شدند و زنان و دختران ما را به اسارت بردند و به عمر ابن خطاب گزارش کردند که این ایرانیان اصلا جنگیدن نمیدانند ! اینگونه بود که عمر یک لشکر ۳۰۰۰۰ نفره رو در مقابل لشکر ۱۲۰ هزار نفره ایران قرار داد، و گر نه هیچ عقل سلیمی چنین تصمیمی رو نمی‌گرفت، منظور از این کامنت اینکه از عهد ایران باستان، به عهد ایران حکومت اسلامی تشریف بیاورید و قدمی‌ در راه آزادی و آبادانی کشورتان بر دارید، فقط شعار کافی‌ نیست. با احترام.
  0
  3
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک::]. دوست خوب من،ممنون از لطف شما، من رو شرمنده محبت خودتون کردید. به چشم، بزرگی و بزرگواری شما را به ایشان خواهم رساند. موفق و پیروز باشید. با احترام و مهر.
  1
  11
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک::]. دوست خوب من، یادم رفت بنویسم که دکتر روحانی رو ۱۰ روز پیش در یک جلسه دعا که برای فوت برادر یکی‌ از دوستان ما بر پا شده بود دیدم، یادم رفت ازشون بپرسم آیا در این سایت عضو هستند یا نه. حیف است که از علم و دانش و قلم شیوای ایشان محروم باشیم. با احترام و مهر.
  2
  10
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  [::تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک::] پشمک پلاسیده حاج عبدالله بالاخره یک جا ازت تشکر کردند و چاپلوسی نتیجه داد.چقدر دلم برایت میسوزد که برای مثبت گرفتن افکارت را میپیچانی. چه فکر کردی نلسن ماندلا هستی.رفتی زدی تو ویکیپدیا بهایی ؟؟؟ تنها چیزی که پیدا کردی گسترش دین بهایی بود؟؟؟ 😆😆😆😅😅 پیر مرد من ندیدمت ولی از روی نوشته هایت میفهمم چکار میکنی و چقدر بدبخت هستی .برو دنبال یک کار درست ! حالا بشین با تعریف های این برادر بهایی حال کن و با خودت عکس بگیر .
  12
  3
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::] بزرگوار ! شما طبقه روحانی نداری ولی خودت ماشالا یه پا آخوندی؟ چرا بجای جوابگویی به ایرادات من داستان تعریف میکنی.از نقاط قوت دین شما و ایدئولوژی شما جوابگویی جناب پشمک تو خوبی بابا از بلژیک که ساکن بلژیک نیست میباشد.شاید ایشان از طرف الله برای پوشاندن سوراخهای دین شما از آسمان امده😅😅😅😅😆.ولی یک چیز را خیلی در شما میپسندم که با این پشمک پلاسیده حاج عبدالله اشتراک نظر دارید و آن نفرت از تاریخ و فرهنگ ایران و افتخارات آن است.
  12
  2
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]**اعراب یک حمله کوچکتر به یکی‌ از نقاط مرزی کشورمان را داشتند که آن جنگ را به راحتی‌ پیروز شدند و زنان و دختران ما را به اسارت بردند و به عمر ابن خطاب گزارش کردند که این ایرانیان اصلا جنگیدن نمیدانند ! اینگونه بود که عمر یک لشکر ۳۰۰۰۰ نفره رو در مقابل لشکر ۱۲۰ هزار نفره ایران قرار داد، و گر نه هیچ عقل سلیمی چنین تصمیمی رو نمی‌گرفت**من قبل از این به شما احترام میگذاشتم ولی میبینم لیاقت احترام را ندارید خود عربها این جفنگیات را نمی گویند.گاهی اوقات پیش خودم میگویم که کاری به دین بوقی شما نداشته باشم ولی دیدم که شما یکی از زائده های اسلام هستید،.
  9
  2
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. عزیز برادر، ۱- در مورد تاریخ مفصل حمله اعراب به ایران مراجعه کنید به تاریخ طبری. ۲- در باقی‌ موارد به اندازه کافی‌ برایتان نوشته ام. توضیح بیشتر نیاز نیست. شما انگار نه انگار که در اتریش زندگی‌ میکنی‌، افکارت خیلی‌ بوی برادران جان بر کف اسلامی میده، تا دیر نشده بیدر شو اخوی. همه فهمیدند که شما مخالف آئین بهایی هستی‌ و من هم قبلا برات نوشته و باز هم تکرار می‌کنم هیچ دشمنی با شما ندارم، نه من، و نه بقیه بهائیان جهان، این موضوع رو چطور و با چه زبانی‌ به شما بفهمونم ؟ یه نفر میتونه تو این زمینه به من کمک کنه ؟ فی‌ امان الله..
  1
  4
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. اگر در کامنت‌ها ادب رو رعایت نکنی‌ دیگه جوابت رو نخواهم داد. هیچ کس منکر عظمت و شکوه ایران باستان نیست، ولی نکنه انتظار داری که بنویسم لشکر ۳۰ هزار نفره و شجاع ایران لشکر ۱۲۰ هزار نفره عربهای وحشی و بیابان گرد رو شکست داد !؟ تاریخ رو نمیشه تفسیر کرد و یا تغییر داد. گذشته از اون ، حالا چی‌ ؟ از ۲ قرن پیش به اینطرف جز این هست که در خرافات و نکبت دست و پا می‌زنیم ؟ بیش از ۷ میلیون نفر در جهان که غیر ایرانی‌ هم هستند آئینی رو میپرستند که بنیان گزارش یک ‌ایرانی هست، که این دین و تعلیماتش رو متواضعانه و فروتنانه به جهانیان "پیشنهاد" میکنه، و ما رو از اصرار بر حذر میداره ( اگر مقبول افتاد، مقصود حاصل، و الا اصرار جایز نه)، یه کم فکر کن قبل از کامنت نوشتن. شما این آئین رو دوست نداری و نمی پسندی، خوب قبول نکن و برو دنبال یک دین و یا یک ایدئولوژی که با روحیات تو جور در بیاد. این جای فحاشی و شلوغ کاری داره ؟
  1
  4
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. عزیز برادر، با چند دقیقه سرچ رو اینترنت به این صفحه میرسید: -"مقدمات جنگ قادسیه: در حفیر که یکی از مناطق مهم سرحدی ایران نزدیک خلیج فارس بود، جنگی واقع شد که معروف به جنگ زنجیر است. «هرمز» در مبارزه با خالد پسر ولید کشته شد و بر لشکر او شکست وارد آمد. پس از آن در الیس واقع در ساحل رود فرات، جنگی بنام جنگ الیس رخ داد. چون فتح نصیب خالد شد، خالد متوجه حیره گشت. مرزبان آن حدود، آزادبه بدون اینکه اقدام بجنگ کند، در مقابل لشکر عرب فرار اختیار کرد؛ و پیروزی از آن لشکر خالد شد. در جنگ انبار نیز شیرزاد فرمانده ایرانی شهر مجبور به صلح شد." - شما رو کدوم سیاره زندگی‌ میکنی‌ که از موارد مسلمی چون جنگ قادسیه ( قبل و بعد از آن) و از عواقب وخیم آن برای کشورمان رو خبر نداری ؟!
  0
  4
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  [::iran2015 - وین، اتریش : قیتون علیشاه بز چران. تو بسیار آدم ذلیل و بدبختی هستی. وضعیت روانی ات رقت آور است. آدم از ویکی پدیا هم بنویسد از دروغها و مزخرفات آبدوغ خیاری و بی ارزش تو بسیار ارزنده تر و بهتر است.
  3
  9
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  [::iran2015 - وین، اتریش: شازده قیتون علیشاه، در همان کوههای بختیاری، یک‌کلاه نمدی دم قاطری و یک‌متر کش قیتونی برسم دوستی تهیه میکنم تا در حال بز چرانی بلال بلا بخونی و زن ذلیلی را فراموش کنی. گینه توز بینوا. برو خودتو عوض کن.
  2
  9
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه: دوست عزیز من اصلا متعجبم که شما با ایشان مکاتبت میکنی. آخر این شازده بز چران بجز پشمک سرایی و یاوه بافی چیز دیگری نمیگوید. میگوید؟ این شازده بختیاری زن ذلیل و گرفتار است و فقط بجهت خالی کردن ناراحتیهای درونش به سایت سر میزند، لاطائلات و تهمت بار میگذارد و خنده های هیستریک و کله قندی میکند. ای موش کور بخورت شازده. طلاق بگیر! مرگ‌یکبار شیون یکبار. دوست عزیز این ماستبند رو ول کن. از بنده گفتن.
  2
  9
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]. [::iran2015 - وین، اتریش: شازده قیتون علیشاه. در همان کوههای بختیاری برایت یک‌کلاه دم قاطری و یک متر کش قیتونی تهیه میکنم تا در کنار بزها زن ذلیلی و درماندگیت را فراموش کرده و دلم دلم ۵
  2
  8
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک::]. دوست خوب، والا من اصلا با ایشون کاری ندارم، چند بار براشون نوشتم که اگه شما با این آئین مخالفی، خوب برو دنبال راه و روش خودت، با ما چکار داری ؟ چرا برای ما تعیین تکلیف میکنی‌ ؟ دیگه نمیدونم چی‌ بگم. هر کس باید در ابراز اندیشه آزاد باشه، ولی‌ نه به قیمت توهین به این و اون، و از همه بدتر, دروغ پراکنی. با احترام و مهر.
  0
  8
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه: رفتار و نوشته های این شازده آشفته و بز دوست، نتیجه بد تبلیغ شدن است. :-) خوشبختانه کاربران سایت دیگرکم و بیش، از نوع نوشتار و نوع دقت یکدیگر در نوشتار و همچنین اصالت نوشتار آگاه هستند. بهمین جهت جایگاه شازده و کامنتهایش نیز روشن است. این مرد قیتونی حتی چهار جمله بندی درست فارسی هم بلد نیست. اصطلاحات بنده را نیز که مرتب قرقره و تکرار میکند و بنفع خودش و کامنتهای پشمکی اش مصادره میکند. تناقض محرزش را نیز در مورد آزادی و برابری میبینیم. از یک طرف هی پشمک رنده میکند که همه با هر عقیده ایی آزادند. بعد میگوید بهایی هم آخوند است، سپس میگوید بهائیان خوب و بیازارند!!! ریاست محترم باغ وحش! این شتر گاو پلنگهای ضد و نقیضت را کجا بخوابانیم؟! اینهمه مزخرف مگر معنی دارد. از این به بعد هم اگر از بهایی مزخرف گفتی گوشهای درازت را میکشم تا بیسوادیت بیشتر و بیشتر محرز و مشخص شود. من بهایی نیستم. اصلا هیچ چیز نیستم اما درستی و صداقت را سرلوحه زندگی کرده و با خودم بسیار سختگیرم. دوست عزیز ، جناب آزادی، مهر و اخلاص بنده را بپذیرید.
  0
  7
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک::]. دوست گرامی‌، ممنون از لطف شما، امیدوارم که در فضای مجازی، مانند فضای حقیقی‌ راه و روش درست گفت و شنود را همه ما یاد بگیریم، دور از پرخاشگری و خشونت و با صبر و بردباری و احترام به عقاید همدیگر. موفق و پیروز باشید.
  0
  1
  شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.