عتاب خامنه‌ای به احمدی‌نژاد؛ منع رطب؟

آیت‌الله علی خامنه‌ای، سرانجام وارد منازعه‌ای شد که مدت‌ها است بین محمود احمدی نژاد از یک سو و خانواده لاریجانی که ریاست دو قوه مقننه و قضاییه در اختیار آنان است از سوی دیگر، جریان داشته و اکنون به اوج خود رسیده است.
 
آقای خامنه‌ای، به محمود احمدی نژاد هشدار داده که نمی‌تواند نقش اپوزیسیون را بازی کند.
 
رهبر جمهوری اسلامی گفته است: «نمی‌شود که انسان یک دهه همه‌کاره‌ کشور باشد، بعد یک دهه‌ بعدی تبدیل شود به مخالف‌خوان کشور. بنده‌ای که امکانات در اختیارم هست نمی‌توانم مدعی باشم، من باید پاسخگو باشم که با این امکانات چه کرده‌ام.»
 
آیت‌الله خامنه‌ای در حالی از ضرورت پاسخگویی سخن گفته، که خود در سه دهه گذشته، در ساختار حقیقی و حقوقی قدرت، بیش از هر فرد دیگری قدرت و امکانات را در اختیار داشته و در عمل همه‌کاره کشور بوده و سخن او فصل‌الخطاب قلمداد شده است.
 
اما آیا او خود را نیز مشمول همین اصل می‌داند که مسئولی که «کشور در اختیارش است، به جای پاسخگویی نمی‌تواند نقش مدعی علیه این و آن را بازی کند»؟
 
فارغ از این نکته، به نظر می‌رسد که آیت‌الله خامنه‌ای در خطاب و عتابش به محمود احمدی نژاد نیز همچنان و به دلایلی ناگفته جانب ملایمت یا احتیاط را رعایت کرده است.
 
مقایسه لحن آقای خامنه‌ای هنگامی که مخاطبش آقای احمدی نژاد است با دیگر کسانی که از نظر او مرتکب خطاهایی گاه به‌مراتب کوچک‌تر از رییس جمهوری سابق شده‌اند، به خوبی این نکته را اثبات می‌کند.
 
رهبر جمهوری اسلامی، در نهایت، رفتار آقای احمدی نژاد را به بچه‌ای شبیه دانسته که سنگ برمی‌دارد و شیشه‌ها را می‌شکند. او همزمان، حق اعتراض را برای آقای احمدی نژاد محفوظ دانسته و تنها به او توصیه کرده که «منصفانه و مسئولانه» نقد کند.
 
آیت‌الله خامنه‌ای که اغلب، به تندی به ملایم‌ترین نقدها از سوی چهره‌ها و جریان‌های دورتر از هسته مرکزی قدرت واکنش نشان می‌دهد، در مقابل اظهارات آقای احمدی نژاد می‌گوید: «نقد و نقدپذیری واجب است، تهمت و لجن‌پراکنی حرام است. نقد با تهمت زدن و تکرار کردن حرف دشمن فرق دارد.»
 
با این همه، و با توجه به شدت واکنش اصولگرایانی که دیروز حامیان آقای احمدی نژاد بودند و امروز در صف مقدم مخالفان او جای گرفته‌اند، همین میزان از عتاب و شماتت هم می‌تواند به منزله چراغ سبزی برای برخوردهای تندتر با آقای احمدی نژاد و تیم همراه او قلمداد شود که امروز تنهاتر از هر زمان دیگر هستند.
+33
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  خامنه ای بارها نشان داده در برابر این بوزینه احمدی نژاد ارادت کامل و لطف دارند و نمی تواند از لطف و اراداتی که نسبت به عنتری نژاد دارد کمش کند یا چشم پوشی از ان بکند . پس کهنه یهودی زاده های لاریجانی نباید انتظار از رهبرشان داشته باشند که احمدی نژاد را بخاطر انها اویزان کند و از گروه چاکرانش بدرش کند.
  3
  12
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  scandal - برلین، آلمان
  سید علی: «نقد و نقدپذیری واجب است، تهمت و لجن‌پراکنی حرام است. نقد با تهمت زدن و تکرار کردن حرف دشمن فرق دارد.»!! دروغگو دشمن خداست زیرا پایه و بنیاد انگلاب اسلامی با تهمت و افتراها به شاه شاهان بزرگ ارتشداران فرزند داریوش محمد رضا پهلوی و دروغ بستن به فرزندان پاک ایران چون هویداها، عباسعلی خلعتبری ها و خسرودادها صورت گرفت، ننگتان باد
  4
  15
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  احمدی نژاد همچنان سامورایی وار جلو میرود!
  1
  19
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  hamid swed - مالمو، سوئد

  بیشرف!!خودت تو این سالهایی که خیر سرت رهبر بودی و هستی تا بحال کدوم جواب رو به مردم دادی که از نوچه هات توقع داری جوابگو باشن؟؟؟ همتون ایران و ایرانی رو مثل انار چلوندین, دیگه نه چیزی از ایران باقی مونده نه از ایرانی!! اول خودت بیا و جوابگوی اینهمه غارت و جنایتی که کردی باش, اینهمه پول مردم تو جیب اون مجتی ه!!!! دیگه مردم همه شما رو شناختن, همتون یه ... هیچ فرقی با هم ندارین. کثافتها!!!!!
  2
  24
  ‌پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.