«الاغ‎‎های وحشی ایرانی»؛ تهدیدی که اسرائیل نمی تواند نابودش کند

یورونیوز : در سال ۱۹۶۸و پس از جنگ ۶ روزه اعراب و اسراییل که با پیروزی دولت یهود پایان یافت مقامات اسراییل برآن شدند تا آن طور که در کتاب مقدس تورات آمده است «الاغ های وحشی» که به باور آیین یهود در بندیهای جولان می زیسته اند را به موطن اصلی آنها یعنی «سرزمین مقدس» بازگردانند.
 
به نوشته یورونیوز، الاغ های وحشی و یا آنطور که در تورات آمده است «پره»‌ ها مانند خود قوم یهود هزاران سال دربدری را تحمل می کنند تا در کنار این قوم در «سرزمین مقدس» در آرامش زندگی کنند. اما واقعیت چیز دیگری بود و این موضوع روزگار را بر مقامات اسراییلی آنزمان با وجود پیروزی در جنگ شش روزه تاریک و تلخ کرد.
 
الاغ‎های وحشی و پیوند تاریخی آنها با «سرزمین مقدس یهودیان»
 
به گفته مورخان اسراییل آخرین بار ۵۰۰ راس از این الاغهای وحشی در قرن ۱۵ و شانزدهم میلادی در «سرزمین مقدس» زندگی می کردند اما شکارهای بی رویه این حیوانات‌ چیزی از آنها در خاک اسراییل پس از جنگ دوم جهانی باقی نگذاشت. همزمان درخاک سوریه هم وضع به همین منوال بوده است. آخرین الاغ وحشی در سوریه نیز در سال ۱۹۲۷ بدست شکارچیان از پای درآمد. به همین دلیل افسانه «بازگرداندان الاغ های وحشی‌» که تا آنزمان به باور عموم «سوری» بودند هم نقش برآب شد. روزنامه هآرتض می نویسد:‌«برخی از گروههای ارتدکس یهودی براین باورند که یکی از اهداف مهم لشگرکشی‎های نظامیان اسراییل به سوریه و کشورهای عرب منطقه 'بازگرداندن الاغ های وحشی' بوده است.»
 
یکسال پس از جنگ اول اعراب و اسراییل، اوری زون، یکی از دوستداران محیط زیست و بنیانگذار سازمان حیات وحش اسراییل موفق شد در توافق با پادشاه وقت ایران، محمدرضا شاه پهلوی، سه جفت(شش راس) از این الاغ های وحشی را در ازای مبادله با ۲۰ راس آهو به اسراییل بیاورد. شاید حتی آخرین پادشاه ایران تا این اندازه از تقدس و ارزش این حیوان نزد یهودیان اسراییل آگاه نبود اما ناخودآگاه همچون کوروش کبیر که نام او در مقام یک «پیامبر نیک» در تورات آمده، پادشاه ایران هم محبوبیت زیادی نزد مقامات آنزمان اسراییل و برخی از خاخام های بزرگ پیدا کرد. این الاغ های وحشی در زمره گونه های نادری بودند که مالکیت آنها با کاخ سلطنتی ایران بود.
 
اوری زون در خاطراتش می نویسد:‌‌‌« شش راس الاغ وحشی با درایت شاه ایران به موطن اصلی، اسراییل بازگردانده شدند.»
 
پس از زاد و ولد اولین راس از این الاغهای وحشی اما رسانه های اسراییل دیگر چیزی از ابتکار عمل و حمایت پادشاه ایران نگفتند و بی تردید اتفاقات ایران در دهه هفتاد میلادی و انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ میلادی به این رسانه ها کمک زیادی کرد تا اصل ماجرا را انکار کرده و برخی از آنها ادعا کردند که این الاغهای وحشی از اروپا به اسراییل بازگردانده شده اند. آخرین بار در سال ۱۹۸۲ زمانی که شش راس به دهها راس دیگر در صحرای منطقه نقب افزایش یافته بود دیگر کسی بیاد نمی آورد که این حیوانات کی و چگونه به «سرزمین مقدس»‌ یهودیان بازگشته اند.
 
سالها گذشت و این الاغ های وحشی در بسیاری از صحراهای جنوبی اسراییل در منطقه نقب رها شدند و امروز به گفته سازمان حیات وحش اسراییل بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ راس از این الاغها در این منطقه هستند.
 
الاغ‎های وحشی؛ از تقدیس تا تردید
 
حال امروز با افزایش شمار این حیوانات در نقب گلکاران و مزرعه داران این منطقه، که یکی از قطبهای صادرات بخش کشاورزی اسراییل است، معترضند به نابودی مراتع و کاهش بی سابقه گلهای وحشی و حمله این الاغها به مزارع گل. از زمانی هم که این الاغها دوباره معضل و موضوع تنش شده اند صفت جدیدی به نام آنها اضافه شده است:‌«الاغهای وحشی پارسی».
 
یکی از کارشناسان امور حیات وحش اسراییل در گفتگو با روزنامه هآرتض می گوید:‌«‌این منطقه کاملا خشک و وحشی قرنها شاهد حضور این الاغهای وحشی نبوده است و بدلیل ممنوعیت شکار آنها و اینکه حیوانات درنده دیگری برای متعادل کردن شمار این گونه در منطقه وجود ندارد تعداد آنها افزایش بی رویه ای یافته و اکوسیستم منطقه را مورد تهدید جدی قرارداده است.»
 
کشاورزان در این منطقه نگران هستند و می گویند در حالیکه تنها از این گونه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ راس موجود است،‌مزارع گل و صیفی جات مورد تهدید جدی قرار گرفته اند، روزی که تعداد این الاغها به ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ راس برسد چگونه می توان با آنها مقابله کرد. سوالی جدی که شاید بنوعی مصداقی است از تنشها میان دو کشور، این بار اما تهدید مرتبط با «دشمن ایرانی» از حیوانی مقدس می آید که بیشتر از چهار دهه است «اهدایی پادشاه ایران به سرزمین مقدس» است.
+114
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  karkas - اصفهان، ایران
  نویسنده خودش یک راس الاغ وحشی بوده است
  48
  35
  ‌پنجشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  آذادی - منچستر ، انگلستان

  این دیگه بیحرمتی به هم وطنای عزیزمه میشد از کلمه اولاغ های حکومت وحشی اخوندی استفاده بشه.
  12
  38
  ‌پنجشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک

  درود و سلام بر کلیه الاغها اعم از اهلی و وحشی که قرنها بدون هیچ چشمداشتی، به بشریت وحشی و ناراحت خدمت کرده و همچنان با شرافت به خدمت مشغولند. البته یکی از وحشیترین تیره های دو پا و درنده سپاه پاسداران است که نامش هم در تورات ذکر نشده اما دودش در همه جا دیده میشود. این جانوران درنده اکولوژی حیاتی همه موجودات را تهدید میکنند که امیدواریم ترتیب انتقال ایشان به مواطن اصلی شان بصره، شام و مدینه فراهم شود و بجهت جایزه، دوره های کتابهای پشمکی قران، تورات، انجیل و زبور را نیز به ایشان هدیه دهند. باشد که از الاغهای وحشی درس بی آزاری و شرافت بیاموزند.
  21
  67
  ‌پنجشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  پرشین اسپایدر - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  درود بر پادشاه فقید ایران که نا خواسته با سه تا الاغ وحشی امنیت اسراییل رو به خطر انداخت . این آخوندا با اراده ی تمام و هزاران موشک و گروهای شهادت طلب و روسیه نتونستند هیچ کاری بکنند.
  15
  51
  ‌پنجشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  پس این را هم دانستیم چون خر مقدس اسرائیلی هاست عربهای بی مغی را میبینیم در بعضی از سایتها که این الاغ بی چاره را عذیت و ازار میدهند.
  9
  25
  ‌پنجشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین

  برشون گ ردونین ایران! . خیلی هم ممنون میشیم.
  6
  35
  ‌پنجشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  oghabe - بازل، سوییس

  اگه مشکل ازطرف ایران بوده مشکل گشاهم ماهستیم پیشنهاد میکنم که با یک معامله تعویض به تعویض درازای هرراس خر وحشی با پنجهزار راس ملا به توافق برسیم و بعدازچهل سال یه تجارت برد برد انجام بدیم.
  9
  100
  ‌پنجشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  پس چرا آخوندها را به آنها ندادن.
  6
  27
  ‌پنجشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  scandal - برلین، آلمان
  همه مردم مشکلاتی با الاغان دارند زیرا من فکر میکردم که فقط ما الاغ عمامه به سر داریم! راه حل آن بسیار آسان است و آن اینکه آنان را اخته کنید و بهتر از آن آمپول ضدباروری به آنها تزریق کنید!
  6
  18
  ‌پنجشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  pars40 - فرایبورگ، سوییس
  خیلی جالبه که با به کهار بردن واژه الغعای وحشی پارسی دارن به ایرانیها توهین میکنن . این یهودی ها گویا یادشون رفته همین ایرانیها بودن (منظور آخوند لجن نیست ) که به بقای وجود این جنابان یهودی کمک کردن و هم بهشون جای زندگی دادن و هم براشون بیت المقدس رو دوباره اباد کردن و بود و نبودشون از ایرانیان هست اما باز هم نمک نشناس و بی معرفت هستن . خوب بیشتر نخست وزیر هاشون در یزد و ایران به دنیا امدن و آب ایران رو خوردن حالا نمک خوردند و نمک دان شکستند .
  12
  24
  ‌پنجشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی
  Pars40-فرایبورگ, سوئیس. با نظر شما کاملا موافقم. .. و چقدر حرفای دیگه که هست برای گفتن اما جا و فرصتش وجود نداره. مگه با یه کامنت دو خطی توی این سایت چه تأثیری روی بینش و آگاهی ایرانیها میشه گذاشت؟ اگرچه اسرائیلیهادر سدهٌ اخیر تأسیس دولت و سرزمین قلابیِ خود را مدیون جبههٌ متفقین و اللخصوص انگلیسیها هستند اما آنها استمرار نسل خود را به حق باید مدیون ایرانیها باشند که اگر دخالت هخامنشیان نبود امروز اسمی از یهود به عنوان قوم نبود. و جبران آن امروز چیست؟ بدبخت, جنگ, خانمانسوزی, دربدری و مهاجرت چندین ملت از سرزمینهای خود برای آنکه برای رفاه و امنیت هر فرد اسرائیلی سیصد چارصد نفر از ایران, افغانستان, عراق, سوریه, یمن و کشورهای دیگر سرگردان و آواره باشند. نه یک سال دو سال بلکه هفت دهه و معلوم نیست تا کی چند دههٌ دیگر و به قیمت تجزیه و تقسیم چند کشور دیگر. همه و همه برای ثبات دولت اسرائیل و و امنیت شهروندان اسرائیلی که معلوم نیست تعدادشان چقدر از اون خرها بیشتر باشه.
  8
  24
  ‌پنجشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.