صادق زیباکلام: موضع ایران درباره قطعنامه میانمار خجالت آور بود

ایران وایر  : اکثریت اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز یکشنبه به قطعنامه ای رای دادند که علیه اقدامات سرکوب گرایانه دولت میانمار در برابر اقلیت مسلمان این کشور بود و خواسته بود که ظلم و سرکوب این گروه متوقف و راه برای کمک های بشردوستانه به آنها باز شود اما نماینده دولت ایران تصمیم گرفت در جلسه رای گیری، غیبت کند. پیش‌تر مقامات ایرانی بارها در سخنرانی ها و موضع گیری های خود از رفتار دولت میانمار با مسلمانان این کشور به شدت انتقاد کرده بودند و ‌آیت الله خامنه ای دولت این کشور را بی رحم خوانده بود و نهادهای جهانی را متهم کرده بود که اقدامی علیه میانمار انجام نمی دهند. روسیه، چین و سوریه همواره به عنوان متحدان و کشورهای دوست جمهوری اسلامی شناخته می‌شوند نیز به این قطعنامه که توسط سازمان همکاری های اسلامی تهیه شده بود، رای منفی دادند. با صادق زیباکلام؛ استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران درباره رای ممتنع ایران به قطعنامه علیه کشتار مسلمانان میانمار گفت‌و گو کرده‌ایم:
 
جمهوری اسلامی ایران به قطعنامه علیه دولت میانمار رای ممتنع داد، این موضوع را چطور ارزیابی می‌کنید؟
 
بسیاری از رای ممتنع جمهوری اسلامی ایران به قطعنامه‌ای که در حمایت مسلمانان برمه و محکومیت دولت میانمار برای نسل‌کشی داد، بهت زده شدند. در حالی که تمامی کشورهای مسلمان رای موافق یه این قطعنامه دادند و کشورهای اروپایی از این قطعنامه حمایت کردند، جمهوری اسلامی ایران رای ممتنع داد. وقتی به جمهوری اسلامی می‌گویید کی به شما این رسالت را داده که باید اسرائیل را نابود کنید، می‌گویند تکلیف شرعی داریم، وظیفه اسلامی ما است و قرآن به ما می‌گوید ما باید اسرائیل را نابود کنیم و جالب است که در مورد مسلمانان میانمار که تصاویر رقت آور، کاری که ارتش کشور میانمار با مسلمانان کرده، در دنیا پخش شده، قرآن دیگر به ما دستور نمی‌دهد که باید از مسلمانان دفاع کنیم.
 
بسیاری معتقدند رای ممتنع جمهوری اسلامی کنار رای مخالف چین، روسیه و سوریه معنای دیگری پیدا کرده؟
 
چین و روسیه هیچ‌وقت به عنوان کسانی که مدافع مسلمانان هستند، شناخته نشدند. روسیه بدترین رفتارها را در چچن و قفقاز داشته، چین بدترین رفتارها را با مسلمانان ساکن این کشور داشته، حتی پارسال یا دو سال پیش بیود که چینی‌ها اجازه روزه گرفتن به کارکنان مسلمان نمی‌دادند و دلیل‌شان کم شدن تولید در ماه رمضان بود. بنابراین رای مخالف این دو کشور خیلی تعجب برانگیز نیست. حتی رای مخالف سوریه هم خیلی تعجب‌برانگیز نیست. رژیم بشار اسد یک رژیم بعثی سکولار است که غیر مذهبی است، اعتقادات دینی ندارد و دین را یک امر شخصی می‌داند. یعنی بشار اسد با صدام حسین تفاوت چندانی ندارد چه از نظر رویکرد مذهبی حکومت و چه از نظر شیوه برخورد با مخالفان. اتفاقا جدی‌ترین و سرسخت‌ترین مخالفان بشار اسد مسلمانان سنی، اخوان المسلمین و ... هستند. بنابراین رای مخالف سوریه هم شگفت‌انگیز نبود اما از همه شگفت‌انگیزتر رای ممتنع جمهوری اسلامی ایران بود که خودش را ام القری و رهبر جهان اسلام می‌داند. می‌خواهم یک نامه سرگشاده خطاب به آقای ظریف بنویسم و از آقای ظریف بپرسم چه توضیحی برای غیبت در رای‌گیری داشته.
 
امروز دفتر نمایندگی ایران در نیویورک اعلام کرد که در رای گیری شرکت نکرده، چون کمیته سوم که قطعنامه را صادر کرده سیاست زده است و جمهوری اسلامی اساسا قطعنامه‌های این کمیته علیه کشور دیگر را قبول ندارد....
 
با کمال تاسف باید بگویم که این‌ها همه مغلطه و سفسطه هست، چون متن این قطعنامه توسط سازمان همکاری‌های اسلامی ارائه شده بود. به نظر من علت این‌که رای ممتنع دادن برای این بود که روسیه موافق نبود، چین موافق نبود. متاسفانه می‌دانیم که علی‌رغم شعار نه غربی، نه شرقی، ما باید هوای روسیه را داشته باشیم و ایران چون نمی‌خواهد مورد غضب روسیه قرار یگیرد، رای ممتنع داد. تردید ندارم که اگر روس‌ها رای موافق داده بودند، جمهوری اسلامی ایران هم رای موافق می‌داد. یعنی نمی‌خواستند در مقابل روس‌ها قد علم کنند و چیزی را بگویند که به مذاق روس‌ها خوش نمی‌آید.
 
فکر می‌کنید توضیحاتی که داده شده، مردم را قانع می‌کند؟
 
اتفاقا من می‌خواهم بپرسم به مردم جمهوری اسلامی چه می‌خواهید بگویید. این همه ما ادعای اسلامیت داریم به چه دلیلی ما از این قطعنامه حمایت نکردیم و رای موافق به قطعنامه‌ای که در محکومیت حکومت میانمار بود، ندادیم. می‌دانیم توجیهی ندارند، این رای ممتنع توجیه ندارد و این اقدام خجالت آور بوده. مردم هم خوب می‌فهمند که هیچ توجیهی وجود ندارد.
+88
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  karkas - اصفهان، ایران

  خوب ایران توی سوریه عراق و یمن دخالت کرد و شما اسهال (طلبان) پاچه سپاه را گرفتید حالا می گویید ایران باید در میانمار دخالت بکند!
  35
  12
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  باباجان - لندن، انگلستان

  حق می گوید حکومت ایران پشت ماسک قوم فارس و دین اسلام قائم شده در حالی که در حمله ارتش روس با نام ارمنستان به قره باغ آذربایجان که دومین کشور شیعه با درصد بالا بوده و همچن به اندازه یک چهارم ترک های آذربایجان ایران در جمهوری آذربایجان هستند ایران طرف ۳ میلیون ارمنی همسایه را گرفت و ۳۰ میلیون آذربایجانی ایرانی را باخت و حالا اکثریت آنها به فکر استقلال هستند تا با همزیستی با قوم فارس با نام ایران و زبان فارسی هم با کلمات عربی تخریب شده می شود که از لهجه ۳۳ عربی به لهجه ۳ عربی برسد و همچنانکه زبان ترکی با کلمات فارسی تخریب می شد و می شود .
  37
  17
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  مسلمان درنظام اسلامی معنی خاص خودش را دارد.هرکسی که درجهت منافع حکومت اسلامی حرکت کند مسلمان خوانده میشود حتی اگر کمونیست یا بودایی باشد.هرکسی که درجهت نظام اسلامی نباشد (حتی اگر مسلمان باشد) کافر است
  3
  27
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان
  آقای زیباکلام چه انتظار داشتی؟! رطب خورده کی تواند منع رطب کند.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
  3
  20
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  اقای زیباکلام عزیز ،ایران میبایست اینجا در رای گیری شرکت کند و رای مثبت دهد بخاطر انسانیت و ظلم به اقلیتی در یک کشور،نه بخاطر اینکه انها مسلمان هستند ،اسلام چه دین بیرحمیه که فقط یه مسلمانان اهمیت میده ،یعنی اگر این اقلیت مسیحی بودند شما اعتراضی نداشتی؟ جالبه کشورهای اروپایی این همه مسلمانان در کشورهایشان بمب گذاری و اعمال تروریست انجام میدن ولی باز هم بدون توجه به دین ، به این قطعنامه رای مثبت دادند...دینی که سبب جدایی انسانها شود دین خوبی نیست .
  6
  32
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  نه که حکومت ایران که رسما سگ درگاه روسهای اسلاو(برده) و چینیهای گربه خور هست در فاجعه نسل کشی خوجالی توسط مسیحیان ارمنی نسبت به شیعیان تورک که همیشه عضوی از ایران بودن و 100ساله به عنوان کشور آزربایجان جدا شدن کاری کرد و بر عکس به ارمنیها که سرجمع در ایران 300هزارتا هستن کلی موقعیت داد.
  17
  10
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  metti - رامهرمز، ایران

  کیه که ندونه اخوندایه پست بیشرف همشون الان کاسه لیس و ذلیل و بدبخت و نوکر و حمال روسیه هستن
  1
  31
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Deutschland - فرانکفورت، آلمان
  خفه شو مردیکه به ..که کسی تو میانمار کشته شده یا نه کلاغ نفهم تو مملکت خودت مردم از بین دارن بمیرند
  16
  19
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  این مردک نان به نرخ روز میخورد. بیضه مالى عربستان مى کند (احتمالا دلارهاى نفتى نوریزاده که از امیر بندر سلطان سرازیر مشود حس بویایى ایشان را هم کور کرده باشد
  21
  4
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  این سوپاپ اطمینان رژیم گمان کرده اسلام برای حکومت بار ارزشی دارد!! اینها ماکیاولیستی فکر می‌کنند و هدف وسیله را برایشان توجیه می‌‌نماید. اسلام یک ننگ برای ایران و ‌ایرانی است. ما خومان بیش از حد مصیبت داخلی داریم میانمار کیلوئی چنده؟
  13
  9
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  بوزرجمهر - تهران، ایران
  [::باباجان - لندن، انگلستان-پس این چه اسمیه واسه خودت ساختی؟طغرل بزار یا تیمور یا الپتگین.بابا جان پارسی اصیله هم باباش همم جانش.
  3
  10
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  بوزرجمهر - تهران، ایران
  [::باباجان - لندن، انگلستان-اسمت ایرونی و پارسیه عقایدت فاشیست پانترک وتفرقه ساز و تنفر سازه.کشور اقامتت انگلیسه سنگ پانترکیستو سینه میزنی فارسی هم مینویسی.برو همون مشروبتو بخور قصه اشو نخور.
  2
  10
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::باباجان - لندن،آره حاکم ترک و سید مملکت داره برا فارسها کار میکنه انگار نه انگار که اقوام ایرانی از شرق تا غرب اسیر یه مشت پان ترک عربزده تو مملکت مزخرف هستن!بذار قیام آزادی ملت جواب بده اونوقت باید تو گونی تشریف ببری تا ترکستان رجب دوغیت! .
  0
  1
  جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.