درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا با سیر

 اگرچه ”درمان” ممکن است کمی اغراق‌آمیز باشد اما با استفاده از سیر می‌توانید سریع‌تر و با دردسر کمتری از سرماخوردگی یا آنفولانزا رهایی یابید، با ما همراه باشید...
سیر
یکی از روش‌های درمانی ارزان، ساده و بسیار مؤثر برای آنفولانزا و سرماخوردگی، استفاده از سیر است که در تمام طول تاریخ برای درمان بسیاری از چیزها، از معده‌درد گرفته تا جذام، استفاده شده است.
 سیر و سرماخوردگی
خواص چشمگیر سیر زمانی خود را نشان می‌دهد که برای برطرف کردن عطسه و سرفه‌های شدید ناشی از آنفلوانزا یا سرماخوردگی از آن استفاده کنیم. وقتی سیر را خرد می‌کنید، یک واکنش شیمیایی صورت می‌گیرد و آلیسین تولید می‌کند. این ترکیب برای سلامتی بسیار ضروری و حیاتی است، و با اختلالاتی نظیر فشارخون بالا و عفونت‌های باکتریایی یا قارچی مبارزه می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که سیر می‌تواند مانع از بروز انواع سرطان‌ها شود. همیشه یادتان باشد که برای مصرف سیر چه به‌صورت خردشده و یا بریده‌شده، بعد از پوست کندن به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید تا آلیسین آن فعال شود.
 تحقیقات علمی چه می‌گویند؟
اخیراً یک تحقیق، تأثیرگذاری سیر در ۱۴۶ نفر در عرض ۳ ماه را بررسی کرده است. کسانی که از مکمل‌های سیر استفاده کردند، ۲۴ عارضه از سرماخوردگی و کسانی که استفاده نکردند، ۶۵ عارضه را نشان دادند. همچنین، کسانی که از سیر استفاده کردند، ۱ روز کمتر از سایرین علائم سرماخوردگی را نشان دادند.
 
در تحقیقی دیگر، کسانی که از سیر استفاده کردند، علائم کمتری داشتند و زودتر خوب شدند، احتمالاً به این دلیل که مجموعه‌ی سلول‌های ایمنی بدن به دلیل استفاده از ۲.۵۶ گرم مکمل سیر روزانه، افزایش پیدا کرده‌اند.
 
بیشتر محققین اعتقاد دارند، ترکیبات سولفوری سیر، allicins، مسئول اثرات ضد سرماخوردگی‌اند. هرچند، عناصر دیگری مانند saponins و مشتقات آمینواسیدی در سیر وجود دارند که به نظر می‌آید در کاهش نیروی ویروسی بودن سرماخوردگی، نقش دارند. اگرچه، هنوز چگونگی انجام این کار مشخص نیست.
 سیر را خام بخورید
همیشه اگر ممکن است، با سیر تازه شروع کنید. پوست سیر را بکنید و از یک سیر خردکن یا لبه‌ی چاقو برای خرد کردن سیر استفاده کنید. هر ۴-۳ ساعت یک حبه سیر خام بخورید. فقط پوست بکنید و بخورید!
اگر مزه‌اش را دوست ندارید، سیر را با آب پرتقال بشویید.
همچنین می‌توانید به آب‌لیمو اضافه‌اش کنید. سیر را به ۲ قاشق سوپ‌خوری آب‌لیمو و ۸-۶ انس آب اضافه کرده و هم بزنید.
همچنین سیر را می‌توانید به آب و عسل اضافه کنید. عسل مزایای آنتی‌بیوتیک و ضدویروسی دارد.۲-۱ قاشق سوپ‌خوری عسل را به ۸-۶ انس آب اضافه کنید و هم بزنید.
در واقع سیر یک آنتی‌اکسیدان بسیار قوی است و علاوه بر این، خواص ضدمیکروبی و ضدویروسی نیز دارد. همچنین به‌دلیل خاصیت ضداحتقانی، در درمان سرماخوردگی بسیار مفید است. زمانی‌که هنوز خواص ضدسرماخوردگی سیر توسط دانشمندان شناخته نشده بود، وجود ویتامین c و آنزیم‌ها و مواد معدنی مانند گوگرد در سیر، از خواص مهم آن شمرده می‌شد.

هنگامی‌که سیر تازه با چاقو و یا خردکن و یا حتی از راه جویدن خرد می‌شود، واکنشی شیمیایی در سیر روی می‌دهد که طی آن، ماده‌ای به نام آلیسین آزاد می‌شود. آلیسین یک ضدمیکروب قوی است که تنها در لحظه‌ی خرد کردن سیر و درست قبل از این‌که حرارت ببیند، تولید می‌شود! به همین دلیل خوردن سیر تازه به این شکل، زمانی‌که یک آنفلوانزای شدید در حال شروع شدن است، برای متوقف کردن بیماری بسیار مفیداست. به توصیه‌ی برخی متخصصین، خوردن یک یا دو حبه سیر، هر سه یا چهار ساعت یک‌بار، باعث توقف کامل سرماخوردگی می‌شود.
 در اینجا دو روش استفاده از سیر خام را به شما معرفی می‌کنیم:
نگه‌داشتن سیر در دهان: این روش همانند روش قدیمی بو دادن یک حبه‌ی کامل سیر و سپس خوردن آن، بسیار مرسوم است؛ البته این کار برای کسانی که دل و جرأت خام خوردن سیر را ندارند، کار ساده‌ای نیست! شاید استفاده از روش قدیمی برای کسانی که معده‌ی حساسی دارند، امکان‌پذیر باشد، ولی توصیه می‌شود این روش را با معده‌ی خالی انجام ندهید. یک تفاوت مهم در این روش ساده با نوع قدیمی آن این است که نگه‌داشتن سیر در دهان، برای درمان گلودرد نیز بسیار مفید است. یک حبه سیر را ببرید و آن را به مدت پانزده دقیقه در دهان نگه‌دارید و اجازه دهید با این روش، عصاره‌ی جادویی موجود در سیر بیماری شما را درمان کند.
ترکیب سیر با عسل و یا روغن زیتون: روش بسیار لذیذ دیگر این است که یک حبه سیر را به دو قسمت تقسیم کنید و اجازه دهید به مدت پانزده دقیقه در این حالت بماند. این کار باعث می‌شود آنزیم‌های موجود در سیر فعال شوند. سپس مقداری عسل (که خاصیت شفابخشی دارد) نیز به آن اضافه کنید. همچنین می‌توانید به‌جای عسل از مقداری روغن زیتون استفاده کنید که به گفته‌ی بسیاری، بوی بد سیر را خنثی می‌کند. روغن زیتون را روی سیرهای بریده شده بمالید و درنهایت، سیر آغشته به مواد را روی تکه‌ای نان و یا نان خشک بگذارید و میل کنید.
 به غذاهایتان نیز سیر اضافه کنید
اگرچه سیر خام ممکن است بهترین به نظر برسد، سیر پخته هم allicins دارد که به نظر مؤثر می‌رسد. حبه‌های سیر را پوست و خرد کنید. سپس آن‌ها را ۱۵ دقیقه رها کنید. این کار به فعال کردن آنزیم‌های سیر کمک می‌کند.
در هنگام سرماخوردگی از ۳-۲ حبه سیر در هر وعده استفاده کنید. اگر کم سیر می‌خورید، حبه‌های خردشده‌ی سیر را به مرغ و سبزیجاتی که می‌خورید اضافه کنید و آن را طبق معمول گرم کرده و بخورید. اگر متوسط سیر می‌خورید، در کنار پختن سیر در سبزیجات، آن را به برنج خود نیز اضافه کنید.
همچنین می‌توانید سیر خرد شده را به گوجه‌فرنگی یا سس پنیر، زمانی که احساس کردید بهتر شده‌اید، اضافه کنید. همچنین می‌توانید سیر را به گوشت و مرغ بمالید و آن‌ها را مثل قبل بپزید.
 چای سیر را هم امتحان کنید
مایعات داغ نیز می‌توانند به کاهش علائم کمک کنند.۳ فنجان آب و ۳ حبه سیر که از وسط نصف شده‌اند را بجوشانید. گاز را خاموش کنید. نصف لیوان عسل و نصف لیوان آب‌لیمو با دانه‌ها و پوستش را به آب و سیر اضافه کنید. این مواد مقادیر قابل‌توجهی ویتامین C و آنتی‌اکسیدان دارند.
این چای را زیاد درست کنید و در طول روز مزه مزه کنید. چای باقیمانده را فریز کنید و در زمان نیاز گرم کنید.
مکمل سیر؛ برای کسانی که سیر دوست ندارند
این روش برای کسانی که مزه‌ی سیر را دوست ندارند، بسیار خوب است. برای کاهش علائم سرماخوردگی، روزانه ۳-۲ گرم از مکمل‌های سیر در دزهای جداگانه استفاده کنید.
 چای سیر آغشته به زنجبیل
حدود ۲ اینچ از زنجبیل را پوست کنده و بگذارید به مدت ۱۵ دقیقه در آب بجوشد. ۱ تا ۲ حبه سیر را به آن اضافه کرده و بگذارید پنج دقیقه آن را به خود بگیرد. می‌توانید برای مزه‌دار کردن کمی به آن عسل اضافه کنید.
روشی سریع برای بهبود
اگر دچار میکروب یا ویروس خاصی شده‌اید و می‌خواهید سریعاً خوب شوید، ۱ تا ۲ حبه سیر را با نصف فنجان آب تصفیه‌شده مخلوط کنید. و سریعاً آن را بنوشید و بلافاصله بعد از آن یک لیوان آب بخورید.
 تسکین‌دهنده‌های حاوی عسل و سیر
این ترکیب خصوصاً برای درمان سرفه بسیار مفید است. یک حبه سیر را با یک قاشق عسل طبیعی مخلوط کنید و بعد آن را بخورید و بعد از آن هم یک لیوان آب بنوشید.
 و اما بوی سیر
بسیاری ممکن است نگران بوی سیر باشند. همان موادی که به نظر می‌رسند برای سرماخوردگی مؤثرند، این بوی سیر را ایجاد می‌کنند. پس، برای آرام کردن علائم سرماخوردگی‌تان، باید با بوی آن کنار بیایید.
خبر خوب این است که باید از خانه و کار و مردم دور بمانید و در خانه باشید. همچنین باید استراحت کنید و مقدار زیادی مایعات بنوشید. همه‌ی این‌ها یعنی با اینکه سیر بو می‌دهد، بیشتر زمان فقط شما و کسانی که دوستشان دارید در کنار هم هستید. به نظر می‌رسد این یک هدیه‌ی کوچک برای بهبود سریع‌تر و کاهش علائمتان است!
 در نهایت این که
بسیاری از مردم، به تأثیر این روش‌ها بسیار معتقد هستند. آیا تاکنون هیچ‌یک از آن‌ها را امتحان کرده‌اید؟ شاید بهتر باشد امسال در فصل سرما، برای رهایی از شر سرماخوردگی و آنفلوانزا این روش‌های ساده را امتحان کنید.
+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.