موش‌‌‌های آدم‌خوار؛ تهدیدی ترسناک در ماجرای زلزله احتمالی تهران

سایت خانه ملت : یکی از مهم‌ترین معضلاتی که در این مورد مغفول باقی مانده و در عین حال یکی از فجیع‌ترین بخشهای داستان زلزله تهران خواهد بود، وجود جمعیت ۵۰ تا ۷۰ میلیونی موش‌های مهاجم و زنده خوار ساکن در لایه‌های زیرین زمین پایتخت بوده که پس از آلودگی هوا به عنوان دومین معضل زیست‌محیطی این شهر شناخته می‌شود. موضوعی که به تازگی به یکی از دغدغه‌های مهم برخی مسئولان مدیریت بحران تبدیل شده است.
 
موش‌های قهوه‌ای می‌توانند تا ۲۵ سانتی‌متر بزرگ شوند،‌ وزن نوع نرشان به ۳۰۰ گرم هم می‌رسد؛ هر چند نمونه‌هایی از آن‌ها هستند که تا ۹۰۰ گرم سنگین شده‌اند وحتی به یک کیلوگرم هم رسیده‌اند. این موش‌ها هم حس بویایی بسیار تکامل یافته‌ای دارند و هم شنوایی‌شان بسیار قوی است.
 
چرخه غذایی موش‌ها بیشتر شامل آن چیزهایی است که پیدا می‌کنند؛ باقی‌مانده غذای آدم‌ها،‌ دانه‌ها و مانند آن، با این حال دیده شده است موش‌های قهوه‌ای که در حاشیه رودها زندگی می کنند ماهی‌های کوچک را هم شکار می‌کنند و می‌خورند.
 
بی‌تردید با فرونشست زمین همزمان با وقوع زلزله که با پیش‌بینی جمعی از کارشناسان به دلیل وجود چاه‌های عمیق، ممکن است زلزله‌زدگان را تا هزاران متر به زیر زمین بکشد، آنها را با موجی از حمله این موجودات موذی مواجه خواهد ساخت.
 
وجود این مشکل در حالی به نگرانی‌های موجود دامن می‌زند که تاکنون اجرای هیچ کدام از طرح‌ها و برنامه‌های شهرداری در جهت مبارزه با افزایش جمعیت موش‌های پایتخت موفقیت‌آمیز نبوده است.
 
از طرف دیگر در زمان زلزله یکی از مهمترین دغدغه های مسئولان و متولیان مقابله با بحران، کنترل بیماری های واگیردار هستند، حال این موضوع بسیار قابل توجه و اهمیت است که بیرون آمدن جمعیت میلیونی موش ها در تهران همزمان با زلزله، زمینه ساز بروز بیماری هایی از جمله طاعون خواهد شد که همین مسئله جان هزاران نفر از شهروندان را تهدید خواهد کرد.
 
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست استان تهران در مورد سرنوشت موش‌ها بعد از وقوع بحران‌ها و خطراتشان برای مردم زلزله‌زده گفته است: «قطعا اگر بحرانی رخ دهد، این موجودات می‌توانند از عوامل تشدیدکننده خسارات باشند و حتی می‌توانند برای افرادی که زیر آوار مانده و زخمی می‌شوند، مشکلات بسیاری را به وجود آورند.»
 
در این رابطه مسئولان سازمان محیط زیست استان تهران اعلام کرده اند که در حال حاضر موش‌ها عامل انتقال خیلی از بیماری‌ها هستند و بر اساس اعلام وزارت بهداشت و درمان در این رابطه حدود ۲۰الی ۳۰بیماری وجود دارد.
+73
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  liberté - مونترال، کانادا

  در میان متن نویسنده میگوید: "ممکن است زلزله‌زدگان را تا هزاران متر به زیر زمین بکشد"!! یعنی واقعا ایشان هیچ تصوری از مقیاس متر در ذهنشان دارند؟! هزاران متر آخه؟!
  4
  113
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش

  برای حل معضل موشها و جلوگیری از زلزله، بهترین کار آن است که، طلاجمع کنیم و گنبد طلایی بفرستیم عراق و سوریه تا امام زمان از دستمان خشنود و از مقر جنگیش در چاه حماقت جمکران، با رمز الموت ال میکی ماووس، بجنگ موشها در تهران برود.
  15
  113
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  اخوند و عرب کم بود به جون ملت ایران افتادند موشم اضافه شد. از اول انغلاب تا الان بلایی دیگه نبوده سر ایران نیاد. اخوند عرب جنگ گرونی کوپن شکنجه زندان اعدام تحریم اختلاس اعتیاد فحشا سیل گردو غبار سیل زلزله و ...... الانم موش . یعنی ملتی از ما بدبختر تو دنیا وجود داره؟
  11
  100
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  liberté - مونترال، کانادا

  ولی شبا قبل خواب یکم مرگ موش به بدنتون بمالید. حادثه خبر نمیکنه!! هاها
  15
  67
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  معلم فراری - کیف، اوکراین

  واقعا عجیبه اینهمه موارد وحشتناک همه متمرکز در یک کشور؟اسلام از بدو ورودش این سرزمین رو گرفتار یک نفرین شومی کرده که تا روزی که تمام اثار خودش و تشیعش به طور کامل از ایران و مردمانش زدودده نشه به سرعت ما رو به نیستی و نابودی خواهد کشاند.ایران قبل از اسلام کجا و حالا.
  10
  83
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  scandal - برلین، آلمان

  در کشوری که نگهداری گربه خانگی حرام و نجس باشد، بدینجهت آن دیار، بهشت موشها خواهد شد و آخوند با شعور برای نابودی آنها جنگل را نابود کرده تا از چوب درختان به مقدار ۵۰ تا ۷۰ میلیون تله موش بسازد!
  8
  56
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  باباجان - لندن، انگلستان
  پس شعار آینده جنبش قورمه سبزی مرکز بجای مرگ بر دیکتاتور ، باید مرگ بر موشکاتور باشد !
  7
  3
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  امان از.......نویسنده نادان نوشته زلزله زدگان هزاران متر به زیر زمین کشیده میشوند..هزاران متر! کاش در انتشار این مطلب کمی دقت میشد تا هر مزخرفی که یک بیسواد بی عقل جایی در اینترنت نوشته در اینجا منتشر نمیشد.
  3
  10
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  liberté - مونترال، کانادا
  [::scandal - برلین، آلمان::]. در اسلام تا جایی که من می دانم داشتن گربه ثواب هم داره و حتی احادیثی است که میگوید فاطمه دختر محمد در خانه گربه نگه میداشته! اسلام ظاهرا با سگهای بیچاره پدرکشتگی داره!
  5
  9
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  ببینم این موشها از اخوندها و نوچه هاشون و پاچه بگیرهای بسیجی هم خطرناکترند!،۴۰ سال این Jانوران موذی مملکت را قبضه کردند،بگذارید موشها هم یک هفته سکان دار بشن.
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.