شطرنج‌بازان اسرائیلی به رقابت‌های بین‌المللی عربستان نخواهند رفت

رادیو فردا , فرنوش رام ( اسرائیل )
فدراسیون جهانی شطرنج به اسرائیل خبر داده است که شطرنج‌بازان این کشور نمی‌توانند در رقابت‌های بین‌المللی که با میزبانی عربستان سعودی برگزار می‌شود، شرکت کنند.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، «اسرائیل گِلفِر» معاون این فدراسیون یکشنبه سوم دی با تأیید این خبر در آتن، مقر فدراسیون جهانی شطرنج، در همین حال افزود که این مسابقات طبق برنامه پیشین در عربستان برگزار خواهد شد.
 
یکصد و هشتاد شطرنج باز از سه شنبه پنجم دی تا شنبه یازدهم دی در رقابت‌های شطرنج سریع در عربستان به مصاف هم می‌روند.
 
هفت شطرنج‌باز اسرائیلی، شامل دو زن، پیشتر برای گرفتن روادید ورود به عربستان درخواست داده بودند.
 
عربستان ظاهراً اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و با آن مناسبات ندارد؛ اما مقام‌های ارشد اسرائیل به تازگی تایید کرده اند که از مدتی پیش «در زمینه نگرانی مشترک از ایران»، روابط و همکاری‌های پشت پرده بین دو کشور در جریان است.
 
در زمینه افشاگری ارشد دولتمردان اسرائیلی از وجود روابط پنهان کشورشان با عربستان و برخی اصلاحاتی که ولیعهد سعودی در دوره اخیر اعلام کرده، شطرنج بازان و مسئولان فدراسیون شطرنج اسرائیل در روزهای گذشته در مصاحبه با رسانه‌های کشورشان ابراز امیدواری کرده بودند که شطرنج‌بازان اسرائیلی برای حضور در مسابقات عربستان روادید بگیرند.
 
روزنامه گاردین در روزهای گذشته اعلام کرده بود که عربستان متمایل به دادن روادید به شطرنج بازان اسرائیلی بوده است.
 
در حالی که معاون فدراسیون جهانی شطرنج گفته است که روادید شطرنج بازان اسرائیلی «صادر نشده و نخواهد شد»، لیور آیزنبرگ سخنگوی فدراسیون شطرنج اسرائیل به رویترز گفت که کشورش هنوز از راه‌های مختلف در تلاش است تا مشارکت شطرنج‌بازان اسرائیلی تضمین شود.
 
اما به گفته آیزنبرگ، عدم حضور شطرنج‌بازان اسرائیل و چند کشور دیگر، این رویداد ورزشی را از جهانی بودن خارج می‌کند.
 
وبسایت اسرائیلی وای.نت یکشنبه سوم دی نوشت، نظر به اعلامیه سه هفته پیش دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل که با واکنش مخالف کشورهای عربی و اسلامی و ده‌ها کشور دیگر دنیا روبه‌رو شد، «عربستان از انتقاد شدید دنیای عرب در خصوص گام بی‌سابقه دیگری در عادی سازی روابط با اسرائیل نگران شده است».
 
شطرنج‌بازان قطر نیز در رقابت‌های عربستان شرکت نمی‌کنند؛ قطر گفته‌است که عربستان در این زمینه شروط غیرقابل قبولی تعیین کرده بود از جمله اینکه پرچم قطر در کنار پرچم دیگر کشورهای شرکت‌کننده در این رقابت‌ها در اهتزاز نباشد.
 
مناسبات عربستان و قطر در هفت ماه اخیر قطع بوده و این بحران بر روابط آنها با بسیاری از دولت‌های منطقه و جهان نیز اثر گذاشته است.
 
در این میان، رسانه‌های ایران نیز خبر داده‌اند که این کشور هم در رقابت‌های شطرنج عربستان شرکت نمی‌کند؛ مناسبات عربستان و ایران در دو سال گذشته تا حد قطع روابط دیپلماتیک و حملات لفظی شدید به یکدیگر بر سر مسائل مهم منطقه‌ای، مانند جنگ یمن، بحرانی بوده است.
 
شماری از زنان شطرنج باز از کشورهای مختلف در ماه‌های گذشته گفته بودند اگر ملزم به رعایت پوشش اسلامی در رقابت‌های عربستان شوند، این رویداد را تحریم خواهند کرد؛ اما عربستان اعلام کرد که زنان در این مسابقات به پوشیدن حجاب ملزم نخواهند شد.
+17
رأی دهید
-10

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.