کاهش ۲۸۵ میلیون دلاری کمک مالی آمریکا به سازمان ملل

دولت دونالد ترامپ تاکنون بر سر موضوعات مختلف با سازمان ملل متحد و برخی سازمان های وابسته به آن اختلاف نظر داشته است دولت آمریکا میزان پرداخت‌های خود به سازمان ملل متحد برای مشارکت در تامین هزینه های آن را به میزان قابل توجهی کم کرده است.
 
نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، اعلام کرد کشورش پرداخت‌های خود به این سازمان را در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ به اندازه ۲۸۵ میلیون دلار کاهش داده است.
 
ایالات متحده در حال حاضر، ۳،۳ میلیارد دلار (۲۲ درصد) از بودجه سالانه سازمان ملل متحد را تامین می‌کند.
 
خانم هیلی گفت: "ناکارمدی و هزینه‌های بیش از حد سازمان ملل به‌خوبی نمایان است. ما دیگر اجازه نخواهیم داد سخاوت مردم آمریکا مورد بهره برداری قرار گیرد یا بدون نظارت باقی بماند."
 
نیکی هیلی تاکید کرد: "ما همچنان به بررسی راه‌های افزایش کارآمدی سازمان ملل ادامه می‌دهیم و کماکان از منافعمان حفاظت می‌کنیم."
 
دولت دونالد ترامپ تاکنون بر سر موضوعات مختلف با سازمان ملل متحد و برخی سازمان های وابسته به آن اختلاف نظر داشته است.
 
یکی از جدیدترین موارد اختلاف، زمانی خبرساز شد که مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت چشمگیر علیه تصمیم واشنگتن مبنی بر انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت‌المقدس رای داد.
 
نیکی هیلی پیش از اعلام تصمیم نهایی مجمع عمومی سازمان ملل، هشدار داد که تصمیم مجمع عمومی "روی نگاهی که آمریکایی‌ها به سازمان ملل دارند تاثیر خواهد گذاشت".
 
دونالد ترامپ هم قبل از رای‌گیری در سازمان ملل تهدید کرد کشورهایی که به این قطعنامه رای مثبت بدهند، از کمک های مالی آمریکا محروم خواهند شد.
 
در تنشی جداگانه، در اکتبر (مهرماه) گذشته دولت آمریکا اعلام کرد در اعتراض به "جانبداری ضداسرائیلی" از یونسکو (سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد) خارج می شود.
 
این در حالی بود که به گفته یونسکو، ایالات متحده در زمان اعلام تصمیم خود، بیش از ۵۰۰ میلیون دلار به این سازمان بدهی داشت.
 
این بدهی، به واسطه عدم پرداخت حق عضویت ایالات متحده به یونسکو از سال ۲۰۱۱ ایجاد شده بود.
+16
رأی دهید
-21

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.