بعد از آمریکا، گواتمالا هم سفارت خود را به اورشلیم منتقل می‌کند

جیمی مورالس، رئیس جمهوری ۴۸ ساله گواتمالا گواتمالا اولین کشوری است که بعد از ایالات متحده، اعلام کرد سفارت خود در اسرائیل را از تل‌آویو، به شهر اورشلیم منتقل می کند.
 
جیمی مورالس رئیس جمهوری این کشور آمریکای مرکزی این خبر را بعد از گفتگو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد.
 
گواتمالا یکی از هفت کشوری بود که به همراه آمریکا و اسرائیل، علیه قطعنامه سازمان ملل برای رد پایتختی اورشلیم رای دهده بود.
 
پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۱۵ آذر اعلام کرد که دولت آمریکا اورشلیم را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل برسمیت می شناسد. آقای ترامپ در سخنرانی خود اعلام کرد که بنا به این شناسایی، سفارت کشورش از تل آویو به اورشلیم انتقال خواهد یافت. در حالیکه این تصمیم با استقبال گرم مقامات اسرائیل روبرو شد، فلسطینیان آنرا به باد انتقادات شدید گرفتند.
 
کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را به تصویب رساند، اما روسای جمهوری قبلی آن را اجرا نکردند و هر شش ماه یکبار تعلیق اجرای مصوبه کنگره را امضا کردند. پرزیدنت ترامپ نیز یک بار این تعلیق شش ماه را امضا کرد و این تعلیق روز دوشنبه به پایان رسید.
 
پیشتر جمهوری چک نیز، بعد از اعلام پرزیدنت ترامپ اعلام کرد اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد، اما برای انتقال سفارت به این شهر بعد از جلسه و گفت‌وگو با متحدان جهانی، تصمیم خود را اتخاذ خواهد کرد.
 
بعد از تصمیم پرزیدنت ترامپ، شورای امنیت در جلسه ای به پیشنهاد مصر، رد پایتختی اورشلیم را به رای گذاشت که با رای ۱۴ عضو، آمریکا آن را وتو کرد. برخی کشورهای اسلامی این موضوع را در جلسه نشست عمومی سازمان ملل مطرح کردند که ۱۲۸ عضو به آن رای مثبت دادند اما بقیه کشورها عمدتا به آن رای ممتنع یا منفی دادند.
 
اعلام پرزیدنت ترامپ در حالی است که، در سال ۱۹۴۸ میلادی اسرائیل کنترل بخش غربی و اردن کنترل بخش شرقی اورشلیم را در اختیار گرفتند. اسرائیل که این شهر را پایتخت ابدی خود می‌داند، پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل بخش شرقی آن را نیز در دست گرفت.
 
اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی در آن، برای یهودیان، مسیحیان و همچنین برای مسلمانان شهری بسیار مقدس است، و سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که یک شهر بین المللی باقی بماند.
+41
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  باید به ترامپ باج بده ؛ در غیر اینصورت جلوی صادرات کوکایین گواتمالا را میگیرن. و باید مثلا چاوز گدایی بیت رهبری را بکنه
  10
  39
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۱
  ۴۷
  شنبلیله - اسلو، نروژ
  اورشلیم متعلق به صاحب اصلیش هست و اعراب اون رو با بی رحمی و قساوت صاحب شدن که شکر خدا دیگه نمی توانند غلطی بکنن! زنده باد اسرائیل.
  22
  16
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۱
  ۴۱
  باباجان - لندن، انگلستان
  ساندیس خورهای ترامپ برای خودشیرینی سر فرصت دست بکار شده اند !
  9
  18
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۱
  ۴۴
  emad vatan - لندن، انگلستان
  شنبلیله - اسلو، نروژ قساوت؟
  6
  5
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۳
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  فقط مونده میکرونزی و نائور وچندتا جزیره چه دیگه تا آمریکا واسرائیل به جهانیان ثابت کنن که چقدر جهانین.
  5
  7
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۵
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  جیمی وایوو هر دو مورالسن اما این کجا وآن کجا.این جیمی بیشتر شبیه سیاه لشگر فیلمهای هالیوودی درباره قاچاقچی های مواد مخدر آمریکای جنوبیه تا رئیس جمهور.
  4
  5
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۸
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  کاشت ایران هم سه ومین کشور می بود که سفارتخانه اش را از تل آویو به اورشلیم انتقال میداد!.
  8
  6
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۲
  ۵۱
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  حالا اورشلیم مال فلسطین یا اسراییل به ما مربوط نیست ولى این آقا خوب بیضه مالى اون کله زرده رو میکنه.
  5
  1
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۱
  ۵۱
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  [::شنبلیله - اسلو، نروژ::]. مالک فلسطین از لحاظ تاریخی و قدمت نه عربها هستن و نه یهودیان! این سرمزین برای ایرانیان هست که مصر باستان تحت پوشش ایران بر ان حکومت میکرد! این سرزمین مالکین زیادی داشته و ارث پدری هیچکس نیست بخصوص یهود و عرب
  5
  11
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۷
  ۵۱
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  مالک اصلی فلسطین ایران است. نه عرب و نه یهود مالکین اصلی نیستن که تو سر کله هم میزنن. اسرائیل میگه پدرانشان مدت بستری مالک بودن و عربها بیرون برن من میگم هزاران سال پیش بمدت صدها سال ایرانیان مالک فلسطین بودن پس یهود و عرب چرا ادعای مالکیت میکنن وقتی ایران هم حقوقی داره
  4
  11
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۹
  ۵۱
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  فلسطین نخست برای ایرانیان بوده که مصریان بر ان حکومت میکردن و مصر تحت حمایت ایران بوده. حتی معماری ایرانی-ساسانی را میتوانیددر فلسطین/اسرائیل پیدا کنید. پس بهترین کار اینکه همه یهودیان و اعراب رو بیرون کنند و این سرزمین جز از خاک ایران بحساب بیاد. اسرائیلی ها میکن حق با اوناسن چون اجدادشون مدتی بیشتری مالک بودنمن میگم شما با پسرعموهای عربتون کمترین حق رو دارید. این سرمزنی برای ایران اریایی است
  5
  10
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۲
  ۳۴
  لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان
  پس از هفته آینده در نماز جمعه : مرگ بر گواتمالا و آمریکا با هم . ای گواتمالا ننگ به نیرنگِ تو
  6
  1
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۷
  ۴۷
  شنبلیله - اسلو، نروژ
  [::emad vatan - لندن، انگلستان::]. رحمت!
  2
  1
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۸
  ۴۷
  شنبلیله - اسلو، نروژ
  [::bozurgmehr - لندن، انگلستان::]. برای ما نیست، یهودیان قبل از ما آنجا بودند. وارد بحث تاریخ و تمدن نمی شم، فقط خوشحالم که سرزمین مقدس ۲/۵ میلیارد مسیحی دیگر زیر سلطه مسلمانان نیست!.
  2
  3
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳
  ۴۷
  شنبلیله - اسلو، نروژ
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. روابط شاه با اسرائیل بسیار خوب بود، اگر انقلاب نشده بود حتما این امر اتفاق می افتاد.
  2
  3
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۶
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::شنبلیله - اسلو، نروژ::]. شاه با همه کشورهای جعلی که اربابش درست کرده بود رابطه خوبی داشت.مثلا بحرین واسرائیل.
  4
  0
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۰
  ۵۱
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  [::شنبلیله - اسلو، نروژ::]. دولت یهود یا دولت عرب کمتر حقی به این خاک دارن! من با تاریخ اون سرزمین آشنا هستم پادشاهی یهود بعد از چند حکومت بر فلسطین بود: فلسطینی ها مهاجران یونانی بودن - نخست مالک فلسطین، ایران بود که مصری ها تحت حمایت ایران حکومت میکردن > بعد یونانیان(فلسطینیان غیرعرب) روی کار آمدن (تمدن میسنی یونان) > بعد پادشاهی متحد اسرائیل تشکیل شد > بعد پادشاهی به دو قسمت تقسیم شد > بعد امپراتوری روم به یهود حمله کرد > بعد نیروهای اسلام(عرب) به قدرت رسیدن و به همین دلیل فقط زبانشان عربی است > بعد مسیحیان فلسطین را اشغال کردن > بعد ترکان عثمانی آمدن > بعد بریتانیا > بعد یهودیان اروپایی با تروریسم توانستن فلسطین را از انگلیس بگیرند و بعدش اعلام استقلال کردن. یهود یکی از مالکین فلسطین/اسرائیل بودن اما قدیمی تریین مالک که یک تمدن و شهرنشینی دارای دولت و سیستم پیشرفته ایجاد کرد ایران بود و عرب و یهود در میانه تاریخ این سرزمین قرار گرفتن و اگر به تاریخ و قدت حمرانی باشه این اسرائیل یا فلسطین برای ما هست..
  2
  3
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۹
  ۵۱
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  من با تاریخ اون سرزمین آشنا هستم پادشاهی یهود بعد از چند حکومت بر فلسطین بود: فلسطینی ها مهاجران یونانی بودن - نخست مالک فلسطین، ایران بود که مصری ها تحت حمایت ایران حکومت میکردن > بعد یونانیان(فلسطینیان غیرعرب) روی کار آمدن (تمدن میسنی یونان) > بعد پادشاهی متحد اسرائیل تشکیل شد > بعد پادشاهی به دو قسمت تقسیم شد > بعد امپراتوری روم به یهود حمله کرد > بعد نیروهای اسلام(عرب) به قدرت رسیدن و به همین دلیل فقط زبانشان عربی است > بعد مسیحیان فلسطین را اشغال کردن > بعد ترکان عثمانی آمدن > بعد بریتانیا > بعد یهودیان اروپایی با تروریسم توانستن فلسطین را از انگلیس بگیرند و بعدش اعلام استقلال کردن
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰
  ۵۱
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  از لحاظ تاریخی و قدمت حکمرانی اسرائیل یا فلسطین برای ایران آریایی است نه برای دولت عرب و یا دولت یهود!
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۱
  ۵۱
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  از لحاظ تاریخی و قدمت حکمرانی اسرائیل یا فلسطین برای ایران است نه برای عرب و یهود! . من با تاریخ اون سرزمین آشنا هستم پادشاهی یهود بعد از چند حکومت بر فلسطین بود: فلسطینی ها مهاجران یونانی بودن - نخست مالک فلسطین، ایران بود که مصری ها تحت حمایت ایران حکومت میکردن > بعد یونانیان(فلسطینیان غیرعرب) روی کار آمدن (تمدن میسنی یونان) > بعد پادشاهی متحد اسرائیل تشکیل شد > بعد پادشاهی به دو قسمت تقسیم شد > بعد امپراتوری روم به یهود حمله کرد > بعد نیروهای اسلام(عرب) به قدرت رسیدن و به همین دلیل فقط زبانشان عربی است > بعد مسیحیان فلسطین را اشغال کردن > بعد ترکان عثمانی آمدن > بعد بریتانیا > بعد یهودیان اروپایی با تروریسم توانستن فلسطین را از انگلیس بگیرند و بعدش اعلام استقلال کردن
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۲
  ۵۱
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  اسرائیل یا فلسطین برای کسی است که مدت بیشتری بر اون حکومت کرده . از لحاظ تاریخی و قدمت حکمرانی اسرائیل یا فلسطین برای ایران است نه برای عرب و یهود! .
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۳
  ۵۱
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  نخست مالک فلسطین، ایران بود که مصری ها تحت حمایت ایران حکومت میکردن > بعد یونانیان(فلسطینیان غیرعرب) روی کار آمدن (تمدن میسنی یونان) > بعد پادشاهی متحد اسرائیل تشکیل شد > بعد پادشاهی به دو قسمت تقسیم شد > بعد امپراتوری روم به یهود حمله کرد > بعد نیروهای اسلام(عرب) به قدرت رسیدن و به همین دلیل فقط زبانشان عربی است > بعد مسیحیان فلسطین را اشغال کردن > بعد ترکان عثمانی آمدن > بعد بریتانیا > بعد یهودیان اروپایی با تروریسم توانستن فلسطین را از بریتانیا بگیرند و بعدش اعلام استقلال کردن
  2
  2
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۴
  ۵۱
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  یهود میگوید عرب مالک این سرزمین ینست چون اجداد ما قبلن اینجا بودن و مدت بیشتری پادشاهی متحد اسرائیل حکومت کرده. من میکم شما و پسرعمو های عربتون کمتر حقی دارید. چون مصری ها تحت حمایت شاهنشاهی ایران بر این سرزمین حکومت میکردن و حتی اثار باستانی مشخص میکنه تمدن و معماری ایرانی در کنار مصری است . اگر کسی حق داشته باشه ملت ایران حق بیشری برای ادعای مالکیت دارن
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۶
  ۵۱
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  یهود و عرب با کمک تروریسم و جنگ و خونریزی مالک اسرائیل یا فلسطین شدن اما شهادت تاریخ این سرزمین مالک اصلی و قدیمیش ایران آریایی هست.
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۸
  ۵۱
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  [::شنبلیله - اسلو، نروژ::]. جناب پرویز ثابتی که یک یهودی وفادار به ایران بود به شاه گزارش داد دولت اسرائیل از تجزیه طلبان و کمونیستها حمایت میکنه تا ایران تضعیف بشه چون شاهنشاه از حق مشروع ملت فلسطین حمایت کردن تا دو کشور فلسطین و اسرائیل باشن و صلح برقرار بشه. پس ثابت میکنه شاه هم میدونستن اسرائیل دوست نیست اما در سایست باید دشمن تراشی نکرد و نمایشی لبخند زد. من که نه اسرائیلی ها رو قوبل دارن و نه فلسطینی ها. محاهدین خلق توسط فلسطینی ها اموزش داده شدن و جندالله توسط اسرائیل
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.