امانوئل مکرون: باید با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه مقابله کرد

در حالی که تنش میان تهران و پاریس ادامه دارد، امانوئل مکرون گفته است که قصد دارد تا در سال ۲۰۱۸ به ایران سفر کند. رئیس‌جمهوری فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با پادشاه عربستان سعودی، ضمن انتقاد از اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» ایران در خاورمیانه، پرتاب موشک بالستیک از سوی حوثی‌های یمن به ریاض را محکوم کرد.
 
بر اساس گزارشی که خبرگزاری عربستان سعودی منتشر کرده است و رسانه‌های منطقه آن را بازتاب داده‌اند، تماس تلفنی امانوئل مکرون و ملک سلمان روز یکشنبه سوم دی‌ انجام شده است.
 
سایت «العربیه» در این زمینه گزارش داد که رئیس‌جمهوری فرانسه همبستگی و حمایت مردم این کشور از پادشاهی عربستان در برابر تهدید امنیت آن از سوی شبه‌نظامیان حوثی یمن را ابراز کرده است که اخیرا ریاض را با یک موشک بالستیک هدف قرار دادند.
 
عربستان سعودی و آمریکا می‌گویند که ایران، گروه شبه‌نظامیان حوثی را به موشک تجهیز کرده است، ادعایی که تهران آن را تکذیب می‌کند.
 
بر اساس این گزارش‌ها، آقای مکرون همچنین بر لزوم همکاری در زمینه مقابله با اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» ایران در منطقه تاکید کرده است.
 
وی موضع روشن فرانسه در زمینه «نقش تخریبی ایران» و «حمایت آن از شبه‌نظامیان» حوثی را تکرار کرده که به گفته پاریس، فناوری موشک بالستیک را در اختیار آنها قرار داده است تا عربستان سعودی را هدف قرار دهند و ثبات منطقه را برهم بزنند.
 
رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین از تلاش‌های عربستان سعودی و ملک سلمان در مقابله با تروریسم و ریشه‌کن ساختن منابع مالی آنها از جمله مشارکت در «ائتلاف ساحل» در آفریقا «قدردانی کرده است».
 
به رغم گسترش مناسبات اقتصادی میان تهران و پاریس از زمان امضاء توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در تیرماه سال ۱۳۹۴، فرانسه از زمان روی کار آمدن امانوئل مکرون انتقادهای تندی را علیه فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه و برنامه موشکی تهران مطرح کرده است.
 
ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، روز ۲۱ آذر ایران را به «جاه‌طلبی‌ منطقه‌ای» متهم کرد و گفت پاریس نمی‌تواند بپذیرد که تهران نفوذ نظامی خود را به دریای مدیترانه گسترش دهد.
 
وی روز ۲۵ آبان هم در ریاض، پایتخت عربستان، گفته بود که فرانسه از «مداخله‌ها» و مقاصد «سلطه‌طلبانه» ایران در منطقه نگران است.
 
روز ششم آذرماه نیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، و امانوئل مکرون در یک تماس تلفنی بر ضرورت مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در سوریه تاکید کردند.
 
ایران نیز در پاسخی خشمگینانه فرانسه را متهم کرد که «در برخورد با بحران‌های منطقه‌ای موضعی جانبدارانه دارد» و ادعا کرد که چنین موضع گیری «می‌تواند بحران‌های بالقوه را به بحران‌های واقعی تبدیل کند».
 
در حالی که تنش میان دو کشور ادامه دارد، امانوئل مکرون گفته که قصد دارد تا در سال ۲۰۱۸ به ایران سفر کند.
 
در این میان، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه در واکنش به اظهارات روز یکشنبه آقای مکرون گفت که «منبع نخست این خبر، عربستان است و در پاریس و در سایت وزارت خارجه این کشور مطلبی در این باره منتشر نشده است».
 
با این حال، وی به این سخنان واکنش نشان داد و اظهار داشت: «مقامات فرانسوی گاهی تحت تأثیر القائات معاندان کشورمان و کسانی که ایران‌هراسی را ترویج می‌کنند قرار می‌گیرند و با اطلاعات نادرست درباره برخی موضوعات موضع‌گیری می‌کنند که اقدام درستی نیست».
 
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، وابسته به رادیو و تلویزیون دولتی ایران، این مقام وزارت امور خارجه همچنین درباره زمان سفر رئیس‌جمهوری فرانسه به تهران و علت تأخیر در این سفر گفت: «سفر آقای مکرون در دستور کار قرار دارد، اما هنوز زمانی برای آن تعیین نشده به این علت با تأخیر هم مواجه نشده است».
+61
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  Elfar - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا

  شاید خیلى ها این را نمیدانند که فرانسه بزرگترین دشمن ایران و ایرانى بوده خصوصاً بعد از سلسله قاجار که نوکر فرانسه بود. پروراندن خمینى، اجلاس گوادلوف، دادن خلبان و هواپیما به صدام جهت بمب باران،فسخ یکطرفه قراردادهاى نفتى، و حالا فسخ ایرباس ها، و بعد از اینهمه بدبختی برای ملت ما، دولت خائنان ما برای باج دهی ، پژو ، رنو ، سیتروئن ، توتال، قطار تهران مشهد، ایرباس، توتال میرن میبندن، فرانسه هیچوقت متحد قابل اعتمادی نخواهد بود
  1
  40
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  scandal - برلین، آلمان
  پیروزی انگلاب ۵۷ در ماه بهمن که یازدهمین ماه سال و در روز ۲۲ بهمن بوقوع پیوست و آنهم به کمک ژیکاردستن که والاحضرت او را حضرت خطاب میکرد و اگر به "تئوری توطئه" که به Conspiracy theory معروف است اعتقاد داشت در سال ۲۰۲۲ جهان مواجه پدیده ای خواهد شد که تا به حال جهان چنین چیزی را ندیده، که آنهم مساویست با ۴۴ مین سال پیروزی انگلاب اسلامی، که "همه" این اعداد زیرپایه عدد ۱۱ را دارند که نماد "خرابی" فراماسیونهاست که این بلا را بر سرمان آوردند، به درود!
  7
  13
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  dannni - سوئد، سوئد

  چشم آقای ماکرون باز این عربستانی ها سیبیل های تو چرب کردن مد شده هرکه میخواهد معروف بشه علیه ایران حرف بزنه خوب تو برو جلو تا عربها دنبالت بیان فقد شعار نه
  7
  38
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا

  اینا هم که هر روز یه چیزی میگن
  4
  30
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  smart292 - ونکوور، کانادا
  خرج موشک هاى بالستیک کره شمالى و ازمایشات اتمى کره شمالى را رژیم اخوندى ایران میدهد. از تریق چین که با پول هاى نفتى گرفته شده از چین و بلوکه شده در چین که حدود 25 میلیارد دلار میباشد را میدهد
  15
  21
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  این فرانسه هم که همش برای پول عربا واق واق میکنه و ده تکون میده. انگار ایران بابای ایناست و به مامانشوت که عرعرستان باشه تجاوز کرده و فرانسه هم دختر ناخواسته این ازدواج است که نگران مادرشه.
  7
  14
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  با وجودى که از سیاست کل نظام خوشم نمیاد والى باز بعضى وقتا فکر میکنم اصولگراها کارشون درسته . در هسته اى واقعا کلاه سر ما رفت. این بوزینه هایى مثل این ماکرون شاسى کج که کشورش دشمن ایرانى هاست رو اگه اصولگراها بودن خوب جوابش رو میدادن
  4
  3
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.