'کریسمس مبارک' یا 'تعطیلات خوش بگذرد'؟

"می‌توانیم با خیال راحت بگوییم 'کریسمس مبارک ' چون الان دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکاست."
 
این سخنی است که این روزها در گوشه و کنار شنیده می‌شود. بحثی که دوباره به جامعه آمریکا بازگشته است.
 
سال‌ها پیش، در راستای احترام به تمام اقلیت‌های مذهبی، در کنگره آمریکا تصمیم گرفته شد که نهاد‌ها و مدارس دولتی از حمایت از یک مذهب خاص منع شوند.
 
به همین منظور پیشنهاد شد، به جای "تبریک کریسمس" که فقط مسیحیان را مورد خطاب قرار می‌داد، به طور عمومی‌تر از "تبریک تعطیلات" استفاده شود. این تصمیم بعد از آن اتخاذ شد که اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا ادعا کرد که حمایت نهادهای دولتی از روز کریسمس، مغایر با قانون اساسی آمریکاست که دولت را از اعلام یک مذهب رسمی برای کشور منع می کند. این موضوع در سال ۲۰۰۲ با دفاع قانونی ایالت نیویورک در دادگاه، بعد رسمی‌تری به خود گرفت، و به‌دنبال آن حتی در کشورهایی نظیر کانادا، بریتانیا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی نیز تاحدودی رواج پیدا کرد.
 
با ظهور دونالد ترامپ در عرصه سیاست آمریکا، این موضوع پس از سال‌ها، دوباره به کانون توجه بازگشته است.
به روایت آمار
    ۱۵ درصد مردم آمریکا عبارت تعطیلات مبارک را ترجیح می‌دهند
    ۳۲ درصد 'کریسمس مبارک ' می‌گویند
    ۵۲ درصد برایشان فرقی ندارد
 
کاهش علاقه مذهبی به جشن کریسمس
 
    کریسمس ۲۰۱۳ حدود ۵۹ درصد بزرگسالان آمریکا آن را یک جشن مذهبی می‌دانستند
    کریسمس ۲۰۱۷ فقط ۵۵ درصد بزرگسالان آمریکا آن را به عنوان یک مراسم مذهبی جشن می‌گیرند
 آقای ترامپ معتقد است عبارت "تعطیلات مبارک" فقط برای این ساخته شده که مقامات رسمی را از انتقادهای سیاسی مصون بدارد؛ با این حال، در برخی از مناطق ایالات متحده، مسیحیان معتقد به کار بردن آن را حتی نوعی جنگ علیه مسیحیت قلمداد می‌کنند. بحث آقای ترامپ درمورد نحوه تبریک کریسمس برمی‌گردد به سال ۲۰۱۲ که در توییتی اعلام کرد تبریک کریسمس را به تبریک تعطیلات ترجیح می دهد. وی بعدها از این موضع خود به عنوان اهرمی در رقابت‌های ریاست جمهوری آمریکا نیز استفاده کرد. او در یکی از تجمعات کمپین انتخاباتی خود گفت من از همسرم خواسته‌ام از فروشگاه‌هایی که به جای عبارت "کریسمس مبارک" عبارت "تعطیلات مبارک" را بر روی شیشه‌های خود نوشته‌اند، خرید نکند.
 
آقای ترامپ گفته بود که مسیحیان از قدرتشان استفاده نمی‌کنند و "ما به عنوان یک مسیحی باید قوی باشیم چرا که ما مدام قدرتمان را از لحاظ مذهبی و از لحاظ نفوذ از دست می‌دهیم." در ادامه نیز قول داد اگر به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود، آمریکا بار دیگر شاهد گفتن "کریسمس مبارک" باشد.
 
اظهارات آقای ترامپ با استقبال قشرهای خاصی از مردم آمریکا مواجه شده است. اوانجلیکال‌ها، مردمانی مذهبی با عقاید انجیلی مسیحی، که آرزو دارند در آمریکا حکومتی بر مبنای بنیادهای انجیل به وجود آورند، از طرفداران سرسخت این تصمیم ترامپ به شمار می‌روند. برخی معتقدند اتفاقا آقای ترامپ این تصمیم را به خاطر احترام به این قشر گرفته است، چرا که ۸۱ درصد اوانجلیکال‌ها در انتخابات ریاست جمهوری به وی رای دادند، بسیار بیشتر از درصدی که در ۲۰۱۲ برای میت رامنی، و ۲۰۰۴ برای جرج بوش اخذ شده بود.
 
از سوی دیگر تحقیقات نشان می‌دهد، مناطقی از ایالات متحده که در انتخابات قبلی به آقای ترامپ رای داده بودند، همپوشانی نسبتا زیادی با مناطقی دارد که تمایل دارند به جای تبریک تعطیلات، از تبریک کریسمس استفاده کنند.
 
اوانجلیکال‌ها، از شاخه پروتستان اکثرا ساکن جنوب آمریکا هستند، و در میان توده عظیمی از آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار زندگی می‌کنند. آنان با تکیه بر اعتقادات مذهبی خود، فرصت را غنیمت شمرده تا بر استفاده از عبارت "کریسمس" به جای "تعطیلات" تاکید کنند.
 
یکی دیگر از مهمترین حامیان ترامپ در انتخابات سفیدپوستان متعصب بوده‌اند که هرچند به اندازه اوانجلیکال‌ها مذهبی نیستند، ولی تمایل خاصی به ابراز تعصبات ملی و مذهبی خود دارند، و همانطور که انتظار می‌رود از طرفداران پروپاقرص عبارت "کریسمس مبارک" هستند. برای همین شماری از اهالی پنسیلوانیا، اوهایو و ناحیه آپالاش در شمال شرق امریکا، معمولا از فروشگاه‌هایی که تابلوی "تعطیلات مبارک" دارند، خرید نمی‌کنند.
 
در نقطه مقابل در شهرهای بزرگ یا سواحل امریکا، که در انتخابات بیشتر به هیلاری کلینتون رای داده بودند، تمایل بیشتری به استفاده از عبارت "تعطیلات مبارک" وجود دارد.
 
برخلاف ادعای آقای ترامپ، روسای جمهوری قبلی نه تنها از عبارت کریسمس مبارک خودداری نکرده‌اند بلکه همه ساله به صورت عمومی نیز آن را اعلام کرده‌اند. برخی بر این باور هستند که آقای ترامپ، با تاکید بیش از حد بر روی این موضوع که برای نیمی از مردم بی‌اهمیت است، قصد دارد تا افزایش تعداد مهاجران غیرمسیحی به ایالات متحده، و در نتیجه کاهش نسبی مسیحیان آمریکا را در برابر سایت ادیان را برجسته کرده و از این موضوع به عنوان ابزاری برای حمایت از فرمان‌های ضدمهاجرتی اخیر خود، بخصوص از کشورهای عمدتا مسلمان، استفاده کند.
+16
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  scandal - برلین، آلمان
  هیچ جشنی چون جشن عید ایران نیست که آمیخته با طبیعت و طراوت باشد، چه از این جشن مسیحی ها و یا چه از جشن یهودها که انگیزه جشن آنان مصادف است با مرگ هزاران مردم باستان ایران زمین
  4
  14
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.