قاتل ستایش پای دار می‌رود

اجرای حکم اعدام قاتل ستایش قریشی، دختربچه افغان که توسط پسرهمسایه به قتل رسیده است، با دعوت پدر دخترک به دادستانی، دوباره به جریان افتاد. قرار بود این حکم چندی قبل اجرا شود اما ساعاتی قبل از اعدام، اجرای حکم به‌دلایلی ازسوی مسئولان قضایی متوقف شد. تا اینکه از دایره اجرای احکام دادستانی ورامین با پدر ستایش تماس گرفته و از او پرسیده‌ شد که آیا همچنان می‌خواهد حکم اعدام قاتل دخترش اجرا شود یا خیرکه پدر ستایش نیز پاسخ داد خواستاراجرای حکم اعدام است. حتی اصرار دارد قاتل فرزندش هر چه زودتر به دار آویخته شود.
 
23 فروردین‌‌‌‌‌‌‌ سال گذشته خبر قتل دختر 6 ساله افغان در روستای خیرآباد ورامین به پلیس رسید.در بررسی‌ها مشخص شد دخترک روزقبل برای خرید بستنی از خانه خارج شده که دیگر برنگشته بود. پس از شروع تحقیقات مشخص شد پسر 17 ساله همسایه که دچار وسوسه شیطانی شده بود، دختربچه را ربوده و او را پس از تعرض به قتل رسانده است.

بدین‌ ترتیب پس ازدستگیری عامل جنایت و اعتراف‌های هولناکش، سرانجام قضات شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران، قاتل ستایش را پس از محاکمه به خاطر ارتکاب قتل به قصاص، به دلیل تجاوز به‌عنف به اعدام و بابت جنایت بر میت به دیه محکوم کردند. این حکم 20 دی سال گذشته در شعبه 32 دیوان عالی کشور تأیید شد و دهم بهمن ماه هم وکیل خانواده ستایش از ارسال این پرونده به واحد اجرای احکام دادسرای ورامین خبر داد.

براساس این گزارش، مهرامسال، دادستان ورامین از تعیین زمان اجرای حکم اعدام قاتل ستایش خبر داد ولی وکیل این جوان مدعی شد موکلش هنوز به سن قانونی (18سال) نرسیده است و هنوز حدود دو ماه تا این زمان فرصت دارد. ولی این اظهارنظر وکیل مدافع قاتل، واکنش‌هایی در پی داشت که دادستان ورامین گفت ملاک قانون، 18 سال قمری است و متهم پرونده نیز 18 سال تمام دارد. بنابراین اجرای حکم اعدام بلامانع است.

بنابراین قرار بود صبح روز 27 مهر قاتل ستایش در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شود. اما غلامحسین اسماعیلی- رئیس کل دادگستری استان تهران- از به تعویق افتادن اجرای این حکم خبر داد و گفت: زمان اجرای حکم از طرف دادستان مجری حکم تعیین خواهد شد.

وی اظهارداشت: «با وجود اعلام قبلی برای اجرای حکم اعدام، جلسه مشورتی انجام شد و به این نتیجه رسیدیم که این اقدام به بعد از ماه‌ صفر موکول شود. البته هیچ منع شرعی و قانونی هم برای این کار وجود ندارد اما به این نظر رسیدیم که اجرای حکم بعد از ماه صفر مناسب‌تر است.»
براساس اعلام پدرستایش، قراراست این حکم طی روزهای آینده اجرا شود.
+40
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  تبادل آرا - لیوواردن، هلند

  تعجب‌آوره که آقای دادستان اطلاع ندارند که در کنوانسیون حقوق کودکان که ایران آن را پذیرفته و مبنای استدلال وکیل مدافع بوده مبنای سن 18 سال شمسی است نه قمری!
  8
  53
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷
  ۵۱
  oghab - هلسینکی، فنلاند

  پس تا بحال چه غلطی میکردید زودتر هیکل نجستشو آویزون کنید
  47
  24
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۵
  ۴۱
  CanIR1393 - کانادا، کانادا

  هرچه زودتر این بی شرف رو اعدام کنید از شرش خلاص بشیم.
  37
  12
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۷
  ۵۰
  Majid reza - ملبورن، استرالیا
  [::تبادل آرا - لیوواردن، هلند::]. دوست عزیز . اینجا ایران است . همه چیز و همه چیز رو اینها تعیین می کنن . !!! جای بحث هم نیست . فقط اونی که اینها میگن و تمام. کنوانسیون کدومه ؟؟ بخشنامه و حقوق بشر کیلو چند ؟؟
  2
  2
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۲
  ۴۱
  CanIR1393 - کانادا، کانادا
  [::CanIR1393 - کانادا، کانادا::]. اونایی که منفی دادن از همون جور آدم ها هستن.
  0
  0
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.