سنای آمریکا قطعنامه محکومیت آزار حکومتی بهائیان و نقض حقوق اقلیت‌ها در ایران را تصویب کرد

صدای آمریکا : سنای آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای که ۳۲ سناتور جمهوریخواه و دمکرات ارائه کردند، آزار و اذیت حکومتی بهائیان در ایران را تقبیح و محکوم کرد.
 
این قطعنامه که با حمایت فراجناحی در سنای آمریکا به تصویب رسید می‌گوید که تداوم آزار و اذیت بهائیان در ایران نشان دهنده نقض شدید حقوق پایه انسانی است و در جامعه بین المللی جایی ندارد.
 
این قطعنامه توسط سه سناتور جمهوریخواه، ران وایدین، مارکو روبیو و جان بوزمن، و سناتور دمکرات دیک دوربین برای رای گیری ارائه شد.
 
فرهاد ثابتان ، نماینده جامعه بهائیان، درباره اهمیت تصویب این قطعنامه و واکنش جامعه بهائیان نسبت به آن به صدای آمریکا گفت: «جامعه بهائیان بسیار خوشحال است که جامعه بین الملل در کشورهای مختلف در اروپا و آمریکای شمالی و البته در سازمان ملل به نقض حقوق بشر در ایران می‌پردازد و از اقلیت‌هایی که در ایران مورد ظلم قرار گرفته‌اند دفاع می کند.»
 
سناتور جمهوریخواه، ران وایدین در جریان رای گیری گفت به دفاع از بهائیان در مقابل ستم ملاها افتخار می‌کند. او تاکید کرد که به فعالیت برای رفع تبعیض علیه جامعه بهائیان در ایران تا برخورداری از آزادی ادامه خواهد داد.
 
مصوبه سنا یادآوری می کند که از سال ۱۳۵۷، مقامات جمهوری اسلامی ایران بیش از دویست تن از رهبران بهایی را اعدام کرده‌اند و بیش از هزار بهایی از مشاغل خود در سازمان‌های دولتی و دانشگاه‌ها اخراج شده‌اند. همچنین در ده سال گذشته حدود ۸۵۰ بهایی خودسرانه بازداشت شده‌اند.
 
آقای ثابتان درباره وضعیت کنونی بهائیان در ایران گفت: «متاسفانه در ایران هنوز بسیاری از شهروندان تنها به دلیل بهایی بودن زندانی می‌شوند و مغازه‌های بهائیان بسته می‌شود. هنوز تعداد زیادی مغازه پلمپ است و حدود ۹۰ نفر از بهائیان در زندان هستند. سازمان ملل هم در هفته‌های گذشته شصت و چهارمین قطعنامه خود را در خصوص نقض حقوق بشر در ایران، به ویژه نقض حقوق بهائیان، به تصویب رساند.»
 
مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه در جلسه سنا گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی ایران در چند دهه‌‌ای که بهائیان را بی‌رحمانه سرکوب کرده است، آنها را شهروندان درجه دو تلقی می‌کند.
 
حکومت ایران پس از آزادی بهروز توکلی که برای حدود ده سال زندانی بود، هنوز چهار عضو گروه رهبری جامعه بهائیان را در زندان نگاه داشته است.
 
آنتونی ونس، مدیر روابط عمومی بهائیان در آمریکا گفت یک دهه بازداشت ناعادلانه آقای توکلی و حمله اخیر برای بستن فروشگاه‌های متعلق به بهاییان به روشنی دلائل تصویب قطعنامه را شرح می‌دهد.
 
قطعنامه همچنین از رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا درخواست کرده است با استفاده از مصوبات فعلی تحریم‌هایی را علیه مقام‌های مسئول در نقض و تجاوز به حقوق بشر در ایران اعمال کنند.
قطعنامه سنا در محکومیت آزار بهاییان در ایران
+52
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۶
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک
  دروغ میگن مثل پاپی. ما اصلا کاریشون نداریم. خوداشونن که گیر میدن.
  9
  4
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  چنین قطعنامه های به کرات و مرات از طرف مجامع و سازمانهای مختلف در ۴۰ سال اخیر صادر شده و آزار و اذیت اقلیتهای مذهبی را در ایران محکوم کرده. نتیجه آن در خود ایران همواره بر عکس بوده!! یعنی آزار و اذیت بیشتر شده، چرا که حکومت ایران و اولاد حسن ابن علی، صدور چنین قطعنامه هایی را دلیلی بر ارتباط و نزدیکی این اقلیتها با کشورهای غربی دانسته ، قلمداد کرده و میکنند. صدور چنین قطعنامه هایی هیچوقت به نفع اقلیتهای مذهبی در ایران نبوده و نیست. بنده در کل تمام ارگانها و سازمانهای جهانی را فاسد میدانم، چرا که کنه و ضمیر نوع بشر را فاسد میدانم. این بازیهای بیسر و ته و احمقانه باید تمام شود. بشر نیازمند یک تحول بنیادین در ضمیر، روان و نوع رفتار است. باید از الف و از روز اول شروع کرد. به دنیا نگاه کنید! این چه بلبشو و دیوانه خانه ایی است که ما انسانها خلق کرده ایم؟! متاسفانه عده خیلی خیلی کمی جدی هستند و خود را متحول میکنند. الباقی مقلد، دست دوم و پیرو میمانند.
  3
  5
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  در این 40 سال ده ها قطعنامه برای محکوم کردن دولت اسلامی ایران از طرف امریکا و سازمان ملل و نهادهای حقوق بشر تا به حال صادر شده , ولی هیچ واکنشی از طرف نظام اخوندی که رفتارهایش را انسانی کند با اقلیتهای دینی و مخالفانش که در ایران موجود هستند نکرده است . سناتورهای امریکای زحمت نکشن , بی خود هم قطعنامه از نظر اخوندها که کاغذ پاره ای بیش نیست صادر نکنند.
  4
  1
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران
  اینکه من پیرو دینی باشم و دین خودم را برتر بدانم و پیروان دیگر ادیان را ازار و اذیت کنم، از قتل و تجاوز هم بدتر است و همون بهتر که بی دین باشم تا پیرو دینی که پیروانش ان دین را کاملترین میدانند و تصور میکنند پیروان بقیه ادیان گمراه هستند.
  1
  9
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران
  [::karkas - اصفهان، ایران::]. بسیجی جون لو رفتی ، خیال نکن گاهی با انتقاد از اخوند و دین پلیدش میتونی همرنگ جماعت بشی
  0
  9
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۶
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک
  برای نجس بودنشون مدرک داریم از خود خداوند تبارک تعالی: کسى که منکر خدا باشد، یا براى خداوند متعال شریک قائل باشد و یا اینکه پیامبرى حضرت خاتم الانبیاء محمد ص را قبول نداشته و یا یکى از ضروریات دین مبین اسلام را منکر شود، کافر بوده و کافر هم نجس است. مطابق آیه شریفه «یا أَیهَا الَذِینَ آمَنُوا إِنَمَا المُشرِکُونَ نَجَسٌ»؛ توبه، (۹)، آیه ۲۸. بهائیان به دلیل عقاید ضاله و شرک‏آلود خویش، نجس مى‏باشند؛ زیرا آنان از یک سو مدعى الوهیت و نبوت باب و بهاء بوده و منکر خاتمیت نبى مکرم اسلام هستند و از سوى دیگر منکر احکام ضرورى دین مثل نماز، روزه و. بوده و دین اسلام را منسوخ میدانند.
  6
  1
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۶
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک
  همسایه دیوار به دیوار بهایی داشتیم. رفت و آمدهای مرموز؛ محفلهای فوق غیرعرفی؛ سر و صداهای مشکوک. یکی از این صداها رادیو صهیونیستی اسراییل بود.
  5
  1
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  من کاری به این ندارم که هر چه در مورد اخوند و حکومت عدل علی عرب میگن،درسته ولی این یعنی چه که سنای امریکا در مورد یک کشور مستقل تصمیم میگیره ،و دیکته میکنه کی چه کار باید بکنه، چرا این سنا در مورد زندان غیر قانونی گوانتانامو و در مورد کشتارهای شهروندان کشورهای دیگه توسط نظامیها امریکا در مورد شکمجه و تجاوز توسط نظامیها امریکا هیچ غلطی نمیکنه!؟
  3
  0
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  [::Iranemaa - قم، ایران::]. رقیق اینها ابرو ندارند هر چه بهشون بگی تاثیری بحالشون نداره.
  1
  0
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک::]. من فکر نمیکنم که خدا از تو دین پلید تو نجس تر ،دروغگو تر ،دزدتر ،بیابرو تر خلق کرده،پس خموش ابله
  0
  3
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ایرباس 330 - لیون، فرانسه
  تفکر اسلامی تو راست میگی ولی ... انجای آدم دروغگو ... اصلا تو دین و مذهب حالیته که نظر میدی نشستی نمیدونم کدوم گوری نظر مفت و الکی میدی
  0
  4
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  karkas - اصفهان، ایران
  [::Iranemaa - قم، ایران::]. چطوری لو رفتم! مغز فندقی، دلیلت چیه؟
  2
  0
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۶
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک
  [::ایرباس 330 - لیون، فرانسه::]. [::ordak - بن، آلمان::]. شما دو نفر عفت کلام هم ندارید که بخوام دعوت به مناظرتون بکنم. آخه چرا اینقدر بد دهن؟ کمی خجالت هم خوب چیزیه.
  2
  1
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ایرباس 330 - لیون، فرانسه
  تفکر اسلامی تو کودن اگر معنی عفت کلام را بلد بودی زر زیادی ... تو کی باشی که بخوا بحث کنی تو دهنت بوی گند اسلامی میده برو مسواک بزن بیا حرف بزنیم
  0
  0
  ‌سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.