دیدگاه| عربستان برای مقابله با تهدید ایران هسته‌ای خواهد شد

ملک سلمان و فرزندش محمد که ولیعهد عربستان سعودی است و در دوره آن روابط این کشور و ایران پر تنش شده است. گزارشی از کالوم پَتون در نیوزویک
 
شاهزاده «ترکی الفصیل» رییس پیشین اطلاعات عربستان سعودی، می گوید کشورش از حق خود برای برخورداری از یک برنامه هسته ای صلح آمیز نخواهد گذشت. ترکی الفیصل به توافق هسته ای ایران به عنوان نمونه ای برای تایید موضع خود اشاره کرد.
 
ریاض طی هفته های آتی مذاکراتی با ایالات متحده بر سر همکاری های هسته ای خواهد داشت که به شرکت های آمریکایی امکان می دهد پیشنهادهایی برای عقد یک قرارداد چند میلیارد دلاری ساخت دو رآکتور در عربستان سعودی ارائه بدهند.
 
عربستان سعودی گفته این رآکتورها را فقط برای مصالح صلح آمیز و غیرنظامی نیاز دارد، اما از اظهارنظر درباره داشتن غنی سازی اورانیوم برای تولید سوخت هسته ای طفره رفته است.
 
فیصل می گوید به ایران مشخصا اجازه داده شده بود به غنی سازی اورانیوم بپردازد، به عربستان سعودی هم باید چنین اجازه ای در چارچوب مقررات پیمان منع تکثیر و گسترش جنگ افزار هسته ای موسوم به ان پی تی داده شود: «از این منظر، پادشاهی سعودی از همان حقی برخوردار خواهد بود که دیگر اعضای ان پی تی شامل ایران دارند.»
 
مناقشات فرقه ای جاری میان ایران و عربستان سعودی از طریق گروه های وابسته شیعه و سنی خاورمیانه را به آتش کشیده است. دو کشور در عراق، سوریه، لبنان و یمن در دو سوی مخالف مناقشات داخلی قرار دارند.
+25
رأی دهید
-58

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  گل پام چال - هاسلت، بلژیک
  شما عربها را چه به این فکرها.یه کبریت را نمتونید روشن کنید.دستهای ظریفتن میسوزه .تو را خدا شبها سروتح بخوابیند .اینقدر رویا نبینید.شما به فکر ناهار باشیند .که ملخ وسسمار را اب پز بخورید یا سرخ کنید برای میل کردن
  25
  44
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳
  ۳۳
  dannni - سوئد، سوئد

  اشکال نداره فرقش اگر ارونیوم میخواهید غنی کنید باید دانشمند عربستانی داشته باشید این مورد تو تاریخ ثبت نمیشه که یک دانشمند عربستانی وجود داشته باشد
  18
  45
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷
  ۵۱
  abulolo al majoosi - برنو، چک

  خوب نکبت مگه راکتور هسته اى داشتن راحته؟. شما فکر کردین راکتور هسته اى هم با ادرار شتر کار میکنه؟ لجن
  21
  44
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹
  ۵۱
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  وهابى سلفى بوگندو خانم باز کله خراب. همین آقا در عربستان دختراش با برقع و روبنده و اینا راه میرن ولى در خارج از عربستان با شرت و کرست
  21
  34
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴
  ۸۰
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک
  عرعرای بی عرضه عمری اگه میتونین خودتون اتم درست کنین! اگه همه جماعتتون با ارباباتون هم جمع شید؛ جلو ارتش شیعه امام زمانی عج به پته پته می‌افتید. همونطور که تو سوریه و عراق پوزای چلپاسه خورتون رو به خاک زدیم. تمام سلاح هاتون هم از غرب و ماشیناتون هم ژاپنی.
  36
  40
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۵
  ۳۹
  Iranemaa - قم، ایران

  اگر اخوندهای احمق صحبتهای پوچ نابودی اسراییل و دشمنی با امریکا و..را نداشتند امروز ما هم مثل هند و پاکستان بمب اتم داشتیم . نیروگاه اتمی بوشهر زمان شاه هشتاد درصدش تمام شده بود ولی اخوندها چهل ساله تو بیست درصدش موندن و روسها هم کلی پول به جیب زدن و حق توحش هم بخاطر قوانین اسلامی میگیرند . البته تا رژیم منفور دیکتاتوری اخوندی بر سر کاره امیدوارم هیچ وقت به بمب اتم نرسیم که باعث بشه به کره شمالی دوم تبدیل بشیم .
  10
  41
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵
  ۴۱
  CanIR1393 - کانادا، کانادا
  خوب شد الان آمریکا زیر آبشون رو میزنه. این عرب ها اونقدر احمقن نمی تونن یه کار ساده انجام بدن اونوقت می خوان راکتور اتمی بسازن.
  0
  3
  دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.