کیهان لندن: دورخیز سپاه برای جلوگیری از فروپاشی نظام

احمد رأفت - کیهان لندن
نگرانی‌های جناح‌های حامی دولت تنها از اعتراض‌های مردمی نیست. برخی از محافل نزدیک به دولت، شماری از شعار‌های مطرح شده در تظاهرات‌های اخیر، چون «مرگ بر روحانی» و یا «ما انقلاب کردیم، چه اشتباهی کردیم» را به عوامل نفوذی سپاه نسبت می‌دهند که با تشنج‌آفرینی و رادیکالیزه کردن جنبش‌های اعتراضی می‌خواهند زمینه «کودتایی خزنده» را ایجاد کنند.
 
در هفته‌های گذشته روزی نبود که در کشور چندین تجمع اعتراضی برگزار نشود. از کارگرانی که ما‌ه‌هاست دستمزد دریافت نکرده‌اند تا بازنشستگانی که پس از سال‌ها خدمت امروز در زیر خط فقر زندگی می‌کنند. آنهایی نیز که پولی را برای روزهای سخت پس‌انداز کرده بودند این روزها شاهد دود شدن آن هستند.
 
اعتراض‌های اخیر با تجمعاتی که تا چند ماه پیش برگزار می‌شدند چند تفاوت اساسی دارند. در تجمعات و راه‌پیمایی‌های هفته‌های اخیر ما شاهد نوعی هماهنگی بین جنبش‌های اعتراضی مدنی هستیم که پس از انقلاب اسلامی در ایران امری تقریبا بی‌سابقه و جدید است. اگرچه هنوز این جنبش‌های اعتراضی از آنچنان سازماندهی که بتواند نظام را بطور جدی به چالش بکشد، برخوردار نیستند، ولی بدون شک حرکتی در این جهت به شمار می‌روند.
 
جنبش پشیمانی
 
شعارهایی که در هفته‌های اخیر در تجمعات فریاد زده شده‌اند نیز جنبه دیگری از روند رشد جنبش اعتراضی را به نمایش می‌گذارند که نباید از نظر دور داشت. اگر ساعاتی پس از ارائه لایحه بودجه ۹۷ از سوی رئیس دولت به مجلس شورای اسلامی، بسیاری در شبکه‌های مجازی از رأی به حسن روحانی ابراز «پشیمانی» کردند، در راه‌پیمایی مال‌باختگان که در تهران برگزار شد، شرکت‌کنندگان با شعار «یا حجت‌بن الحسن، کلیدُ بگیر از حسن» آغاز کردند و با «مرگ بر روحانی» خاتمه دادند.
 
در اصفهان، در جریان راه‌پیمایی بارنشستگان فولاد مبارکه و ذوب آهن، شعارهای شرکت‌کنندگان از «پشیمانی» از رای به حسن روحانی نیز گذر کرد و انقلاب و نظام را هدف قرار داد. شعار «ما انقلاب کردیم، چه اشتباهی کردیم»، برای اولین بار کل نظام و نه فردی یا بخشی از آن را نشانه رفت آن هم نه از سوی این یا آن گروه سیاسی بلکه از زبان مردمی که این نظام بر شانه‌ی آنها به قدرت رسید.
 
سکوت خامنه‌ای
 
در سال ۵۷ محمد‌رضاشاه با اعلام شنیدن «صدای انقلاب»، اگرچه دیر و زمانی که عقب راندن موجی که به راه افتاده بود دیگر امکان‌پذیر نبود، نشان داد که پادشاه به خواست‌های مردم توجه دارد و دیگر نمی‌خواهد آنها را نادیده بگیرد. سکوت این روز‌های علی خامنه‌ای را برخی نشان از نگرانی رهبر جمهوری اسلامی از وضعیت کنونی می‌دانند. رهبری، که حتی جرئت شنیدن صدای مردم را هم ندارد. اگر علی خامنه‌ای علاوه بر بیماری‌های دیگر به نوعی «ناشنوایی مصلحتی» هم دچار شده است، دیگران این صدا را شنیده‌اند و هشدار می‌دهند.
 
علی شمحانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و نملینده ویژه رهبری در این نهاد، هشدار می‌دهد که «مهم‌ترین تهدید امروز کاهش اعتماد جامعه به کارآمدی نظام» است. دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه صحبت‌هایش در «نشست تخصصی موازین حقوق بشری» که در «مجتمع فرهنگی شهید بهشتی»، وابسته به قوه قضائیه برگزار شد، از فساد چشمگیر به عنوان چالشی امنیتی نام برد و خواهان «مبارزه بدون تنازل» آن شد.
 فروپاشی اقتصادی
 
این فساد، محمد‌جعفرمنتظری، دادستان کل کشور، را نیز نگران ساخته است. این مقام قضایی نزدیکان برخی از مقامات عالی‌رتبه نظام را متهم به دست داشتن در قاچاق می‌کند و معتقد است تا زمانی که به‌صورت جدی با قاچاق کالا و ارز مبارزه نشود «وضعیت اقتصادی کشور که فریاد همه از دولت تا نمایندگان مجلس را بلند کرده است» بهبود نخواهد یافت. برخی از مقامات کشور ادعا می‌کنند که «بیش از ۹۰ درصد واردات کشور را کالاهای قاچاق تشکیل می‌دهند». همین منابع حجم کالاهایی را که از طریق راه‌های گمرگی و مرزی تحت کنترل سپاه پاسداران وارد کشور می‌شوند، حدود ۴۰ میلیارد دلار در سال تخمین می‌زنند.
 
در این میان برادران لاریجانی را برخی «ام الفساد» می‌دانند. علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، هم نگرانی خود را از وضعیت کنونی نمی‌تواند پنهان کند و می‌گوید «ما دیگر قادر به اداره کشور نیستیم». اشاره علی لاریجانی به لایحه بودجه سال ۹۷ است که حسن روحانی به مجلس ارائه کرده است. این بودجه، به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی، «کفاف اداره کشور را نمی‌دهد» چه رسد به اینکه بخواهد «در اقتصاد بی‌رونق ایران تحرکی ایجاد کند». علی لاریجانی می‌افزاید که جمهوری اسلامی قادر نیست «بودجه‌ای را به عمران کشور اختصاص دهد» و «پولی نیز در صندوق توسعه ملی نمانده» که دولت بتواند از آن برداشت کند. در عملا علی لاریجانی صحبت از نظامی می‌کند که در آستانه فروپاشی اقتصادی، و در نهایت اجتماعی است.
 
دعا برای هوای سالم
 
فروپاشی تنها به اقتصاد خلاصه نمی‌شود. هوای سالمی هم برای تنفس باقی نمانده است و دولت هم نه برنامه و نه بودجه‌ای برای کاهش آلودگی هوا دارد. شهرهایی چون تهران و اهواز، و یا استانی چون بلوچستان با مشکل جدی هوای آلوده و غیرقابل تنفس مواجه هستند. عیسی کلانتری که مسئولیت سازمان محیط زیست را عهده‌دار است، زمانی هم که واقعیت را انکار نمی‌کند، مانند چند هفته پیش که منکر خشکسالی در خوزستان شد در حالی که تمام کارشناسان بدون استثنا خلاف آن را می‌گویند، دعا را به عنوان راه حل پیشنهاد می‌کند.
 
عیسی کلانتری اذعان دارد دولتی که او در آن مسئولیت محیط زیست را بر عهده گرفته «هیچ کاری نمی‌تواند برای آلودگی هوا انجام دهد» چون نه توان تهیه «گازوئیلی با کیفیت استاندارد بالا» را دارد و نه می‌تواند «جلوی خودروهای بی کیفیت ساخت داخل را بگیرد». بنابراین عیسی کلانتری مردم را دعوت به «دعا» برای کاهش آلودگی هوا می‌کند، چون نه هزینه دارد و نه احتیاج به عقل کارشناسی و برنامه‌ریزی و درایت.
 
واهمه از «خانه تکانی»
 
صدای نارضایی مردم این روز‌ها در صحن مجلس شورای اسلامی هم شنیده می‌شود. اگرچه کسانی که به مجلس راه پیدا می‌کنند، به گفته محمود صادقی، نماینده تهران از فهرست اصلاح‌طلبان، «عصاره فضائل شورای نگهبان هستند»، ولی گاهی مجبور می‌شوند برای خالی نبودن عریضه صدای اعتراض مردم ناحیه انتخابی خود را به صحن مجلس انتقال دهند.
 
مصطفی کواکبیان، یکی دیگر از اصلاح‌طلبانی که از تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافته، هشدار می‌دهد که «ملت می‌تواند خانه‌تکانی کند» چون هر سه قوا، یعنی کل نظام، «در پاسخگویی به خواست‌ها و انتظارات مردم ناتوان و منفعل هستند». به عبارت دیگر نظام کنونی قادر به برآوردن خواست‌های مردم و حل مشکلات کشور نیست و چند قدمی بیش با فروپاشی فاصله ندارد.
 
دورخیز سپاه
 
نگرانی‌های جناح‌های حامی دولت تنها از اعتراض‌های مردمی نیست. برخی از محافل نزدیک به دولت، شماری از شعار‌های مطرح شده در تظاهرات‌های اخیر، چون «مرگ بر روحانی» و یا «ما انقلاب کردیم، چه اشتباهی کردیم» را به عوامل نفوذی سپاه نسبت می‌دهند که با تشنج‌آفرینی و رادیکالیزه کردن جنبش‌های اعتراضی می‌خواهند زمینه «کودتایی خزنده» را ایجاد کنند.
 
برخی از دولت‌های اروپایی نیز بر مبنای اطلاعاتی که از دیپلمات‌های خود از تهران دریافت کرده‌اند، صحبت از تحرکاتی در سپاه، با حمایت برخی عناضر با نفوذ بین رهبری می‌کنند، که می تواند به حضور گسترده‌تر سپاه در عرصه‌ی قدرت سیاسی بیانجامند. شعارها و اعتراض‌هایی که نه تنها دولت، بلکه کلیت نظام را مورد هدف قرار دهند، به گفته این تحلیلگران اروپایی، می‌تواند زمینه را برای در قدرت قرار گرفتن سپاه آماده سازد.
 
همین تحلیلگران یادآوری می کنند که سپاه، دفاع و پاسداری از انقلاب اسلامی را در هر زمینه و شکلی وظیفه اصلی خود می‌داند و می‌تواند با مطرح ساختن اینکه دولت دیگر قادر به اداره کشور نیست و نظام در سراشیب فروپاشی قرار دارد، و باید قدم به میدان گذاشت، وارد عمل شود. به گفته همین تحلیلگران اروپایی، اذعان برخی مقامات عالی‌رتیه، چون رئیس مجلس شورای اسلامی، مبنی بر عدم امکان اداره کشور توسط دولت را می‌توان از جمله زمینه‌سازی‌هایی در این جهت به حساب آورد.
+109
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  تفکر جون نظرت درباره سقوط نظام چیه عزیزدل؟
  26
  98
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  تاریخ نشون داده که هیچ رژیم دیکتاتورى و فاسدى موندگار نبوده و نخواهد ماند! اینها هم زورهاى آخرشونه ! رژیم بوى الرحمن گرفته ، خودشون هم فهمیدن . فاتحه!
  19
  132
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Ahoora59 - دهلی ، هندوستان

  ملت ما مردمانی قدرنشناس و طالب ظلم و سختی و زندگی در فقر و تنگدستی هستند، تاریخ نشون داده هرگاه به ایرانی بها داده بشه جواب این لطف و خدمت با نابودی بانی اون لطف میده؛ ما دولتی قدرتمند در سطح منطقه و حتی جهان داشتیم که هیچ کشوری در منطقه توان مقابله با ایران نداشت ، ولی متاسفانه با سیاست تنش زایی و دشمن تراشی کاری کرده ایم که إمارات هم ما رو تهدید میکن ، به قول فردوسی بزرگ : به یزدان پاک اگر ما خرد داشتیم کجا زین سرانجام بد داشتیم؟؟!!!!
  32
  109
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  smart292 - ونکوور، کانادا

  دورران اخر رژیم است، و اخوند کشى و بسیجى کشى شروع خواهد شد و رحمى هم وجود نخواهد داشت . پولهاى دزدیده شده مردم ایران ،به ایران برگردانده خواهد شد.سقوط ممکن است ظرف 48 ساعت باشد.
  29
  99
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Compatriot - لیون، فرانسه

  بجای من یک سپاهی‌ام بهتره تیتر بشه من یک برادر قاچاقچی هستم که اقتصاد ایران را با دل‌ دزدیهام به باد فنا دادم! من یک خائن هستم!
  12
  46
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amin832 - تهران، ایران

  از این که عمر نظام منحوس به سر رسیده شکی نیست و بسیار خوشنود هستیم ولی از بعد از فروپاشی واهمه دارم . بیشتر مردم به جای اینکه به فکر سر و سامان دادن مملکت باشند یا میخواهند انتقام بگیرند و یا میخواهند غارت کنند و امنیت از بین خواهد رفت و معلوم نیست تا چند سال بعد از فروپاشی این رژیم منحوس اسلامی ما میتونیم یک کابینه یا پارلمان یا دولت داشته باشیم .
  12
  39
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  یا30ن - پارسایان، ایران
  ای خدا ای فضل تو حاجت روا....تاکی من نباشم خرسند و کامروا!. من اگه یه مورچه رو ناخواسته له کنم!یه روزه و یه شب باید ادله و دلیل برای وجدانم بتراشم که شب را راحت،سر بر بالین خواب گذارم!اونوقت با این وضع موجود! سرانجامش را می بینم که دست ها قطع گشته پاها بریده شده رگ ها زده شده گردن ها شکسته شده کمرها خورد گشته دل ها شکسته گشته اشک ها جاری گشته جویبارها خون جاری خواهند کرد،سینه گرم زمین تشنه به خون داغمان شده!!!این همان عاقبت و آخرتی ست که در کمینمان نشسته!خوشا بحال آنان که تماشاچی این صحنه سن هستن و بدا به حال من و امثال من که یکایک نقش های این تراژدی را در پشت نقاب های گوناگون باید ایفا کنیم!چها خواهم کشید در آن روزگاران!خدا خودش می داند و بس
  13
  4
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اخوندها اگر قدرت را رها کنن , شر گرانی بی بارانی , هوای الوده , گرانی , دروغ و حقه بازی هم در ایران از بین خواهد رفت. امیدوارام اخوندها خودشان از قدرت کنار کشند تا کشور ایران از این بیشتر دچار بحران و بی بندوباری نشود.
  9
  33
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  فساد جزو ذات ماست. انسانها در کل موجودات فاسدی هستند. اما فسادشان با توجه به تعلیم و تربیت شدت و حدت دارد. فساد محکوم به فنا و ریزش است. ادیان از بارزترین نمونه های فساد در روی زمین هستند. اولین و ساده ترین نوع فساد جدا کردن انسانها از یکدیگر و طبقه بندی کردن آنهاست. نظام کنونی ایران محکوم به ریزش است. سپاه هم دور خیز نکند برای لنگش بهتر است!!
  10
  26
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  رژیم آخوندی از پای بست فاسد و ضد مردمی است. این گله که به آن‌ می‌‌نازید، راس راس دزد و آدمکش دارد.
  11
  20
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  mahdi moud - تهران، ایران
  همه باید خودشون رو آماده کنن برای فتنه جدید حکومت که وقتی خامنه ای که خودش رو مقدس مینامه بزودی وقتی مرد سپاه از حالا حکومت نظامی رو شروع کرده به اسم امنیت محله که اصلا به اونها هیچ ربطی نداره . همه آماده از بین بردن این کثافتها بعد از مرگ خامنه ای باشید
  7
  16
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  حالا وقت خواندن نماز وحشت و بدتر از وحشت براتون رسیده،نه ابگرمکن هوا کردن و نه وحش الشعبی ساختن و نه اسد و اسما جون را نجات دادن نه تو جیب حسن خرص الله ریختن میتونن به دادتون برسه.چاه جمکرانتون هم که بوی گندش داره کم کم داره استنشاق میشه. فقط بیچاره که ملت این وسط قربانی میدن!اخر الا مر نفرین پدران و مادران سوری و عراقی که ادمخورهای شماها نابودشون کردند دامنگیر ایران و ایرانی میشه!
  5
  7
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.