محسن هاشمی: زلزله تهران ۲ میلیون کشته و مجروح برجا می گذارد

مهر : محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران امشب با حضور در برنامه جهان آرا که از شبکه افق پخش شد، شرایط تهران در مواجهه با زلزله احتمالی را مورد بررسی قرار داد.
 
به گزارش مهر؛ رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در صورت وقوع زلزله در تهران کشته های زیادی برجا می ماند گفت: در طول سالهای گذشته در بافت فرسوده سرمایه گذاری نکرده ایم، که میزان این بافت به ۳۶ هزار هکتار می‌رسد.
 
هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: زلزله های ضعیف اگر در جنوب تهران رخ دهد می‌تواند باعث ریزش ساختمان ها می شود.
 
وی با بیان اینکه بیش از ۵ میلیون نفر در پایتخت زندگی می‌کنند اظهار کرد: در تهران علاوه بر بافت فرسوده بافت ناپایدار هم داریم که ساختمان های دولتی بیمارستان ها و مدارس از این دست به شمار می‌روند.
 
رئیس شورای شهر تهران با اشاره به زلزله بم گفت: در شهر بم که کمتر از ۱۵۰ هزار نفر جمعیت داشته ۴۰ هزار نفر کشته و ۷۰ هزار نفر هم زخمی شدند.
 
وی افزود: گفته بودم زلزله تهران می‌تواند یک تا دو میلیون مصدوم داشته باشد نه اینکه این تعداد انسان کشته می‌شوند. با زلزله بالای ۷ ریشتر در تهران، سیستم آبرسانی شهر آسیب می‌بیند و می‌تواند حالت سیل گونه به خود بگیرد.
 
هاشمی ادامه داد: براساس برنامه پیش‌بینی شده، قرار است سیستم آبرسانی تهران برای زلزله آماده شود. به دنبال نصب سیستم صوتی اعلام زلزله در تهران هستیم که ۱۰ ثانیه قبل از حادثه، مردم را آگاه می‌کند.
 
وی با بیان اینکه زلزله اخیر که در گسل اشتهارد به وقوع پیوست شتاب بالایی داشت، بیان کرد: این زلزله از نظر بزرگی پایین و کوتاه مدت بود و و نه آنقدر کوچک بود که حس نشود و جدی گرفته نشود.
 
هاشمی با تاکید بر اینکه تهران آمادگی مبارزه و امداد و نجات برای زلزله بزرگ را ندارد گفت: در سال ۸۹ تمام تکالیف دستگاههای مرتبط با زلزله روشن شد تا ما در صورت وقوع آن خسارات بالایی نبینیم.
 
هاشمی با بیان اینکه الان در دنیا می‌توانند ۱۰ ثانیه قبل از وقوع زلزله آن را گزارش دهند اظهار کرد: قرار بود در محلات تهران بوق هایی نصب شود که هرگاه گسل های زلزله فعال شدند قبل از وقوع زلزله ۱۰۰ ثانیه جلوتر خبر دهد.
 
وی تصریح کرد: اگر ما این سیستم را فعال کنیم در آن صورت هنگام وقوع زلزله تعداد کشته ها تا یک چهارم کاهش می یابد
 
رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه در صورت وقوع زلزله ۷ ریشتری در تهران، سیل شهر را فرا می‌گیرد گفت: وقتی که شبکه آب تهران شکسته شود آب بسیار زیادی از پشت سدها وارد خیابان ها می شود.
 
هاشمی در واکنش به خبری مبنی بر اینکه تا ۱۶ هفته دیگر احتمال وقوع زلزله دیگر در تهران وجود دارد گفت: زلزله کاملا غیرقابل پیش بینی است و ما باید به مردم آرامش دهیم، لذا نمی‌توان به مردم گفت که بین دو هفته تا ۱۶ هفته دیگر زلزله می آید.
 
وی با تاکید بر اینکه باید برای مقابله با زلزله آمادگی داشته باشیم گفت: هلال احمر باید برای اسکان یک میلیون نفر آماده باشد، و شهرداری هم باید آمادگی لازم به منظور آواربرداری و خاکبرداری ساختمان های تخریب شده را داشته باشد.
 
رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه پس از وقوع زلزله تهران ستاد بحران تشکیل جلسه داد و همه دست اندرکاران حضور یافتند اظهار کرد: امکاناتی که در تهران برای مقابله با زلزله تامین شده مناسب جمعیتی کمتر از ۳۰۰ هزار نفر است.
 
وی با اشاره به اینکه سوله های تدارک دیده شده از سوی ستاد بحران برای تهران کفایت نمی‌کند گفت: باید ناحیه هایی که سوله ندارند از این امکان برخوردار شوند، قطعات قبل از تامین سوله های موردنیاز ورزشگاه ها می توانند به سرعت حادثه دیدگان را بپذیرند.
 
هاشمی با تاکید بر اینکه ما آمادگی لازم برای یک زلزله بزرگ با خسارات بالا را نداریم بیان کرد: از این جهت قرار است هر استان به بخشی از نیازهای تهران پاسخ دهد و در جلسه ای که در ستاد بحران داشتیم دستگاه‌ها برنامه‌های خود را به این منظور ارائه دادند.
 
رئیس شورای شهر تهران با اشاره به جلسه ای که سه شنبه هفته گذشته با رئیس مجلس شورای اسلامی داشت گفت: در این جلسه در مورد زلزله هم صحبت شد و قرار شد آقای لاریجانی در جلسه سران قوا این مسئله را مطرح کنند تا اعتبارات لازم برای آن اختصاص یابد و اگر این امر محقق نشود با اجازه مقام معظم رهبری اعتبارات از محل های دیگری تامین شود.
+24
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان

  اشکال نداره ، این دو میلیون نفر بلاخره خواهند مرد یک روز . چیزی که مهم هست قبر مرده ای مثل خمینی با دو میلیارد دلار هزینه باید در مقابل زلزله مقاوم باشد . در این مذهب بخصوص از نو شیعه اش مردگان ارزش شان بیشتر از زنده ها هست .
  3
  35
  شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  scandal - برلین، آلمان
  مرگ حق است اما نه بدست خود! یک اصلاح برای به اختیار گذاشتن سرنوشت تعیین شده که برای هر یک از ما از قبل نوشته شد، پس بقیه داستان فقط وقت بهدر دادن میباشد ولی اگر چنین بلایی نصیب ایران شود باید با یک چشم خون گریه کرد و با یک چشم اشک شادی ریخت زیرا تاریخ ثابت کرده که چنین بلاهای آسمانی مساویست با سرنگونی سیستم دیکتاتوری، حال چه در تهران باشد و یا چه در لوس آنجس
  1
  20
  شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا
  تو‌ روح پدر شما و امثالش که این آش رو‌ برای ملت ایران پختن
  2
  9
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.