اسناد محرمانه آرشیو بریتانیا: کشته‌های تیان‌آنمن ده هزار نفر است

اسناد آرشیو ملی بریتانیا که از طبقه‌بندی خارج شده‌نشان می‌دهد حداقل ده هزارمعترض چینی در تابستان سال ۱۹۸۹ در میدان تیان‌آنمن پکن کشته شدند.
 
مشاهدات آلن دونالد، سفیر وقت بریتانیا در چین خاطرنشان می‌کند که این افراد به دست نیروهای چینی کشته شدند.
 
او در مشاهدات محرمانه خود به وزارت امور خارجه بریتانیا نوشته است نیروهای چینی با نفربرهای زره‌پوش به سوی مردم غیرنظامی که خواهان آزادی‌های بیشتری بودند، شلیک کردند.
 
منبع سفیر وقت بریتانیا، دوست یک عضو شورای حکومتی چین بوده است. این شورا در واقع کابینه چین است و نخست‌وزیر آن را اداره می‌کند.
 
پیش از این گفته می‌شد بین چندصد نفر تا هزار نفر در این اعتراض‌ها کشته شدند.
 
دولت چین در آن زمان گفته بود نزدیک به دویست نفر (شامل معترضان و نیروهای امنیتی) در جریان اقدامات ضد انقلابی کشته شدند.
 
۴ ژوئن سال ۱۹۸۹ دولت چین سربازان و تانک‌ها را برای سرکوب اعتراض‌های آزادی‌خواهانه دانشجویان به میدان مشهور پکن فرستاد و این اعتراض‌ها با کشته و مجروح شدن عده بسیاری خاتمه یافت.
 
دانش‌آموزان، دانشجویان، کارگران و سایر اقشار جامعه خواهان آزادی‌های بیشتر و دموکراسی و پایان دادن به آنچه دیکتاتوری می‌خواندند بودند. برخی از تظاهرکنندگان از میزان تورم، حقوق و وضعیت مسکن انتقاد کردند.
 
رسانه‌های رسمی چین از این تظاهرات و بانیان آنها به شدت انتقاد کردند و سرانجام تانک‌های ارتش چین، سوم ژوئن وارد پکن شدند و سربازان ارتش هم از نواحی مختلف به سوی مرکز شهر رفتند و در نهایت معترضان را به شدت سرکوب کردند.
+15
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Iranemaa - قم، ایران
  هرجا اسلام و کمونیزم و اسلام بوده دیکتاتوری هم بوده
  1
  11
  یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.