معاون رئیس جمهوری آمریکا: دوران پناه دادن به گروه‌های تروریستی در پاکستان به سرآمده

پنس: پاکستان برای سال‌ها به طالبان و گروه‌های تروریستی دیگر پناه داده است. اما آن دوران دیگر به سر آمده است. مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در دیداری از افغانستان، به پاکستان هشدار داده که از پناه دادن گروه‌هایی که با دولت افغانستان می‌جنگند، دست بردارد.
 
آقای پنس شامگاه روز پنجشنبه (۳۰ قوس/آذر) وارد کابل شد و با اشرف غنی، رئیس‌جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان و همچنین سربازان آمریکایی در این کشور دیدار کرد.
 
او در جمع سربازان آمریکایی در پایگاه هوایی بگرام، در شمال کابل تاکید کرد که آمریکا تا "پیروزی نهایی" به نبرد با تروریست‌ها در افغانستان ادامه می‌دهد.
 
آقای پنس همچنین تاکید کرد که همکاری پاکستان با آمریکا به نفع پاکستان است و او افزود: "پاکستان برای سال‌ها به طالبان و گروه‌های تروریستی دیگر پناه داده است. اما آن دوران دیگر به سر آمده است."
 
معاون دونالد ترامپ هشدار چند ماه پیش رئیس جمهوری آمریکا به پاکستان را تکرار کرد و گفت: "من یکبار دیگر این مسئله را تکرار می‌کنم که پاکستان در مشارکت با آمریکا خیلی چیزها به دست می‌آورد. برعکس، این کشور با پناه دادن به جنایتکاران و تروریست‌ها، خیلی چیزها را از دست خواهد داد."
 
پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، این کشور شمار نیروهایش را در افغانستان افزایش داده و هدف از آن را سرعت بخشیدن به روند مبارزه با طالبان و گروه دولت اسلامی (داعش) عنوان کرده است. آقای ترامپ همچنین به فرماندهان نظامی در صحنه عملیات جنگی در افغانستان اختیارات بیشتری برای انجام حملات هوایی داده است.
آقای پنس گفته که حمایت آمریکا از افغانستان در زمینه‌های گوناگون ادامه می‌یابد و نیروهای آمریکایی تا "پیروزی نهایی" علیه گروه‌های تروریستی مشغول عملیات خواهند بود  مایک پنس به سربازان آمریکایی در بگرام گفت که راهبرد جدید کشورش در افغانستان موفقیت‌آمیز بوده است. او افزود: "ما به صورت چشمگیری حملات هوایی را افزایش داده‌ایم. طالبان حالا در موضع دفاعی قرار گرفته است."
 
آقای پنس همچنین گفت: "در همکاری با شرکای افغان‌مان برای اولین بار در سه سال گذشته مانع حمله این گروه به مراکز ولایات شدیم. با حمله به شبکه قاچاق مواد مخدر طالبان، به صورت بی‌سابقه‌ای به منابع مالی آن ضربه زدیم. در سوی دیگر، داعش در حال فرار است. خلافت این گروه در عراق، افغانستان و جاهای دیگر از بین رفته است."
 
راهبرد تازه آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا در ماه آگوست گذشته اعلام شد. براساس این راهبرد، نحوه حضور نظامی آمریکا در افغانستان مشروط به اوضاع این کشور و اطمینان از پیروزی در مبارزه با تروریسم و توانایی دولت و نیروهای ملی افغانستان در حفظ ثبات و امنیت است.
 
با اعلام این راهبرد از پاکستان به صورت کم پیشینه‌ای انتقاد و این کشور متهم شد که به جای همکاری واقعی با آمریکا و دولت افغانستان در مبارزه با تروریسم و شورشگری، به گروه‌های تروریستی "پناه" می‌دهد، اتهامی که پاکستان آن را رد می‌کند.
آقای پنس در آستانه سال نو میلادی و کریسمس برای دیدار با سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان به این کشور سفر کرد  مایک پنس در دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان بر تعهد کشورش برای حمایت از دولت افغانستان تاکید کرد. او افزود که این حمایت در زمینه‌های گوناگون ادامه خواهد یافت.
 
اشرف غنی در این دیدار ضمن قدردانی از کمک‌های آمریکا به افغانستان، راهبرد دولت دونالد ترامپ را برای تامین صلح و ثبات در این "فرصت مهمی" خواند.
 
براساس اعلامیه دفتر آقای غنی، او گفته است که "روابط میان افغانستان و آیالات متحده آمریکا بر مبنای منافع مشترک و استراتژیک دو کشور شکل گرفته و بیشتر از پیش، تقویت می‌یابد."
 
آقای پنس در آستانه سال نو میلادی و ایام کریسمس برای دیدار با سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان به این کشور سفر کرده است. او بلندپایه‌ترین مقام دولت آقای ترامپ است که تا کنون از افغانستان دیدار کرده است.
+35
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا
  الان تو عربستان بهشون پناه میدن چون ترامپ از عربستان استفاده بیش‌تری میبره
  0
  2
  شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.