فدراسیون شطرنج اسرائیل از عربستان 'تقاضای غرامت می‌کند'

فدراسیون شطرنج اسرائیل قصد دارد از برگزارکنندگان یک تورنمنت شطرنج در عربستان سعودی تقاضای غرامت کند.
 
این اقدام در واکنش به عدم صدور روادید ورود به عربستان برای هفت شطرنج بازان اسرائیلی است که می‌خواستند در مسابقات جهانی شطرنج سریع ملک سلمان شرکت کنند. این مسابقات از امروز در ریاض پایتخت عربستان آغاز شده و چهار روز طول می‌کشد در مجموع دو میلیون دلار به برندگان جایزه تعلق می‌گیرد.
 
فاطمه باعشن، سخنگوی سفارت عربستان در واشنگتن گفت که ویزای ورود برای همه شطرنج بازان صادر شده مگر کشوری که عربستان سعودی بطور تاریخی با آن روابط دیپلماتیک ندارد.
فدراسیون شطرنج اسرائیل عربستان سعودی را متهم می‌کند که برای کسب میزبانی این تورنمنت بین‌المللی، فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) را گمراه کرده است؛ چرا که فدراسیون جهانی ماه پیش گفته بود برای اینکه تمام شطرنج بازان ویزا بگیرند تلاش خواهد کرد.
 
تقریبا دو سال پیش در روزی که یک تورنمنت شطرنج در عربستان آغاز شد، مفتی اعظم این کشور عبدالعزیز الشیخ شطرنج را حرام اعلام کرد. از این رو برگزاری اولین تورنمنت پس از آن فتوا در راستای اصلاحات محمد بن سلمان، ولیعهد جوان این کشور تلقی شده است. علاوه بر این، فدراسیون جهانی شطرنج در بیانیه‌ای گفت که به توافقی "تاریخی" با عربستان رسیده و حجاب و چادر عربی جزء پوشش رسمی مسابقات نیست، اتفاقی که به گفته فدراسیون جهانی شطرنج "برای اولین بار در یک رویداد ورزشی در عربستان" رخ می‌دهد.
 
عربستان سعودی با وجود تأخیر برای شطرنج‌بازان ایران و قطر ویزا صادر کرد. ابتدا به شطرنج بازان قطری گفته شد برای "امنیت" با پرچم فدراسیون جهانی شطرنج در مسابقات شرکت کنند نه با پرچم قطر. فدراسیون جهانی شطرنج بعدا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این موضوع را حل کرده و ورزشکاران قطری می‌توانند با پرچم کشور خودشان در مسابقات حضور پیدا کنند.
 
به گفته مهرداد پهلوان زاده، رییس فدراسیون شطرنج ایران، میزبانی عربستان برای این تورنمنت دیر اعلام شد بنابراین در تقویم ورزشی این فدراسیون نبوده است. با این حال به گفته فدراسیون جهانی، برای شطرنج‌بازان ایرانی ویزا صادر شد اما سارا خادم الشریعه تنها شطرنج بازی که می‌توانست در این رقابت‌ها شرکت کند، انصراف خود از حضور در این رقابت‌ها اعلام کرده است.
 
به گفته فدراسیون شطرنج عربستان برای شطرنج بازان ایرانی و قطری ویزا صادر شده اما آنها خود پس مشاورت با مقامات کشورشان از شرکت در تورنمنت صرف نظر کرده اند.
 
فدراسیون جهانی شطرنج در بیانیه‌ای اعلام کرد که سخت تلاش کرده برای تمام شطرنج بازان از جمله شطرنج‌بازان ایرانی و قطری ویزای ورود به عربستان صادر شود. فدراسیون جهانی در این بیانیه به اسرائیل اشاره ای نکرد.
 
اعطای میزبانی این مسابقات به عربستان با اعتراض برخی شطرنج بازان طراز اول دنیا روبرو شد. آنا موزیچوک شطرنج باز اوکراینی در فیسبوک نوشت که او دو قهرمانی جهان و جایزه بزرگ این تورنمنت را از دست می‌دهد "چون حاضر به پذیرش قواعد دیگران نیست- که چادر عربی بپوشد و بدون همراه بیرون نرود و خود را یک موجود درجه دوم بداند. من دقیقا یک سال پیش دو مقام در این تورنمنت بردم و شادترین شطرنج باز بودم اما این بار واقعا غمگینم. من حاضرم پای اصول خود بایستم و از این تورنمنت صرف نظر کنم، در حالی که در عرض پنج روز انتظار می‌رفت از مجموع ده دوازده تورنمنت دیگر بیشتر درآمد داشته باشم."
 
او جای دیگری گفته که حضورش در مسابقات جهانی شطرنج زنان که سال گذشته در تهران برگزار شد و سر کردن روسری، برایش دشوار بوده است.
 
سیلویو دانایلوف، قهرمان سابق شطرنج جهان و یکی از منتقدان فدراسیون جهانی گفت "بعد از ایران و عربستان، میزبان بعدی کیست؟ کره شمالی؟".
 
هیکارو ناکامورا شطرنج باز شماره سه آمریکا نیز توئیت کرد: "برگزاری مسابقات شطرنج در کشوری که حقوق بشر ابتدایی رعایت می شود وحشتناک ارزیابی نمی‌شود. شطرنج بازی‌ای است که می تواند همه را گرد هم آورد، نه مسابقه‌ای که بین مردم به دلیل مذهب یا ملیت تفرقه بیندازد."
+11
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.