واشنگتن اگزمنر: به نظر می رسد که ایران یا در پی آزمودن محمد بن سلمان یا کشتن او است

یادداشتی از تام روگن در واشنگتن اگزمنر  ( ترجمه صدای آمریکا )
 ایران برای ارزیابی فلسفه استراتژیک «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی، به خطر جنگ دست می زند.
 
این برداشت من از حمله موشکی سه شنبه شورشیان حوثی یمن به ریاض است. فارغ از این که موشک بر فراز ریاض ساقط شد یا سقوط کرد، حوثی ها می گویند هدف شان از این حمله موشکی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، و دیگر مقام های ارشد سعودی بوده است.
 
باید اطمینان حاصل کنیم موشک استفاده شده از طرف ایران به حوثی ها داده شده و ایران دستور استفاده از آن را در این حمله صادر کرده است. حوثی ها ادعا کرده اند موشک شلیک شده «بُرکان ۲» بوده که سعودی ها و آمریکا گفته اند در واقع طرح ایران است.
 
ایران به احتمال فراوان منبع اطلاعاتی است که به تیم موشکی امکان داده گردهمایی سعودی ها را در مکان و زمان مناسب هدف بگیرد. با توجه به اتکای حوثی ها به حمایت نظامی ایران چنین حمله موشکی بدون تایید تهران انجام نمی گیرد.
 
به نظر می رسد که ایران یا در پی آزمودن محمد بن سلمان یا کشتن او است.
 
هر چند ممکن است اقدام به ترور چنین شخصیت ارشد سعودی بیش از حد خصمانه به نظر برسد، اما چنین اقدامی مطابق روش کار سپاه پاسداران است.
 
سپاه پاسداران در سال ۲۰۱۱ برای کشتن عادل الجبیر، سفیر وقت عربستان در واشنگتن، قصد منفجر کردن یک رستوران در پایتخت آمریکا را داشت. ایرانی ها اصلا نگران این نبودند که چنین اقدامی ممکن است به کشته شدن صدها آمریکایی منجر بشود یا اقدامی تلافی جویانه از سوی سعودی ها را به دنبال داشته باشد.
 
ایران حتی ممکن است مسول ترور علی عبدالله صالح، رییس جمهوری پیشین یمن، باشد.
 
با همه این اوصاف، معتقدم ایرانی ها بیشتر به دنبال سنجش واکنش محمد بن سلمان هستند.
 
واکنش محمد بن سلمان به این حملات موشکی دریچه خوبی به ذهنیت استراتژیک او خواهد بود.
 
چشم انداز جنگ در منطقه گسترده تر می شود. می توان تصور کرد که ولیعهد عربستان دستور اقدامی تلافی جویانه را علیه تهران صادر کرده باشد.
+45
رأی دهید
-35

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران
  گمان کنم تا ۲ سال دیگه ریشات کاملا سفید شده بشین کمی فکر کن از من گفتن
  17
  34
  جمعه ۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  شاید حکومت اخوندی در پی ترور هرکسی براید چه ولیعهد عربستان باشد چه یک فرد ساده ای باشد. ولی مردم ایران نه ! اخوندها از اول فعالیتشان برای برانداختن حکومت شاه از ترور و کشتوکشتار استفاده کرده اند و حالا که دولت در اختیار دارند و کلی سرمایه ملی ایران در دستشان است خیلی معمولی می باشد که برای ترور افراد خارجی و برای ترور مخالفانش در خارج از کشور اقدام نمایند. موشکی که چند روز پیش از یمن به سوی کاخ پادشاه عربستان شلیک شده بود , من را یاد موشکی می اندازد که سالها پیش امریکا به سوی کاخ سرهنگ قذافی شلیک کرد و گفته شد کسانی از اطرافیان سرهنگ قذافی نیز توسط این موشک امریکا کشته شد ه بودند. بعداز این موشک سرهنگ قذافی تسلیم بیشتر خواسته های امریکا شد . رژیم ایران هم خواسته بایک موشک سه هدف را نشانه گیرد اول کاخ پادشاه عربستان را بزند 2 شاید این موشک منجر به کشته شدن ولیعهد و پادشاه سعودی شود , یا یکی از انها 3 اگر پادشاه و ولیعهد عربستان کشته نشدن حداقل انها را بترسانند , تا تسلیم خواسته های رژیم ایران شوند. حالا که موشک رژیم هیچیک از هدفهایش را نزده منتظر واکنش عربها باشند.
  27
  25
  جمعه ۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Kourosh kuwait - سالمیه، کویت

  حکومتِ عربستان هم جرأت جنگ با ایران رو نداره
  22
  53
  جمعه ۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  جنگ چیز بدی است.هرنظامی که بخواهد از راه جنگ باهداف خودش برسد منافع ملی برایش بی ارزش است.
  1
  11
  جمعه ۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.