استرالیا: حادثه زیرگرفتن عابران در ملبورن تروریستی نبود

عامل این حادثه یک شهروند استرالیایی افغان تبار با سابقه حملات فیزیکی، مصرف مواد مخدر و مشکلات روانی است که اکنون در بازداشت به سر می‌برد. پلیس استرالیا می‌گوید فردی که از روی عمد با خوردرو عابران را در شهر ملبورن زیر گرفته، سابقه مشکلات روانی دارد و انگیزه تروریستی در این میان وجود نداشته است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مرد استرالیایی افغان تبار با سابقه مشکلات روانی روز پنجشنبه با زیر گرفتن مردم توسط یک خودرو در بازار کریسمس در شهر ملبورن استرالیا ۱۹ نفر را مجروح کرد.
 
این خبرگزاری یادآوری می‌کند که سال گذشته در حادثه مشابهی که با چند صد متر فاصله از محل حمله روز پنجشنبه روی داد بر اثر زیرگرفتن عابران ۴ نفر کشته شدند. آن حادثه نیز حمله تروریستی نبود.
 
جیم استوپاس صاحب یک مغازه شیرینی فروشی در نزدیکی محل حادثه به خبرگزاری رویترز گفت که این خودرو با سرعتی حدود ۱۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کرد و در یک چهار راه شلوغ به سمت پیاده‌رو مملو از مردم پیچید و تعداد زیادی را زیر گرفت.
 
او افزود: «همه آنچه که می‌شد شنید صدای بنگ، بنگ و فریاد مردم بود.» او افزود که در نهایت خودرو در برخورد با یک مانع متوقف شد.
 
پلیس گفت راننده ۳۲ ساله خودرو، یک شهروند استرالیایی افغان تبار با سابقه حملات فیزیکی، مصرف مواد مخدر و مشکلات روانی است که اکنون در بازداشت به سر می‌برد.
 
شین پاتون جانشین رئیس پلیس ایالت ویکتوریا گفت: «در این مقطع ما اطلاعات یا مدارکی نداریم که نشان دهد این حادثه با حمله تروریستی ارتباط داشته‌است.»
 
وضع چهار تن از مجروحان از جمله یک پسر خردسال که از ناحیه سر زخمی شده‌، وخیم است.
 
پلیس در عین حال مردی را بازداشت کرده که مشغول فیلمبرداری از محل حادثه بوده و کیفی حامل چاقو را حمل می‌کرد. فرمانده پلیس گفت به احتمال زیاد این مرد ۲۴ ساله در حادثه زیر گرفتن عابران دخالت نداشته‌است.
 
این دو نفر هنوز رسماً به ارتکاب جرم متهم نشده و اسامی آنها توسط پلیس منتشر نشده‌است.
 
خبرگزاری رویترز می‌افزاید این حادثه در خیابان فیلندرز یکی از خیابان‌های اصلی اطراف رودخانه یارا و در مرکز تجاری ملبورن دومین شهر بزرگ استرالیا روی داد.
 
در شهر ملبورن برای جلوگیری از حملات افراد وابسته به داعش و گروه‌های تندرو با خودرو به عابران، شبیه آنچه که در شهرهای اروپایی و آمریکا اتفاق افتاده، تعداد زیادی موانع سیمانی در حاشیه پیاده‌روها نصب شده‌است.
 
دانیل اندروز نخست‌وزیر ایالت ویکتوریا گفت: «ما شاهد یک عمل هولناک، یک عمل اهریمنی و یک اقدام بزدلانه علیه عابران بی گناه بودیم.»
 
در سیدنی، بزرگترین شهر استرالیا نیز در جوار محل عبور عابران پیاده موانع سیمانی نصب شده‌است.
 
مالکوم تورنبال نخست‌وزیر استرالیا در پیامی روی توئیتر رسمی خود نوشت: «با قربانیان حادثه و کارمندان اورژانس و خدمات درمانی که مشغول مداوای قربانیان هستند همدردی کرده و برای آنها دعا می‌کنیم.»
 
استرالیا از سال ۲۰۱۵ به خاطر احتمال حملات استرالیایی‌هایی که به عراق و سوریه رفته‌اند در وضعیت خطر ملی «بالا» قرار دارد.
 
در دسامبر ۲۰۱۴ در جریان یک گروگانگیری ۱۷ ساعته در کافه‌ای در شهر سیدنی دو نفر به دست فردی که تحت تأثیر گروه «خلافت اسلامی» اقدام به حمله کرده بود، کشته شدند.
+12
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  liberté - مونترال، کانادا

  حتما الان استرالیایی ها هم نژاد پرستن. دوستان افغان یک عده از هموطن های شما مشکلات روانی دارند یا بی سوادند و ارازل و اوباش. همین ها در ایران هم آدم میکشند و برای چند ماه به افغانستان فرار میکنند و دوباره کارهای خلاف خود را ادامه میدهند. همین ها شما رو بدنام کرده اند. به جای فرافکنی این مشکل را در جامعه خود حل کنید.
  12
  64
  ‌پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۹
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  مونترال ..کانادا::از جوامع عقب افتاده نمیتوان انتظار زیادی داشت.
  1
  10
  جمعه ۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۵:۳۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.