شهردار تهران: زلزله دو نکته مثبت داشت

بسیاری با احساس زلزله خانه‌هایشان را ترک کردند محمدعلی نجفی، شهردار تهران، می‌گوید زلزله تهران باعث شده است که مردم توانسته‌اند یک مانور تمرینی برای تخلیه خانه‌ها هنگام زلزله داشته باشند و همچنین به تخلیه بخشی از انرژی منجر شده است.
 
آقای نجفی گفته است: "زلزله دیشب دو نکته مثبت داشت. یکی اینکه به‌طور خیلی طبیعی یک مانور عملیاتی برای شهروندان تهرانی بود و شهروندان نشان دادند در کمال خونسردی و با سرعت می‌توانند خانه‌های خود را تخلیه کنند و در نقاطی که امنیت بیشتری دارد، مستقر شوند."
 
"نکته دوم نیز آن است که این زلزله‌های کوچک، مقدار زیادی از انرژی زمین و گسل‌های زلزله را خالی می‌کند."
 
چهارشنبه شب زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ در نزدیکی ملارد رخ داد و استان‌های تهران و البرز را لرزاند.
 
این زلزله خسارت قابل ملاحظه‌ای به ساختمان‌ها وارد نکرد، اما دو نفر در جریان آن کشته و ۱۱۷ نفر هم زخمی شدند. زمین‌لرزه چهارشنبه باعث شد ستاد مدیریت بحران ایران روز پنجشنبه را در تهران، البرز و قم تعطیل اعلام کند.
 
پس از وقوع زلزله چند پس‌لرزه دیگر با بزرگی بین ۱ و ۲ نیز در مناطق مختلف استان‌های تهران و البرز به وقوع پیوست.
 
یک متخصص زلزله و سازه، به بی‌بی‌سی فارسی گفت نمی‌توان درباره احتمال وقوع یک زلزله بزرگ پس از زلزله بزرگی دیگر حکم قطعی داد و زلزله قابل پیش‌بینی نیست.
 
او می‌گوید: "در ۹۵ درصد موارد اولین زلزله بزرگترین زلزله است و پس‌لرزه‌های بعدی کوچکتر هستند."
 
"اما این قاعده استثنا هم دارد و مواردی هستند که ناقض آن هستند. زلزله اخیر ایتالیا مثال نقض بود، پس از زمین‌لرزه کارشناسانی به مردم اطمینان خاطر دادند که به خانه برگردند، اما زلزله بزرگتری آمد و چندین نفر کشته شدند. آن کارشناس‌ها هم امروز در زندانند."
بسیاری از مردم تهران شب را در خیابان‌ها و پارک‌ها گذراندند به گفته این متخصص زلزله در اغلب موارد اولین آزاد شدن انرژی گسل‌ها بزرگترین آزاد شدن انرژی است. اما در مواردی هم یک گسل می‌تواند به فعال شدن گسلی نزدیک منجر شود.
'اعلام حضور در اینستاگرام'
محمدعلی نجفی، شهردار تهران، از عملکرد شهرداری تهران ابراز رضایت کرده و گفته است در طول دیشب و امروز با بخش‌های مختلف شهرداری در تماس بوده است.
 
او گفته است: "از صبح امروز با وجود اینکه دو - سه برنامه از پیش تعیین شده قبلی داشتم، اما در دفتر کاری خودم به صورت دائم با بخش‌های مختلف در ارتباط بودم و بعد از بازدید های میدانی نیز خیالم راحت شد که موضوع کنترل شده است و فکر نمی‌کنم خطری شهروندان را در تهران تهدید کند."
برخی از حضور رسانه‌ای کمرنگ شهردار تهران انتقاد کردند برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از حضور کمرنگ آقای نجفی در رسانه‌ها انتقاد کرده بودند.
 
او در اینستاگرام خود نوشته است: "به طور مرتب از زمان وقوع حادثه پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ام و حجم انبوه کارها مانع از آن شد که در تلگرام یا اینستاگرام اعلام حضور کنم، چرا که رسیدگی به وضعیت پیش آمده را مهم‌‌تر و‌حیاتی‌تر می‌دانستم!"
+17
رأی دهید
-19

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.