مجمع عمومی سازمان ملل علیه تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس رای داد

مولود چاووش‌اوغلو، نخست وزیر ترکیه در مجمع عمومی. پیش نویس قطعنامه را ترکیه و یمن ارائه کردند مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت چشمگیر علیه تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس رای داد.
 
۱۲۸ کشور علیه این تصمیم بودند، در حالی که ۹ کشور به آن رای موافق دادند. رای ۳۵ کشور هم ممتنع بود.
 
به جز آمریکا و اسرائیل، توگو، پالائو، نائورو، میکرونزی، جزایر مارشال، هندوراس و گواتمالا هم علیه پیش‌نویس قطعنامه رای دادند.
 
عموم کشورهای مسلمان، به همراه قدرت‌های مطرح اروپایی به این قطعنامه رای مثبت داده‌اند. رای هند، روسیه، چین و برزیل هم مثبت بوده است. چند کشور در اروپای شرقی، آفریقا و آمریکای لاتین رای ممتنع داده‌اند.
 
سخنگوی محمود عباس گفته است که این رای مجمع عمومی سازمان ملل "یک پیروزی برای فلسطین" است.
 
در قطعنامه مجمع عمومی سازمان عمومی ملل آمده است که هر تصمیمی که به تغییر در هویت، وضعیت یا ترکیب جمعیتی بیت المقدس منجر شود، ملغی محسوب می‌شود و کشورهای عضو سازمان ملل باید مطابق قطعنامه‌های شورای امنیت رفتار کرده و از گشایش نمایندگی‌های دیپلماتیک در این شهر خودداری کنند.
 
نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، پیش از اعلام تصمیم نهایی مجمع عمومی سازمان ملل، در سخنانی هشدار داد که تصمیم مجمع عمومی "روی نگاهی که آمریکایی‌ها به سازمان ملل دارند تاثیر خواهد گذاشت، همین طور روی نگاهی که به کشورهایی داریم که به ما بی احترامی می‌کنند."
+135
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان

  نادانی که میگن نهایت نداره همینه. هر چقدر احمقی نژاد به اسراییل لطف کرد و باعث مظلوم نمایی اون شد حالا ترامپ چند روزه دنیا رو ضد اسراییل کرد و نوبت عرباست که مظلوم نمایی کنن.فقط این وسط چند تا جوجه کشور خوش خدمتی کردن و و به نوایی می رسن.
  5
  57
  ‌پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۲
  ۴۱
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  تا سیه رو شود انکه در او ، غش باشد! روزگار عجیبیست ! یه احمق ، خُل وچلى به اسم تررررامپ و بوزینه دست آموزش نیکى هیلى ، یه فکر احمقانه و رزیلانه اى رو با قلدرى و تهدید و پُر روگیرى ، میخوان بتپونن تو مُخ دنیا و اینطورى رسوا و سنگ رو یخ میشن ! هر چند عربها و فلسطینیها ارزش طرفدارى و ساپورت رو ندارن و خیلى بى چشم و رو هستند! ولى نتیجه این رأى گیرى مُشت محکمى بود تو دهن استکبار و قُلدرى و دیکتاتورى!
  16
  85
  ‌پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۶
  ۳۸
  fafa316 - تهران، ایران
  متحدان آمریکا: اسرائیل، توگو، پالائو، نائورو، میکرونزی، جزایر مارشال، هندوراس و گواتمالا :) :) :)
  0
  4
  جمعه ۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.