بنزین در ایران '۵۰ درصد گران می‌شود'

جایگاه فروش بنزین و گازوئیل بی بی سی : پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ایران دیروز سه‌شنبه، ٢٨ آذر (١٩ دسامبر)، احتمال افزایش بهای بنزین و گازوئیل را مطرح کرده و رئیس جمهوری نیز از محدود بودن این افزایش سخن گفته است.
 
در مطلبی که تحت عنوان "معضل بیکاری و تنگنای مالی دولت" در سایت دولت منتشر شده از بیکاری به عنوان یکی از چالش‌های اساسی نام برده شده که در صورت "کم توجهی به مهمترین معضل اجتماعی و اقتصادی کشور در آینده‌ای نه چندان دور تبدیل می‌شود."
 
پایگاه اطلاع‌رسانی دولت نوشته است که دولت برای ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری با کمبود منابع مواجه است ودر لایحه بودجه سال آینده ایران برنامه‌هایی برای تامین منابع جهت اشتغال‌زایی پیش‌بینی شده که یکی از آنها افزایش قیمت بنزین و گازوئیل است. این پایگاه در مورد افزایش بهای این اقلام گفته است که ""مهمترین دلیل آن رسیدن قیمت بنزین و گازوئیل به قیمت فوب خلیج فارس است"
 
براساس این گزارش، در لایحه بودجه سال ١٣٩٧، "قیمت بنزین لیتری ۱۵۰۰ و گازوئیل ۴۰۰ تومان پیشنهاد شده والبته دولت در اجرای آن مختار است و هنوز زمان آن مشخص نیست." این گزارش پیش بینی کرده است که در صورت تصویب پیشنهاد افزایش بهای بنزین و گازوئیل در مجلس، ١٧ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد می‌شود "و برنامه ریزی شده تا این منابع صرف اشتغال شود."
 
قیمت پایه بنزین در ایران در حال حاضر لیتری هزار تومان و گازوئیل لیتری ۳۰۰ تومان است.
گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت می‌افزاید که در حال حاضر، بهای سوخت در ایران به مراتب کمتر از کشورهای همسایه است و این اختلاف باعث قاچاق بنزین و گازوئیل به این کشورها شده است.
 
این گزارش نگرانی‌ در مورد آثار منفی افزایش بهای سوخت را کم اهمیت دانسته و گفته است که "میزان تورم ناشی از گرانی سوخت زیر یک درصد خواهد."
 
همچنین، حسن روحانی، رئیس جمهوری در سخنرانی در اجلاس حقوق شهروندی در روز سه‌شنبه، با اظهار اینکه اولویت اول مردم، اشتغال است، افزایش بهای سوخت را لازم دانست اما تعهد کرد که "قیمت بنزین و گازوئیل بالاتر از نصف قیمت جهانی امروز نخواهد در حالی که قانون گفته است در پنج سال باید قیمت بنزین و گازوئیل به قیمت جهانی برسد و این پنج سال هم به اتمام رسیده است." اشاره آقای روحانی به قانون برنامه ششم توسعه است.
 
در حال حاضر متوسط بهای بنزین در جهان حدود یک دلار و ده سنت برآورد شده است.
تحلیل امیر پایور، خبرنگار اقتصادی بی‌بی‌سی:
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران می‌گوید قیمت بنزین در ایران "بالاتراز نصف قیمت جهانی نخواهد بود درحالی که قانون گفته باید به قیمت جهانی برسد." قانون برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی حرفی از رسیدن قیمت حامل‌های انرژی به قیمت‌های جهانی نمی‌زند بلکه حرف از رسیدن قیمت‌ها به قیمت تحویلی بنزین و گازوئیل در خلیج فارس است.
 
اگر قیمت بنزین همان طور که گزارش شده به لیتری ۱۵۰۰ تومان افزایش یابد به قیمت تحویلی در خلیج فارس نزدیک می‌شود و قاعدتا دیگر نباید بالاتر برود مگر آن که قیمت جهانی نفت در سال آینده افزایش شدیدی داشته باشد، که بعید است. دیگر کشورهای منطقه از جمله عربستان هم در حال حذف یارانه سوخت و واقعی کردن قیمت فروش بنزین هستند.
 
همان قانونی که آقای روحانی از آن صحبت کرده اجازه افزایش ۲۰ درصدی قیمت حامل‌های سوخت طی امسال را می‌داد، اتفاقی که هنوز نیفتاده است. اگر قیمت بنزین یک‌باره ۵۰۰ تومان بالا برود، به نظر می‌آید دولت ترجیح داده افزایش قیمت امسال و سال بعد را یک‌جا اعمال کند تا اثر تورمی آن هم تجمیع شود. البته همه اینها در صورتی است که مجلس با این پیشنهاد موافقت کند.
+11
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  یعنی میشه سی سنت یورو؟چقدر ارزون!
  10
  3
  ‌چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹
  ۵۳
  یار دبستانی - تورنتو، کانادا
  میرزاده‌ای عشقی‌ - آلمان، . دوست عزیز حقوق ماهانه و درآمد مردم هم در نظر بگیر بعد مقایسه کن. ;)
  0
  12
  ‌چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۸
  ۵۶
  Sepas - تهران، ایران
  به نظر من ارزانترین بنزین تو خاور میانه ایران هست ، میخواهند قیمت را به سطح قیمت کشورهای همسایه برسونن ، اما هنوز خیلی‌ مونده تا به قیمی بنزین در ترکیه برسه اونجا حدود ۶۰۰۰ هزار تومن خودمون تموم میشه لیتری، اما لیتری ۱۰۰۰ الان عالیه
  6
  3
  ‌چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۷
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::یار دبستانی - تورنتو، کانادا::]. با درنظر حقوق بازم ارزونه.ما هم اینجا ماهی 150 یورو یعنی 7.5 میلیون تومان پول برق وگاز می دیم.تازه کم مصرف وارزون.با احتساب تفاوت در آمد ایران وآلمان.15 میلیون پول شارژ خدمات خونه می دیم.ماهی حدود پنج میلیون تومان پول بیمه ماشین.بنزین هم لیتری هشت هزار تومان میزنیم.شما حقوق ما رو ممکنه به تومان حساب کنید زیاد به نظر بیاد.اما دوست دارید مخارجمون روبه تومان حساب کنید.
  4
  2
  ‌چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۸
  ۵۳
  یار دبستانی - تورنتو، کانادا
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. من فکر می‌کنم شما نرخ یورو به ریال را نمی‌‌دانید ! هزینه‌ها رو به یورو بنویسید و بعد درآمد ‌یک کارگر در آلمان ساعتی‌ چند هست؟ :o
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۰
  ۳۹
  Iranemaa - قم، ایران
  [::یار دبستانی - تورنتو، کانادا::]. این بسیجی فقط میخواد از نظام اخوندی دفاع کند و همیشه کامنت هاش با اکثریت مردم که مخالف رژیمند متفاوته تا ماله کشی کنه . درامد مردم ایران را باید با کشورهای خلیج فارس مقایسه کرد که خودشان صادرکننده نفتند پ. و پول بنزین هم برای مردمشون از ایران کمتر نیست ولی درامد خیلی بالاست و در رفاه کامل زندگی میکنند.
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۹
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::یار دبستانی - تورنتو، کانادا::]. حقوق یک کارگر بستگی به نوع کار ووضعیت تاهل داشتن یا نداشتن بچه وسابقه کاری داره.حقوق کارگر بین حدود نهتا بیست یوروئه.از این مقدار انواع واقسام مالیات کم میشه.در منطقه ما پولی که آخر ماه توو جیب یک شخص با در آمد معمولی می مونه 1500 تا 2500 یوروئه.قیمت کرایه یک خونه معمولی برای یک نفر هشتصد تا هزار ودویست یوروئه.خونه نه اتاق.اتاق چهارصد پانصد یورو هم هست.اگر ماشین ارزان داشته باشی دویست تا سیصد یورو خرج ثابتشه.آب وبرق وتلفن واینترنت وگاز حدود دویست وپنجاه یورو.در آخر بستگی به نوع درآمد وکار وتاهل وغیره یک نفر پانصد یورو برای مخارج شخصی وخورد وخوراکت توو جیبت می مونه.از این مقدار مثلا اگر کارت ماهیانه قطار واتوبوس بخری میشه فقط داخل شهریش فکر کنم 65یورو.یک بلیط برای یک مسیر هم که سوار اتوبوس یا قطار بشی مثلا سه کیلومتربری میشه 2.70 یورو یعنی یک مسیر اتوبوس سیزده هزار تومان!خوب اینم از حساب درآمد وهزینه های سرانگشتی.
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۶
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::یار دبستانی - تورنتو، کانادا::]. اگر جنابعالی واقعا اهل تفکر هستید و مثل بعضی از کاربران فقط برای عقده گشائی اونم از سر زبونی ودرماندگی چند خط نمی نویسید چطور میشه تصور کنی که من در عالم اینترنت وارتباطات از قیمت ارز بی خبر باشم؟الان کجا داریم مباحثه می کنیم؟پشت کوه؟حمام زنانه؟شما اگر به گوگل واژاه قیمت یورو به ریال رو بدید دهها صفحه باز میشه وقیمت روز رو به شما می ده.مشکل شما وامثال شما اینه که هرکی رو که مثل شما فکر نمی کنه رو می خواهید به ناآگاهی محکوم کنید.خوشبختانه بیش از این وتهمت زدن وانگ زدن در چنته تان نیست که جای شکرش باقیه.
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::Iranemaa - قم، ایران::]. بیست میلیون از واجد شرایط ها به دولت وروحانی رای دادن.یعنی موافقن.کدوم اقلیت مخالفه؟منافق ها؟سلطنت طلب ها؟راستش من اینقدری طرفدار جمهوری اسلا می نیستم .باشما خس وخاشاک مخالفم که نه عقل دارید نه منطق.صبح مصدقی هستید وعصر شاهی.یک بارعکس آقا رو توو ماه می بینید ویک بار دیگه آرزو می کنید که به ایران لشکر کشی بشه وبراتون به خیال باطل خودتون آزادی آورده بشه.از فرهنگ وشعور جهانی هم به دورید وخودتون برتر از همه ترک وعرب وافغان وچینی وسیاه می دونید وآرزوی نوکری چشم سبزها رو دارید.به همین دلیل از چوب ایرانی رو سرتون برای فرمانبردار کردنتون حمایت می کنم.
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.